ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- IS 1872. Elfde Jaargang. No. 47. BUITENLAND. DON DERDAG 21 November. «Zuid- -U- Bolswardsche Courant I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents, per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. een vijftiental ligt treurige ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. met exlra-treinen ijlings werd aangevoerd. De politie was niet in staat de orde te handhaven en de hulp van de troepen moest ingeroepen worden. De mariniers en soldaten bezelteden de verschil lende districten doch in de verwarring werd op groole schaal 'door het gemeen geplunderd. Twee honderd dieven en diefeggen werden in hechtenis genomen. Het getal personen, die hun leven ver loren in de vlammen, is buitengewoon groot, doch het is tot nn toe ónmogelijk liet juiste getal op te geven. Geen gebouw scheen tegen de vlammen bestand te zijn, ai waren ze ook met dit doel ge bouwd. Des Zondags breidde Je brand zich nog steeds uit, nu noordwaarts. Het postkantoor was omgeven door brandende gebouwen; de banken en andere kantoren in Stateslreet spanden alle krachten in om boeken en papieren in veiligheid te brengen. Op tal van plaatsen deed men gebouwen in de lucht springen om den brand te stuiten, doch aan vankelijk zonder eenig gevolg. Een geheele reeks huizen werd in Congresstreet in alle haast onder- mijnd; de bewoners van alle naburige straten werden gewaarschuwd en gelast zich in veiligheid te be geven; de mijn werd aangestoken, ea de vlammen gestuit door den muur van puin die dus was op geworpen. Later is de brand op nieuw uitgebarsten en vol gens een telegram van Lombard's Offi.ee zouden de schepen zelfs zijn aangetast doch verdere bijzon derheden ontbreken tot nu toe, terwijl liet laatste^ berigt sinds niet bevestigd is. De new-yorksche bladen zeggen dat de engel- sclie verzekeringmaatschappjjen van Liverpool en Londen duchtig bij den brand van Boston betrok ken zijn: de Royal voor 1{, de Imperial voor 1 miliioen de Nortii Britisch voor 600,000 en de Commercial Union voor 375,000 dollars. De schade wordt nu begroot op 80 miliioen. De kapitalisten in loco, die de verliezen niet kon den dragen hebben voornamelijk geleden. 930 gebouwen van den handel en 60 woonhuizen zijn verbrand. De assurantieunaatschappijen van Boston kunnen 50 pet. betalen. Men denkt reeds aan her bouw. Er heerscht geene paniek. Hulp komt van alle zijden, Ook de staat zal te hulp komen. Dat ongelukken en misdrijven ook, nog niet af geschaft zijn daarvan getuigen de berigten die in de laatst verloopen'dagen tot ons kwamen, en hoewel ’t niet prettig is, ongeluksbode te zijn, kan het toch zijn nut hebben mede te deelen welke rampen onze medemenschen elders troffen. Daar onder zijn er, die hun oorzaak hebben in onvoor- zigtigbeid of ondeugd en ze kunnen .strekken tot leering; er zijn er ook die door geen menseben- hand te keeren of te voorkomen zijn en ze kun nen ons onze kleinheid herinneren en ons doen be denken dat geen land bij uitzondering in T bezit is van enkel goede gaven der natuur. Op Sicilië zijn twee sterk bevolkte en welvarende wijken van 1 lazzolo ’s nachts totaal verwoest; daarbijmeerendeels in den slaap gedood, zend huisgezinnen zijn van dak beroofd. Een brief in de Grenzboten geeft een schildering van den toestand van Napels. Van een brand in Amerika is doorgaans nog al wat te vertellen T is of ook T vuur daar deelt in de zucht om alles in’t groot te doen. Nu weder trof Boston het lot, wat Chicago een jaar geleden had 1e betreuren. Op den avond van den 9 dezer ontstond te Bos ton brand in een granieten gebouw up den hoek van Summerstreet en Kingstonstreet. Hij barstte ml in Je machinekamer op de onderste verdieping; de vla.nmen verspreidden zich met groote snelheid omhoog langs den «elevator” (de toren welken men gebruikt om het graan in schepen over te laden) en staken het dak aan. Het aiarmklokje, dat in de stookinrigting beneden begint te luiden wan neer buitengewone hitte wordt waargenomen in hel gebouw, gaf liet eerste berigt van het gevaar. Het dak was toen echter reeds in brand. De brand spuiten rukten eerst aan toen liet eerste pakhuis was nitgebraml, doch voordat het tweede was aan getast. In Boston werd de grootste verontwaardi ging. iiitgedrukt over de traagheid van den brand weer, wilke eerst een halfuur nadat de vlammen uit het gebouw waren gebarsten op het terrein was. De hoofdingenieur van den brandweer ver ontschuldigt zich in de dagbladen door te ver klaren dal nergens paarden te verkrijgen waren, daar de meeslen aangetast zijn door de ziekte, die onlangs is uitgebarsten (een soort van griep). Het publiek schijnt deze verontschuldiging niet aan te nemen en van meening te zijn dat hij zeer be rispelijk handelde door geen betere voorzorgsmaat