NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 43. Elfde Jaargang. 1872 DONDERDAG 24 October. BUITENLAND. BINNENLAND. Bolswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cents van *1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Koning Philips II van Spanjevan wie de Ne derlanders niet veel goeds weten te vertellen, erfde van zijn vader met een groot rijk ook een oorlog met Frankrijk. In 1558 stond zijn leger bij St. Quentin tegenover het franscheer werd slag ge leverd. Philips liet het vechten aan zijne troepen overhij bleef te Madrid en bad voor hen ja hij deed de geloftedat hij ter eere van den H. Laurens een klooster zou stichten, wanneer Spanje op Frankrijk zegevierde. Het beleid en de dap perheid van den nederlandschen graaf van Egmond bezorgden Philips eene beslissende overwinning. En de koning, die voor Egmonds diensten een zoo slecht geheugen had en dien trouwen dienaar la ter aan Alva’s wraakzucht prijs gaf, vergat de be lofte aan den heilige niet. Het klooster werd ge sticht. In 1563 werd het, bij het vlek Escurial naar het ontwerp van Bramante begonnen en in 1581 voltooid. Het kreeg den vorm van een roos ter omdat het gewijd was aan Laurens die op een rooster werd gebraden. Van donker gekleurd graniet opgetrokken werd liet voor een deel inge- rigt tot paleis voor het koninklijk hof, dat er bij tusschenpoozen zich ophield. Het vormt een vier hoek van 740 voet lang en 580 voet breed, met 7 torens, 15 poorten en 1110 vensters, terwijl 17 kruisgangen tot een verbazend groot aantal vertrekken den toegang verleenen. De hoofdkerk is een prachtig gebouw, heeft 48 altaren, 2 orgels en is versierd met kunstwerken van beroemde meesters. Onder hel hoogaltaar bevindt zich een kost bare kapel, de begraafplaats der koninklijke familie. Men daalt er in af langs marmeren trappen de vloer der kapel bestaat uit jaspis en marmerhet gewelf is van brons. Het prachtige oratorium be vat een grootmet diamanten versierd kruis en in het midden staat een kandelaar van massief goud langs de wanden vindt men 26 nissen met tomben van zwart marmer, die ten deele over blijfselen van koningen bevattenten deele nog ledig zijn. Voorts bevat het Escuriaal (aldus heet het gebouw) eene kostbare boekerij, die door Phi lips H werd aangelegd en door zijne opvolgers ver meerderd. Het Escuriaal is onlangs door een brand geteis terd t herstel van het vernielde zal ongeveer 500,000 moeten kosten. De kunstschatten zijn voor ’t meerendeel behouden. Daaronder bchooren de levensgroote portretten van Karel V, Philips II, Philips III en Karel IIde vijf overheerlijke mar meren tafels in de boekerij een groote globe vol gens het stelsel van Ptolomeus en ook het be roemde gouden handschrift Codice Aureoeen boek, nu 8 eeuwen oud en bestaande uit 168 vel len perkamentwaarop, in letters uit bladgoud gesneden de vier evangeliën de brieven van St. Hieronymus en de canons van Eusebius te lezen staan. Dat al die kostbare voorwerpen gespaard ble ven en geen enkel van de 14.661 boeken en hand schriften verloren ging, is uitsluitend te danken aan den moed en de hulpvaardigheid der bewo ners van het vlek Escurial. Mannen, vrouwen en kinderen, allen kwamen aangesneld zoodra de brand klok luidde en hielpen de boeken bergen, of droe gen met emmers en kannen water naar boven. Opmerkelijk is hetdat die meestal eenvoudige lieden zoo ijverig grepen naar de schatten van kunst en wetenschap en zich niet bekommerden om de eens hooggeschatte reliquien. Om geen dier oude beenderen en verdorde ledematen werd gedacht, zelfs niet om het stuk van het echte kruis, de twee doornen uit Jezus kroon, de brokken van den pilaar waaraan Hij gebonden stond, het koord waarmede Hij gegeeseld werdhet latje van de kribbe, waarin Hij gelegen heeftden indruk van zijn voet op het oogenblik dat Hij ten hemel voer, alle welke dingen gezegd worden in het leticario aanwezig te zijn. In de dagen van Philips II zou zeker al tandere in den steek gelaten zijn, zoo lang niet de 7422 reliquien in veiligheid waren gebragt. De tijden veranderen, de omstandigheden en de menschen ook. Te Utrecht werd eene vergadering gehouden door de daar wonende leden die met een korte toe spraak en gebed geopend werdwaarna de tot voorloopigen secretaris benoemden heer R. Husen een gedeelte van Efeze 6 voorlas, ‘t Is te hopen, dat tot dat gedeelte niet heeft behoord vers 14 want de vermaning«staat danuwe lenden om gord hebbende met de waarheid”, wordt reeds nu door leden van ’t verbond jammerlijk in den wind geslagen. Een strooibiljet werd de wereld ingezonden waarvan de Standaard zegt«Het Anti-Schoolwet- verbond heeft dezer dagen het derde duizendtal verspreid