ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN I 1872. Elfde Jaargang. No. 40. BUITENLAND. DONDERDAG 5 October. il Bolswardsclie Courant zijn eisch ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. lië en Amadeus in S| wereldlijk gezag van i van twee stoomschepen de Melis meldt men uit Amerika In eene andere iersche stad, Limerick, heerscht nog eert gebruik, gelijksoortig aan het huwelijk, dat in vroeger eeuwen jaarlijks gesloten werd door den doge van Venetië met de Adriatische zee. Op een prachtiger) gondel stak dan de doge die zee in en wierp er op plegtige wijze een kostbaren ring over boord, om daardoor het naauwe verband aan te wijzen tusschen Venetiës welvaart en den handel over zee. Te Limerick huwt de mayor der stad jaarlijks met de rivier de Shannon door aan den mond dier rivier een pijl in zee te werpen. Ditmaal werd deze plegtigheid volbragt door den heer Bult, een zeer nationalistisch parlementslid. Natuurlijk mogt zulk een fraaije gelegenheid niet voorbijgaan zon der klagten over «het rampzalig Erin” en oproe rige uitvallen tegen «den engelschen despoot.” Een loyaal ambtenaar, de sheriff, had het ongeluk van aan het feestmaal te spreken over den voorspoed waarin Limerick zich verheugdeen onmiddcllijk brak een stortvloed van verontwaardiging over zijn hoofd los. Een geestelijk redenaarde eerw. pa ter Quaid loochende het bestaan van dien voor spoed levens zijn vloek slingerende tegen hen «die hunne verdrukkers loofden.” Wat hem betrof, hij kon ónmogelijk trouw zijn aan de kroon, zoo lang hij onder den voet getreden werd. De stad Limerick behoefde aanmoedigingeene aanmoedi ging die gelijk verder uit des sprekers rede bleek liefst den vorm moest hebben van eene vette geldelijke toelage nu en dan. Na pater Quaid voerde de heer Butt zelf het woord. Limerick (zeide die spreker) behoefde slechts «fair play om zoo niet «het postkantoor van de wereld, dan toch het middelpunt te worden van het verkeer tusschen het oostelijk en het westelijk halfrond doch, zoolang zij in slavernij zuchtte, kon de stad niet bloeijen.” Van welken aard de slavernij isdie Lime rick doet kwijnendoch aan CorkDublin en Waterford een redelijke welvaart gunten Belfast in weinige jaren tot den hoogsten trap van indus- triëele ontwikkeling deed klimmen, dit werd noch door den heer Bultnoch door een der andere sprekers duidelijk uiteengezet. Doch zonder twij fel zijn de feestvierenden te Limerick naar huis gegaan met het troostend bewustzijn, dat zij zwaar mishandelde martelaars zijn en dat aan hun ramp spoed de geheele wereld schuld heeft, behalve zij zei ven. Omtrent het vergaan de Bienville en r’ het volgende De Bienville is een amerikaansch schip van 1486 ton. Den 15 Augustus ontdekte men brand in een gedeelte der ladingdat boven den ketel lag. Men nam dadelijk zijne maatregelen, doch de pom pen weigerden. Daar er kruid aan boord was en kapitein Maury bang was voor eene ontploffing werden om 6 uur zes booten afgelaten en was om 7| uur de geheele bemanning ten getale van 429 personen daarin geborgen. De kapitein bleef 't laatst aan boord. Al spoedig sloeg een der booten om en verdron ken 7 a 10 menschen. De boot werd weer vaar klaar gemaakt en een deel der schipbreukelingen ging uit de andere daarin over. De kleine vloot zette nu koers naar het eiland Eleutheradat on geveer 150 mijlen van de plaats van het ongeluk verwijderd was. ’s Nachts 12| uur vloog de Bienville in de lucht en zonk onmiddellijk. De jbemanning en passagiers hadden niets kunnen redden. Vijf der booten bereikten Eleuthera. De zesde was spoorloos verdwenen. Bij de landing verdronken nog weer 9 personen. Later werd de vermiste boot door een schoener opgespoord en de 15 a 18 die er zich in bevonden gered. De Metis kwam in de nabijheid van ’t eildnd Rhode in aanzeiling met een schoener. Eerst meende men dat ’t schip geen letsel bekomen had maar een kwartier later bleek, dat het snel vol liepen dat men op de redding bedacht moest zijn. De officieren raakten hunne bezinning kwijt. De duis ternis en een vliegende storm vermeerderden de algemeene ontsteltenis. Alle passagiers sprongen uit de kooijen en drongen elkaar voorbij naar de In den laatsten tijd zijn in den Elzas vele won deren geschied. De maagd Maria en vele heiligen hebben zich vertoondmaar mag men den Corsaire gelooven dan is een der laatste wonde ren op een geheel onverwachte wijze opgehelderd. Te Chatenois vertoonde zich eiken avond de maagd met eene witte vlag en spoorde de boeren tot opstand aan.' Een pruissisch schildwacht, die de verschijning zijn post zag