NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 1872. Wegens het invallend Kersfeest zal het volgend No. dezer Advertentiën wor- uur. Courant één dag later worden uitgegeven. den dus ingewacht tot Donderdagmiddag 12 No. 51. - ElfdeJaargang. BUITENLAND. DO A DE RD AG 19 December. r Franco per post 95 Cents. Bolswardsche Coaranl op ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. ■S' hoop op herstel, is flink gegroeid voor een volgenden Uil Moskou wordt melding gemaakt van een ver schrikkelijke misdaad die op nieuw bewijst hoe ruw van zeden de russische bevolking nog is. Aan den groolen weg van Moskou naar Tula loopt een zijweg naar eene ijzersmelterij. Aan ’t begin daar van bevond zich een houten huisbewoond door ten Israëliet, zijne vrouw, vier kinderen en zijn broeder. Den loden Nov kwamen tegen den avond twee arbeiders uit genoemde fabriek lieten zich door den koopman die drank verkocht eenige glazen brandewijn schenken doch verklaarden toen het op betalen aankwam geen geld te heb ben en eischten bovendien nog vijf roebels »ter leen.” Toen de waard dit naiuurlyk weigerde en op betaling aandrong, ontstond er een gevecht, waarbij echter de bezoekers de deur werden uit geworpen, met achterlating hunner mutsen. Deze hield de waard ten onderpand en dreigde daarmee ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regel». Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Volgens het testament van wijlen Noach komt eiken mensch (of eiken man, zoo naauwkeurig weet ik het niet) dagelijks een half flesch wijn toe. De goede man heeft zeker niet gerekend op tjaar 1872; de oogst van dat jaar zal niet toestaan dat elk zijn halfje krijgt, hoe geregeld het anders tot nu toe ook door elk werd genoten. De Deutsche Hern- zeitung, die te Mentz uitkomt, verzekert dat niet meer dan van een gemiddelden oogst is gewon nen. Vele wijnbouwers verkochten hunne weini ge druiven per pond a GO cents. Er is nergens een der gewone oogstfeesten gevierd. In Nierstein, waar voor den oogst gewooniijk 4 weken noodig worden geacht, waren dezen herfst zoovele dagen voldoende. De productie is daar niet meer dan In Rheingau kon het arbeidsloon niet door den opbrengst gedekt worden. Menige wijnbouwer die op 10 a 11 stukken rekende, heeft niet meer dan 4 anker gewonnen. .Een grondbezitter te Budes heim heeft den oogst van een tamelijk grooten wijnberg vooruit verkocht voor één enkele flesch van 1868 en het heet, dat de kooper nog slechte zaken maakte. t Zal dus nu op een kwartje of nog minder aan moeten gelukkig bestaat er want het hout van den wijnstok en belooft betere uitkomsten oogst. den volgenden ochtend naar de directie der fabriek te zullen gaan. Van niets bewust ging de gansche familie's avonds naar bed, na op de gewone wijze de deuren en vensters te hebben digtgemaakt. On geveer ten 1 uur’s nachts werden allen gewekt door den k^eet van brand. Werkelijk stond ook de hou ten woning in lichtlaaije vlam. Toen allen zich verschrikt naar buiten spoedden werden Zij doer 8 mannen waaronder ook de twee arbeiders van 's avonds, aangegrepen, met-touwen gebonden en zoo in weerloozen toestand gebragtwaarna de schurken 't geheele huis, voor zoover zij dit nog bereiken konden, leeg plunderden. Toen de brand zich at te zeer verhief, kwamen zij terug, namen hunne slagtoffere op en wierpen hen allen geboeid in de vlainmem onder den uitroep «Gaat nu onze mutsen zoeken!” Allen verloren daarbij bet leven, uitgezonderd een twaalfjarige knaap, die te midden der drukte in een nabij gelegen bosch wist te ontkomen. Door dezen is dan ook mededeeling van ’t gebeurde gedaan en de politie op 't spoo’r der misdadigers gebragt van welke zij er echter nog maar één in handen heeft weten te krijgen. In de pruissische