van een strooibiljetwaarin op bevatte- lijken populairen toon hét doel van het verbond en de aard zijner werkzaamheden worden uiteen gezet. Het is een welgeslaagde poging om ook dat deel van het publiek, dat geen kennis neemt van dagbladartikelen en geen meetings bezoekt bekend te maken met den strijd tegen de school wet van ’57.” Uit dit strooibiljet nu verneemt men dat anti tegen beteekent en het verbond dus een verbond tegen de wet is. Dat moesten de niet-dagbladlezers eerst weten. En dan volgen er zinnen als deze «Sedert 1857 heeft de staat zich het onderwijs aangetrokken en overal openbare scholen opgerigt uit de openbare kas dat wil zeggen van het geld der burgerij. Op die scholen moet een on derwijs gegeven worden dat niemand ergert of krenkt in zijne geloofsovertuiging. Tevens zijn aan het hoofd dier openbare scholen zeer vele man nen geplaatst als onderwijzers, die het christendom verachten en hun kennis te luchten hangen door de waarheid des Evangelies te bespotten/ Als het Anti-Sehoolwetverbond door christendom gedreven wordt om het onkundig publiek op be- vattelijken populairen toon zulke ergerlijke en kren kende lastertaal aan huis te bezorgen dan maakt het zijn christendom wel zeer verachtelijk. Verder: «Als de onderwijzer een volslagen on- geloovige is, mag men zijne kinderen niet toever trouwen aan de allergevaarlijkste leiding van dien ongelukkige, die hen voor den tijd en voor de eeuwigheid ongelukkig zou maken. Als de onder wijzer modern is, druppelt de invloed van zijn modernen godsdienst dag aan dag, langzaam maar zeker in de ziel van uw kind en voert die ten verderve. Heeft hij eerbied voor de waarheid, dan moet hij nog om Roomschen en Joden zwijgen over Christus en van de verzoening in zijn bloed.” Dit is voor menschen die nooit een dagblad lezen en geen meetings bezoeken, zeker niet extra bevattelijk, maar toch voldoende om hen den in druk te bezorgen, dat de openbare scholen uiterst gevaarlijke inrigtingen zijn, die dan bovendien nog «onderhouden worden uit de algemeene kas! ons geld wordt gebruikt om onchristelijke scholen te stichten en onchristelijk onderwijs te geven.” De verspreiders van ’t strooibiljet rekenen er ze ker op, dat de eenvoudigen in den lande, die zelfs in onzen tijd geen dagbladen lezen ook de wet niet kennen, waar tegen ze ten strijde worden ge roepen. Die wet beveelt, dat het onderwijs christe lijk moet zijn maar de wet wil geen lasterend christendom, van daar ook zeker, dat de schrijver van 't strooibiljet een anti-schoolwctman is. Volgens berigt is ook Bolsward reeds gezegend Weer kwamen onrustbarende tijdingen uitSpanje. Te Madrid kwam den 11 dezer een telegram, dat te Ferrol, een havenstad in ’t N. W. van Spanje een opstand was uitgebroken in’t arsenaal en dat de leus der opstandelingen was: «Leve de federale republiek!” Uit nadere berigten bleek, dat 1000 a 1500 opstandelingen werden aangevoerd door zekeren Bojas een gedeserteerd carlist en zekeren Montejo, die wegens slecht gedrag uit de zeedienst was ontslagert. Aan den opstand werd deelgeno men door het personeel van het arsenaal en van de marinewacht, vermeerderd met een deel van de bevolking het garnizoen echter bleef getrouw en hield de citadel en alle wachtposten in de stad bezet, terwijl het oorlogschip Majarredoop de reede voor anker liggendeaan de opstandelingen den weg aan de zeezijde versperde. Nog andere maatregelen werden genomen zoodal de muiters geheel werden ingesloten. Het arsenaalwaarop zij de roode vlag plaatsten is het grootste van Spanje en een van de grootste van Europa het is verbonden met een timmerwerf en omvat ver scheidene dokken en magazijnen alles te zamen beslaat eene oppervlakte van ongeveer tien hecta res. Door de levensmiddelen naar het eigenlijke arsenaal over te brengen, voorzagen de opstande lingen zich van ruimen proviandvoorraadterwijl ze ook overvloed van wapens hadden. Den 17 zou een aanval op het arsenaal gedaan worden. De opstandelingen wachtten dien niet af, maar verspreidden zich nog vóór de dag aan brak. Gebruik makende van de duisternis en den storm, vlugtten velen in de kanonneerbooten in de rigting van Cayon. Anderen ontweken over Terrolhet vuur der troepen trotserende. De troepen rukten het arsenaal binnen en maakten 300 man krijgs gevangen zoodat die bui eerst weer is uitgewoed. Elk zijn smaak en vrijheid om volgens zijn be ginsel te spreken en te handelen. Maar eerlijk duurt het langst en oneerlijk verkregen goed gedijt niet. Dat moesten zij bedenken, die zeggen, zich bezwaard te gevoelen door de schoolwet en zich gaan vereenigen tot een Anti-Schoolwetverbond.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1