ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Elfde Jaargang. No. 39. BUITENLAND. 1872. DON DERDAG 26 September. il - Bolswardsche Courant dat De abten Guichetau en Renaud schreven van ABONNEMENTSPRIJS80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. De Reveil du Dauphiné heeft ook al weer wat te vitten. Dit blad klaagt over de menschelijke dwaasheid waardoor het zich gedrongen ziet verhalen op te disschen van feiten die eigenlijk in de middeleeuwen thuis behooren. Na Salette waardoor de poolsche natie en de katholieke kerk op het smartelijkst worden gewond. Wij prote steren echter op de luidste wijze tegen den hoon ons aangedaan door het schandelijk geweld. Ter wijl wij ons beroepen op de luisterrijke geschiede nis onzer natieop haar lijden en op hare trouw in de vervulling der haar opgelegde taak ten bate der menschheid verklaren wij onwrikbaar pal te staan in de overtuiging datdoor voort te gaan met te arbeiden aan de ontwikkeling der natie, de weg zal worden gebaand om haar tot een geluk kiger toekomst te verheffen en haar de door God zelf aangewezen plaats in de rij der volkeren te doen hernemen.” Dit is intusschen de kwestie niet, die we be doelden. ’t Moge voor genaam zijn ,- dat men den keizer niet regt aan bel annexeren van land zijnen vaderen kwalijk neemt, maar och, toch alweer maar krantenschrijvers die zoo Z. M. kan er zich mee troosten, dat er anderen zijn die schreven Als de Polen ge leden hebben is ’t hun eigenschuld en’t is boven dien tot hun eigen best; als ze eerst wijzer ge worden zijn zullen ze wel mee feest vieren.” Dat wilde de bisschop van Ermeland ook wel hij wilde zelfs komen om den keizer zijne hulde te betuigen. Maar de bisschop was niet altijd ge hoorzaam aan ’s lands wetten en von Bismarck schreef hem Z. M. de keizer zal u ontvangen als gij bekent, de landswetten te hebben geschon den doorzonder voorkennis van de regering in het openbaar den grooten ban uil te spreken over onderdanen van Z. M. «Het doet mij leed”, antwoordde de bisschop, «maar onder die voorwaarde kan ik op het ju belfeest den keizer mijne trouw niet betuigen.” Zoo’n antwoord van een bisschop, die verklaart, dat hij het kerkelijk boven het wereldlijk regt moet stellen en slechts in beperkten zin gebonden is aan den eed van gehoorzaamheid die hij bij de aanvaarding van zijn ambt heeft afgelegd is nog wat anders dan een krantartikel. Want wat wordt er nu gezegd «Het is treurighoogst treurig, dat een duitsch kerkvorst, die aan den voet van den troon de toewijding van zijn persoon, van zijne geestelijken en der bewoners zijner kerkelijke provincie wil kenbaar maken, door eene verblinde re gering wordt verdreven van bet aangezigt van zijn keizerlijken heer, dewijl hij weigert den staat te geven wat Godes is en aan menschen meer ge hoorzaamheid te bewijzen dan aan God." Zoo’n praatje vindt bij duizenden onnoozelen gehoor en Gods geboden handelen 1 aan de wetten des lands strijd achtweigeren. Als i eed deed, van het afleggen spoort aan tot allerlei willekeur, want elk zal zoo naar zijne opvatting van en de gehoorzaamheid die hij daarmee in i' een bisschop die een dien eed een ijdele vertooning mag maken dan staat het ieder vrij met de wetten van den staat naar eigen goedvinden om te springen en houdt de staat op te bestaan. maagd al die ongelukkige 0 Innn kniirco heeft in de beurs. levert Mirans in Savoye het schouwspel op van even treurige als schandelijke tooneelen. Er was daar feest en uit alle dorpen der savoische bergen en uit de dalen kwam de menigte toeschieten. De weg van Grenoble naar Chamberry was op den avond vóór het feest reeds bedekt met karren vol reizigers. Alles wat blind of kreupel of met an dere gebreken behebt was onder het domme volk, dat zijne opvoeding ontvangt op den schoot der Ignorautijnen deed zich voor de bedevaart op. Men was vrolijk en welgemoed en de herbergen hadden geen reden om te klagen over het toene men der vroomheid. Op den dag des feestes belegerde een ontzag wekkende massa volks het bedehuis van Mirans. Binnen het hek, ’t welk de heilige maagd omgeeft, waren verscheiden groote korven, gevuld met hou ten vormen voorstellende deelen van het men- schelijk ligchaam. De verminkten en zieken de den hun keus en vulden de holten met zilver of kopergeld ’t welk alles werd neergelegd aan de voeten der heilige maagd. Toen de korven leeg waren kwamen de bewakers van het heilig dom staken de offeranden in hun zak en plaat sten de vormen weer in de korven. Nieuwe pel grims kwamen opdagen en het spel werd herhaald. Dat duurde zoo tot den avond. De