NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 46. 1872. Elfde Jaargang. DONDERDAG 14 November. BUITENLAND. Bolswardsche Courant me- I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. zelve bij geweest is, -- en ADVERTENTIEPRIJS50 Gents van 17 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Vele eigenaars van huizen te Parijs maken be zwaar om appartementen aan gezinnen met kinderen te verhuren. Op 1 November kwam een beer kamers huren en op de vraag, of hij kinderen had, ant woordde hij met een diepen zucht en tranen in de oogen: Allen op het kerkhof. De huisbaas condoleer de hem en verhuurde de vertrekken. Maar een uur later komen vier kinderen tehuis. Woedend vraagt de eigenaar wat dit bedrog beteekent Zij wa ren allen op het kerkhof, antwoordde de vader; het is hunne gewoonte op Allerheiligen een bezoek te brengen aan het graf hunner omi-tante. Kiezer Wilhelm heeft aan Saksens koning ver zocht of hij op diens gouden bruiloft mogt ver schijnen in den uniform van het Saksische rege- menl grenadiers van de garde, met de Saksische ster op den helm en getooid met de saksische sjerp. En 't is den keizer hoogstgenadig toegestaan zich in dat pak te steken. Of hij ook pret zal hebben gehad 1 Daar we de aandacht der dames nu eenmaal (althans zoo vertrouwen we) gewekt hebben zul len we die nog eenige oogenblikken trachten gaande te. houden door de mededeeling van de wijze, waarop de arabische dames zich parfumeren; wie lust heeft, mag 't haar nadoen. Die arabische dames graven een gat, ter grootte van een wijnflesch in den grond, binnen de wanden van de hut of tent, die zij bewonen. Deze opening vullen zij met houts- De overstroomingen in ’t Noorden van Italië heb ben vooral den omtrek van Mantua en Ferrara ontzettend geteisterd. Geheele streken zijn door ’t water bedekt; vruchtbare landsdouwen zijn ver woest steden en dorpen vernield en een bevol king van duizende zielen is op de vlugt gedreven, terwijl reeds een aantal menschen er het leven bij hebben verloren, De huizen zijn ingestort; alleen de daken van de hoogste gebouwen bleven zigt- baar. In den loop dezer eeuw is er geen over- strooming van die uitgestrektheid in Italië geweest. Casalraaggiore en Ostiglia verkeerden in groot ge-' vaar; de geheele bevolking werkte met reuzenkracht; huizen werden omver gehaald om dammen te kunnen opwerpen. Men vreest 't ergste. Breekt de Po bij Casalmaggiore door, dan worden weer 14 vierk. kilom. verwoest; zoo de doorbraak bij Ostiglia plaats mogt hebben, zouden 40 vierk. kilom. ver loren gaan van een streek die het diepst onder het waterpeil der Po ligt. Wanneer het gevaar geweken zal zijn is niet te voorzien. In 1839 duurde de overstrooming van de Po 77 dagen en ditmaal zijn de regens niet minder sterk dan toen In Mantua staat bet water van de Po thans reeds 0.35 meter hooger dan in 1839 en het stijgt nog. Ook zuidelijker werden groote verwoestingen aan- gerigt. Üit Reggio werd getelegrafeerd «Verschillende gemeenten gelijken op groote ren. De toppen van boomen en huizen zijn ter naauwernood zigtbaar. Het vee sterft den hon gerdood wegens gebrek aan voedsel. Zeer vele koei- jen zijn door het wassende water medegesleept. In de dorpen aan de Po is de geheele bevolking, mannen vrouwen en kinderen door de soldaten bijgestaan bezig aan het versterken der dijken. Eenige karabiniers hebben het leven gewaagd om de ongeltikkigen te redden. Twee kerken zijn af gebroken om met de steenen en het puin de dij ken te verhoogen. «Naar gemeld wordtheeft ook Sicilië veel ge leden door de overstroomingen. Dat eiland is zelfs nog meer dan andere oorden geteisterd geworden. Zoo wordt berigt, dat alleen te Syragossa 28 men schen in den vloed zijn omgekomen.” In de laatste 4 a 500 jaren hebben Italianen en Spanjaarden en de geheele bevolking langs de kusten der Middellandsche zee de bergen beroofd van hunne eeuwenoude wouden zonder er aan te denken ze op nieuw te beplanten. Hieraan kan het worden toegesehrevendat de regen thans meer dan vroeger gedurende betrekkelijk korten tijd, maar dan in stroomen nederkomt en de ri vieren doet zwellen. Zoolang de geheele opper vlakte een groene massa was, was het vochtige weder meer over ’t geheele jaar verdeeld en werd de regen en de gesmolten sneeuw opgevangen door wortels, stammen en bladeren, terwijl de loop des waters nu door niets wordt gestuit of gebroken. Op Allerheiligendag gingen te Parijs niet min der dan 950,OCK) menschen eenc kerk binnen en de kerkhoven waren zoo opgepropt met menschen, dat de