ADVERTENTIEBLAD NIEUWS- EN 1872. Elfde Jaargang. No. 34. BUITENLAND. 1 DON DERDAG 22 Augustus. Boiswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Dat een Japannees en een domkop lang niet het- Voor eenige dagen redde een handelaar te Sédan, de heer Jules Varinet, met levensgevaareen sol daat, die, zich in de Maas badende, bijna verdronk. Hij ontving ter belooning zijner menschlievendheid het kruis van burgerlijke verdiensten van den kei zer van Duitschland, maar zond het terug meteen geleidenden brief', die hierop nederkomtAls ik een Beijer heb gered dan deed ik het omdat het mijn pligt was, niet om een decoratie te ontvangen, zelfs niet van de pruissische burgerlijke orde. Zoo gij de daad wilt belooneti, dié ik verrigtte door u een soldaat weer te geven, daar ik hem het leven redde, geef dan den laatsten Franschman dien gij als krijgsgevangene in zekerheid houdt, de vrij heid weder. Man voor man gij zijt er mij een schuldig; ik eisch hem op.” Ongetwijfeld zal de keizer, in zijne edelmoedigheid en onder de gege ven omstandigheden, aan het geuite verlangen ge hoor geven. Ruslands keizer heeft ook al vreemde kostgan- gers in zijn groot gebied en onnoozele lui zijn er ook nog. In het gouvernement Minsk verbreidde zich bet gerucht dat de regering bevolen had alle meisjes uit dit gouvernement naar dé Zwarte Zee over te brengen. Eene russisebe prinses was namelijk getrouwd met een buitenlandschen prins, die in Amerika aan de Zwarte Zee regeerde over eene zwarte bevolking. Nu vonden de czaar en de czarin het niet aardig voor hunne dochterdat die nooit eens een blank gezigt te zien kreeg ert daarom was genoemd bevel uitgevaardigd. De meesten der boerenmeisjes uit Minsk hadden op zelfde zijn heeft Sastimi Satoo getoond. Hij kwam in November 1869 te Berlijn en verstond geen woord Duitsch. En nu onlangs werd een tentamen gehouden bij de medische faculteit; van de 13 stu denten voldeden maar 2 aan het vereischte en een van die twee was onze Japannees. Wat de ondervinding den bewoners der belgische stad Verviers leerde omtrent het verblijf van pa- ters-jezuiten, blijkt uit het volgende; «Toen voor 25 jaren twee eerwaarde paters be scheiden en nederig in onze stad aankwamen, ver wekte hun komst een groote opschudding onder de bevolking. Het was alsof eensklaps de voorheen zoo vreedzame en de door de tusschen de inwo ners bestaande goede betrekkingen gunstig vermaarde stad door een bezoeking was getroffen. Iedereen beweerde, dat deze rust en de genoegens des levens door de aankomst der schijnbaar vrorfle, maar om hun wezenlijk strijdlustiger! zin en storenden in vloed bekende geestelijken geëindigd zouden zijn. De bevolking deed ijverige pogingen om de ramp reeds bij haar ontstaan te keer te gaan De twee of drie aanhangersdie de indringers te Verviers bezaten, gaven echter de fraaiste beloften, om het volk te doen bedaren. De eerwaarde vaders zou den dit niet doen en dal niet doen; men wist dat hun ne plannen zoo zuiver als kristal waren; zij koester den, in plaats, van strijd en verdeeldheid tusschen hunne aanhangers te brengen, slechts den opreglen wensch, om de eensgezindheid onder de burgers be stendig te doen voortduren. De goede vaders rigtten zich daarop huiselijk in. Langzamerhand veranderde zich de toestand in onze stad. Verdeeldheid drong in de huisge zinnen de betrekkingen werden afgebroken en veranderden in verwijdering en vijandschap. Dal alles was T gevolg van de door Loyala vergiftigde atmosfeer, die thans heerschte. De nederigheid der paters week weldra voor aanmatiging en heersch- zuchtzij tellen thans hunne schatten bij milli- oenen en beschikken over gansche legers van kie zers. En waardoor zijn zij zoo vreeselijk magtig geworden Zij hebben de eensgezindheid tusschen familien verbroken de zaden van twist en haat onder de burgers gezaaid onze burgerlijke instel lingen veranderd en door de helden hunner pers de eer geschandvlekt van allen die hen durfden wederstaan. Is ’t nog geen tijd dat onze oude stad zich haar verleden herinnere en tegen de heerschappij der jezuiten in opstand kome?” De drie keizers, in wier bezit Europa zich mag verblijden willen eens bij elkander komen men zegt jamen zegt er al heel veel van onder anderen ook, dat ze den vrede eens stevig op zijn beenen zullen zetten. Die dat zeggen meenen er den europeschen vrede mee; voor dien der andere werelddeelen kan men natuurlijk niet instaan. Rus lands keizer laat inmiddels de verlofgangers naar hunne regementen roepen