NIEUWS* EN ADVERTENTIEBLAD. No. 44. Elfde Jaargang. 1872. DONDERDAG 51 October. BUITENLAND. BINNENLAND. Bolswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 17 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Van Bolswards 290 stemgeregtigden kwamen den 22 dezer 172 geldige stemmen in de bus. Waar bleven de overige 118? Heeft iemand, die met 111 stemmen gekozen wordt, de meerderheid der kiezers vóór zich, 'als 118 thuis blijven? 't Is mo- Overvloedige regens hebben in Italië overstroo- mingen veroorzaakt, die niet alleen een geduchte stoffelijke schade aangerigt maar ook verscheiden menschen hebben doen omkomen. In de gemeente Cassellina a Torre is bij het doorbreken van een dijk een groot huis onder water gezetwaarin verscheiden gezinnen woning hadden. Velen hun ner hebben zich nog in tijds door devlugt gered, maar twee huisgezinnen, waartoe kinderen en ouden van dagen behoordenzijn door den vloed ver rast, voordat zij tot vlugten gereed waren. Zekere Posquale Coppini, een schoenmaker, moest bij die gelegenheid zien, hoe zijne 25jarige zuster verdronk, zonder dat hij haar te hulp kon komen. Zijn oude vader werd insgelijks door den geweldigen stroom medegesleeptmaar had de tegenwoordig heid van geest om een vensterbout te grijpen en kracht genoeg oen ofschoon hij tot aan den hals in ’t water stond, zich drie uren lang daaraan vast te klemmen. Een ander bewoner, Manceni genoemd, mede een werkman, wilde, na eerst twee zijner kinderen in veiligheid gebragt te hebben naar zijne woning terugkeeren om zijne vrouw en twee andere kinderen een knaapje van 3 jaar en een meisje van 8 maand te redden maar hij werd vlak bij zijne woning gekomen door het water teruggeslagen. Toen de vloed twee uur later be gon te wijken, ijlde de ongelukkige met verschei dene zijner buren naar het huis terug doch te iaat, helaas! Zijne vrouw lag zielloos op het bed uitgestrekt, het knaapje nog aan de hand houdende en met de zuigeling aan hare borst. In hetzelfde huis hield een achttienjarig meisje zich een ge- ruimen lijd aan de leuning van een trap vast, maar eindelijk werd zij door de golven weggerukt en naar een kelder gespoeld waar zij later ont zield gevonden werd. In eene kamer naast die welke door Menceni bewoond werd, heeft men ins gelijks bij het dalen van het water het lijkje van een kind van anderhalf jaar gevonden. Te Berlijn trad voor eenigen tijd een net ge kleed en in toon en manieren voornaam heer bij een juwelier binnen. Terwijl hij bezig was met zoeken en kiezen, passeerde een majoor der garde, die, hem ziende, ook binnentrad en hem geluk wenschte met zijn aanstaand huwelijk met eene schatrijke markiezin. «Voor haar zoek ik juist een cadeau”, zegt de heer en de majoor ging hem helpen zoeken. Een prachtig stel diamanten werd gekozen, ’t Bleek echter dat de gelukkige brui degom geen geld genoeg bij zich had, terwijl hij het geschenk zijner bruid nog vóór haar vertrek, dat zoo aanstonds zijn zou, wilde aanbieden. Maar’t zou in orde komen; hij ging met het sieraad heen, de majoor zou wachten lot hij terug kwam en be taalde. Een half uur verliepniemand kwam en de majoor kon nu niet langer wachten hij had dienst. De juwelier verzette zich echter tegen zijn vertrek en’t hielp den majoor niet, dat hij boos werd en zefs dreigde den sabel te trekken. Een politieagent kwam juist voorbijtrad binnen en na door den juwelier met de reden van hun twist bekend gemaakt te zijnbetuigde hij den gedeco reerden majoor zijn leedwezen, dat hij hem jmoest uitnoodigen mee te gaan naar 't bureau van po litie. Ook de juwelier moest daar maar komen om meer inlichting in de zaak te geven. Na zich wat verkleed te hebben ging deze ook derwaarts maar niemand wist daar van ’t gebeurde en nu bleek hetdat de man door drie bedriegers was beet genomen. Voor eenige dagen is de vermeende bruidegom te Brussel gearresteerd hij had ook te Metz zijn industrie uitgeoefend. De prefect van de Seine heeft aan de maires van Parijs eene circulaire gerigtwaarin hij hen verzoekt aan de eigenaars en bestuurders der fabrieken mede te deelendatwanneer zij aan hunne werklieden beneden de zestien jaar die geen lager onderwijs of herhalings onderwijs hebben genoten zoodanig onderwijs verlangen te doen genieten de gemeentelijke scholen èn het onderwijzend personeel dier scholen daartoe koste loos beschikbaar werden gesteld. Het voornemen bestaatdat bij den cursus het onderwijs in het teekenen op den voorgrond zal staan en tevens eenig vakonderwijs aan de leerlingen zal worden gegeven. Eenige