ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Elfde Jaargang. No. 49. 1872. BUITENLAND. DONDE RD AG 5 December. Bolswardsche Courant i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van I—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. voor onder- De ver- Te München zal een kweekschool wijzers in de gymnastiek gevestigd worden. Koninklijke goedkeuring is bereids hiervoor leend. buitengewone verbolgenheid der zee, begaven zich tien man in een betrekkelijk kleine boot, die om slaan moest. Twee werden gered door een kotter, die afgezonden werd toen men het gevaar, waarin zich de boot bevond aan wal bemerkte. De be manning van het fransche schip ida Fleur," uit 15 man bestaande, verdronk bij gelegenheid dat zij eene poging deed om te landen op de kust van Cornwall Als de vlag des geloofs de lading dektdan kan er al vrij wat contrabande binnengcsrnokkeld worden. In St. Louis verschijnt een Zondagsblad, getiteld de Heraut des geloofs. t Heeft correspon denten in Europa o. a. in DuitschlamL Aan die Duitsche correspondentie ontleenen wij ook ter wille van de curiositeit het nieuwsdat de gods dienst en de priesters in Pruissen tegenwoordig worden bespotzoodat geen priester in zijn ge wone kleeding reizen kan, zonder dat hij geplaagd en beleedigd wordt. De ergste spotters zijn de talmud Joden. Vooral in liet Berg-Markische komt dit voor en de pillen door den kwakzalver Bismarck gemaakt, beginnen ook in Westphalen te werken. Het jonge Duitsche rijk gaat met reuzenschreden zijn ontbinding tegemoet. Bismarck gevoelt zich in Berlijn niet meer zeker en is met een sterk ge leide naar zijne goederen vertrokken. De zarrne man is werkelijk te beklagen, bij kan al niet meer slapen en ziet geesten. Zijn eenige troost zoekt hij in «schnaps"; hij drinkt iederen dag een flesch van den sterksten «n besten drank die te verkrijgen is. Toen hij in 4866 naar het oorlogs- tooneel vertrok, vroeg zijn zoontje, hoe lang hij wel uit zou blijven. O, antwoordde Bismarck, dat kan lang duren. Neen zeide de knaap dat weet ik beter, langer dan 21 dagen blijft gijniet uit, waiit er zijn maar 21 flesschen drank ingepakt. Nu is men in Amerika op de hoogte. Op het heugelijk berigt omtrent de schoone ver wachting der olifanlinne in den Jardin des Plantes te Parijs, kunnen we nu laten volgen de even- heugelijke tijdingdat mejufvrouw hippopotamus, in deu zoölogischen tuin te Londen voorspoedig is bevalleu. De zuigeling weegt 1601 pond is vrolijk en dartel en gelijkt sprekend op zijn pa, Daarover schijnt ma wel wat jaloersch te zijn, zoo dat er al vrees heeft bestaan, dat zij de kleine niet moederlijk zou behandelen. Politieke stormen waren in de laatste dagen ook niet zeldzaam. In Frankrijk is Thiers liet niet eens met velen der volksvertegenwoordigers en een niet geheel onmagtige partij is er van oordeel, dat Thiers nu lang genoeg den titel van president heeft gevoerd en er nu ook eens weer iemand anders dien titel moet hebben, Changarnier b. v. Er zijn er ook, die't niet meer aanstaat dat Frankrijk eene republiek is. In Berlijn kon keizer-koning Wilhelm het Hee- ren-liuis niet duidelijk maken dat het niet anders mag willendan zoo als hij wil. Dit zal hem evenwel niet beletten hen te dwingen toe te la ten, dat hij zijn zin krijgt, onverschillig of ze het noodzakelijke daarvan begrijpen of niet. De volks- afgevaardigden ondervonden reeds meer dan eens. dat hunne afkeuring bij de regering niet geteld wordt; het heerenhuis, dal vroeger Bismarck steunde, zal nu moeten lecren zich naar Bismarck te voe- gep. Pruissische vrijheid beslaat nu eenmaal daarin, dat zij toelaat Ie doen wat de regering verlangt. Spanjes koning is ziek en zijne onderdanen heb ben niet zooveel voor hem overdat zij zich stil houden. Voor een gezond mensch is 't al een sterk stuk de kroon van Spanje te dragen, voor een zieke moet die kroon van zijn gewigt niets zijn glans geheel vei liezen. Amadeo nam een nioeije- lijke en ondankbare taak op zich; alleen als hij de bewustheid heeft, dat hij die taak aanvaardde met geen ander doel dan om een ongelukkig volk, zij ’t ook tegen wil en dank tot een gelukkiger toestand te brengen alleen dan zal hij zich bo ven de zwarigheden kunnen verhellen en zal het uit den weg ruimen van die zwarigheden hem voldoening schenken. Te Rome gaat het staatskarrelje ook nog niet op een zandweg; het gaat nog als een hortend eri stootend en dreigt wel eens om te slaan, maar ‘t gaal toch vooruit. Hongarije 'is onrustig over de jezuiten die er met den dag hunne inrigtingen vermeerderen, ter wijl een groot deel van den adel