politie druk werk had om voor eene ge regelde circulatie te zorgen. Bij een prachtige graftombe zat een bejaarde dame te werken, gelijk zij iederen dag doet, als het wéér het maar even gedoogt. Die dame is mw. Marx, de vrouw van een bekenden paardenkooper te Parijs. De dood van haar eenig kind geboren op 24 Febr. 1848 onder het kanongebulder dat het ontstaan der republiek aangekondigdeen den 24 Mei 1871 overleden, nl. op den dag die, eveneens onder het gebulder van het geschutaan de com mune een einde maakte, heeft mw. Marx zoo zeer getroubleerd dat zij altijd vreest dat een nieuwe revolutie haar dochters lijk zal wegnemen. Daar om waakt zij er bij. kolen, die zij aansteken, of ook wel met heete asch, en werpen daarop een handvol welriekende krui den en harsen. Terwijl nu uit dezen kiemen vuur haard de heete welriekende dampen opstijgen,.hur ken zij met ontbloot ligchaam daarbovenen spreiden hare kleederen zoodanig over zich heen dat deze van den hals als l ware tentvorming om haar heen vallen en dus de opstijgende geuren tegen houden. Door de hoogere temperatuur, welke on der dit omhulseronlstaat, begint het ligchaam zacht uit te wasemen, de huid wordt vochtig, de poriën worden geopend, en zoo wordt zou men zeggen de geheele huid gedrenkt met de welriekendeSdam- pen welke zij onder deze omstandigheden gretig opneemt Zoodra het vuur is uitgebrand of de asch afgekoeldis de kuur afgeioopen en zoowel het ligchaam der dame als het kleed dat tot omhulling heeft gediend, zijn dan zoo sterk van bet reukwerk doortrokken, dat men, als verscheidene dames bij elk ander zijn, hel parfuum reeds op meer dan honderd meters afstand kan waarnemen, indien althans de wind een gunstige rigting heeft. Het gebrande reukwerk bestaat gewoonlijk uit een mengsel van gember, kruidnagels, kaneel, wierook, myrrhe, eene soort van zeegras uit de Roode Zee afkomstig en de hoornachtige schijf, die de opening der schaal dieren bedektals deze zich in hunne schalen terugtrekken, ’t Wordt in Arabië sterk aanbevolen aan dames die zekere moskeën en lokalen bezoeken, waar de lucht vervuld wordt van minder welrie kende uitwasemingen. Mogten de heeren er al geen belang in stellen, we houden ons overtuigd dat het de dames goed zal doen te vernemen wat prinses Nazlé «aanhad”, toen ze trouwde en wat er bij hare trouwplegtig- heid voorviel. Prinses Nazlédochter van Mus- tafa-Pacha is getrouwd met Khalil-Pacha en zij droeg toen een kleed van blaauw satijn met en- gelsche kant bezeten dat haar taille allersnoe- perigst deed uilkomenaan den hals droeg zij een snoer diamanten van het helderste water en haar hoofd was versierd met een diadeem die even eens met schitterende edelgesteenten was bezet, 't Was dan ook wel aan haar besteed, al dat moois; het paste precies bij hare blonde haren en groote, zwarte oogen. Toen de bruiloftsgasten aangekomen waren, wer den zij in een groote, rijk versierde zaal geleid, waar allen gingen zitten. Blanke slaven spreidden daarop prachtige cachemiren shawls over den grond uitwaarna de prinses verscheen op hare moe der toetrad en deze de hand kuste. Intusschen wierpen de eunucken (eunucken zijn menschen van een bijzonder ras en niemand onzer hoeft te wenschen, dat hij een was) eenige goudstukken omhoogdie door de gasten en slaven werden opgevangen door den een als gedachtenisdoor den ander als fooi. Men wil hierdoor den wensch te kennen geven, dat de toe komstige echtgenooten overal door de fortuin mo gen gezegend worden. Na deze plegtigheid begon het diné, waarna de koffij werd rondgediend in kopjes van Sèvres-porselein. Tijdens erf na het gebruik der koffij werden door 4 blanke slavinnen dansen uitgevoerdwaaromtrent nog het volgende is mede te deelen. Een der danseressen legde zich op den grondzich houdende alsof zij dood was de anderen dansten om haar heen nu en dan een harer ledematen optillende, die echter da delijk weer neervielen als zij werden losgelaten; eindelijk verscheen eene andere danseres, die de voor dood liggende op het voorhoofd kuste, waarop zij, onder teekenen der hoogste vreugde, opstond. Na den dans werd een halssnoer met medaillon aan de gasten ter bezigtiging gegeven dat uit groote brillanten was zamengestefd en een ont zaggelijke som gelds moet gekost hebben. Dit was het bruidsgeschenk van den echtgenoot. Kort daarop vertrokken de gasten en het feest was af geioopen. Een engelsche dame, die er i Leeft een en ander van die trouwpartij verteld wij vertelden ’t haar na.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1