ADVERTENTIEBLAD. o 1872. No. 33. Elfde Jaargang. DON DERDAG 15 Augustus. BUITENLAND. I 'l raws- El I geschikt partijen te ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Te Antwerpen kwam Dingsdag de noordschc bark «Gazelle”, kapt. Warnessvan Akyab, mei i' Den 23 Julij moest te Saint Benoit du Souls de gendarmerie tusschen beiden komen om den pastoor tegen zijne parochianen te beschermen. Deze toch verlangden dat hij eene processie zou doen houden om den regen te doen eindigen. De pastoor, een verstandig man, antwoorddedat dit bijgeloof was en hield op den gewonen lijd de mis. Bolswardsche Courant. Te Parijs werd onlangs ineen logement een dief op hecter daad betrapt. Toen hij hiervan de lucht kreeg, wist hij met eene buitengewone snelheid de trappen op te klimmen tot op de bovenste ver dieping, waarna hij zich op het dak begaf. Zijne vervolgers weinig lust hebbende, om hem op de zen gevaarlijken togt te achtervolgen, riepen spoe- Koning Amadeus heeft op zijn reis mogen on dervinden, dat hij onder zijne onderdanen eerlijke mannen heeft. Bij zijne komst te Palencia bevond zich de alcalde omringd door de leden van ’t ge meentebestuur, aan den ingang der stad, teneinde Z. M. welkom te heeten en hem geluk te wenschen, dat hij aan de kogels der moordenaars was ont snapt. Na dit kompliment deelde de burgemeester den koning mededat men maar geene onkosten gemaakt had om hem overeenkomstig zijne waar digheid te ontvangen want de gemeenteraad was republikeinsch. Eene dergelijke ontvangst viel den koning ook eens ten deel toen hij pas uit Italië was gekomen; toen zei hem een alcalde, dat Z. M. zich niet moest verbazen, wanneer hem nergens eenig bewijs van sympathie werd betoonddaar geheel de bevol king van Spanje republikeinsch was. Evenwel kon hij zich zoo veilig achten als thuis, daar hij hun als vijand heilig was. Met zulke eerlijke vijanden komt men verder dan met huichelachtige vrienden en door ze eerlijk te behandelen zal Amadeus die vijanden te vriende kunnen krijger). dig de hulp der politie in die weldra aankwam en alle uitgangen van het huis bezet hield, terwijl inmiddels de pompiers gehaald werden als beter geschiktom hem langs de daken achterna te zetten. Intusschen kwam eene groote menigte volks op de been die den dief zonder schoeiselen alleen met een kiel gekleednu op de eenedan op de andere gevaarlijke plaats van het dak zag sprin gen teneinde een middel te zoeken, om uit zijne netelige stelling te geraken en veilig te ontkomen. Op hetzelfde oogenblik.dat de" inmiddels toe gesnelde pompiers het dak beklommen verdween hij echter; bijna twee uren verliepen in pogingen, om zijn spoor te vinden alles was vruchteloos. Eindelijk verscheen een kruijer met een brief, ge adresseerd aan den sergeant die de onderhebbende manschappen nu op alle hoeken gesteld had, ten einde den dief het ontvlugten te beletten. In dien brief kon de sergeant lezen Brave Sergeant 1 Laat uwe manschappen niet langer wachten wantwanneer gij dezen ontvangen zult hebben ben ik reeds zeer ver. Indien gij het huis on derzoekt waarin men mij heeft achtervolgd zal het u duidelijk zijn, hoe ik mij heb kunnen red den. Niets toch is eenvoudiger. Nadat ik van het eene dak op het andere geklauterd was, vond ik een klein raampjekroop er doorsloot het weder achter mij en kwam in eene goed gemeu belde kamer. Daar vond ik een valies onder het bed een vesteen paletot en verlakte schoenen waarvan ik gebruik maakte om mij te vermommen en het is met behulp daarvandat ik door de hoofddeur van het huisdie openstond ben ont- vlugt. Vóór ik mijn weg vervolgdeheb ik mij nog een poosje met u onderhouden en u onder anderen gezegd dat het vergeefsche moeite zou zijn om den dief in handen te krijgen. Ik zeg diefwant ik moet bekennen dat ik in het va lies een bankbiljet van 100 frs. en 100 frs. in goud vond en de verzoeking niet heb kunnen weer staan om deze som mede te nemen. Maar toen hij zich naar den kansel begaf, werd hij aangevallen door de vrouwen, die riepen dat hij de schuld was van den hagel die den oogst verwoestte. De pastoor vlugtte in de sacristie en moest door gendarmen worden ontzet. De pastoor had zeker nog niet gelezen dat de hoogleeraar Doedes het houden van een zendings- feest als een probaat middel heeft doen kennen om droog weer te hebben Den 28 Julij heeft een zwaar onweder in Zwit serland gewoed. Te Ueberlingen vonden 14 a 16 menschen die zich in 4 kleine vaartuigen bevon den