hun de opvoe ding zijner kinderen toevertrouwt. De uit Duitsch- land verdreven paters vinden in Hongarije een her bergzame schuilplaats. De vergadering van het cometaat Pesth heeft zich bezig gehouden met de gevaren waarmee de voortdurende emigratie der jezuiten de politieke belangen bedreigt van de landen der kroon van den heiligen Stefanosen heeft daarom een verzoekschrift gerigt aan den rijksdag om strengere toepassing van de beslaande wetten, die den jezuiten het verblijf in het land ontzeggen. De aartsbisschop Haynald, die lid van den rijksdag is heeft beproefd de orde te verdedigen en bij diegelegenheid beweerd dat bel besluit tot ver banning reeds in 1773 door Maria Theresia uit gevaardigd geen kracht van wet meer heeft in De 22 en 23 November waren ook door stormen gekenmerkt, die tal van zeerampen veroorzaakten, gepaard met het verlies van vele menschcnlevens, waaronder dertig tengevolge van het terugkeeren tiaar schepen die op de reede lagen doordien de booten waarin zich de terugkeerenden bevonden, omsloegen. Dit was het geval met den kapitein en vijf man tot een noorweegsch vaartuig behoo- rendedat voor Queenstown in Ierlandlag. Ook verdronken acht man van het troepenschip, «Himalaya" dat voor Davonport ligt. Ondanks de De ramp door den orkaan in Denemarken ver oorzaakt, is van ongemeenen omvang. Men raamt de schade op minstens 4 millioeu kroonen d i 6 millioeu gulden en tot nu toe weet men, dal er 100 personen bij omgekomen zijn. Het is echter zekerdat het aantal slagtofters veel grooter is. Het meest heeft het eiland Falster geleden. Al het ingedijkte land is verloren, tot twee geogr. mijlen landinwaarts. Hartverscheurende bijzonderheden worden medegedeeld. Vele welvarende gezinnen zijn Ipt den bedelstaf gebragt. Geheele dorpen zijn verdwenen Op het nabijgelegen eiland Laa iend stond het water in de hoogstgelegen straat van de stad Roeby twee meters. De boeren en visschers zijn totaal geritmeerd. Alle kleine eilan den tusschen Aaroe en Raasinge werden over stroomd het bouwland is thans onder een dikke laag zeezand bedekt. De bevolking heeft zich ech ter kunnen redden. Op Quae heeft vooral de stad Marstal geleden; de schade bedraagt 150,000 kroo- uen het ingedijkte land ter waarde van 200,000 kr. bestaat niet meer. Op Bornholm is de haven van Allingtie vernield en zijn alle visschersvaar- tuigen te gronde gegaan Te Kjoege op Seeland werden verscheiden vaartuigen op den spoorweg geslagen. Jutland heeft betrekkelijk weinig te lij den gehad. De stad Raiding hij den kleinen Belt heeft echter eene schade van 150,000 kr. In het geheele koningrijk heeft de bevolking op liet voorbeeld des konings zich gehaast de slagt- olïers te hulp te komen. In twee dagen waren alleen bij de commissie te Kopenhage 60,000 kr. ingekomen. Het is echter de vraag, of particuliere weldadigheid voldoende zal zijn en men verwacht dan ook dat de regering een crediet zal aanvra gen om de geteisterde streken te ondersteunen. Wat de schipbreuken aangaat, die zijn ontel baar. Alleen op het eiland Moen zijn veertig vaar tuigen vergaan. Ten zuiden van Kjoege heeft men vijftig wrakken waargenomen; in een naburige plaats zijn veertien schipbreuken aaugegeven. (lp het eiland Falster werd een groot schip, ko mende van Memel, in het midden van een koren veld geslingerd, op meer dan 1000 meter van de kust. Tot de bij Moer, gestrande schepen behoort ook de te Winschoten te huis behooremle galjoot: »Mar- garetha Aleida”, van Riga met lijnzaad naar Ant werpen bestemd. Kapitein van Dam die met de overige bemanning gered is,-berigt, dat hij nog nooit zulk een orkaan heeft beleefd. Op Oland strandde o. a. het kofschip «Annechiena Elsiena kapitein Plukkervan Pekelade bemanning is gered. Hongarije. Het feit is evenwel, dat sedert dat jaar, tot 1850 geen enkele jezuit geautoriseerd is, om in Hongarije te wonen en dat alleen onder de rege- rimr van het absolutismewelke toen is gevolgd is losgelaten, dat er zich jezuiten vestigden. Waar schijnlijk zal deze zaak weldra voor den rijksdag gebragt worden en zullen er dan voorstellen wor den gedaan hetzij om nieuwe kracht van wet te geven aan de ordonnantiën van 1773, hetzij om die ordonnantiën door eene nieuwe wet te vervan gen. Er zal dan hevige oppositie kunnen ver wacht worden van de regterzijde der kamer van afgevaardigden eu vooral van de kamer der mag naten. Zoo blijft er wrijving en schuring en schudding en sukkelen we met elkander voort. En «Stapje voor stapjedat vordert toch 'tZij in het goede, 't zij in het kwade”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1