ADVERTENTIEBLAD NIEUWS- EN Elfde Jaargang. 1872. No. 50. BUITENLAND. DON DE RD AG 12 December. I Bolswardsche Courant nen ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Geut per regel. Overigens naar plaatsruimte. door 334 den van de regterzijde kandidaten i ile linkerzijde. ernstig; nog niet weer zijn dal hij nu eens in ernst zei: ik ga heen; met onwillige honden vangt de knapste jager geen De gemeenteraad van Solothurn hoofdstad van een der katholieke kantons van Zwitserland, nam met 18 tegen 4 stemmen het volgende besluit «Overwegende dat de leer van 's pausen onfejl- 11 van stand i Uit Straatsburg wordt gemeld, dat sedert eenige dagen een groot aantal personen aldaar is terugge keerd, die indertijd ten gunste van de fransche nati onaliteit zich verklaard hebbende, hun domicilie naar Frankrijk hadden moeten verleggen. Onder ben be vinden zich zeer vele gehuwden, met meer of minder talrijke gezinnen; maar niettegenstaande dergelijke omstandigheid bij velen een grooten invloed op hunne handelingen moest uitoefenen, zij zijn toch bij menigte teruggekeerd. Dat dit alles is geschied tot groot nadeel van hunne geldelijke omstandighe den, spreekt van zelf. Hetgeen zij verhalen betref fende den toestand waarin de Elzassers zich be vinden wier middelen zijn opgeteerd en die der halve niet meer in de mogelijkheid zijn om terug te keeren is inderdaad betreurenswaardig. De zoogenaamde «Vaderlandsche Vereenigingen,” opge- rigt met het bepaalde doel, zoo het heette, om de aan Frankrijk getrouw gebleven Elzas-Lotharingers te helpen en te ondersteunen, doen te hunnen be hoeve niets, hoewel de nood onder de meerendeels misleide menigte buitengewoon groot is. Naar men verneemt, mogen nog velen, wier middelen nog niet geheel zijn uitgeput, van daar terug verwacht wor den. schoven, maar loei: te klein, om hem voor lan gen tijd waarborg te zijn dat hij er veilig op zitten kan. Bij "‘t kiezen van de commissie werden er door 334 regeringsgezinde!) en door 360 le- 1 j stemmen uitgebragl19 der regterzijde werden gekozen en j Dat maakt den toe- Thiers heeft zijn ministerie compleet gemaakt en 't zou ken baarheid daargelaten de vraag omtrent de wet tigheid van hare verkondiging door het vaticaan- sche concilie strijdig is met de regten van den staat, en de vrede tusschen de onderscheidene ge zindheden welke voor het Eedgenootschap eene maatschappelijke noodzakelijkheid is, in gevaar brengtbesluit de gemeente Solothurn 1°. deze leer bezit voor de gemeente Solot hurn geenerlei verbindende kracht 2T. de gemeente zal niet toelaten dat deze leer in kerk en school door geestelijken of schoolmees ters verspreid en geleerd worde 3’. de schoolcommissie is met de uitvoering van dit besluit belastwaarvan 4°. aan al de gemeenten der kantons, aan de kantons-regering en aan den bisschop van Bazel kennis gegeven zal worden.” De gemeente Solothurn heeft deze besluiten ge nomen maaren hieruit blijkt dat de zaak ern stig wordt gelijktijdig hebben ook de meeste re geringen der tot het bisdom Bazel behoorende kan tons een gewigligen stap gedaanzen zijn toegetre den tot de volgende, in eene te Solothurn op den 19den November gehouden diocesalo conferentie, genomen besluiten «1°. liet valicaansch decreet van 18 Julij 1870 betreffende de onfeilbaarheid van den paus wordt niet erkend en daaraan wordt geenerlei regtskracht 'toegekend, 2°. De bisschop wordt verklaard niet geregtigd te zijn en hem wordt verboden: a. aan priesters de censuur op te leggen dewijl zij het leerstuk der onfeilbaarheid bestrijden b. pastoors van het bis dom zonder medewerking der kantonnale overhe den ai' te zetten. 3°. De bisschop wordt uitgenoodigda. om zich binnen een termijn van 14 dagen na ont vangst van deze besluiten nader omtrent zijn ge houden gedrag bij het bestuur der diocesale con ferentie te verantwoorden, en b. binnen denzelf- den term ijn de tegen de pastoors Egli eii’Gseiiwind uitgesproken excommucanitie en ontzetting van hun ambt onvoorwaardelijk in te trekken. 4°. De bisschop wordt met nadruk uitgenoo- digd om den kanselier Duret uit zijn ambt te ont slaan. 