NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Elfde Jaargang. No. 48. 1872. BUITENLAND. DON DE RD AG 28 November. Bolswardsche Courant i. h i ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. De ballingen op Ghislehurst zijn nog niet geheel en al vergeten. Zij vierden met groeten luister bet feest der heilige Engenia. Het onderenpaar dat eens op Frankrijk? keizerstroon zat en de zoon, die bestemd seheen, eens Frankrijks keizer te worden woonden de mis bij in de kleine maar door een aanzienlijk gehoor gevulde, roomsch- kalholieke kapel. Na het eten bleek hetdat er Van de deehsche en pommersche kusten kwa men treurige berigten betredende een orkaan, die er den 12 en 13 November woedde. Schier overal in Denemarken werd door overstroomingen groote schade aangerigt en tal van schepen werd op ’t strand geworpen. Te Kopenhagen regende het in de straten dak pannen; stellages werden omgeworpen, huizen be schadigd ramen uitgerukthooge fabriekschoor- steenen neergesmakt, lu den tuin van het koninklijk paleis zijn vele eeuwenoude hoornen ontworteld. Tusschen de stad en een nabijgelegen dorp telde men niet minder dan twintig omgeworpen rijtuigen. Te Kjoegeaan de golf van dien naam vijf mijlen ten zuidwesten van Kopenhagen werd het zuidelijk deel der haven en het spoorwegstation ouder water gezet en alle gemeenschap verbroken. Te Swendborg Aflens op het eiland Bornholm, te Dragoe op het Arnager eiland stonden alle ge bouwen onder water. Een schiereiland op bet eiland Falster verdween geheel en al en velen der bewo ners zullen zijn omgekomen. Vooral de steden aan de Oostzee hebben veel geleden; die aan het Kattegat zijn betrekkelijk nog gespaard. Het aantal schependat vergaan is kent men nog niet maar kort vóór den storm zag men van Bornholm meer dan honderd en die zijn allen verdwenen. Ten zuiden van Kjoege al leen lagen er 24 op het strand. In die wateren telde men meer dan honderd vaartuigen die met de kiel naar boven lagen en op welker afgeslagen masten enz. de schepelingen dreven. Op de zweed- sche kust is eene stoomboot die diensl deed tus schen Stokholm en Kopenhagen, met man en muis vergaan. Te Roedby, een stadje op de zuidkust van Laa- land, steeg in den nacht van 13 op 14 November het water in den tijd van een kwartier zoo hoog, dat de straten er 4 voet onder stonden. In alle woningen drong het zeewater binnen, bedierf alle huisraad en vulde de waterputten verwoestte de meeste buizen, ook alle bakkersovens en een oogen- blik daarna dreven piano’s, kanapé's stoelen, ta fels enz. de zee in. Een ooggetuige verhaalt hoe hij den volgenden dag met eene stoomboot voorbij Laaland varende drie kwartier lang, steeds door dravend huisraad omringd was, want het water drong op verscheidene plaatsen bijna een uur ver hel land in, als een lavastroom alles neerwerpende, zoodat vele menschen dieom zich te redden boven op de huizen geklommen waren in de gol ven werden bedolven of ook welmet den ze keren dood voor oogen, op den nok van een huis naar zee dreven. Hoeveel woningen op deze wijze verwoest zijn laat zich nog ónmogelijk bepalen maar in eene stad die een half uur ver van zee ligt, zijn 38 huizen of erfsteden onbewoonbaar ge worden. Het zuidelijk gedeelte van Falster werd ook ge heel door de zee overstroomd met uitzondering van een enkel hoog punt, waarvan gelukkig de meeste bewoners gered werden. In welk een akeligen toestand de geredden ver keerden is niet te beschrijven, en velen zijn later aan de gevolgen van angst en koude bezweken. De japansche regering laat een aantal jonge lingen op hare kosten aan de europesche hooge- scholen studeren. In DuitschlandFrankrijk en Engeland bevinden zich p.rn. 240 japansche stu denten. De Japanners willen 't dan toch wel er kennen dat wij Europeanen hen de baas zijn of de studenten ook de ondervinding zullen opdoen, dat Europeanen betere menschen zijn en inderdaad ook wijzer dan de massa in Azië, dan of ze, thuis gekomen, met Jurriaan zullen moeten klagen, dat er geen wezenlijk verschil bestaatwe zullen ’t bekend maken, zoodra ze er ons toe in staat stellen. nog zijn die de ondergegane zon bleven aanbid den. Meer dan 200 aanhangers van de napoleon tische dynastie kwamen en boden adressen en bloemruikers aan. Sedert den vorigen dag waren met de Dover-pakelbooten onophoudelijk gasten aangekomen. Verschillende te Versailles en elders in garnizoen zijnde regementen zonden bloemrui kerswaartoe de manschap meestal elk eenige viooltjes en de officieren camelia’s hadden bijge dragen. Dames van