UVBfflfflBUI. No. 32. Elfde Jaargang. BUITENLAND. 1872. DONDERDAG 8 Augustus. ita- Bolswardsche Courant raws- u 1 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 17 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Gumbinnen de prnissische grensstad is voor tweederden verbrand. Dendelfden dag is het bo- heemsche stadje Petschau in de asch gelegd. Kerk, schoolraadhuis enz. bestaan niet meer en 200 gezinnen zijn zonder brood. Te Karlsbad in Oostenrijk ging’t niet al te druk met de komst van badgasten. Om dit wat te ver helpen werd in de couranten het berigt geplaatst, dat de ex-keizer Napoleon de badplaats zou komen bezoeken, ’t Was nog al als waarheid aan te ne men want vroeger reeds waren Napoleon de ba den van Vichy of Karlsbad voorgeschreven en te Vichy mag hij thans niet komen. Ook werd ei* voor gezorgd dat een der fraaiste woningen ge huurd werd voor iemand, die incognito komen zou. Een en ander lokte vrij yvat nieuwsgierigen het aantal badgasten vermeerderde met den daghet doel werd bereikt. Een praatje, voor eenige maanden uit een liaanschen kroeg de wereld ingegaan verhief een italiaansch sterrekundige tot profeet. Door sterre- kundige berekeningen en waarnemingen was de geleerdezoo luidde het praatjetot de weten schap gekomen dat in Augustus dezes jaars de wereld vergaan zou. De professor heeft er zich over beklaagd, dal het kroeggezelschap hem door de verbreiding van bun praatje vrij wat moeite op den bals gehaald heeftaangezien bij tal van brieven ontvingwaarin hij om nadere inlichting gevraagd werd aangaande eene profetie, die in zijn hoofd nooit was opgekomen. Maar evenwel nogtans en des al niet te min 1 arresteerd waren zijn vrijgelaten en zullen bij de regering eene klagt indienen tegen den gouverneur van Madrid. In politieke kringen wordt veel gesproken over eene aaneensluiting tusschen radicalen en republi keinen die het tegenwoordig inderdaad al zeer goed met elkander schijnen te kunnen vinden. Karel VII, dat is, don Carlos, heeft den Span jaarden nog eens een kwast met siroop aangebo den, maar zij willen niet likken. Hij schreef hun: «Cataloniërs Arragoniërs Valenciërs I Den 2den Mei rigtte ik uit Vera eene oproeping aan alle Spanjaarden die vertrouwen stellen in de heiligheid der zaakdie God in mijne handen gesteld heeft. Wat toen slechts eene hoop was zal weldra werkelijkheid zijn De grondslagen van het herstel van den troon van Reccared rusten op de lauweren van OnateManaria ürbasa Ce- berioMas de Roigenz. De weg der overwin ning is besproeid met het bloed der martelaren. Uribarri enz. (volgen een paar andere benden aanvoerders) hebben daarin hunne onsterfelijke namen gegrift. Nu als toen maar met nog meer vertrouwen herhaal ik met hoogmoed als de koning van eene heldhaftige natie: Vrijwillige strijders, die u edel moedig opoffertde oogen gerigt naar den hemel en naar mijne vlagik bewonder u En gij, die verblind genoeg zijt om den vreem deling te willen dienen, ik bewonder ook uwen moed. Ik roep u allenomdat gij allen Spanjaarden zijtde wereld houdt bel oog met aandacht op u gevestigd; de revolutie schrikt en alle regtschape- nen verheugen zich. Ja, de dag is nabijdie mijne vurige wenschen zal bekroonen. Ook herhaal ik thans, wat ik u vroeger beloofd heb. Wat een mijner voorouders Philips V u als koning meende te moeten ontnemen uwe ftteros, geef ik u als koning terug, omdat ik de kampioen ben van’tregt.” Don Carlos schijnt Victor Hugo te bestuderen. De spaanschc bladen melden overigens voortdu rend nederlagen der Carlistenbenden. Over den aanslag geen nieuws. Al de Sagas- listendie in den eersten ijver van de politie ge in het verkrijgen van geldveel -geld is de fransche regering beter geslaagd dan het comité voor den Noord-Holiandscb-Frieschen spoorweg. Voor meer dan 41 milliarden werd ingeschreven en niet meer dan 3 milliarden waren gevraagd. Alleen in ons land zou voor 3 milliard in Am sterdam voor ongeveer 1 milliard zijn geteekend. Deze ruime deelneming is wel een blijk van ver trouwen in de thans bestaande ordemaar zij moet toch wel een tieurigen indruk maken bij de gedachtedat zoo menige goede zaak achterwege moet blijven omdat het geld er voor niet kan ge vonden worden. Het blijkt nu toch wel dat geld en krediet niet ontbreken bet blijkt ookdat de geldmannen liever hun beurs openenwanneer bun lands-effecten worden aangeboden dan wan neer