ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Elfde Jaargang. No. 35. BUITENLAND. 1872. DONDERDAG 29 Augustus, I -f 'U' Bolswardsche Courant ik eene ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. i om een houden" op de ontsnapte roofdieren. Dezer dagen kwamzoo meldt men uit Praag een zeer eigenaardige wijze van vervalsching van bankbiljetten aan het licht. Zeker kramer, die reeds meermalen wegens helerij kennis met de po litie gemaakt hadkwam onlangs aangifte doen dat hij op toevallige wijze in aanraking was ge komen met een der leden van een bende vervaar digers van valsche bankbiljetten die op groote schaal oostenrijksche »Eingulden-Noten” namaakte. De vijf valsche biljetten die de man als bewijs stukken overlegde, waren, behalve het papier, dat zich van dat der echte alleen onderscheidde door eene grootere ruwheid op het gevoelzoo volko men nagebootst als nog nooit was gezien. De scherpe blik van den kenner kon er de fout niet in ontdekken, dan nadat onze kramer die had aan gewezen. Alleen dc lengte en de breedte verschil den een paar lijnen. Natuurlijk was er voor dc politie veel aan gelegen deze gevaarlijke bende in banden te krijgen, en zoo werd aan den aanbren ger de vraag gesteld of hij zich zou willen leenen, om haar in de opsporing behulpzaam te zijn. Na eenige aarzeling want er was nog al gevaar aan zulk eene expeditie verbonden stemde hij er in toe; maar dan toch alleen op deze voorwaarde, dat hem tweehonderd thaler zou worden uitgekeerd voor reiskosten en voor uitgaven, die noodwendig te doen waren om het doel te bereiken, Vóór dit maar voetstoots te doen, werd, daar de politie den kramer niet erg had leeren vertrouwen te Praag mededeeling gedaan van het voorval en ook de valsche bankbiljetten aan de bank te Weenen ter nader onberzoek gezonden. Een paar dagen later kwam uit Weenen een telegram, met bevel om den kramer te arresteren, want de banknoten waren echt. Het papier was ruwer, maar had die verandering slechts te dan ken aan de indompeling in een caustische kaliloog. En inderdaad de kramer bekende, dat hij op deze wijze de vijf echte bankbiljetten vervalscht en het verhaaltje van de bende verzonnen had, om in het bezit van tweehonderd thaler te komen, waarmede hij zich naar Amerika had willen inschepen. Voor zijne zeer eigenaardige vervalsching deed hij koss teloos een andere, maar niet zoo verre reis. Eenige leden der zwemclub te Dover hebben op zekeren morgen in den loop van de vorige week op eene eigenaardige wijze het ontbijt gebruikt. In de haven was een drijvende tafeldie voor ankers lag, aangebragtdie rijk met bloemen was getooid. Op die tafel was een welvoorzien ontbijt met koffij eijeren enz. aangerigt. Een twintigtal leden der club begaf zich te water en zwom naar de tafel ieder nam een kopje koffij met een eitje en wat hij verder begeerde, doch hij mogt zich volstrekt niet aan de tafel vasthouden of er op steunen. Ongeveer een half uur manoeu vreerden zij rondom de tafel, totdat zij het noodige hadden, gebruikt, en zwommen toen weer naar wal. Men leest in een amerikaanscb blad de volgende economische advertentie, die zeker door een grap penmaker ontworpen is Aan vrienden en bekenden zij berigt, dat giste ren mijne geliefde huisvrouw door den dood van mijne zijde weggerukt is, op hetzelfde oogenblik waarop zij mij verblijdde door het leven te schen ken aan een stevigen knaap voor wien ik eene gezonde min zoek tot tijd en wijle dat het mij gelukt zal zijn eene beminnenswaardige rijke jonge dame te vinden die geneigd is mij haar hart en hand te schenken en in staat mijne welbeklante linnenzaak, waar alle orders binnen 12 uren snel en goedkoop worden ten uit voer gebragtvoor- loopig waar te nemen, daar ik mij eerst dan van eene geschikte directrice met 20Ö dollars loon Zal voorzien zoodra de nog loopende uitverkoop a tout prix voorbij is en mijne affaire den Isten Augustus naar de Xstraat no. 11 overgebragt zal zijn alwaar ik nog eene verdieping tegen 500 dollars disponibel heb. De vermaarde amerikaansche diergaarde van John Robinson is den 3den dezer door een ijzingwek kende gebeurtenis, op den spoorweg van Nieuw- York naar Nieuw-Haven voorgevallen, bijna geheel vernield. De hokken met de vermaarde verza meling van wilde dieren en hel overige van het gereedschap, waren te Nieuw-Haven opgeladen voor Bridgeport, en achter deze kwamen drie waggons, door den troepde bedienden en de bestuurders bezet. Op het oogenblik dat de trein onder een brug doogring, op twee mijlen afstand van de stad stortte deze brug eensklaps in en verplet terde in haar val twee waggonsterwijl al de hokken der diergaarde tot