NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Elfde Jaargang. 1872. No. 31. BUITENLAND. I DON DERDAG 1 Augustus. I 1 Boiswardsche Courant de soldij mijner vrijwilligers I. de linkerzijde lam. On- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—1 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. generaal Sanz Ameutera Leger deskonings. Provincie Tarragona. Mijneheeren, leden van den gemeenteraad! Ik verzoek u beleefdelijk mij den 8 dezer eene ?om van 400 durosspaanschen standaard, welke 'il Koning Amadeus en des middernachts wanneer volks op de been is, in tuin Buen Retiro in 1 Terwijl zoo wonden en gebreken worden gene zen blijft Frankrijk bloeden aan zijne groote wonde de oorlogsschuld aan Duitschland. Thiers meende zijn toevlugt te moeten nemen tot eene belasting op de grondstoffen en na veel moeite is ’t hem dan ook gelukt zoodanige belasting tot wet te doen aan nemen. Door zonder ophouden op eene tribune te verschijnen, waarvan de kieschheid hem moest hebben verwijderd gehouden, door steeds meer en meer zijne ministers als niet beslaande te beschou wen, door pressie te oefenen op alle partijen, beurte- D. Carlos Koning van Spanje”. Uit kracht van zoodanig brevet schreef dan ook i aan den gemeenteraad van Pont de Men leest in de Parijsche National: «Alweder een wonderAl de Onze-Lieve-Vrou- wen van Frankrijk wedijveren met elkaar. Nooit hebben zij geopereerd gelijk op dit oogenblik. Dit maal is Nótre Dame de l’Epine aan de orde. «Een meisje van 21 jaren, mej. Aline Bourgeouis, was reeds sedert lang aan de linkerzijde lam. On- noodig is het te zeggen dat de geheele faculteit haar opgegeven had. Toch verloor mej. Aline den moed nietzij was zeer vroom. Zij ging met zich zelve te rade aan welke Nótre Dame zij zich zou wenden om te worden genezen toen zij in een droom een non zag, die haar het adres opgaf van Nótre Dame de l’Epine. «Daags daarop reeds liet zij zich in een omni bus dragen en zoo bereikte zij het doel harer wenschen. Nótre Dame genas mejufvrouw Aline na de eerste sommatie, ik wil zeggen, de eerste bede. «Het wonder is met even veel doeltreffendheid als snelheid bewerkstelligdwant Aline ging na hare merkwaardige genezing een docter op zoeken en deze constateerde dat het lamme lin kerbeen door de operatie van Nótre Dame de l’Epine eensklaps nog zwaarder en sterker geworden was dan het regter.” Dr. Hammacher heeft inde vergadering der Ver- eeniging voor de belangen van den Bergbouw ge sproken over de oorzaken en de gevolgen der werk staking te Essen. Van het vele dat hij zeide wil len we een weinig navertellen. Reeds in 1866 wist de sociaal-democratische partij onder de ar beiders te Essen grooten aanhang te verkrijgen. Toen de leiders vertrokken waren, kromp de partij tot een klein hoopken zamen en nu maakte de clericale partij zich meester van de arbeiders. Er werden christelijk sociale arbeidersvereenigingen jongelingsvereenigingen enz. opgerigtdiedoor enkele geestelijken geleideen grooten invloed uitoefenden op de denkbeelden der arbeiders. Achter eenvolgens ontstonden er twee onder den invloed der geestelijken gestelde dagbladen die veel door de arbeiders werden gelezen en met meer of min der talent, meer of minder onbewimpeld, den arbei ders wantrouwen inboezemden jegens de arbeidgevers en groote ontevredenheid opwekten ten aanzien van de ontwikkeling van den staatsregtelijken toestand. Ook de jezuiten dieals overaldaar een be- tooverenden invloed op de massa uitoefenden, droe gen volgens alleswat omtrent hunne woorden en voordragten bekend geworden isveel bij om de verbeelding en het verstand der arbeiders met de ziekelijkste voorstellingen omtrent de geschie denis van onzen tijd op te vullen. Dr. Hammacher ontkent ten sterkste en met het volste regt, dat onder de geestelijken, met betrekking tot hunne maatschappelijke en politieke handeling, geen onderscheid zou bestaan. Met vreugde spreekt hij het uitdat een aanzienlijk deel van de ka tholieke pastoors vreemd zijn van de aanhitsingen en woelingen onder de arbeiders, en dat zij, even als ieder weldenkendemet leedwezen de maat schappelijke eendragt en toewijding aan den staat door den invloed van geestelijke personen zien verstoord. Maar het is een erkend feitdat ver scheiden kapellaans dier streek, onder voorwendsel voor het welzijn der arbeidende klassen te zorgen, hun invloed op de arbeidersklasse hebben aange wend om de ontevredenheid