NIEUWS- EN ABVERTENT1EBLAD. d Elfde Jaargang. 1872. No. 41. DONDERDAG 10 October. BUITENLAND. 1 Bolswardsche Courant gevangenisstraf van ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Te Baltimore legde de zich noemende firma Stabler Co., het wat anders aan om een der stoutste schurkenstreken uit te voerenwaarvan in den laatsten tijd gehoord werd. Als graanhan delaars bragten zij hun kantoor over naar een der aan de bank grenzende huizen. Spoedig nadat zij daar gevestigd waren, begonnen zij den muur, die hun kantoor van de bank scheiddeopen te breken zoodat zij op de drie duim dikke ijzeren platen der brandkast stieten waarin de bank de aan haar toevertrouwde kapitalen bewaarde. In deze platen waren ook weldra gaten geboord en de dieven stelden zich in ’t bezit van 35,000 dol lars in banknoten 15,000 dollars in staats-effec- ten en 100,000 dollars in particuliere deposito’s. het onheil aan den pastoor. Deze had immers door zijn gebed het on weder kunnen afweren! Hoe dikwijls had hij zoodanige verwachting niet bij hen opgewekt en versterkt! Een woeste bende trok op de kerk af om den pastoor dood te slaan, die hun graan had laten plat hagelen. De ongeluk kige bekende nu wel dat hij tegenover de elemen ten onmagtig was, maar dat hielp niet en hij moest in de sacristie vlugten om zijn leven te redden. Nu werden zijne vensters ingesmeten, zijne meubels vernield, zijne bedienden mishandeld. Toen een lid van den gemeenteraad toesnelde om de woedende menigte tot bedaren te brengen, ont ving hij een pak slagen. De politie en justitie heeft er zich mee moeten bemoeijen en het mis drijf werd gestraft. Misdrijf te straffen is het werk van weinig tijds; den wortel van ’t misdrijf uit te roeijen kan men zoo spoedig niet en helaas! nog zoo velen willen het ook niet. In de oostenrijksche stad Korneuburg drongen drie onbekendemet pistolen gewapende personen in den winkel van den horologiemaker en hande laar in goud Zachler, braken alle kisten en kasten open en stopten alles wat zij vonden in zakken die zij -medegebragt hadden. In hunne bezigheid werden zij echter gestoord door den huisheer en door den nachtwacht Leopold Engert. De eerste had eenig gedruiscli in den winkel gehoord, opende het venster zijner slaapkamer en riep om hulp; de nachtwacht had de winkeldeur zien openstaan, was naar binnengeslopen en toen hij het hulpge schrei hoordetrad hij vastberaden den winkel binnen. De roovers stormden hem tegemoet en een hunner schoot hem dadelijk neder. Engert Wat men zaait zal men oogsten; wie het bijge loof in de hand werkt zal den bijgeloovige tot zijn last hebben, en voor beiden zal ’teen ramp zijn. Eenige inwoners van het dorpje Chdtre-Langlin in Frankrijk werden dezer dagen door den regter gevonnisd wegens eene overtreding, die alleen door een domme en bijgeloovige hoop kan worden ge pleegd. Op het einde van Julij vernielden gewel dige hagelbuijen in genoemde gemeente het gewas en de boeren zagen hun hoop op een goeden oogst verijdeld. Van hunne jeugd af geleerd de wer kingen in de natuur te beschouwen als middelen tot straf en belooning in de hand van een wille keurige raagt, gaven ze nu ook de schuld van De mikado van Japan toont dat hij wil breken met het's lands wijs’s lands eer. Hij deed een reis door zijn land en deed zijnen onderdanen europesche gezigten zien. Begeleid door een es- cader van japansche stoomschepenbezocht hij eerst de stad Ohasaka waar duizenden lampen zijn pad verlichtten. Zijn gevolg bestond uit de hoogste beambten allen in europesche kleeding en een escorte lansiers in franschen uniform. Van Ohasaka werd de reis te paard voorlgezet over Fuschimi naar Kioto. Een voorrijder gelastte de bevolking matten voor hare woningen te leggen om daarop te knielen als de stoet voorbijkwam (dat is nog volkomen japansch). De mikado bezocht den tempel van Kenendschin en TschoeTschoe-o-ingwaar eene tentoonstelling van kunst en industrie werd gehouden. Hij maakte geen gebruik van het hem daar aangeboden ont bijt, maar dronk een glas melk, wat een Japan- nees anders niet ligt doen zal. De mikado wil ook dat vooroordeel door zijn voorbeeld doen ver dwijnen. In Japaneven als ook wel elders, heb ben echter de vooroordeelen de eigenschapdat ze zeer taai zijn, en de mikado moge’t nog zoo goed meenen, ’t is voor een Japannees nog al wat te zeggen, dit van zoo’n modern vorst te gelooven. Binnen kort zal een dekreet uitgevaardigd wor den waarbij het geheele rijk voor vreemdelingen zal worden