AIÏBTDfflBUI. 1872. No. 38. Elfde Jaargang. BUITENLAND. DONDERDAG 19 September. I I i t Bolswardsclic Courant rauws- n ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. ADVERTENTIEPRIJS50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Een inwoner van liet fransche dorp Goulnuers begaf zich met zijn twintigjarigen zoon op een wagen met stroo naar de jaarmarkt te Gharsonville. Onderweg kwamen ze vijf jonge meisjes voorbij ttisschen negen en vijftien jaar oud, die verzoch ten te mogen meerijden. Vier van haar kregen een plaatsje in den wagen, de vijfde mogt tusschen de beide mannen op ’t bankje voorop zitten. Eenige oogenblikken later stak de eigenaar zijn pijp op. Zeker moet daarbij een vonk in ’t stroo gevallen zijn; in een oogwenk stond de wagen in brand. Het verschrikte paard steigerde en sprong links en regts. Vader en zoon sprongen van ’t rijtuig om ’t dier tot staan te brengen, doch de toom ont slipte hun en ’t verbijsterde dier raakte op hol. De snelle vaart deed het vuur te feller opwakke ren. Toen het paard te Saintryeindelijk struikel de en viel, snelde men den armen kinderen te hulp. De vier binnen in waren afgrijselijk verwond, een van haar bijna onkenbaar; die voorop gezeten was, had slechts ’t hoofdhaar verzengd. Niettegenstaande alle zorgen is het te vreezen, dat twee der meisjes, zoo niet drie, bezweken zullen zijn. Eene 45jarige vrouwJenny Parker genaamd sedert meer dan twintig jaar weduwe en reeds lang gebrekkig, bewoonde in een staat van volko men armoede reeds gedurende veertien jaar een der afzigtelijkste krotten van de Londensche City. Het was een hol onder den trap, waarin men een strooleger geplaatst had. Dit akelige verblijf werd Een hoofdambtenaar in Spanje verzekert dat daar meer dan 13000 gemeenteraadsleden zijn die niet kunnen lezen en schrijven. Men ziet dat men bij de keuze van een lid voor den gemeente raad niet zoo heel keurig behoeft te zijn. keizersvisite. Eerst werd Frans Jozef naar ’t sta tion geleid en bij ’t afscheid werd hij door Wil helm bij herhaling «omhelsd en gekust” en toen de spoorbel voor de derde maal geluid werd ge voelden de vrienden wat het liedje zegt«schei den thut weh!’ en die hen daar zoo zagen aar zelen om elkander los te laten dachten aan Bre- dero’s spreuk: «het kan verkeeren” en aan Sadowa in 1866. Alexander had nog een dag langer tijd en toen hij vertrok spoorde Wilhelm tot Marienburg mee, waar hij toch eens heen wou. Of de zamenkomst van deze keizers eene andere beteekenis heeft dan eene zamenkomst van men- schen die geen keizers zijn en of Europa over korter of langer tijd zal kunnen zeggen dat is het nuwat Alexander en Frans Jozef en Wil helm te Berlijn al hebben besloten, ’t zal op zijn tijd wel blijken. Europa zal met kalmte hebben vernomen, dat Bismarck, Gortschakoff, Manteuffel, ThileDelbrück en Karolyi oostenrtjksche groot kruizen hebben ontvangen; dat Andrassy, Karolyi, Hofmann en Braun met pruissische en russische ordeteekenen zijn versierd en maar wat gaat het ons ook aan. bakswinkel binnenkoopt voor een frank vier een bankje van honderd, gaat heen. Een kwartier even goed gekleed, koopt briefje van 20 frank op Als de winkeljuffer hem ’t geld «Neem me niet kwalijk, mejufvrouw, maar ’t was Dezen zomer bezocht een engelsch tourist, Eger- ton Bone genaamd, Hongarijes hoofdstad Pesth. Op zekeren avond een tooneelvoorstelling in den schouwburg bijgewoond hebbende, verdwaalde bij in de straten der hem onbekende stad en vroeg aan een politieagent om hem den regten weg naar zijn hotel te wijzen. De dappere zoon van den heiligen Hermandad schrikte zoodanig door den vreemden tongval van den verdwaalde (deze toch had hem in het Engelsch aangesproken) dat hij in zijne verwarring niets verstandigers wist te doen dan hem naar het raadhuis te brengen. De in specteurdie in de kennis der vreemde talen op denzelfden trap stond als de politieman deelde spoedig in diens rneening over den vreemde woor den sprekenden en dus voor hongaarsche ooren verdachten tourist en stelde Egerton Bone in de gelegenheid om een ganschen nacht in het «spek- hok” op een brits over de hongaarsche gastvrij heid na te denken. Den volgenden dag, toen men er in geslaagd was iemand te vinden die den En- gelschman kon verstaan werd Bone losgelaten maar daar de engelsche gemoedelijkheid spoedig uitgeput is, ’ging hij dadelijk naar den consul van zijn land om zijn beklag in te leveren. Deze verzocht natuurlijk voldoening aan de overheid, waarvan het gevolg was, dat zoowel de dienaar als de inspecteur van politie