Parijs lieten door eene depu tatie eene menigte schoone bloemen overbrengen. Er waren niet genoeg voertuigen te krijgen om al de bloemruikers van de spoorweg-stations naar Cambdenhouse te vervoeren. Napoleon en vrouw waren regt in hun schik en deelden fotografische portreten uit, en wat ze er bij dachten zullen ze wel niet alles gezegd hebben. Zoo was er een huis, waarin twee familien woon den. Het werd door den stortvloed met zijne be woners weggeveerd. Toen scheurde het in tweeën, zoodanigdat elke familie in hare eigene woning nog kon blijven, maar spoedig verdween het eene gedeelte; het andere hield zich nog boven water, maar kort daarop scheurde ookdiliu tweeën. De man dreef naar het land, de vrouw en de kinderen moesten echter verder. Toen namen de golven de kinderen weg en slechts door zich aan een balk vast te klemmen was de vrouw eindelijk in deer- niswaardigen toestand gered. Zulke tooneelen wa ren er vele. De schade is natuurlijk zeer groot. Allereerst kwam het er op aan om de ongelukkigen die zonder dak zijn te verzorgen en te huisvesten. Veel is in dit opzigt reeds gedaan, meer nog blijft er te doen over. Dc russische regering houdt er een eigenaardige manier op na om de lui, die zich niet willen laten vaccineren, te bekeeren. Cholera en pokken heer- schén in Rusland en Polen in Imogen graad. Van t begin van September, tot het begin van Novem ber werden te Warschau 595 menschen door de cholera aangetast, waarvan 230 zijn genezen, 244 gestorven en 121 onder geneeskundige behande ling bleven Een aanzienlijk getal poolsche ge- neesheeren hield er eene vergaderingten einde maatregelen te beramenom het toenemen der ziekte te beletten. Aangaande de pokken heeft de regering bevolen, dat daar, waar zij zich voordoen, ieder zich moet laten vaccineren. Nu hebben de menschen daar tegen wel geen gemoedsbezwaren, maar zij weten niet wat het is en zien er eigenlijk een spook in. Gewoonlijk verbergen ze zich in schuren en soms in bosschen en gendarmen moeten komen om hen op te zoeken en met geweld naar den dokter brengen. Geweld en domheid worden dan hand gemeen, want adressen aan de regering te zenden is geen gewoonte in Polen. Er was bevel gekomen dat de bewoners van Chodshent en omstreken gevaccineerd zouden wor den. Een escorte kozakken kwam met dokters in hun afgelegen oord en i dat die mannen in uniformen waren gekomen om’’ de Clïödshenters een stempel op den arm te druk ken en dat ze dan weldra zouden opgeroepen wor den om dienst te doen als soldaat. Het volk schoolde bijeen en wilde geen prikken in den arm hebben. De kozakken begonnen geweld te gebrui ken en het kwam tot een gevecht, waarin deak- sala (het hoofd van 't dorp) het leven verloor. Meer militairen werden ontboden twee aanvoerders der menigte werden doodgeschotennegen anderen werifCft veroordeeld lot dwangarbeid en tien naar Siberië verwezen. De vrouw van den olifant in den Jardin des Plantes te Parijs verkeert in gezegende omstandig heden en hare dagen zullen weldra vervuld zijn. De geleerden die tot de instelling in betrekking staan, komen gedurig met veel belangstelling naar den welstand der dame vernemen en uit verschil lende oorden willen geleerden overkomen om te genwoordig te zijn bij een feit, dat ongehoord ts in de geschiedenis der tamme olifanten. In de Rue Rivoli te Parijs passeerde in vollen ren een rijtuig dat tamelijk oud scheen te zijn. Op de hoogte van het Palais Royal brak het in stukken. Gelukkig bekwam de eigenaar, die er in zat, geen letsel, maar de koetsier brak den lin kerarm. Achterop stond een palfrenier in liverei die onbewegelijk op zijn post bleef, hoewel een agent van politie hem dringend aanmaande om af te komen. «Laat hem maarzeide de eigenaar, «hij weet wel, wat hij te doen heeft." De agent evenwel bevreesd voor meer ongelukken pakte den hardhoorige bij den arm om hem er af te rukkendoch riep vol verbazing uit «hij is van zink!" De palfrenier was een automaat. Te Rijssel wilde een dronkaard een einde aan j zijn leven maken op een geheel nieuwe wijze. J.6,,,„^er^c I Hij nam een pak patronen, plaatste dat voor zich hield zijn hoofd er boven en stak het aan. Een geweldige ontploffing volgde. Men zou denken dat de man met een gemitrailleerd hoofd zou zijn neêrgcstort, maar neen, de kogels waren allen een zijdel ingsche rigting uitgegaan en de man had geen ander letsel bekomen, dan dat door het kruid zijn baard was verbrand, en zijn gelaat geschroeid, ter- zijn gezigt was aangedaan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1