den dood in de golven te Meersburg zijn 4 personen nabij den oeverdien zij door de bran ding niet konden bereiken en dus in het gezigt der menigtete gronde gegaan in Hagnau ver dronken 2 personen lang daarna dreven er ver scheidene vaartuigen ledig op het meer en duchtte men meer onheilen; te Romanshorn werden 3 per sonen uit Hagnau opgevischt, die zich krampach tig aan hun omgeslagen schip vastgeklemd en 14 uren in dezen toestand tusschen leven en dood gezweefd hadden. Door den hagel is groote schade aangerigtvee is door het instorten van schuren verpletterdte Reichenbach sloeg de bliksem in een huisdat geheel afbrandde. In het Rothtlïal bij Bern heeft een treurig voor val plaats gehad. Twee toeristen, de heereu MerZ en von Allmen en hun gids Bischof, zijn door eene lawine overvallen. Sedert eenige dagen waren zij vermistzoodat een ontdekkingstogt van Lauter- brunnen uit werd voorbereid 24 gidsen en een aantal dalbewoners trokken in een vreeselijk on weder uit om te zoeken, en vonden werkelijk zoo wel Merz als het lijk van von Allmen. Laatstge noemde schijnt door de lawine met groote snel heid in een diepte te zijn geworpen hem moet bovendien een steen hebben getroffen want aan zijn voorhoofd was een gapende wondeverschei dene steenen bedekten zijn ligchaam, waaruit men opmaakt dat de ongelukkige eenige dagen onder de sneeuw heeft doorgebragt, zoolang tot de sneeuw reeds was gesmolten en slechts de steenen achter bleven. Met Merz is een wonder geschied; hij liep in het midden der beide overigen door een touw aan hen verbonden de sneeuwval trof hen te ge lijk het touw brak en ook hij gevoelde dat hij werd mcdegesleept in pijlsnelle vaart. Toch werd hij niet bedolven, maar hij bevond zich na eenige oogenblikken alleen op het onmetelijke sneeuwveld. Drie dagen lang heeft hij daar rondgezworven zonder voedselzonder schoeisel en met gescheurde klee- deren terwijl elke stap op den hem geheel onbe kenden weg zijn leven kon kosten. Men vond hem vermoeid en met gezwollen voeten, doch ove rigens zonder letsel hij wordt verpleegd bij den pastoor van Lauterbrunnen, en zijn denkvermogen keert langzamerhand terug. De gids is nog niet gevonden; hij ligt vermoedelijk in de hoogste sneeuw massa op de Roththal gletscher, en het is niet mo gelijk hem daar te bereiken. Stemt niet! was geruimen tijd het bevel, dat de geloovigen in Italië van den paus ontvingen zoo dikwijls er regeringspersonen of gemeentebe stuurders moesten gekozen worden. Behoorden dan de gekozenen niet tot de geloovigen, dan kon dit daardoor verklaard worden dat niet door al len gestemd werd en daar geene getallen het te gendeel bewezen kon men beweren dat de ge loovigen nog altijd de meerderheid uitmaakten. Nu voor eenige weken veranderde de onfeilbare paus van gedachten wat hij eerst verboden had, werd nu door hem bevolen. De geloovigenmoes ten zich ook laten gelden. En wat was de uit komst? Van de 8500 gemeenten, die Italië telt, hebben 8000 uitsluitend liberale raadsleden geko zen. De aanhangers van den rooverkonmg zijrt dus talrijker dan die van den paus, In Rome zelf was het hoogste stemmental dat een liberaal op zich vercenigde 4672, geen clericaal bekwam meer dan 1599. De verkiezingen van den provincialen raad van Rome zijn insgelijks ten gunste der li beralen uitgevallen. Gemiddeld hebben zij drie maal meer stemmen bekomen dan de clericalen. Die uitkomst schrijven de clericale bladen toe aan de slechte opkomst der geloovigen. Ze kun nen wel gelijk hebben maar dan blijkt het toch, dat de geloovigen nog niet van Samuel hebben geleerd, dat gehoorzaamheid beter is dan offerande. En dat zoo in de onmiddellijke omgeving van den pauswat moet men er wel van denken In de vorige week sneuvelde te Chantilly in den gezagenden ouderdom van 475 jaar een karper. Hij was geboren bij den graaf de Cossé onder de regering van Frans Ihad verschillende lotwisse lingen ondergaanwas 32 maal van eigenaar ver anderd en nu laatstelijkeen jaar geleden door den tegenwoordigen bezitter, een rijk koopman, voor 1300 francs gekocht. Een gevecht met een snoek heeft hem ’t leven gekost. Het zoontje van den eigenaar alleen was getuige van den strijd en bad den ongelukkigen afloop kunnen verhoeden maar bet gevecht vermaakte hem te zeer, en daarom stelde hij geen poging in 't werkom partijen te scheiden. De karper mat 72 centimeters om den buik en was 97 centimeters lang.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1