regelen te hebben genomen. De brand, die niet bijtijds bestreden werd, nam weldra een ontzetlenden omvang. Het pakhuis stond in het midden van de bedrijvigste wijk van Bos ton waar al de pakhuizen kantoren enz. ge plaatst zijn. «Al deze gebouwen zijn van graniet gebouwd en deze steen is minder bestand tegen den vuurgloed dan baksteenen. Het graniet «krui melde” weg, de goederen van de .verschillende verdiepingen stortten te zamen lot een grooten hoop., de kalmte, welke aanvankelijk heerschte werd weldra vervangen door een geweldigen noord westen storm en de vlanimen grepen huis na huis aan. Langs Summerstreet spreidde de brand zich over twee-en-twintig blokken huizen uit die om 4 ure des morgens geheel vernietigd waren. Dit verbrande district, waarvan niets is overgebleven, beslaat 60 acres (24 bunders) en wordt begrensd ten Z. W. door Summerstreet, ten Z. O. door Big Broad-street.ten N. O. door Pearl-slreet en ten N. en N. W. door Milk-street en Washington-street. Van deze wijk uil verspreidden de vlammen zich een kwart-mijl ver in een noord-oostehjke rigting, achter elkander de volgende blokken en plei nen vernietigende: Winthrop-Squar Franklin-Squa re Beebesblock Franklin Devonshire Federal, High-Kingston Atkinson Williams-Lincoln arch OtisChanceyHa.wleyblock en naburige straten. Beebesblock alleen wordt op twee miliioen dol lars geschat. De epidemie onder de paarden, welke den brandweer belemmerde, verhinderde tevens het redden van koopwaar en huisraad. Naar Worcester, New-York, Fall-River, Lowell, Lynn en andere steden werd om hulp getelegrafeerd die van alle zijden Italiëzegt de schrijver, is een groot roovershol; niet alleen de bergen en velden, maar ook de ste den zijn er vol van. De hoogere autoriteiten in de steden zijn nu vrij eerlijk maar de onderge schikten vormen een grooten dievenbond. Op de pleinen te Napels zijn lieden, die ieder, die een rijtuig neemt, geld afzetten; in alle kofïijhuizen en schouwburgen doen de zakkenrollers uitstekende zaken en zij zijn met de politie en gendarmen op den vertrouwelijksten voet. Bijna al de dragers en bestellers béhooren tot den bond en twintig pro cent der goederen gaan tusschen de aanlegplaatsen en de douane verloren. Op het oogenbhk heeft de regering alleen in Basillicata 86.142 frks. uit geloofd voor de gevangenneming van verschillende roovers. Als zij gevat zijn, ontsnappen zij weder, zooals Manzi, die 120 moorden beging en door de jury schuldig bevonden werd maar met ver zachtende omstandigheden Den 10 dezer kwam de trein, die te 1 uur 18 min. van Antwerpen naar Brussel vertrok, te Con- ticli op een verkeerd spoor, namelijk op dat van Lier, waardoor die trein in botsing kwam met de waggons die gereed stonden om te vertrekken. Twee waggons, waarin een 4-Otal personen zaten, waren totaal verbrijzeld en de reizigers lagen tns- schen het puin gedrongen. Velen waren gewond of gekneusd en wei den bebloed er onder wegge haald. Ook de postwaggon was geheel vernield; daarin bevonden zich 4 personenwaaronder de trein- overste die naar buiten wilde springen doch te gen een paal geslingerd werd. Men raapte hem op met een gebroken been en nog al zware won den aan het hoofd. De postbediende bekwam kneu zingen, terwijl de twee andere personen er zonder eenig letsel afkwamen. Erger was het gesteld met vier reizigerswaar van de een, de heer Bolfian kapitein bij het 8ste regiment der linie, van de plaats weggedragen werd, hebbende het been gebroken en vermorseld van de knie tot aan den voet; den tweede, een duitsch koopman, te Antwerpen wonende en Beek geheeten, werd ingelijks het been gebroken terwijl hy ook andere verwondingen hadde derde, een bewoner van Maastricht, is zoodanig gewond, dat men voor zijn leven vreest. Men heeft hem naar Brussel vervoerd, waar hij thans in het hospitaal onder geneeskundige behandeling ligt. De twee eersten werden des avonds van Contich naar Antwerpen overgebragt in draagberriën. Hun toestand is wel erg, doch schijnt geen gevaar op te leveren. De vierde is een bewoner van Mechelen die wonden aan de borst en de beenen heeft bekomen. Ook zegt men dat een kind, dat op een afstand van 10 meiers builen de baan stond aan den schouder is gewond door eene plank van een der waggons die in de ruimte geslingerd werd en het kind trof. Van de reizigers werd nog gewond of gekneusd. Verscheidene dezer personen hebben de reis een half uur later voortgezet; de anderen zijn in het dorp gebleven, waar zij van de loegesnclde en ontboden geneesheeren de noodige hulp ontvingen. Eenigen keerden terug naar Ant werpen zoodra zij daartoe gelegenheid hadden. goede gaven der natuur. het nabij Syragossa gelegen stadje Pa- ‘5 in vijf minuten door een orkaan Iwee-en-derfig menschcn werden Dui-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1