hun de gelegenheid wordt geopend, door hun vermogen het welzijn van het algemeen of althans van velen te bevorderen. Voor Frankrijk is t een tijdelijke uitredding; de regering zal nu haar best doen belastingen uit te denken om de rente te kunnen betalen. Het mislukken van den aanslag op het leven van Spaiijes koning heeft den Romeinen aanlei ding gegeven om gehechtheid aan hun vorstenhuis te toonen. In den avond van 21 Julij trok een troep personen uit de fatsoenlijke burgerklasse, met de banier van Cavour aan haar hoofd naar de Piazza di Spagna. Gaandeweg vermeerderde de menigte en weldra stond de Piazza stampvol terwijl ee nige huizen op dat plein en de Via Condotti ge ïllumineerd waren. Op de balkons en uit de vensters van het pa leis van den spaanschen gezant brandden talrijke fakkelsterwijl door duizenden hij herhaling de kreet werd aangeheven.’ »Leve de koning van Italië!” en «Leve de koning van Spanje!” De markies de Montemar sprak van ’t balkon lot de menigte; daar hij echter in ’t italiaansch niet ge noeg bedreven was, zeide hij niet anders dan: «Het spijt mij dat ik mij niet zoo goed als ik wel wilde, in uwe scboone taal kan uitdrukken, maar zooveel kan ik toch wel zeggen«Leve Victor Emmanuel, koning van Italië!*’ Deze woor den van den Spanjaard werden door luide toejui chingen en met het geroep van Leve Spanje I” beantwoord. Toen de menigte zich verstrooide, trok een deel de Via Condotti door en hield stil voor het kloos ter der Trinitariërs, die voor aanhangers van don Carlos doorgaan. Dezen werden onthaald op ke telmuziek en hel geroep: «Weg met de jezuiten Weg met de Cariislen I” Men wist niet regt op welke verdieping de pa ters woonden. Iemand uit de menigte riep: »Op de eerste verdieping wonen de zarnenzweerders Maar bijna oogenblikkelijk werden uit de vensters dier verdieping vlaggen en wimpels gestoken en verspreidden fakkels hun rooden gloed. Op de tweede en derde verdieping had dit insgelijks plaats, zoodat men omtrent bet verblijf der paters in ’t onzekere bleef verkeeren en zich vergenoegde met een heidenscb rumoer te maken. Daarmee liep dit standje af en wie wil kan ook hierin weer zien hoedanige geest meer en meer in Rome le vende wordt. Te Bonn had voor eenige dagen een voorval plaats dat de omstanders met afgrijzen vervulde. Aan een jongmensch uit Dresden die een zomer reisje maaktewas op de stoomboot door den kellner te veel geld afgenomen en hij beklaagde zich daarover bij den conducteurdie de klagt gegrond bevond en te Bonn aangekomenden kellner van boord verwijderde. De Dresdenaar, die te Bonn de boot verliet, bleef aan den oever staan, om naar het vertrek van het stoomschip te zien. Plotseling omarmde hem de weggejaagde kellner en deed alsof hij hem iets in ‘t oor wilde fluisteren, doch beet het oor van zijn slagtoffer geheel af en spuwde het op den grond. De verschrikte jonge man hield tegenwoordigheid van geest genoeg om het oor terstond op te nemen en naar de kliniek het praatje was onder de menschen gekomen en vond ook geloovige hoorders. De 12 Augustus zal de sterfdag zijn der natuur. Zich op dat ge-1 wigtig oogenblik voor te bereiden wordt hier en daar noodig geacht. Te Praag maken vele fami- liën reeds toebereidselen tegen het oogenblik dat die gebeurtenis zal plaats grijpen, en in het maat schappelijk verkeer oefent dit vooruitzigt een sta renden invloed uit. Het bijgeloof is zoo groot dat bij de laatste processie naar St. Margaretha velen haar beschouwden als strekkende om het gevaar af te weren. In de te Gratz verschijnende Tagespost komt het volgende berigt uit Cilli d.d. 18 Julij voor. De Lazaristen op den Jozefsberg hebben een nieuw middel van bedwang voor hunne geloovige kudde gevonden. Een Madonna-beeld stort onafgebroken tranen over den ondergang der wereld op 12 Au gustus 1872, omdat, zooals thans aan de geloo- vigen verkond'gd wordt, Christus tot dusverre niets tegen de dreigende komeet heeft gedaan. De ge- loovigen gaan in digle drommen naar het Madonna beeld op wier traanbuizen onoitputtelijk schijnen. Het spreekt van zelf dat er ruime offers worden gebragt om Jezus tot barmhartigheid te stemmen. Mogt dus de wereld op 12 Augustus niet vergaan, dan hebben althans de Lazaristen er geen schade by. Dit middel is ook zeer geschikt om het of feren weder meer in zwang te brengen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1