NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 45. Elfde Jaargang. 1872. DONDERDAG 7 November BUITENLAND. Boiswardsche Courant gehecht was tot V ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het volgende voorval wordt in de Proges du Nord verhaald «De heer Edmond F. gepensioneerd kapitein der kavallerie, die vijf jaar geleden zijn vaderland Frankrijk verlietbekleedde eene zeer winstge- ouden hond, waaraan hij zeer gehecht was tot prooi. Zoo gezegd zoo gedaande hond wordt in de kooi geworpen, enbliksemsnel heeft de slang hem in hare bogten verbrijzeld. Op dit gezigt zich zelven niet meer meestergreep de eigenaar van den hond een houten sloeg den armen explicateur dood. In hechtenis genomen, zal de driftige Fransch- man zich weldra over dien moord voor den regter hebben te verantwoorden. Dezer dagen had op den boulevard de Belleville te Parijs een tragisch voorval plaats. Eenige be zoekers van een beestespel beweerden dat zij door den explicateur ten opzigte eener boaslang, die hij levend en zij dood noemden, werden beet genomen. Na eenigen tijd hierover getwist te hebben, stelde de vertooner, ten einde raad, aan het publiek voor de proef te nemen en aan de slang voedsel voor te werpen. Een uit de omstanderseen zekere lieer C. door de bewegingloosheid van de slang tot de vaste overtuiging gekomen dat het dier dood wasnam het voorstel aan en bood zijn vende positie bij eene fabriek in de omstreken van Brussel. In 1842, toen hij vier en twintig jaar oud waslag hij in garnizoen te Rijsselwaar hij kennis maakte met de dochter van een mes senfabrikant. Het meisje werd door hem verleid, verliet de ouderlijke woning en men hoorde niets meer van haar.” «De 'vorige week bevond de oud-kapitein zich in een der voornaamste bierhuizen te Brusselen trok partij voor een zijner vrienden die door een jong officier der karabiniers werd beleedigden daagde dezen uit. Het duel had plaats met pi stolen en F schoot zijn tegenpartij dood. Hij wilde nu Belgie ,verlaten en zich weder na .r Frankrijk begeven maar op den morgen van zijn vertrek meldt zich eene dame aan, wier gelaat i.iet een digten sluijer is bedenkt. Op zijne kamer gekomen werpt zij haar sluijer terug en de kapi tein herkent in die verouderde vrouw met hare grijze haren zijne voormalige beminde. ««Niet genoeg dat gij de moeder onteerd hebt hebt gij thans haar kind gedood. Gij hebt uw zoon vermoord; zulke misdaden mogen niet onge straft blijven I” riep zij hem toe en tegelijk een revolver te voorschijn halende, vuurde zij twee schoten op hem ai' en een derde op zich zelve. Toen de andere bewoners toeschoten vond men den kapitein doodterwijl de moordenares nog denzelfden dag bezweek.” Te Chelmsford (Engeland) moest onlangs de be handeling eener strafzaak voor de regtbank voor onbepaalden tijd worden verdaagd, omdat de jonge vrouw die als beschuldigde teregt stond, te mid den van het verboor van een zoon beviel. In Konstantinopel had men een broodoorlog in miniatuur. Een.turksch soldaat, die een stuk brood kocht van een parzisch bak' ar, meende dat' hij werd bedrogen, ’t Gevok: hiervan was een woordentwist en daar verscheiden vrienden van den bakker ijs schoten kwam het tot een kloppartij en de sol daat had kans de meeste klappen op te loopen, io.a een veertigtal andere soldaten passeerden die hun makker te hulp snelden en den bakker en zijne vrienden arresteerden om hen naar den naasten po litiepost te brengen. Hun weg leidde door Va lidé Khande wijk der Perzen. Velen hunner waren bijeenzij vielen op de soldaten aan en bevrijdden de gevangenen. Nu werd naar de naburige kazerne gerapporteerd dat de Perzen een gewapen- den opstand hadden ondernomen en een detachement van 15Ü man werd uitgezonden om dien te dempen. Op wiens bevel of waarom weet men nietmaar de soldaten gaven vuur op het volk, en in het ge vecht dat nu ontstondwerd een Pers gedood en zestien werden ernstig gewond. fDe Perzen na men de vlugt naar eene bovengalerijdie rondom de Khan loopten van hieraf werden steenen en alles wat maar voor de hand kwam op de mili tairen geworpen waardoor een kapitein en twee of drie man werden getroffen. De soldaten hadden intusschen spoedig het volk verdreven en zes-en- dertig Perzen in hechtenis genomen en naar den Groot Zaptieh gezonden. Eerst laat in den nacht was de rust hersteld. Dezer dagen verloor een vrachtrijder tusschen Neuern en Furth zijn paard. Al zijne kameraden (men zou ook kunnen zeggen concurrenten) be sloten hem gezamenlijk een ander te