ontwerpers van den bedevaart maakten goede zaken. De Re veil acht het onnoodig te zeggen dat de heilige ne les allégés que leur boursed. i. ze alleen verligt In Pruissen is ook nog een kwestiedie wel moeijelijk tol wederzijdsch genoegen van partijen uit den weg zal zijn te ruimen. Keizer Wilhelm vierde te Marienburg hel eeuwfeest der inlijving van West-Pruissen in de pruissische monarchie. Mooi heeft de keizer gesproken en zijnen geliefden onderdanen herinnerd dat hunne voorouders met zijne voorvaderen trouw hebben gestreden, de over winning aan de duitsche vanen verzekerd en voor duitsche zeden en begrippen den weg gebaand. Hij sprak van groote verwachtingen die de we reld thans van Pruissen heeft en die vervuld zul len worden ook, als ieder in zijn kring zijn pligt doet en de gehechtheid der onderdanen aan den vorst overerft van geslacht tot geslacht. En in de krant las men daar, dat de inlijving, die feestelijk iierdacht werd, eigenlijk een misdaad was geweestwaartegen men wilde protesteren. En verder«Wij willen niet op nieuw bittere klagten aanheffen over het vroegere en het nieuwe onregt jegens ons gepleegd waardoor onze tee- derste gevoelens worden geschokt en gekrenkt De heeren, die te Genève bijeen waren om tus- schen Engeland en N. Amerika te beslissen in de reeds eenige jaren oude Alabamakwestie hebben eindelijk uitspraak gedaan. Engeland zal eene boete betalen van 15} millioen dollars, omdat de kaperschepen Alabama, Florida en Shenandoak, gedurende den amerikaanschen oorlog in engelsche havens zijn toegelaten en van kolen voorzien. Het kabinet van Washington had 45} millioen dollars geëischthet is dus niet vreemd dat de Amerikanen zich over het gevallen vonnis niet verheugen. De New-York Herald zegt ervan: «Ge wis is nimmer brutaler boerenbedriegerij doorge gaan onder den mantel van een groote diploma tieke zegepraal dan ’t resultaat van dit hoogge roemde tractaat van Washington. Wij (de Unie) hebben noch eernoch geld daarbij gewonnen. Want de onbeduidende som van 15 of 16 milli oen is ruim verslonden door de kosten der onder- handelingen. We zullen dusnevens een brok van onze reputatie óók nog ettelijke dollars er bij ingeschoten hebben. En de vrucht van ’t trac taat is voor ons een nog verergerd gevoel van wrevel jegens Engeland bij ’t besef dat we op di plomatiek terrein geslagen en bij den neus geleid zijn.” De New-York World kan nog hooger en bitser toon aanslaan zij roept «Wij eindigden ’t proces, met de bekentenis dat we Engeland onbehoorlijk bejegend hebben en Engeland wil wel belijden dat ’t eenige van onze burgers dient schadeloos te stellen voor ’t nadeel dat hun de achteloosheid van de britsche regering veroorzaakte. Wat maakt ’t Engeland om een paar ellendige millioenen te gooijen in de uitgestoken hand van den amerikaanschen presi dent die ze knielend in ontvangst neemt I” Men kan het den kranlenschrijvers ook nooit naar den zin maken toch weten zij weldat hunne lezers ook lang niet altijd over hen tevre den zijn. zijn pruttelen en Pater Hyacinthe heeft den trouwlust wakker ge maakt. De abten Guichetau en Renaud schreven aan den redacteur van het Journal de Genève «Mijnheer! bij de lezing van den zoo treffenden brief van den moedigen pater Hyacinthe heeft ons hart zich verheugd en is onze moeddie een oogenblik verflaauwd was herleefd. Priesters als hij hebben wij van het huwelijk een geluk ge vraagd hetwelk ons de bijbel vergunt. Ja wij willen liever onze toekomst vernietigen dan lan ger een ambt te vervullen hetwelk met ons ge loof strijdt. Vele stemmen van verontwaardiging over den afval zullen zich verheffen, maar vóór ons pleiten het getuigenis van ons geweten en dat van Gods woord. «Even als ten tijde van Luther eischt de ka tholieke wereld eene hervorming. Houdt moed gij die het eerst uwe stem hebt durven verheffen. De katholieke wereld ziet op u en evenals den grooten hervormer van Duitschland in de 16de eeuw, zullen duizenden discipelen u volgen. Reeds telt Frankrijk 200 priesters, die bereid zijn op uw wenk op te staan, en elke dag ziet nieuwe desertion uit de gelederen der geestelijkheid; treed stoutmoedig aan hunne spits, het oogenblik is gekomen. Nog eenmaal houd moed Met het evangelie in de hand en met het gebod van Christus voor oogen zullen wij overwinnen I” Koning Karel XV van Zweden is overleden. Hij werd in 1826 geboren en volgde in 1859 zijn grootvader Bernadotte (Karei XIV Johan) op Zwe- dens troon. Sedert 1850 was hij gehuwd met prinses Louisedochter van prins Frederik der

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1