NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 28. 1872. Elfde Jaargang. BUITENLAND. •I DONDERDAG 11 Julij. ’t geloof, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post. 95 Cents. Plot- ver men l 's Lands wijs, 's lands eer. in ’t oog houden bij 't lezen doordie den bol moest vasthouden en daar ging ’t in de hoogte. De zakken ballast werden uitgeworpende bol steeg pijlsnelverdween al spoedig uit het gezigt en de Caracassers kunnen nu uit Lissabon vernemen wal het einde is geweest van de luchtreis. Dat moet men vooral van sommige berigten uit Spanje. Wat in elk ander land de handen van verbazing doet in een slaan, is daar niets bij zonders. De stad Guernica was sedert geruimen tijd rus tig, de Carlisten lieten er niets van zich hooren en daarom waren de soldaten niet meer in haren naasten omtrek. Op een Zondagmorgen vertoonde zich nu een pastooralgemeen bekend als el Je- suila, aan het hoofd van 7 of 8 gewapende man nen die behoorlijk vloekten en ieder bedreigden: Pastoor zorgde allereerst eenige rijke ingezetenen der stad op goed losgeld te stellen. De maire moest Bolswardsche Courant. Rubelandhet prachtig gelegene plaatsjebij allendie in den Hartz reisden in aangename herinnering, levert op 't oogenblik een treurig schouwspel van verwoesting. Den fasten Junij *s morgens om elf uurhoorde men in ’t dorp een vreeselijken slag, waarvan alles dreunde en kraakte. Muren en daken vielen in de deuren vlogen in stukken de meubels vielen neerde menschen werden van hunne zitplaaten geslingerd of buiten kennis ter aarde geworpen. Die bij hun volle ver stand bleven zagen in dikke stofwolken duizende voorwerpenbalken pannen en steenen in de lucht geslingerd. Men dacht een oogenblikdat de wereld verging. En toen dat eerste oogenblik voorbij waszag men mannen en vrouwen met bleeke gezigten staren op den chaos, die zich aan bood aan hunne blikken en naar de oorzaak vra gen. Zij bleek weldra. Bet laboratorium aan den oostkant van de plaats was in de lucht gevlogen. Hoe? dat weet men niet. De engelscbe scheikundige dr. Champman en zijne drie helpersdie daarin aan ’t werk waren zijn gedood en in honderde stukken gescheurd weggeslingerd door een onbekendemaar zeker zeer magtige kracht. Van het massieve laborato rium is geen spoor meer te vinden Zelfs de fun damenten zijn uit den bodem omhoog geslingerd met onbeschrijfelijk en onbegrijpelijk geweld. Bijna ADVERTENTIEPRIJS 50 Cents, van 17 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Te Lissabon heeft den 13 Junij een vreeselijke brand gewoed, bijgewoond door Z. M. den koning. In de nabijheid van Lissabon is een luchlballon neergekomen, waarin zich twee lijken bevonden, het eene van een mulat en het ander van eene jonge vrouw. Hel hoofd van den man was ver brijzeld en het vleesch van zijn regterschouder afgeknaagd. Uit brieven bleek, dat de vrouw An gelina M. heette en te Caraccas in Z. Amerika gewoond had. En nu verneemt men uit Carrac- casdat daar een luchtreizigerRasworth sedert eenige dagen de inwoners vermaakte met op te stij gen in een vastgemaakten luchtbol. Hij huwde met Angelina M.maar een jonge mulatDaniël Figualo was verliefd op dat meisjeen daar zij hem vroeger wel eens gezegd had dat ze hem wel lijden mogt, bragt haar huwelijk hem tot wan hoop. Om haar toch nog maar weer te zien, liet hij geen opstijging onbezocht. Want Angelina was met Rasworth niet alleen in t huwelijksbootje ge stapt, zij ging ook wel graag mee in ’t bootje van den luchtbol. Toen nu eens het opstijgen zoó we zen zou Angelina reeds in de boot zat en haar echtgenoot de laatste toebereidselen maakte, sprong Daniël ijlings in de bootsneed de laatste koord In de nabijheid van Marseille sprong de stoom ketel van het stoomschip Guadayra. Vier en veer-* tig menschen vonden daarbij den dood. Het we der was, toen het ongeluk gebeurde, prachtig. De zee was kalm, ’s Morgens had er een digte nevel gehangen, waardoor de vaart der stoomboot eenig- zins was vertraagd; ware dit niet het geval geweest dan zou het schip veilig in de haven van Marseille zijn gearriveerd. De 58 passagiers, waaronder twee ilaliaansche opera-gezelschappenstonden op het dek, in afwachting dat zij land zouden zien, seling werd ieder door een geweldigen slag schrikt. Alles was in stoom gehuldzoodat letterlijk niets kon zien. De meeste der 84 opva rende personen waren zwaar gewond en gebrand in het water geslingerd. Zij die niet gekwetst waren trachtten zich te redden het stoomschip zonk. Er werden een paar booten uitgezet, waarin onmiddellijk een tal van ongelukkigen heil zocht. Een andere boot zonk. De kapitein was een der eerste slagtofferehij was een uitmuntend zwem-* mer en had zich kunnen redden, Zoo