fabrikanten in sommige arron dissementen van Parijs hadden in overleg met de maires reeds stappen in den aangegeven geest bjj den prefect gedaan en daardoor deze circulaire uitgelokt, ’t Is wel pleizierig voor die fabrikanten, dat ze spoedig hunne pogingen met een goed ge volg zien bekroond; ’t gaat niet overal en altijd' zoo vlottraagheid in ’t besluiten stelde vaak al te lang de verwachting van velen te leur tot schade van hen, die van het verlangde onderwijs hadden Een stoombootdie de Seine opvoerhaalde aan een harer kettingen eene zware massa op die men weldra herkende als een duikerkleeding die op verscheidene plaatsen doorboord was en een reeds in ontbinding verkeerend lijk bevatte, als mede een gesloten en verzegelde blikken bus. De papierenwelke deze bevattewaren depeches van het parijsche gouvernement aan dat te Tours en daaruit kon men ook opmaken wie de ongeluk kige wasdie op deze wijze het leven had ver loren: zekere Louis Legrand, kapitein bij het Loire- leger en afkomstig uit Ghoisy-le-Roi. Als zoo danig was hij zeer goed bekend met de oevers van de Seine en zou in een duikertoestel trachten onder water door, de vijandelijke posten te pas seren. Men vermoedt, dat hij den oever bereikt hebbendeontdekt werd en de Duitschers hem troffen, zoodat hij zonk én zijn dood in de rivier vond. De gaten der kogels in het toestel pleiten voor die meening. Het lijk is met militaire eerbewijzen ter aarde besteld. honder haastig den bij hem staanden hoed nam afscheid van zijn nieuwen bekende, was meteen gaauwigheid weer op zijn plaats in de synagoge en lachte in zich zelven dat hij dat zoo mooi gelapt had. Den volgenden dag zat de jonge man tegenover zijn patroon aan den lessenaar. Daar kwam zijn tafelgenoot van gister binnentrad op hem toe en «Neem me niet kwalijkmijn vriend dat ik zoo vrij ben, je hier op te zoeken, maar zie eens, gister uit de restauratie gaandehebt ge in den haast mijn hoed opgezet, hier is de uwe; we zul len nu maar even weer ruilen niet waar De mededeeling van die onschuldige vergissing werd door den patroon met ijzing aangehoord. Zijn boekhouder was dan gister, op den grooten verzoendag in de restauratie geweestDat ,streed tegen alle regtzinnigheidzulk een mensch kon hij niet in zijne dienst hebben nog minder tot schoonzoon aannemen. De boekhouder kreeg op staanden voet zijn loon en zijn afscheid; de doch ter zou hij nooit hebben. Hartelijk verwenschte hij alle orthodoxie en alle hoeden. Op den grooten verzoendag is het den Israëliten gezet 24 uur te vasten. Dat is voor een gezonde maag geen feest, maar ’t kan gevaarlijk zijn, als de bezitter van zoo’n maag aan ’t verlangen naar een kleine versterking toegeeft. Te Pesth was een Israëlitisch boekhouder reeds acht jaar werkzaam in een groot handelshuis; hij genoot het volle vertrouwen der firma en zou bin nen kort de dochter van zijn rijken chef tot vrouw hebben. De groote verzoendag kwam en als de vrome Israëlitm» ging de boekhouder ter synagoge. Daar plaagde hem zijn maag zoolang tot hij ein delijk besloot even naar de restauratie te gaan en een kleinigheid te gebruiken. Een kleinigheid maar en hij zou ’t wel zoo aanleggen dat het hem al leen bekend bleef. In de restauratie kwam hij naast een heer te zitten die een aardige prater was; de kennismaking leidde er toe, dat de heeren met elkander hunne adreskaartjes wisselden. Na zijn genoegen te hebben gegeten greep de boek- kunnen profiteren in ’t belang van henzelveri en van de gemeente. Dat wordt nu beter in Frankrijk. De prefect gaat dan ook met goeden moed de toekomst tegen, t Stond met de opbrengst van de belastingen dit jaar in Parijs niet gunstig; ’t ver bruik van veel dingen vooral van gedistilleerd was minder dan in andere jaren. Bij de bekend making hiervan had de prefect een troostwoord voor de Parijzenaars. »’t Zal u wel leed doen”, heeft hij gezegd «dat het wat schraal omkomt maar gij weet wel de uitgaven zijn ontzet tend groot; gelukkig is het vermogen om belas ting op te brengen, bij u nog aanwezig. ’tGaat u immers over’t algemeen zeer goed en Parijs heeft zijn vroegeren glans herkregen vreemdelin gen stroomen weer uit alle oorden der wereld hier heen en zij die ’t van de vreemden hebben moe ten, deden in de laatste maanden kostelijke zaken. Dat we het hoofd van den staat hier eenige weken hadden, was voor ons eervol en voordee'lig ook; ’tis maar jammer, dat zijn verblijf hier niet be stendig is. Maar ook dat zal mettertijd wel te- regt komen.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1