NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 25. Elfde Jaargang. 1872. BUITENLAND. DON DERDAG 20 Junij. ‘f 11 blswardsche Courant i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 17 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hoe den 17 January 1871 in Frankrijk de hei lige maagd is verschenen aan kinderen daarvan hebben we den 28 Maart j.l. behoorlijk mededee- ling gedaan en ook dat een grondig onderzoek door eene commissie de waarheid er van boven allen twijfel heeft verheven. Eene andere verschij ning, die met genezingen gepaard ging, is niet zoo echt bevonden. De bisschop van Verona mgr. Luigimarkies van Canossa schreef daaromtrent aan de geestelijken van zijn diocees: »A1 de voor gewende wonderen genezingen en teekenen heb ben volgens naauwkeurige onderzoekingen niet ’t minste bewijs opgeleverd, dat in de verschijning een bovennatuurlijk werk gelegen is of dat zij ge loof en vereering verdient. Wij verbieden ten sfel- In het nonnenklooster St. Maria te Termini op Sicilië werd de 70jarige Maria Theresia Sata- riano in hare cel geworgd gevonden. Zij wilde het klooster ontvlugten, zeggen de boeren van het dorp, omdat zij niet langer getuige wilde zijn van de ergerlijke tooneelen die er tusschen eenige prie sters en de geestelijke zusters voorvielen. Msgr. Celesia had haar bepraat om terug te keeren en meer zeggen de boeren niet. De steden Riga, Wenden en Wolmar en omstre ken werden op het einde van de maand Mei door een natuurverschijnsel geteisterd dat aan zeven menschen het leven kostte. In een brief uit bet dorp Allasch worden dienaangaande nadere berig- ten medegedeeld. Kort na een geweldig onweder werd in het zuidwesten een donkere wolk veel gelijkende op een rookkolom opgemerktdie in den beginne voor den walm uit de vuurzuil van een brandend dorp werd gehouden. De kolom be woog zich echter van het Zuid-Zuidwesten naar het Noord-Noordoosten, zonder van vorm te veranderen. Plotseling ontstond een hoosen zware wolken vlogen door de lucht. Op een kerkhof, waar eenige personen de begrafenis van een kind hadden bij gewoond, werd een 12jarig meisje door den wind opgenomen rnedegesleurd en met zooveel kracht tegen den grond geworpen dat het hoofd geheel verpletterd werd. Andere vrouwen en kinderen werden óf gedood óf zwaar gekwetst. De sterkste boomen vielen omgeheele daken werden wegge rukt een paard werd met den wagen waarvoor het gespannen was, over een 5 voet hoogen muur geworpen. Kort nadat de hoos voorbij was, werd het ondragelijk zoel en warm. Noch regen, noch hagel waren merkbaar. Spanje geeft nog al wat nieuwsveel goeds is ’t niet. Er is een te kort in de kas. De heer Pasaron zei er van; »De schatkist is een afgrond, <lie alles verslindtde natie heeft geen krediet in het buitenland en wordt inwendig geteisterd door den burgeroorlog. De 400 millioen die op reke- ning-courant in de bank zijn vertegenwoordigen 400 millioen ongerustheden. Ik heb u reeds ge zegd dat de finantiële toestand van het gouver nement bestaat in een tekort van 2 milliard 300 millioen realen.” De heer Pasaron weet dan ook geen middel om dat sommetje bij elkander te krij gen. Wel weet hij dat het vorige ministerie er veel schuld aan heeftdat de schuld zoo groot werdmaar die wetenschap levert niet veel op. Het gouvernement heeft zich ook vergisttoen het meende dat de opstand was geëindigd. De Car- listen wreken zich op hunne voormalige makkers, die de wapens neerlegden. De bende van Velasco, die nog in Biscaye rondzwerftfusilleert alle aan voerders die daardoor genade hebben verworven en zich door Velasco’s bende laten verrassen. De 75jarige Calle en zijn zoon werden door haar ont dekt en veroordeeld. De zoon smeekte, dat men alleen hem zou dooden en zijn grijzen vader spa ren; de vader bad, dat men alleen hem zou fusil leren maar zijn zoon die drie jeugdige kinderen had het leven laten. Om geen van beiden voor ’t hoofd te stooten, werden ze maar beide doodge schoten. De spoorweg tusschen Bilbao en Mirando is nog niet hersteld en de Carlisten hebben gedreigd de arbeiders dood te schieten die het herstel zouden willen beproeven. In Andalusië zijn behalve de carlist ische ook nog republikeinsche benden. De Herculesdie dezen Augiasstal zal reinigen, heeft zich nog niet opgedaan. Ongeveer 1100 honden zijn in ’t kristallen pa leis te Londen byeengebragt om tentoongesteld te worden. Liefhebbers kunnen er prachtige exem plaren van alle rassen komen bewonderen ook wordt er gelegenheid gegeven om zich wat moois aan te