op verscheidene hou- derde voeten geworpen werden. Door den schok verbrijzeld, ontsnapten uit deze laatsten de schrik kelijke gevangenendie zich in alle rigtingen verspreidden. De apen waren liet eerst verlost weldra gevolgd door twee leeuwen en een wilde kat. Een koningstijger en twee koengeroes werden alleen gedood. Verscheidene arenden en 2 groote vogels verdwenen in de wolken. De trein stopte zoo schielijk mogelijk en men bemerkte dat vier der bedienden van de renbaan gekwetst waren. De geldkas en de controle lagen verbrijzeld, en het geld dat zij inhielden was langs alle zijden verspreid. De kasmeester M. G. N. Robinson, had gelukkig maar ligte kneuzingen bekomen. Het verlies der compagnie wordt op meer dan 5000 p. st. geschat. Het schouwspel was terzelfder tijd belagchelijk en schrikwekkend. De apen schreeuwden en huppeldenaan een uitbundige vreugde overgegeven. De tijgerna het bloed van verschillende slagtoffere te hebben gelekt, sprongen de schuinten af en verdwenen. De beeralhoe wel verminktsprong woedend op de lijken van den stoker en den machinist, die hij vaneen rukte. Een hyena vervolgde den geleiderdie verpligt was, teneinde zich te redden, op een telegraafstaak te klauteren. De wolven voor dit tooneel onver schillig, hadden onmiddellijk de plaat gepoetst. Eindelijk was een ratelslang in tweeën gesneden maar een overgroote boa en twee andere kleine serpenten namen hunne rigting naar de stad. Toen men de gebeurtenis vernam, heerschte de grootste verslagenheid in de naburige stad. Den geheelen nacht werd door een groot deel der bevolking mot geweren en revolvers gewapend het land tot vijf mijlen van het oord waar het voorval had plaats gegrepenafgeloopen om een klopjagt te Het kan niet gezegd worden dat Pius IX een genoegelijken ouden dag beleeft. Wanneer hij terug ziet op den tijdgedurende welken hij op den pauselijken stoel is gezeten dan is er veel dat hem als paus bedroeven moet. Bij alleswat vooral in de laatste jaren hem pijnlijk moest aan doen, komt nu nog do oneenigheid met zijn staats secretaris kardinaal Antonelliaan wiens raad den onfeilbaren man zooveel gelegen was. Anto nelli begint het nu voor beter te houdenzich niet langer openlijk tegen de regering van Italië te verzetten. Hij deelde den paus als de meening van verscheiden diplomaten mede, dat de politiek, door hem gevolgdhem in eene valsche positie bragtomdat hem die macht ontbrak te verbieden of te beletten, wat hij voortdurend afkeurde. Zelfs zou Antonelli de clericale dagbladen verzocht heb ben voortaan geen melding meer te maken van de door den paus gehouden redevoeringen. Volgens eenige italiaansche dagbladen is het tus- schen Pins en Antonelli tot hevige tooneelen ge komen en heerscht er op 't vaticaan veel tweedragt en groote spanning. Dat de bewoners van Rome bij de verkiezing van den gemeenteraad uit eigen oogen zagen en hunne stemmen niet uitbragten op mannen, die in den gemeenteraad niet op hun plaats zijn, en juist daarom door de geestelijkheid als hare stemmachines werden aanbevolen heeft er geen goed aangedaan. Antonelli wil nu tegen over de italiaansche regering eene gematigde hou ding aannemen en staat daardoor lijnregt tegen over de Merode en de jezuiten die zelfs nadat het kalf verdronken isnog de put niet willen dempen. Of intusschen voor Victor Emmanuel de vriendschap van Antonelli te verkiezen is boven de vijandschap der jezuiten Als de vos de passi preektboerpas op je ganzen Op eene zekere plaats in de SeineLions de Bercy wordt voortdurend door de zwemmers het politie-reglement overschreden, dat het gebruik van zwembroeken voorschrijft. Dezer dagen was er weder een overtrederdie door de agenten werd aangemaand uit het water te komen en zich te kleeden. De ander gaf daaraan volstrekt geen ge hoor. Eindelijk ging een van de twee agenten over een balk naar de plaats waar hij zich be vond, om te trachten hem te grijpen. Hij kleedde zich uitom naar hem toe te zwemmen toen zijn voet uitschoot en de agent in de diepte ver dween. De menigte, die aan den wal stond, uitte een kreet van schrikmaar niemand kwam te hulp. Toen de zwemmer zonder zwembroek dit bespeurdedook hij zelf en haalde weldra den agent weder boven water, maar deze grijpt hem dadelijk vast en verklaart hem zijn arrestant. Maar de man zonder kleedingstuk houdt op zijne beurt den agent vast en wil hem naar den com missaris van politie brengen om de 25 francs te ontvangen voor de redding van drenkelingen uit geloofd. Zij gaan dan ook met hun beiden naar dezen overheidspersoon, die de zaak ten genoegen van alle partijen schikt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1