NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 24. Elfde Jaargang. 1872. DONDERDAG 15 Junlj. BUITENLAND. I I 1 Bolswardsche Courant der Emme behouden. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. De verwachting, die er gekoesterd was van het red dingswerk, door en in naam van don Carlos onder nomen, wordt deerlijk teleurgesteld. Van den held zelven, die zijn leven veil had voor de redding van Spanje allereerst en van andere landen daarna hoorde men sedert eenige weken reeds niets meer en zij die zich naar hem noemden bij hoopen kwamen ze de wapens nederleggen, nadat Serrano hun beloofd had, dat ze, door zich te onderwerpen, alle straf konden ontgaan en hersteld worden in de rangen, die vóór den opstand door hen werden bekleed. Serrano acht de hoop opstandelingen, die zich liet aanvoeren door dorpspastoors, blijkbaar niet in staatom den staat in ernstig gevaar te brengen. De ondervinding heeft hem dat dan ook reeds kunnen leeren. De grootspraak, dat Spanje en Frankrijk hun Bourbons weer zouden hebben aan ’t koningrijk Italië een einde gemaakt en ’t we reldlijk gezag van den paus hersteld zou worden, won geen enkele stad voor den opstand; in Spanje zoowel als in Frankrijk bleef de groote massa toe zien en gaf den geestelijken geen gehoor. We le ven niet meer in de zestiende eeuw. Serrano’s handelwijze werd eerst afgekeurd, maar hij wist zich te Madrid zoo goed te verdedigen dat hij als president-minister werd beëedigd. ’t Is dan ook waarlijk zoo dom niet wat hij deed. Een strenge strafoefening ten opzigte van opstandelingen zet altijd kwaad bloed en zij die de straf onder gaan, worden als martelaars in herinnering gehou den en strekken dikwijls tot leuze voor een nieu wen opstand. Dat is nu voorkomen; de Carlisten zijn niet eens na een hardnekkigen strijd onder worpen maar hebben hun leuze en hun zaak prijs gegeven, toen ze in de gelegenheid werdeh gesteld dit zonder nadeelige gevolgen te doen. Tegenover de edelmoedigheid van Serrano verschijnen ze nu als lafhartige kerels en men zal niet ligt later tot een bende Carlisten willen behooren. Nog hebben wel niet alle Carlisten de wapens afgegeven maar van die er nog over zijn heeft Europa zijn redding niet meer te wachten. Tot Java’s bergen behoort ook de 7000 voet hooge vulkaan Merapi. Den 15 April heeft die vulkaan zijnen buren zijne tegenwoordigheid doen gevoelen door eene uitbarsting die gepaard ging met zand- en aschregen en een onderaardsch ge druis, zoodat men zich kon verbeelden een verwij derd kanonvuur te hooren. Te Solo hield de asch regen aan tot in den namiddag van den iöden. Op het land Solo (Soerakarta) brandden 43 huizen af. In de residentie Kadoe werden de doekoehs Sisir-Doewoer en Trono, benevens de dessa Srentet, gezamenlijk 136 bewoners tellende, geheel vernield. In Madioen werden in oostelijke rigting zware sla gen geboord die men aan het werken van den Kloet toeschreef. Tengevolge van den zwaren asch regen bleef in den ochtend van 16 April de zon geruimen tijd onzigtbaaren wel te Djokjokarta tot half achten in Rembang’tot negen uur. Te Bodjonegoro heerschte gedurende dien morgen vol slagen duisternis, terwijl het te Solo tot tien uur zoo donker was, dal schrijfwerk bij lamplicht moest verrigt worden. De verwoestingdoor de uitbarsting aangerigt is nog niet volkomen te constateren. Vreeselijk zijn de gevolgen, die men beeft kunnen overzien: prachtige koffijtuinen vrucht van onverpoosden arbeid wilskracht en opoffering gedurende lange jaren, zijn eensklaps vernietigd geworden. Alle te veld staande gewassen zooals djajong ketela uien kadjang zijn vernield. Buizende Javanen zijn gevlugt. Zij verloren alles wat zij hadden. De dessa’s zijn onbewoonbaar, daar de meeste hui zen ingestort zijn. De huurlanden Soekaboemi Paras, Gegermoye, Tampir en anderen zijn ten deele verwoest of hebben belangrijke schade bekomen. De koffijoogst is grootendeels verloren; wat er van De Nationale Vergadering te Versailles is bezig Frankrijk aan een legerwet te helpen, om volgens die wet een leger te verkrijgen, dat het land tegen alle aanvallen van buiten kan beveiligen. Deduit- sche Bondsraad zoekt naar len tegen de jezuilen en dergelijke congregatiën om daardoor den staat tegen de aanslagen van de geestelijke orden in veiligheid te stellen, ’t Is die ordelui niet zoo gemakkelijk wijs te maken dat ze in den staat voor niets anders gelden dan een ge woon mensch en dat de wetten voor hen precies zoo moeten worden uitgelegd als voor ieder staats burger. Zij begrijpen, dat hun wet boven die van den staat geëerbiedigd moet worden en dat valsche begrip wil niet ieder van hen overnemen. De prins-bisschop van Breslau doet er de treurige ondervinding van op. Professor