opengesteld. Reizen in de binnenlan den zullen echter nog steeds met gevaren gepaard gaandaar er overal dweepers gevonden worden wien ieder vreemdeling een gruwel is. Onlangs nog werden twee Amerikanendie hun con sul naar Kioto vergezeld hadden in een theetuin aangevallen en gewond. De politie ontzette ze nog juist bij tijds. Maar en dit geeft wat moed alle kwee- kelingen der openbare scholen hebben examen ge daan en 6480 kinderen werden waardig bevonden, hunne verdere opleiding op staatskosten te ontvan gen meestal van vreemde onderwijzers. Eenige rijke Japannezen hebben in de provincie Mikawa scholen opgerigt waar vreemde talen geleerd wor den. Ook en dit beteekent nogal zoo iets hebben de geestelijken vergunning gekregen om alle soorten van vleesch te eten te huwen hun haar te laten groeijen en zich te kleeden zooals zij willen. In eene beschouwing over de verwaarloozing der kinderen door de ouderswaardoor deze dikwijls voor hun leven ongelukkig worden, haalt As Echo een afgrijselijke zaak aandie voor eenige dagen voor de regtbank te Londen behandeld is. Zekere Spaul had n.l. het onzinnige denkbeeld opgevat om proeven te nemen of peper ook als een pijnstillend middel gebezigd kon worden en gebruikte daartoe zijn pleegkind, een wichtje van 14 maanden. Op dien leeftijd had de ongeluk kige het kindje reeds peper, mosterd, enz., leeren eten. Op zekeren dag kwam hij dronken thuis zette het kind de peperbus in den mond en schudde dien zoo geweldig heen en weder, dat de dop er af viel en een groote hoeveelheid peper in de keel en over het gezigt van het kindje stoof, waar door hel spoedig den geest gaf. Toen de man zag wat hij gedaan hadkwam hij eenigzins tot be zinning en riep de hulp zijner vrouw. Deze wist geene betere maatregelen te nemen dan het kind een goede hoeveelheid heete thee in de keel te gietenniettegenstaande deze zoo vol peper zat dat zij ze er best met een lepeltje uit bad kun nen scheppen. Voor de regtbank verklaarde zijdat Spaul het slechts gedaan had om het kind dat schreide, te stillen «daar het veel van zulke zaken hield.” De regtbank oordeelde Spaul schuldig aan manslag en legde hem een gevangenisstraf van zes maan den op. was onmiddellijk daarna dood. De roovers pakten nu al het draagbare bijeen en gingen op weg naar Spillern. Het schot en Zachlers hulpgeschrei hadden de buren uit hun slaap gewekt, die dan ook spoedig ter hulp opdaagden. Ook een gendarme was toe gesneld doch de roovers waren verdwenen. Terwijl de buren zich met het lijk bezig hielden begaf de gendarme zich op weg, om de voortvlug- tigen te vervolgen. Hij sloeg de rigting in die Zachler hem beduid had, en inderdaad zag hij op den weg naar Spillern drie mannen die in snellen draf hun weg vervolgden. Toen zij zagen dat de gendarme hen op de hielen was keerde een van hen zich omen een goed gemikt schot maakte het den gendarme onmogelijk, de vervol ging voort te zetten. Hij moestzwaar gewond naar Korneuburg terugkeeren. Dadelijk werd aan de Weener politie en aan die der omliggende plaat sen per telegram kennis daarvan gegeven en alles in het werk gesteld om de moordenaars op het spoor te komen. Een paar dagen later bespeurde een oppasser der wijngaarden tusschen Jelzeldorf en Haugsdorf ongeveer 8 uur van Korneuburg drie mannen die wijndruiven stolen. Hij ging op hen af, maar een hunner trok een revolver, vuurde en trof den oppasserdie dood neêr viel. Op dit schot kwa men uit andere wijngaarden 5 oppassers, met ge weren gewapenden ook een twintigtal boeren met hakenschoffels en bijlen schoot toe bene vens een gendarme. De dieven verweerden zich tegen hunne vervolgers en lostten nog 16 schoten, waarvan een een der oppassers in den heup trof. Maar nu was hun kruid verschoten en zij zetteden het op een loopen. Niet lang duurde ’t evenwel of de boeren hadden twee van hen gevat; van den derde kregen ze al leen hoofddeksel en schoenen in handen. De twee werden nu gebonden en de boeren zagen niét weinig vreemd optoen ze in de zakken niet al leen druiven maar ook gouden voorwerpen vonden. Van den te Korneuburg gepleegden diefstal wisten ze reeds en had het aan hen gelegen dan was het met de misdadigers gedaan geweest. Zij sloe gen er met hunne werktuigen en geweerkolven al dapper opmaar de gendarme wist hen toch te bewegen ze verder maar aan zijne zorg toe te ver trouwen. Loopen konden ze reeds niet meerop een wagen gebonden werden ze naar Haugsdorf vervoerd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1