hij niet had getracht eene jonge vrouw aan den dood te ont rukken. Beiden verdwenen in de golven. De ont ploffing werd natuurlijk van verre gehoord en on- middellijk togen bootjes en eene sleepboot naarde plaats des onheils. Ware dit niet geschied het aantal slagtoffere zou veel grooter zijn geweest. De oorzaak van het onheil is onbekend. Tien minuten na de ontploffing was de stoomboot in de diepte verdwenen. hem rantsoenen vleesch brood en wyn geven en een aantal jongo menschen werd ingeiijfd' bij zijne bende, waarmee hy nu van dorp tot dorp trok en daar het aantal zijner volgelingen vermeerderde. Nu doorkruiste hij Biscaye en liet het aan de ver kiezing van anderen overof ze hem straatroover of veroveraar wilden noemen. Zijn arbeid in *s Hee- ren wijngaard was evenwel zoo krachtig, dat zelfs Carlisten den gouverneur te Bilbao vroegen om wapens ten einde hem in zijn ijver wat te keer te gaan. Generaal Acosta was in ’t zuiden van Biscaye en was daar zeer naar genoegen bezig met de rust te herstellen, maar nu kreeg hij van den Capitania general bevel om terstond met zijne geheele divi sie de treurige partida van el Jesuila te bevechten. Onder een onverdragelijke hitteover rotspaden waar geen druppel water te bekomen was, maar waar ruwe steenen het loopen tot een gymnasti- schen toer maaktenmaakte de divisie nu een marsch van 8 uur en toen zij in Guernica kwamen, zochten de meesten dier taaije krijgers, zelfs vóór zij nog aan een tjoede keuken dachten, een meisje op, waarmee ze ’s avonds konden dansen of vrijen. De inwoners hadden op hun komst niet gere kend en zij, om wie men eigenlijk kwam waren uit de stad. Eene poging, die de divisie een paar dagen later in ’t werk stelde liep op niets uit. Iemand, die dezen logt meemaakte, houdt het er voor, dat een carlistiscbe beweging van voldoenden otnvang om voor don Carlos wat 'waard te zijn niet meer verwacht kan wordendaar zelfs het baskische volk (bewoners van N. 0. Spanje) een weinig van zijn naïve volgzaamheid voor de baat zuchtige aanhitsingen der priesters heeft verloren. Uit kracht van gewoonte laat het zich nog dooi de geestelijkheid medeslepen in de dolzinnigste on dernemingen en het heeft misschien nog geen be wustzijn van de verandering, die in zijn binnenste plaats greep maar dit neemt niet weg dat zijn geloof verminderd is en nog met den dag afneemt. De woorden: »Wie weet, of niet weldra het steentje op de hoogte zich losrukthetwelk den voet van den colossus verbrijzelt”, werden door den paus gebruikt in eene toespraak die hij hield tegen een gezelschap Duitschers en waarin von Bismarck iets anders van hem ontving dan een prijsje. Die toespraak is ook vernomen in Fran krijk en alseen Franscliman nu een Duitscher ont moet zegt hij «Nu, wat zegt gij van den paus? Hij zet uw Bismarck knapjes teregt, he? Derijks- kanselier heeft nu zijn man gevonden. Gij zult zien, hoeveel kracht het roomsch katholicisme ont wikkelt Voor ons nadert de dag der wraak.” En een radicaal absoluut atheïstisch afgevaar digde die om geen paus of pompstok geeftzou Fokke Simonsz zeggen, zeide tot een Duitscher: »Wij zijn nog niet gereed maar de paus en de jezuiten zullen uw huis intusschen ondermijnen en als wij gereed zijn, zal er maar één stoot noo- dig zijn om hun werk te voltooijen.” En wat zegt Thiers er van? Hij sloot een nieuw tractaat met Duitschland en heeft verzekerd dat hij de republiek schragen wil en voor de wereld lijke magt van den paus niets doen kan. Dat nieuwe tractaat brengt eenige veranderingmaar geen vermindering in de betaling der milliarden. Dat hadden vele Franschen andere verwacht; nu er toch een gesprek over gevoerd werd tusschen de heeren dachten ze dat Thiers ook wel zoo mooi praten kon dat Bismarck zich wat liet afdingen en nu het blijkt, dat er geen centime is gevallen, is dit voor de ultramontaansche partij een steentje te meer óm Thiers te gooijen. »Üe grijze presi dent zoo klaagt ze nu «heeft zich door Bis marck laten foppen en ’t voordeel van de overeen komst is geheel aan de zijde van Duitschland. Maar Bismarck, de vervolger van ’t geloof, door 14 millioen Duitschers beleden die de je zuiten verjaagt en de geestelijken buiten de school sluitja zelfs bisschoppen dreigt met gevangenis straf, Bismarck heeft weer oorlog in den zin en is daarvoor geld noodig.” ’t Zijn nog maar praatjes, praatjes van een partij, die er zich niet om bekommeren zou of de wereld al verging, als zij maar behouden kon blijven; die ook zelfs den oorlog in sommige gevallen als een buitenkansje voor zich beschouwtmaar een vonk kan lang smeulen en de uitbarsting van een vul kaan wordt soms lang vooraf voorbereid.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1