ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1872. Elfde Jaargang. No. 29. BUITENLAND. I DONDERDAG 18 Julij. .1 j Bolswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Vorst Kassai van Tigris in Afrika liet zich kroo* nen tot «keizer Johannes koning der koningen van Aethiopie” en bij die gelegenheid werd een groot kerkelijk feest gevierd. Met groote militaire pracht begaf Z. M. zich te Axum ter kerk om er bet avondmaal te gebruiken. Maar daar moest hij hooren dat de geestelijke reclames had. »Ik kan u” zoo sprak de eerwaarde, «het avondmaal niet toedienen want gij zijl de kroon onwaardig; gij moest den armen aalmoezen gegeven, uwe schul den betaald uwe gevangenen genade geschonken hebben van dit alles hebt ‘gij niets gedaan nie mand hebt gij een weldaad bewezen gij behan delt de vreemden hardvochtig en hebtals volge ling van Kaïn hunne kerk verbrand. God Zal it daarvoor straffen, en daarom bezweer ik u, krach tens de mij door God gegeven bevoegdheidmet den ban der kerk, gelijk ook den bisschopdie zich door geld heeft laten overhalenom U tö Het berigtdat de werkstaking in de kolenmij nen zoo goed als geëindigd was, is wat voorbarig geweest. In eenige groeven in West-falen en aan den Beneden-Rijn ontbreekt het wel niet aan ar beiders die terugkwamen, maar "t zijn alleen zij, die weinig loon ontvangen. De houwers die 400 500 thalers en meer ontvangen, blijven nog weg. Eigenaardig is liet, dat juist die bergwerkers welke het meeste geld verdienen het meest kla gen. «Meer loon en minder werk” is het wacht woord van deze menscliendie op de onderste sporten der maatschappelijke ladder staan en in verhouding tot andere klassen in staat zijn een aardig sommetje over te leggen of zich eene on gehoorde weelde in eten drinken en kleederen veroorloven. De heeren bergwerkers dragen gou den horloges en kettingen hunne vrouwen en dochters hoeden met veeren en sluijers. Dat er evenwel zijn, die met armoede en gebrek te kam pen hebben is niet te ontkennen evenmin dat er ook arbeiders zijn die zich over deze of gene directie te beklagen hebben. De werkstaking in massa is echter eene dwaasheid en de besturen der mijnen handelen daarom verstandig wanneer zij de werkstakers maar laten begaan tot deze den arbied weder beginnen. In de omstreken van Dortmund heeft de werk staking geen bijval kunnen vinden. In twee mij nen hielden de werklieden op, maar keerden spoe dig terug, dank zij de flinke houding der overheid tegen hel drijven der sociaal-democraten de rad draaiers werden er in hechtenis genomen. Friedrich Horkart plaatste een brief, aan de mijnwerkers gerigtin de Westfalische Zeitung. Zij kunnen daarin lezen «De werklieden hebben aan de liberalen het regt van vereeniging te dan ken; maar zij hebben niet beantwoord aan het ver trouwen hetwelk de liberalen in hen hebben ge steld. Integendeel, zij hebben aan inblazingen ge hoor gegeven, niet enkel tot hunne eigene schade, maar ook tot groot nadeel der geheeie bevolking, Wanneer toch bijv, de werklieden in het bouw kundig vak door arbeidstaking eene verhooging van loon afdwingen, dan wordt het bouwen duurder; maar dan is het eerste gevolg dat de huurprijzen worden verhoogd, ook voor de werklieden zelven; alsook dat er dan minder wordt gebouwd; derhalve dat er minder werk is. Ook zullen groote onder nemers niet geneigd zijn arbeiderswoningen te doen bouwen, ais zij weten dat de bewoners ieder oogen- blik gereed staan om door hooge eischen allerlei werkzaamheden en industriën tot stilstand te nood zaken. Hetzelfde is toepasselijk op de arbeiders in de mijnen. Hier komt bij, dat de mijnwerkers in het westen van Pruissen het toch waarlijk zoo kwaad niet hebben. Zij kunnen althans veel ge makkelijker in hunne ware en vermeende behoef ten voorzien dan hunne kameraden in het oosten des lands. En wie zijn nu. in den strike hunne aanvoerders Juist dezulken die het minst reden tot klagen hebben. Daaronder toch is er een, die in een jaar enkel met gewoon dagwerk 500 tha ler en een die in 25 schoft niet minder dan 45 thaler verdient. Men ziet dan ook dat hunne vrou wen op de weekmarkt overal het beste uitzoeken. Een ander bewijs dat het over 't algemeen met de mijnwerkers zoo erg niet gesteld is, heeft men in de spaarkassen; bijv, bij die te Dortmund is alleen door de mijnwerkers 440,000 thaler ingebragt. Dit is toch een bewijsdat zij niet kunnen spreken van gebrek te lijden. Daarbij heeft men de fond sen voor bejaarde werklieden, weduwen en zieken. Ook wordt er voor geen anderen stand zooveel ge daan als juist, voor dezen. Eenige jaren geleden heeft een aantal Westfaalsche mijnwerkers zich laten overhalen om naar Rusland te verhuizen, en Bij de gemeenteraadsverkiezingen in België be