passerenriep tot driemaal toe werda Maar de bemelbewoonster scheen dien krijgsmansroep niet te verstaan gaf althans geen antwoord. De schildwacht gaf vuur en wat de maagd moest verbeelden viel met een smartkreet op den grond. ’tKwara nu aan den dagdat de getroffene een geestelijke was. Hij is naar ’t hospitaal te Schlestadt vervoerd en drie zijner collega’s zijn te Straatsburg in de gevange nis gezet. In ’t N. W. van Frankrijk maakten monniken zich schuldig aan een misdrijf van minder geeste lijken aard. Er is tegen hen regtsingang verleend wegens onzedelijkheid door hen gepleegd met de leerlingen van de school van Calais en Belle-Isle- en-Merwier onderwijzers zij waren. door met het stellen van telegrafische dépêches aan Napoleon III, dien zij altijd nog in de Tuille- rien waanten in gesprekken met geesten die naar zij zegt, in de bovenvertrekken van het kas teel wonen en waarvan zij alleen de taal verstaat. Haar liefste bezigheid is rijke toiletten op de stoe len uit te spreiden en tegenover deze eene receptie ten hove te vertoonen. In hare oogen vertegen woordigen die japonnen en hoeden fransche en mexicaansche dames. Zij is vriéndelijk voor de eene, stug voor de andere en daarmede brengt zij een goed deel van den dag door. Zonderling genoeg heeft zij alle liefde voor hare familie verloren zelfs voor haar broederBelgïës koning en zij wil de koningin nog minder dan den koning of den graaf van Vlaanderen ontvan gen. De vreesdat men haar vergeven zalis verdwenen zij legt zelfs grooten eetlust aan den dag en geniet met smaak de spijzen die in het aangrenzende vertrek voor haar worden gereed ge zet en waarvan zij zelve zich bedient. Alle hoop op herstel is verdwenen wat te treuriger is omdat hare uitstekende gezondheid een lang leven doet voorzien. De ongelukkige echtgenoot van wijlen keizer Maximiliaan van Mexicokeizerin Charlottetoeft nog altijd op het kasteel van Tervueren. Haar ligchamelijke toestand is beter dan ooit en veel beter althans dan twee jaar geleden; maar in den toestand van haren geest is geene verandering ge komen. Zij is tot eene soort van kindschheid ver vallen, maar kalm en bedaard. Zij leeft geheel afgezonderd, bijna uitsluitend in twee vertrekken van het kasteel, waar zij zelve zorgt voor baar klein huishouden. Haar dokter is de eenige persoon, aan wien zij gehecht schijnt te zijn en die een beslissenden invloed op haar uitoefent. Zij ontvangt hem eiken morgen een half uur en schijnt kalmer, wanneer hij bij haar is geweest. De negen en twintig overige personen van verschillenden rangdie hare omgeving uit maken, genieten die gunst niet; zij laat zich met weerzin door hen bedienen en zendt ze vaak allen weg. Haar diné gebruikt zij alleen zij maakt zelf haar vuur aan en doet verscheidene andere zaken, die men gewoonlijk aan bedienden overlaat. Het grootste gedeelte van den dag brengt zij De italiaansche struikroover Manzi, die den grond eigenaar Mancusi gevangen houdt en van diens familie 300,000 lires losgeld verlangtschijnt te hebben ingeziendat de vervulling van zijn eisch eene onmogelijkheid is. Hij heeft nu aan zijn gevangene de verklaring gegeven, dat bij zich met het reeds ontvangen geld zal tevreden stellen, mits de regering er in bewilligtdat zijne vrienden helers en hunne helpers die zich in de gevange nis bevindenin vrijheid worden gesteld. Het vreemdste in dit geval is, dat de justitie het ver blijf van den bandiet niet kan ontdekken terwijl bij toch voortdurend in onderhandeling is met de familie Mancusi, die ook briefwisseling houdt met haar gevangen bloedverwant. Terwijl te Keulen het congres der oud-katholie* ken werd gehouden en deze steeds meer toonen een zelfstandig kerkgenootschap te willen uitma ken naast de ultramontaansche kerkkwam in lerlands hoofdstad Dublin het «Verbond van San Sebasliaan” bgeen. Dit is eene internationale ver- eeniging met vertakkingen in België, Frankrijk. Nederland, Canada en Newfoundlanden met een orgaan in de pers the Crusader van Dublin. Haar doel is gewelddadige omverwerping van de rege ring der «Piemontezen” (Victor Emmanuel in Ita- 1 Spanje) en herstel van het den paus. Kapitien d’ Arcy, van de ex-pauselijke zouaven, heeft de vergadering te Dublin geleid op raad van kardinaal Cullen werd zij in ’t geheim gehouden. Uit het mede gedeelde blijkt o. a. dat een lid van het parlement, de heer Callan en de roomsch-katholieke bisschop van Southwark waren toegetreden tot deze veree- niging, die niets anders is dan eene brutale zamen- zwering tegen eene bevriende regering.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1