schallen. Vraagt men voor hoeveel geld Och, dat is al zeer ongelijk; velen zijn er, waarvoor tusschen de 250 en f 500 gevraagd wordt; eeni- gen kunnen voor niet minder dan f 1000 worden verkocht en een enkele is erdie 5000 moet opbrengen, geen cent minder. Liefhebbers dienen zich wat te haasten zoo’n koopje komt niet alle dagen. Voor het crimineel geregtshof van Jackson de hoofdplaats van den staat Mississippiis onlangs de volgende belangrijke regtszaak behandeld Miss Caroline Stevenson, de 24jarige dochter van een rijk grondeigenaar had haar hand geweigerd aan zekeren advocaat Norton en de voorkeur ge geven aan Robert Warren. Haar vader had onder zijne bewaring een kofferwaarin aan diamanten eene waarde van 750,000 frcs. was geborgen, het eigendom eener oude bloedverwantedie schat stond nabij de slaapplaats zijner vrouw. Op zekeren nacht was de heer Stevenson om zaken van huis, en uit voorzorg ging de dochter ter rust in de slaapkamer van haar vader en legde een dolk on der haar hoofdkussen. Gedurende haar slaap dron gen twee gemaskerde personen in huis en tot bij het bed der dochter, die zij met chloroform tracht ten te bedwelmen. Toen zij meenden dat hun dit gelukt wasopenden zij den koffernamen er de diamanten uit en wilden vlugten, toen miss Caro line die zich gehouden had alsof zij bewusteloos wasmet den dolk in de hand op hen aanviel. Door dit geraas gewektkwam een bulldog zijne meesteres te hulp en snelden ook de bedienden toe; doch toen deze er bij kwamen vonden zij reeds de beide dieven op den grond liggen; de een door den hond bijna geworgd de ander door de jonge dame met den dolk gedood de laatste werd er kend voor een der aanzienhjkstc jongelieden van minarets beschadigd en een hecht uit zandsteen gebouwd magazijn van de spoorwegonderneming Rustschuk-Varna waarboven een waterhoos zich ontlastte, van het dak tot den kelder letterlijk in twee deelen gesplitst. De schade in de haven is niet minder aanzienlijk. Twee turksche stoomka- nonneerbooten en verscheidene zeilschepen geraak ten vol water en zonken binnen eenige minuten zoodat slechts de schoorsteenen en masten nog bo ven het water uitstéken. Meer dan 600 boeren wagens, geladen met turksche tarwe, die aan den Donau stonden, zijn spoorloos verdwenen; sommige wagens die juist waren aangekomen waren nog bespannen met builelswelke later met gebroken popten achter den havendijk werden teruggevonden. Geen enkele ruit in Rustschuk bleef heelterwijl de neuropesche wijk” nog het minst heeft geleden. Gelukkig zijn bij de ramp slechts drie menschen omgekomen. Te 4 uur begon het onweder zich te ontlasten en reeds te 7 uur scheen de zon we der helder bij volkomen windstilte. Het had zich uitsluitend tot Rustschuk bepaald, want in andere streken van Bulgarije heeft men er niets van gemerkt. Uit Rustschukeene belangrijke fabriekstad in Turkijewordt van den 25sten Mei geschreven dat den vorigen dag gedurende twee uren gewel dige wolkbreuken, waterhozen en hagelbuijen. ver gezeld van een orkaan, in de stad vreeselijke ver woestingen hebben aangerigt. In de armenische en turksche wijken werden' 900 huizen vernield de daken werden op een groeten afstand wegge slingerd twee moskeeën zijn ingestortde meeste Te Boston werd een zeer élégant gekleede dame betrapt op een diefstal van een paar zijden kousen in een magazijn. De eigenaar dreigde haar te doen arresteren, maar berouwvol wierp de dame zich op de knieën genade smeekend. Zij wilde haar schuld gaarne vrijkoopen door een bankbillet van 20 dollarsdat zij aanbood. De eerlijke winkelier wilde echter geen misbruik maken van haar berouwhield niets meer af dan den prijs der kousen en liet daarna de dame ver trekken. Nadat zij den winkel verlaten had be merkte de eigenaar dat hij een. valsch bank* billet had gewisseld. ligste aan al onze geestelijken, zich naar de ge noemde plaats te begeven en op welke wijze ook aan de beweging te dier plaatsedie door deze zoogenaamde verschijning in het leven geroepen is, deel te nemen; wij bevelen verder een ieder aan bij iedere gelegenheid te toonen, dat hij van de dwaling en de vergissing van hen, die er nog geloof aan blijven schenken overtuigd is.” t Is toch in alles duidelijkdat de eerlijkheid hoe langer hoe meer uit de wereld verdwijnt. In den goeden ouden tijd dacht men er niet aan naar de waarheid van zulke verschijningen een on derzoek in 't werk te stellen nu is dat noodig want men kan zelfs die verschijningen niet meer vertrouwen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1