Reinkens betoonde zich ongehoorzaam aan het kerkelijk gezag en de bisschop achtte ’t hoogst noodig hem te excommu niceren. Hij zond den bode der geheime bisschop pelijke kanseralij met de kennisgeving van den ban- China en Japan gaan zachtjes aan mee op de baan van den vooruitgang. Volgens de jongste berigten uit Shanghai is een Chinees, die in Ame rika opgevoed is en er langen tijd vertoefd heeft met name Yng Wing, er in geslaagd om het bij de chinesche regering bestaande vooroordeel tegen de westersche beschaving tot zekere hoogte te over winnen, en haar te bewegen om een plan goed te keuren, volgens hetwelk een aantal jonge Chinezen op kosten van den staat naar Amerika gezonden zullen worden ten einde aldaar hunne opvoeding te ontvangen. Het plan bestaat in hoofdtrekken in het volgende Gedurende vijf jaren kiest de regering telken jare na vergelijkend examen vijftig jongelieden, dieniet ouder dan 14 jaren mogen zijn wanneer zij in de voorbereidende school te Sanghai komen. Hier wor- doeltreffende maatrege- den zij, alvorens naar Amerika te worden gezonden, grondig in het Chineesch onderwezen. De kosten van hun onderhoud en onderwijszoowel in de voorbereidende school als later in.Amerika, worden door de chinesche regering bestreden. Elke in een der vijf jaren verkozene afdeeling van vijftig jonge lieden wordt onder de leiding van een aanzienlij ken en geleerden Chinees gesteld, die hen naar Amerika vergezelten aldaar het onderwijs in de chinesche taal en letterkunde voortzet. De studie tijd duurt 12 jaren, gedurende welke ieder student zich aan een bepaald vak van wetenschap moet toewijden. Niemand mag langer dan 12 jaren in Amerika blijven noch aldaar eenige betrekking aan nemen. Ieder student wordt van zijne toelating af als ambtenaar der chinesche regering beschouwd; terstond na zijn terugkeer treedt hij in werkelijken vloek naar den professor, maar deze weigerde langs dien weg een brief van den bisschop te ontvangen. Deze deed dien daarop per post verzenden maar Reinkens nam hem ook van den postbode niet aan. De bisschop wilde nu zijn toevlugt nemen tot deurwaarders-exploit, maar de regterlijke magt zeineen daar doen we niet aan. De bisschop beproefde nu nog al eens om Reinkens zijn brief op bedekte wijze in handen te spelen maar de professor neemt de noodige voorzigtigheid in acht. Niet slechts Oostenrijk is door overstroomingen geteisterd berigten uit Frankrijk maken melding van de verwoestingen door de Doubs in de Jura aangerigt. Verdun en nog meer omstreken hebben veel geleden. Evenzoo Italië, waar het Iago Maggiore, deTes- sino, de Adda, buiten hunne oevers zijn getreden. De spoorweg tusschen Milaan en Venetië is op verscheidene punten verwoest. Pavia, Arona, Pal- lanza, Stresa, Lunio, staan onder water. Aan het meer van Gotno hebben de stormen en stortvloeden geheele dorpen doen verdwijnen. Ook de Po bij Ferrara heeft den omtrek overstroomd. Het geheele land van Rho staat onder water. De berigten uit Zwitserland zijn van denzelfden aard. Bern is slechts met inspanning van alle krachten tegen de overstrooming van de Aar be schermd. Genève is overstroomd. In Solothurn staat een groot deel van het land blank. De Birr heeft hare bedding verlaten; met moeite is de dijk staatsdienst met een alsdan te bepalen rang. Wan neer de ouders van een student behoeftig zijn ontvangen zij van staatswege eene schadevergoe ding voor het gemis van hunnen zoon. Het is aan de studenten niet geoorloofd zich in de Ver- eenigde Staten te laten naturaliseren. De zaak heeft, naar gemeld wordt, reeds zoover haar beslag gekregen, dat nog in dit jaar de eerste afdeeling naar Amerika zal vertrekken. De jonge lieden zijn bereids uitgekozen en in de voorberei dende school te Shanghai opgenomen; de regering heeft de ambtenaren welke hen moeten vergezel len, benoemd, en voor de uitvoering van het plan eene som van twee millioen mexicaansche dollars aangewezen. In Japan vaardigde de keizer een decreet uit waarbij alle daar bestaande wetten tegen de chris tenen, die reeds meer dan drie eeuwen golden, zijn ingetrokken. De bevolking ontving dat besluit met gepasten eerbied. De buddhistische priesters ech ter konden dat zoo maar niet gelden laten zij trachtten den jeugdigen keizer te dwingen tot intrek king van het besluit. Daartoe drong een aantal van hen in het paleis door met den toeleg om het hoofd der regering en zijnen raadslieden vrees aan te jagen en Zoo hun door onverdraagzaamheid ingegeven doel te bereiken. De militaire magt weerde de indringers af en met alle gestrengheid der wet zijn zij gestraft, die de eerste voorteekenen van de vrijheid van geweten wilden versmoren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1