haalden de liberalen de overwinning. Antwerpen was den 7 dezer het tooneel eener schitterende ma nifestatie de liberalen ontvingen eene gelukwen- sching ter gelegenheid van de door hen behaalde zege. Bij duizenden zijn de liberale vereenigingen van Brussel, Gent (alleen uit deze stad ruim 3500 personen) Leuven Luik enz. te Antwerpen ge komen en er zou vrij wat ruimte noodig zijn om de geestdrift en den luister te schetsen, waarmede dit feest is gevierd geworden; hoewel niet officieel, was het bij niets te vergelijken en overtrof het alles wat van dien aard tot dus verre daar gezien werd. De manifestatie had iets amerikaansch en zij liep in de beste orde af; geen politie-agentgeen sol daat was op de straat te aanschouwen. Welk een contrast! Vijf maanden geleden was Antwerpen de plaats van bijeenkomst voor clericalen en legi timisten die in bedevaart daarheen trokken om aan den graaf van Ghambord en aan het katholieke gemeentebestuur hulde te bewijzen nu zag men een anti-clericale demonstratieeene feestviering ter gelegenheid van den val van datzelfde gemeen tebestuur De legitimistische demonstratie in Fe bruary eindigde met rustverstoring en bloedstorting, nu was van het begin tot het einde de orde voor beeldig. toen zij aldaar tot armoede waren vervallen zijn in Westfalen de noodige reisgelden bijeengebragt om hen in staat te stellen terug te komen. Is nu hunne tegenwoordige houding de dank voor die hulp «De werkman moet behoorlijk kunnen le ven!” roepen de aanvoerders. Dat is waar; maar het schijnt dat die personen onder een «behoorlijk leven” ook verstaan het langdurig zitten in de bierkroeg, het overmatig gebruik van brandewijn het genot van vechtpartijen, enz. Door naar hen te luisteren zijn de arbeiders nu reeds een eind op weg om tot allerlei ruwheid te vervallen. Dat aanstoken tot eene overmoedige houding zal dan ook te eeniger tijd aanleiding geven tot een crisis, waarin niet enkel de schuldigen, maar ongelukkig ook de onschuldigen zullen getroffen werden. Mog- ten de werklieden dit inzien en uit gevoel van pligtzoowel als voor de eer van hun stand zich vereenigen om die: verkeerdheden tegen te gaan. De duitsche Reichs anzeiger bevat de zoogenoemde jezuitenwet en een besluit van den bondsraad tot hare uitvoering. De keizer heeft niet geaarzeld die wet te onderteekenen hoewel eene zich noe mende katholieke deputatie uit Rijnland en West- falen hare bezwaren er tegen bij Z. M. inbragt. De keizer is ook niet gesticht door de taal die de paus onlangs voerde. Die taal brengt in herinne ring de allocutie, waarin paus Clemens IX den 18 Aprilt701 Pruissen vervloekte en aan den haat en de verachting dér menschheid prijs gaf. Keurvorst Frederik 111 had in dat jaar van keizer Leopold den koningstitel verworven en nam nu ais bondge noot des keizers deel aan den spaanschen successie oorlog tegen Frankrijks heerschzuchtigen monarch Lodewijk XIV. De allocutiedoor paus Clemens uitgevaardigd begint aldus «Eerwaarde Broeders «Men heeft u berigten de tijding is over de geheeie wereld verspreid, dat Frederik, markgraaf van Brandenburgmet eene heiligschennende en tot nu toe onder de christenen bijna ongehoorde stoutmoedigheid zich den naam en de uiterlijke teekens van koning van Pruissen heeft aangema tigd zoodoende het gezag van Gods kerk misken nende en op misdadige wijze geweld doende aan de regten van de godsdienstige en militaire orde der duitsche ridders. Roekeloos heeft hij zich door deze daad onder hen geschaard, die door het woord van God veroordeeld worden»»ze hebben gere geerd en bet was niet door mij ze hebben zich zelven tot vorsten gemaakt en ik heb bet niet ge weten. «Uwe uitstekende vroomheid en bekende ijver ontslaan mij van de verpligting u te bewijzen, hoe zeer zulk eene daad nadeelig is voor den aposto- lischen stoel en in strijd met de heilige canones die gelasten dat een kettersch vorst het gezag moet nederleggen in plaats van tot nieuwe waardighe den verheven te worden. Wij willen u echter me- dedeelen dat wij over deze misdaad niet gezwe gen en dat wij in brieven aan de katholieke vor sten openlijk deze goddelooze, roekelooze daad ver oordeeld hebben. «Tevens hebben wij hen op ernstige wijze ge waarschuwd niet te dulden dat men doordat zij op geenerlei wijze hunne goedkeuring gaven aan de usurpatie van dezen markgraaf'dooreen niet-katholieken koning die koninklijke waardigheid zou zien onteeren, welke, eerwaardig en heilig als een bijzondere gave Gods, de steun en het sieraad van de ware godsdienst moet zijn.” ’t Is tot dusverre niet gebleken, dat het er Pruis sen minder om gaat, dat de heilige vader zich zoo boos op den ketterschen vorst heeft gemaakt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1