ter groote inspectie, 't Kan zijn dat dit ook al ten dienste van den vrede is; ’t kan ook zijn dat de czaar hen naar ’t oosten wil laten marcheren. Want men zegt eveneens dat er een inval in China in den maak is. Het gebied van Kouldscha aan de, westelijke grens van dit rijk werd het vorige jaar door russische troepen bezet en nu zou China plan hebben om het terug te nemen. De mahomedaansche bevolking echter houdt niet van de Chinezen en heeft beloofd eiken Chinees die zich onder hen vertoont met een of ficiële boodschap, te zullen dooden. Nu zal Rus land die Kouldschadalen wel helpen als 't zijn moet. De chinesche regering laat al pantsersche- pen maken en heeft 1500 man aan ‘t werk gezet om geweren en ammunitie te vervaardigen. Ook tracht het de Kirgizen te bepraten een handje te hel pen bij hét afweren en bestrijden der Russen, 't Is gelukkig ver genoeg af, dat onze schutterij en weer baarheid zich niet bezorgd behoeft te maken. In Italië heeft een orkaan gewoed. Uit Milaan wordt er van getuigd, dat niemand daar zich her innert ooit een schouwspel te hebben gezien, ge lijk die orkaan veroorzaaktezelfs de astronoom Capellidie reeds 35 jaar te Brera het Bulletin meteorologique (weerkundig dagblad) redigeert, woon de nooit iets van dezen aard bij. De wind loeide op ontzettende wijze en de he vigheid van donder en bliksem deden vermoeden dat de natuur alle electriciteit, die zich gedurende verscheidene dagen had opgehooptnu wilde ont laden. De kracht van den wind was zoo groot, dat de zwaarste boomen ontworteld werden en de regen den grond niet kon bereiken. Men kon het vreemde verschijnsel van een horizontalen regenstorm waar nemen. Van het Scala-plein zag men een enorme waterkolom tot de hoogte van twee verdiepingen opgevoerd boven de Porta Nuova. De Corso der Porta Romana de straat Larga de schouwburg Canobbiana zijn overstroomd. Het meest heeft de oude openbare tuin geleden. De prachtige olm, de schoonste boom van geheel Mi laan vóór drie eeuwen geplant door aartshertog Ferdinand is niet meerde orkaan heeft hem ontworteld en tegen den grond gesmakt. De pla tanen, die zeer zwak van wortel zijn, hebben meer dan andere boomen geleden 50 zijn op het laza ret gevallen. Het slotplein is in een meer veranderd; de zwaar ste boomen werden gebrokende dunnere stam men naar den grond gebogen om zich weder op te heffen en nogmaals omgebogen te worden de schouwburgen, de barakken, de zoo talrijke ge bouwen om dit plein, allen zijn min of meer beschadigd. Een der torentjes van het observatorium van en in den schade een ko- Te Neuburg ging de heer Coxeter met den heer Throckmorton om 1000 guinjes de volgende wed denschap aan. Te 5 uur des morgens bragt laatst genoemde aan den eerste twee schapen, van wel ker wol deze hem des avonds te 9 uur een rok moest hebben gemaakt. De schapen werden ge schoren, de wol gesponnen, het garen geweefd, het doek geverwd en geperst en te 4 uur aan den kleermaker gegeven, en 20 minuten vóór 9 bragt de heer Coxeter aan den lieer Throckmorton den rok geheel gereed. De heer T verscheen met zijn nieuw gewaad in eene bijeenkomst van meer dan 5000 menschen. Het vleesch der beide schapen werd gebraden en met het noodige bier aan de fabriek arbeiders geschonken. De weddenschap was in 13 uur en 20 minuten gewonnen, Een der torentjes van Brera is door den wind medegevoerd plantentuin geworpen waar het eenige heeft veroorzaakt. Dit torentje was van peren dak voorzien en had 2| meter middellijn. Een stuk kristalin het huis Galli et Rosa ge vallen verwondde een pakkendrager. Eenige per sonen door den orkaan overvallen zochten een onderkomen in een hoeve; een hunner wilde zijn weg vervoleen met zijn ezel deze werd gedood en de man”brak een been. In het theater was men rustig aan het repe teren van de opera Joneeensklaps verdween het dak. Men kan zich den schrik voorstellen van de als oude Pompejers gekostumeerde zangers die terwijl zij voorstellen moesten onder den grond begraven te zijn gevaar liepen in de lucht ge- geslingerd te wordenhet omgekeerde van wat met Pompeji geschiedde. Bij het paleis van justitie zocht de schildwacht eene schuilplaats in zijn wachthuisje. De wind gooide dit omver en de schildwacht lag er onder en bleef alzoo langen tijd als in een doodkist op gesloten. Te la Vetera heeft de orkaan eenige menschen gedood en zijn de kelders van het halgebouw door het water vernield. Niet langer dan een uur duurde de orkaan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1