muis- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 42, Elfde Jaargang. 1872. DONDERDAG 17 October. BUITENLAND. - Bolswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. reisje ge- 1 ge’ ADVERTENTIEPRIJS50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. kind kwam ook en de goddelijke vrouw beval haar men ipel zou bouwen en daarheen Ook gelastte zij Bernadette te Op reis kan men niet te voorzigtig wezen te genover personen, welke men niet kent. De hee- ren V. en S. kooplieden reisden met den nacht trein van Parijs naar Nantes. Zij zaten in een coupé eerste klasse, waar een derde persoon even eens plaats nam. Men sprak over velerlei zaken, ook over wijn, De vreemde haalde eindelijk een flesch te voorschijn uit zijn reiszak en liet de heeren van zijn wijn proeven. Deze was uitne mend en men dronk de flesch uitof liever de beide kooplieden dronken hem uitde gelukkige bezitter van dien fijnen wijn bragt het glas slechts even aan de lippen. Den anderen morgen had de conducteur alle moeite om de slapende reizigers wakker te maken. Eindelijk ontwaakten zij maar hun reisgenoot was verdwenen met hunne valiezen horloges en kettingen. De japansche reiziger Pump^lly schrijft het vol gende »Het merkwaardigste in een japansch bed is voorzeker het oorkussen. Het is een houten doosvier duim hoogacht duim lang en twee duim breed. Bovenop ligt een kussen van gevouwen papier, waarop de slaper den hals laat rusten want de- zamengestelde haartooi is een onoverkomelijk beletsel voor de Japanners vooral voor vrouwen om het hoofd even als een europeesch slaper op het kussen neer te leggen.' lederen morgen wordt er één blaadje van het pa pieren kussen afgenomen en het kussen is weer versch en frisch voor den volgenden nacht. Dit haalt ten minste liet wasschen van kussenslopen uitj roerd. I is hem niet re[ zonder er doekjes om te winden? Maar zijn taal is vaak heftig en overdreven en zonder het te willen is hij daardoor juist bezig de belangen van Thiers te bevorderen. Uit een en ander blijkt dat de toestand van Frankrijk nog niet te vertrouwen is, dat de Fran- schen elkander niet vertrouwen en partyzucht gaat boven vaderlandsliefde. Maar och! dat is niet al leen in Frankryk zoo. In April 1842 verliet zekere Samuel Pietrososki zijn vaderland Polen om in Amerika fortuin te gaan maken zijn vrouw met twee kinderen in Polen achterlatende. Hij was toen 25 jaren oud en zeer arm, maar bezat een groote mate van wils kracht en geschiktheid om zaken te doen. De reis over Engeland makende bleef hij daar ecni- gen tijd en maakte kennis met een aardig meisje van 18 jaren, Susanna Wilson genaamd, en vrouw en kinderen vergetendehuwde hij haar. Hij ves tigde zich daarop voor goed in Engelandwaar zijn finantiële toestand zeer gunstig werd. Even wel schreef hij gedurig aan zijne eerste vrouw, dat hij nog altijd veel armoede leed en haar geen geld kon overzenden. Later schreef hij haar, dat hij plan had om naar Amerika over te steken hetgeen hij ook werkelijk deed. Daar gekomen nam hij den naam aan van Greenbaum en deed er zulke goede zakendat hij na eenigen tijd een vermogen van 500,000 dollars had verworven. Toch ging hij nog altijd voort met zijne eerste vrouw te schrijven dat hij in treurige omstandigheden verkeerde, tot deze, eindelijk argwaan krijgende, dat zij bedrogen werd het noodige geld bijeen verzamelde om den overtogt te kunnen betalen en zonder haar man er van te verwittigen naar Amerika overstak. Het ingesteld onderzoek deed haar weldra de gansche waarheid ontdekken zij riep de hulp in van een advokaat, en weldra stond haar echtgenoot voor eene regtbank te regt waarbij ook de beide vrouwen verschenen, die elkaar niet bijzonder vriendelijk aanzagen. Wel heeft de eerste vrouw de oudste regten maar ook de tweede die thans reeds vijf kinderen heeft, wil zich niet gaarne van haar echtgenoot zien gescheiden. Greenbaum zelf wacht intusschen in de gevange nis de uitspraak der regtbank af. Lourdes werd bezocht door 20,000 pelgrims voorzien van 300 vaandels, ter waarde van 200,000 francs, en die te Lourdes bewaard zullen blijven. Het weer was prachtig en alle bergen waren bedekt met «knielende christenen.” De processie die des avonds te 6 uur van de grot in het stadje terug kwam had twee uur werk om voorbij te trekken. Acht bisschoppen en aartsbisschoppen en 19 legi- timistische afgevaardigden werden onder de menigte opgemerkt. De Tijd bevat het verhaal van wat aanleiding zou gegeven hebben lot het doen van