tijdelijk in de waar neming hunner bediening werden geschorsten tevens eene commissie werd benoemd om een on derzoek naar het voorgevallene in te stellen. Deze heeft in de laatste zitting van het Huis der ver tegenwoordigers rapport uitgebragt, welks conclusie waard is voor de nakomelingschap bewaard te blijven. Zij toch strekt om de beide beambten in hunne betrekking te herstellen zijnde hunne handelwijze volstrekt niet onwettigvermits een vreemdelingdie de taal des lands niet magtig is, des avonds na 9 uur niets meer op straat te maken heeft 1 Men ziet, dat de wijsheid van Sa lomo gelukkig nog niet uit de wereld verdwenen is.” De agenten komen binnen men legt hun de- zaak uit. »'t Is waar ook zegt de heerzich voor 't voorhoofd slaande, «daar bedenk ik dat ik de ge woonte heb om mijn bankbiljetten met een rood kruisje te merken.” De lade wordt geopendde agenten doen on derzoek en het bankje met het kruisje wordt gevonden. Zegepralend vertrekt de opligter en gaat zijn kameraad het welgelukken van bun list meèdeelen. Berlijn beeft gejuicht, in Berlijn is ook geweend. Waar gekroonde hoofden een bezoek brengen, wor den ze onthaald op een militair schouwspel. Dit was ook in Berlijn ‘t geval op Zaturdag den 7 de zer cn wat beenen had trok reeds vroegtijdig naar de paradeplaats om mee de helden te zien in pa- radetenue parademanoeuvres maken. En ook wie equipages hadden trokken er daarmee op af. On geveer 300 van dezen hadden van de hoofddirectie der politie kaarten gekregen die hen toegang ver leenden tot het zuidelijk uiteinde van de zandige Tempelhofen-vlaktewaarop de evolutien werden uitgevoerd. Dat ging alles uitmuntendde sol daten droegen de bewondering weg van alle hooge en lage toeschouwers. Een spiegelgevecht werd uitgevoerd en toen dit was geëindigd en de troe pen zich gereed maaktcr, om te defileren kregen de equipages verlof om langs de opgestelde regi menten rijdende, zich achter de keizers te plaat sen. Pas was het teeken daartoe geven of er be gon een wedren om de eerste plaats achter de ma jesteiten te veroveren. In dolle vaart ijlde alles naar het begeerde puntallerlei paardenmenners- kunsten zag men aanwenden en niemand was zui nig met zijn zweep. De groote heeren toonden dat ze op zijn tijd ook nog kinderachtig kunnen zijn en de toeschouwers te voet stieten kreten uit van angst en ontzetting. Wolken van zand en stof belemmerden al spoedig het gezigt. leder rij tuig kreeg nogtans een plaats en voorwaarts ging het de stad in. De nieuwsgierige menigte geraakte nog al eens in drukkende en dringende omstandig heden en na den afloop bleek het, dat 6 perso nen waren gesneuveld en 23 zwaar gekwetst, van welke laatste den volgenden dag nog 2 stierven. Zelfs waren niet alle gaslantaarns tegen het ge drang bestand maar weken ter zijde. Hartverscheu rende tooneelen waren gezien een oorverdoovend gegil en gejammer was gehoord. 's Avonds van denzelfden dag werd een schitte rende illuminatie ontstoken en bij die gelegenheid nog 15 menschen dood gedrukt, en ’tgetal hoe den, schoenen, parapluies en lappen van kleeding- stukken die verloren gingen telde niemand. Maar daarom niet getreurd 's Zondags gingen de drie keizers bij den kroonprins thee drinken. Om er de zalen en den tuin te verlichten, werdén gebezigd 6400 venetiaansche ballons, 36000 lampions, 460Ó0 schalen voor gasvlammen 14 reusachtige kande laars benevens een menigte piramiden palmboo- men, kroonen, zonnen, bonte lichtbogen guirlan des, enz.; 54 groote boomen waren van den grond langs stam en takken tot aan hunnen top geheel met lichten bezet. Teneinde het ontsteken dier massa lampions enz. zeer spoedig te doen plaats hebben, had men 750 personen alleen daartoe aan genomen. Zoo komt het geld onder de menschen. Misschien zijn de Berlijners niet minder dan ne- derlandsche feestvierders bekend met het roerende feestlied Wir geh’n noch nicht nach hans Noch lange nicht, noch lange nicht, en wat er verder volgt en heeft het dan ook stellig uit verscheiden raauwe kelen geklonken maar aan alle liederen komt toch een eind, ook aan een I Een net gekleed heer komt te Parijs een ta- vijf sigaren, betaalt met krijgt zijn geld terug en later komt een ander, een en ander en legt een de toonbank, weergeeftzegt hij een briefje van honderd.” «Vergeving van twintig meent u.” «Och wees zoo goed en zie ’t eens na in uwe lade.” De juffer aarzelt. «Wel,” zegt de heer, «ik weet wat. Wil u t niet nazien, dan zullen die twee agenten ’t wel willen doen.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1