bezorgen. Zij verdeelden de vracht, die hij gewoonlijk vervoert, over hunne eigene en verdienden daarmee ten zij nen behoeve de benoodigde sorn. De tolgaarders op den weg van Neuern naar Furth waren door deze nobele handelwijze zoo getroffen, dat zij voor die eene reis de tol vrij gaven en de kroeghou ders reikten de gewone borreltjes om Gods-'' wil uit. Een Franschman spreekt, met het oog op de teekenen des tijds, een oordeel uit over het fransche karakterzooals dat in sommige verschijnselen van den laatsten tijd gekend wordt. Dat oordeel wekt bij hem een gevoel van droefheid en schaamte. Hij ziet in zijn land aan alle kanten teekenen van verval. Werken van kunst en letterkunde, waar voor Frankrijk in vroeger dagen de bewondering inoogstte van geheel Europa ja die toen de ge- heele wereld in verrukking bragtenlevert Frank- ryk niet meer. Op nog gevoeliger wijze openbaart zich het verval in zekere verstomping van den geest, in zwakheid van oordeel. Dat heeft Frank rijk in den oorlog ondervonden. Hun, die sedert lang den loop van zaken met opmerkzaamheid ga desloegen, heeft de rampspoedige afloop niet meer bevreemd dan de verstandelijke en zedehjke on bekwaamheid waarin die oorlog zijn oorzaak vond. Opmerkelijk waren het gebrek aan scherpte des oordeels in het vormen van plannen en de bui tengewone ligtgeloovigheid der menigte. Deze sprui ten daaruit voortdat de geest de vatbaarheid verloren heeft om zich van de dingen naauwkeu- rig rekenschap te geven en de vraagstukken te ontledenhet is eene soort van verslapping en loomheid die voor de inspanning van gezet na denken terugdeinst; bet zijn die fouten in de op voeding welke Frankrijk, tegenover een vijand, die juist door zijne wetenschappelijke methode uit muntweerloos maakten. Een naauw hiermede zamenhangend verschijn sel zijn de tegenwoordige mirakels en bedevaarten. Onwetendheid en dweepzucht zijn daarvan het element, en Frankrijk onderscheidt zich tegenwoor dig van alle andere natiën door zijne wonderen en bedevaarten, omdat het tegelijkertijd zeer prikkel baar en zeer onwetend is. Het mag niemand be vreemden, dat men terugkeert tot het bijgeloof der middeleeuwen, waartoe Frankrijk, door den staat van verwaarloozing, waarin een groot deel der be volking zich bevindt, nog behoort. Ook de hoogere standen zijn ligtgeloovig. Hunne weetgierigheid werd nooit opgewekt, hun oordeel nooit gescherpt. Zij leerden latijnsche verzen maken, maar niet het ware en valsche bij historische feiten van elkander onderscheiden. Zij hebben geen persoonlijke opinie, omdat hunne meeningen met hun geloof zamen- hangen en omdat zij gewoon zijn slechts elk geloofdat maar eenigermate individueel isals iets ongeoorloofds te beschouwen. Zoo is Frank rijk op den treurigen weg van teruggang. Een tot nu toe ongehoord feit heeft zich dezer dagen te Rome voorgedaan. Een hondertal geeste lijke zusters hebben tijdelijk hare kloosters "verla ten en zich bij het schoolbestuur van het koning rijk Italië aangemeld tot het afleggen van een exa men ter verkrijging eener acte als onderwijzeres, en het resultaat dier examens was alles behalve ongunstig voor de geestelijke zusters. De helft is geslaagd eene verhouding die gelijk staat met de leeken-adspiranten. Op het Vaticaanzegt de te Rome gevestigde correspondent van den Tempshield men zich overtuigddat de geestelijke zustersdoor het af leggen van een examen eene wisse vernedering tegemoet gingendaar het schoolbestuur niet on partijdig genoeg werd geachtom haar met den zelfden maatstaf te meten als 'de overige adspi- ranten. Bovendien was het denkbeeld zelf, dat geestelijke zusters, om tot het onderwijs toegela ten te worden voor eene wereldlijke magt proe ven van bekwaamheid zouden afleggen zoo stui tend mogelijk voor het Vaticaanmen zag er een soort van gruwel in, dat die «arme dochters” voor leeken-exarainatoren zouden verschijnen voor examinatoren nog wel, die aangesteld waren door het zoo vervolgziek gouvernement van Italië. En wat is uit alles gebleken Dat bij het examen de striktste onpartijdigheid plaats haddat de geestelijke zusters, die er zich aan onderwierpen, zich te verheugen hebben over de gelijkheid van allen voor de wet; terwijl de kloosters, van welke bewezen is dat ze bekwame kweekelingen vormen want in het eene gesticht staat het onderwijs op hooger'peil dan in het andere: zoo werden de geestelijke zusters van het Heilige Hart allen toegelaten thans roem hierop dragen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1