bedevaarten naar de grot bij Lourdes, ’t Was den 11 Febru ari], dat Bernadette Soubirousde 14-jarige doch ter eens daglooners en rein en onschuldig als een engel, door God werd uitverkoren, zijne beminde Moeder hier op aarde te zien en te spreken tot heil der zondige menschheid. Op genoemden dag was het meisje met hare zuster en nog een ander kind bezig met houtsprokkeleneensklaps hoort zij een gedruisch als van een hevigen wind en te midden van een gebeimzinnigen glans zag zij eene vrouw van goddelijke schoonheid? die haar toe lachte. Hare makkertjes zagen of hoorden niets en wien zij’t verteldewilden ’t niet gelooven. Drie dagen later vertoonde zich de schoone vrouw daar weder aan Bernadette en weder na vijf da gen nog eensen nu sprak de vrouw haar ook aan. Bernadette moest haar beloven 14 achter eenvolgende dagen daar in de grot te komen. Het voor de zondaars te bidden zij verzocht dat voor haar eene kapel bedevaarten doen. O< drinken uit eene fontein en zich in het water daar van te wasschen, en hoewel het kind geen fon tein zag op de plaats die haar door de vrouw werd aangewezen krabde zij daar de drooge aarde weg en er ontsprong een bron waarvan niemand het bestaan kende en die tot heden vloeit ter beschaming van de ongeloovigen, die te vergeefs gepoogd heb ben haar te stoppen. Den 25 Maart maakte de vrouw zich aan het meisje bekend als zijnde de Onbevlekte Ontvangenis. Veel werd er voortaan over dit geval gesproken; de bisschop van Barbes benoemde een commissie van onderzoek en den 18 January 1862 erkende de doorluchtige prelaat in een mandement het feit voor waar en als mirakel. Sinds dien tijd is een zedig kapelletje aan den ingang der grot ge bouwd dat den naam draagt van 0. L. V. van Lourdes. De Tijd heeft dit gelezen in de parijsche Monde, en de redacteur van dat blad heeft zelf den pel- grimstogt mede gemaakt! Een lied ter gelegenheid van dezen togt ge maakt verried ook nog wat anders dan een devote stemming. Men zong Henritu seras Gharlemagne De ton épée aidant la croix France! ton ange l’accompagne Et raméne les fils de rois. FranceFrance L heure a sonnérelève-toi In die Reiclishaupt-Weh-Stadtin Berlijn, is ’t ook nog niet enkel licht en leven. Men zegt dat niet minder dan 300,000 personen gingen ver huizen tengevolge van verhoogden huurprijs. De kleine burgerstand alleen vertegenwoordigde een verhuizingscontingent van 20,000 familien. Ruim 146 familien ontruimden reeds de barakken die zij zelven afbraken. Groot ongemak veroorzaakte het gebrek aan voldoende transportmiddelen zoo wel als de onbeschaamdheid der voerlieden die hun eigenbelang uitmuntend wisten te behartigen. En waren nu nog maar allen onderdak gekomen! De woningsnood is groot en schoon de onderne ming van Schultze Delitzsch met zekeren tred veld wint’t gaat langzaam en brengt honderden nog geen baat. Cost la grandeur, c’est l’esperance Vive Henri VVive le roi Dat is, overgezet zijnde: Hendrik! gij zult zijn Karei de Groote; uw degen helpt het kruis. Frank rijk uw engel vergezelt hem die de zonen uws komngs terugbrengt. Frankrijk! Frankrijk! De ure is geslagen, sta opHet is de grootheid het is de hoop Leve Hendrik V, leve de koning! Boven die rijmelarij was het kruis van den hei ligen Lodewijk afgedrukt, met leliën omwonden. Ook Elzas-Lotharingen kreeg zijn deel; de in rouw floers gewikkelde banieren van de pelgrims uit die streek werden met luide uitroepen: Leve Metz! Leve Elzas! Leve Lotharingen 1 Leve Frankr'yk! Leve de Paus! Leve Pius IX! begroet. In deze bedevaarten leert men den Franschman en den toestand van Frankrijk kennen. In de ure der vernedering wordt de Franschman vroom, en vroomheid, evenals-elke gemoedsstemming open? baart zich in Frankrijk altijd luidruchtig en met groot vertoon. De fransche legitimisten stellen' Sedan voor als een revolutionairen en prolestant- schen triomf; zij schryven hun rampen toe aan het in den steek laten van den paus en beschou wen zich zelven bij voorkeur als nakomelingen der kruisvaarders. Van 't koningschap verwachten zij heil voor Frankrijk en steun voor den paus. Maar hunne overdrijving maakt hen onhandig en de bedevaarten naar Lourdes zullen aan de zaak der monarchie niet minder kwaad doen dan de redevoeringen te Grenoble aan die van Gambetta en de democraten. Gambetta heeft een reisje ge maakt en waar hij kwam duchtig zijn mond ge- De tegenwoordige regering der republiek -ipublikemsch genoeg en dat zegt hij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1