5°. De diocesale conferentie zal terstond na afloop van den gestelden termijn weder bijeenko men, teneinde omtrent de verder te nemen maat regelen te beslissen en het voorzittend kanton wordt verzocht al de kantons daartoe uit te noo- digen.” Deze verder te nemen maatregelen zouden vol gens een te Lucern verschijnend ullramontaansch blad onder anderen bestaan in eene uitnoodiging aan den Zwitserschen Bondsraad, om op grond van art. 49 der bondsconstitutie eene wet uit te vaardigen, welke aan de burgers de volledige vrij heid tol uitoefening van den godsdienst en tot be schikking over de kerkelijke fondsen verzekert, alle misbruik van magt der kerkelijke overheden tegengaat en den confessionelen vrede waarborgt, alsmede om den pauselijken nuntiusdiesedert de paus zijn wereldlijk gezag verloren heeft, niet meer als vertegenwoordiger eener wereldlijke mo gendheid te beschouwen isniet langer als zoo danig te erkennenen wettelijke bepalingen te makenwelke hem het uitoefenen van eenigen De politieke slorm deed den presidentsstoel in Frankrijk schudden. De oude heer Thiers had moeite om in balans te blijven hoe sterk hij an ders nog is in de balanceerkunst. Het voorstel werd gedaan om eene commissie van 30 leden te benoemen, die dan het ontwerp zou maken eener wet, waardoor de bevoegdheid van het uitvoerend gezag en de voorwaarden voor de invoering van ministeriele verantwoordelijkheid geregeld wordt. Dal voorstel werd door de nationale vergadering aangenomen; 370 leden stemden vóór, 334 tegen. De republiekmannen hebben dus een overwinning behaald maar hunne tegenstrevers nog niet verslagen. Zoo’n overwinning baat den heer Thiers ook niet veelhij blijft wat hij is en dat weet eigenlijk niemand met den regten naam te noemen. Hij is geen soeverein en geen lasthebber der natie; hij is hoofd van het uitvoerend gezag en minister president. In de kamer ziet men hem telkens op d,e tribune om zijn politiek te verdedigen, als ware hij enkel het hoofd va'n een kabinetmaar hij blijft in en buiten de kamer hoofd van het uit voerend gezag en mag dus niet doen wat een mi- nister president ongestoord kan verrigten. De regterzijde der nationale vergaderingdat zijn legitimisten en monarchisten en bonapartisten en orleanistenzal zich nu weren om de magt van het uitvoerend gezag te verkleinen de lin kerzijde half- en volbloedrepublikeinenwil die zelfde magt doen vermeerderen 't Kwam er nu eerst inaar op aan in die commissie mannen te krijgen genegen om tot bereiking der vaderland lievende bedoelingen mede te werken. Daarover werd vergaderd en gesproken. Ijveriger dan ooit was de regterzijde in de weer en het is onmoge lijk een gevoel van verachting te onderdrukken wanneer men acht geeft op de wijze waarop zij trachtte, het eenige gezag, dat zich in Frankrijk sedert de ongelukkige 4 September weet te doen eerbiedigen omver te werpen en den eenigen man d'e in deze jaren de bezinning niet heeft verloren van zijn werkelijk niet bemjdenswaardig standpunt te verdringen en een nieuw tijdperk van regeringloosheid voor te bereiden, in de stille hoop, dat dit troebele water te stade mogt komen aan den hengelaar van Chislehnrst, ofwel, dat van de algemeene verwarring zal worden partij getrokken, door de handlangers van Chambord, De regter zijde ontziet zich niet de hand te reiken aan de bonapartisten, wien ze tot nu toe het zwijgen had opgelegd en die nu, op de tribune reeds met hunne bekende onbeschaamdheid het hoogste woord voe ren. Rouher is sedert de aanneming van boven genoemd voorstel (29 Nov.) in den generalen staf der regterzijde opgenomen en aan de intrigues, die werden in’twerk gesteld, herkent men den vice- keizer. De val van den minister van binnenland- sche zaken, Lefranc, daags na het votum van 29 Novemberheeft aan de regterzijde den weg ge wezen. Den 5 December werd de commissie van 30 leden door de nationale vergadering benoemd. Nu bleek het, dat de meerderheid, die Thiers den 29 N’ov.'had, eigenlijk groot genoeg was, om te voor komen dat zijn stoel terstond op zij wordt ge wild. Niet alleen in Parijs, maar in geheel Frank rijk neemt de agitatie toe, vermeerderd door de teleurstelling van ’t volk ’t welk meende dat de storm den 29 Nov. was uitgeblazen. Want het volk vraagt er niet zooveel naar of het een vos of een wolf' tot herder heeftmaar het is niet zonder zorg, dat het inwendige gestommel de bar baren daar buiten nog eens onrustig kan maken het droomt nog wel eens van dnitsch wapenge kletter. De linkerzijde wacht nu alle heil van een uit drukkelijk en krachtig protest der natie en heeft besloten eene omvangrijke beweging ten gunste van de vernieuwing der nationale vergadering op touw te zetten in den vorm van monsterpetitiën naast en behalve den storm van afzonderlijke pe titiën die reeds in vollen gang is. Naauwehjks zijn orde, veiligheid en vertrouwen in het geteis terde Frankrijk teruggekeerd en het uilzigt geopend op herleving der algemeene welvaart, en reeds keert de strijd der partijschappen de strijd der persoonlijke ambitiën terug, die al het verkregene dreigt te vernietigen en alles weer op losse schroe ven zet. En dat is in Frankrijk voor Frankrijk en voor Europa zelfs niet zonder gevaar.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1