en haat van die men- schen op te wekken. Een regtstreeksch verband tusschen de daden der jezuiten en de werkstaking is er niet aantewijzen. Maar daaromtrent bestaat in die gansche streek geen twijfel, dat de geest van ontevredenheid en wreveligheidj die onder dearbei- lings door beloften en dreigementen, door de ver gadering op listige wijze te dwingen eene belasting goed te keuren welke, ze niet wenschte in’t kort door alle hoogere overwegingen op te offeren aan den triomf van zijne persoonlijke denkbeelden, heeft hij aan de regering, aan welker hoofd hij geplaatst is vrij wat meer nadeel berokkend dan men zoo oppervlakkig zou denken, ’t Gezag der vergade ring heeft hij gekrenkt door haar hare onafhan kelijkheid te ontnemen; hij heeft een bewind ge schapen welks eenige kracht is het dreigen met zijn ontslagdat is een waarachtig schrikbewind. Menig voorstander van het beginsel van vrijen handel en dus tegenstander van de nu aangenomen belasting heeft vóór gestemd, alleen om zoodoende het bewind van Thiers te steunen. Dat is nu wel streelend voor den ouden man, maar Frankrijk zal er geen goede rekening bij kunnen maken. ik ter aanvulling van behoef, te doen toekomen. Poblas, 7 Julij 1872. De waarnemende generaal-komman- dant der provincie Tarragona Sanz. Hij kreeg ten antwoord Aan den heer Sanz, aanvoerder der Carlistische troepen. Daar de partij wier zaak door u verdedigd wordtnaar de wapens gegrepen heefthebben wij in deze stad de noodige maatregelen ter ver dediging moeten nemen om ons van u te bevrij den zoodat de gemeenteraad zijne beperkte mid delen geheel heeft uitgeput. Het zou ons derhalve meer gelegen komen geld te ontvangen dan het te geven en zoo gij het ons verschaffen wilt in zwitsersche, spaansche of amerikaansche standaard- muntliefst drie- of viermaal het bedrag van de door u verlangde duroszoo zoudt gij ons uit eene groote verlegenheid helpen. God behoede u lange jaren I Pont de Amentera 8 Julij 1872. De Burgemeester Benito de Garriga y Marti. JüAN MASSAGüë, Secretaris. echtgenoote reden ongeveer in Madrid nog veel een open rijtuig van den het Padro naar hun paleis. In de calle de arenal stonden eenige echte spaan sche patriotten met de regt spaansche bedoeling om aan het leven van Spanjes koning die toch maar een vreemdeling is, een einde temaken. Om dit doel te bereiken schoten ze op het rijtuig met zwaar geladen trabuco’secht spaansche wapens. Zoodra er een schot viel plaatste zich een heer voor de koninginmen heeft niet naauwkeurig gezien of het de koning of de generaal Burgos was. De gouverneur van Madrid en de heer Gastelano sprongen terstond uit het rijtuig’t welk dat des konings volgde, en wierpen zich op de aanvallers, die reeds aangegrepen waren door als burgers ge- kleede politieagenten, die al bij der hand waren; want de patriotten hadden van hun vaderlandlie vend plan al zoo veel bekend gemaaktdat men de uitvoering er van tusschen 20 en 30 Julij ver wachten kon. Uit een der woningen in de buurt zag de politie een zestiental personen komen die haar verdacht toeschenen. Een persoon die zijn wapen nog niet eens had afgeschoten werd in ’t gevechtdat er ontstondgedood. De bewoner van genoemd huis en nog een veertigtal anderen zijn in hechtenis genomen. Men roemt de be daardheid, die de koning bij ’t geval aan den dag legde; de koningin was erg verschrikt en zei eerst al, dat ze naar Italië terug wilde, ’t Is er intus- schen vooreerst, zoo schijnt, voor den koning niet minder door geworden hij heeft zich op reis be geven naar de noordelijke provinciën en werd overal als in triumf ontvangen. De eigenlijke bewerkers van den moordaanslag zijn nog onbekend maar ’t wordt er voor gehouden, dat de daders niet an ders zijn dan huurlingen van verachtelijke sluip moordenaars die waarschijnlijk door politieken hartstogt werden gedreven. ’t Is niet onaardig te vernemen, wat don Carlos zich verbeeldtwat de Carlisten wel zouden wil len en wat van hen verlangd wordt. Het brevetdat don Carlos uitreikt aan zijne officieren luidt aldus«Uit naam van God en onder de regering van Z. H. Pius IX. Uit kracht van onze koninklijke magtgeven wij aan den heerverlof om in onzen naam bevel te voeren over een korps van mannen met verlof dat getal te vermeerderen. Die mannen zul len handelen gelijk het den heergoed dunkt en overeenkomstig de orders uit het hoofd kwartier.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1