provincie Posen vaardigde aartsbisschop Ledochowski een herderlijken brief uil, waarin openlijk verzet tegen de burgerlijke overheid wordt gepredikt, terwijl de roomsch- katholieke kerk in die provincie wordt losgemaakt van alle banden die haar aan den staat verbin den en geplaatst onder de uitsluitende bescherming van »het allerzoetste hart van Jezus De rege- ringspresidentgraaf Königsmarck durft het ’op die bescherming niet laten aankomen en heeft be volen dat alle aan den staat behoorende katho lieke kerkgebouwen worden gesloten, terwijl tegen -enkele oproerige paters eene geregtelijke instructie is begonnen. Men zou haast zeggen dat de gees telijkheid daar ginds weinig studie maakt van het leven van Jezus waar toch kunnen zij vinden dat zijn »zoete hart” ooit lust heeft getoond om eene provincie in bescherming te nemen Wat meen en ze er toch mee ’t Wilde niet lukken; de kreiswetdie de voor- reglen van de pruissische «Heeren” wat zou be knibbelen en een stap nader brengen tol de gelijk heid van regten aller standen, werd door 't Hoeren huis verworpen. Zij.de jankers, die von Bismarck alles mogelijk hadden gemaakt, aan wie von Bis marck had te danken dat hij werd graaf, hertog, prins, alles in Pruissen, zij konden en zouden nu toch eens niet toestaan, dat von Bismarck de voor- reglen besnoeide die zij zoo lang reeds in zijn belang hadden toegepast in spijt van het volk, in spijt van de volksvertegenwoordigers, die niet altijd ja en amen zeiden op wat von Bismarck vnorslehle. Uit het verwerpen der kreiswet zou blijken, dat zij ook nog wat mee te zeggen had den. Maar zij rekenden buiten von Bismarck en buiten het prnissisch regeeretelsel. De kreiswet moest aangenomen worden zij zou aangenomen worden ook door ’t Heerenliuis. Het Heerenliuis kreeg vacantie; in November zou 't weer zamen komen. Dat gebeurde en in de eerste zitting las de president von Stolberg een koninklijk besluit voor waarbij 24 nieuwe leden van het Huis werden benoemd, en de heeren hoor den 't aan zooals onderdanige jonkers een bood schap van hun kouing dienen aan te hooren. Onderdanige jonkers, ja, dat bleven ze schoon ze legen de kreiswet stemden. Want in die wet was wat liberaals en dat deed hun gevaar duchten ook voor den koning zij zonden hem, ook tegen zijn wil, aftrekken van het pad der liberalen dat uitloopt, zoo zij meenen, op 't verderf van koningen en jonkers. Evenwel, de politiek van T oogenblik eischt van den koning het vertoonen van de libe rale vlag; het komraando: vooruit! was gegeven de Heeren bleven staan een detachement van 24 man, beproefde ja en neen voor- en /ejenzeg- gers op kommando, wordt bij thuis der Heeren ingelegerd en nu de kreiswet wordt aangeno men. Neen, niet zonder tegenstribbeling. Tot het laatste oogenblik werd de oppositie volgehouden döor den rapporteur von Kröcher, die eene lijkrede hield op het Heerenliuis. Het onafhankelijke pruis sische Heerenliuis, zoo redeneerde hij, de fiere ver tegenwoordiging der pruissische aristocratie en de lievelingsschepping van Frederik Wilhelm IV, be hoorde reeds tot het verledene. De uitslag van de stemming, die de kreiswet tot de tweede lezing toeliet was eene schitterende inconsequentie van hel Huis en het duidelijkste bewijs, dat het pruis sische Hoogerhuis in een franschen senaat was ver anderd de kroon had waarlijk niet noodig nog meer senatoren Ie benoemen want hel Huis zelf had zich tot gewillig werktuig der kroon verlaagd. De minister antwoordde zoo ongeveer, dat men al die praatjes wel achterwege kon laten; het mi nisterie ’t welk de goedkeuring van deze nieuwe, noodzakelijke en doelmatige organisatie vraagt werd reeds voor 10 jaren door ’s konings vertrou wen benoemd en in al dien lijd zóó door God gezegend, datde eindstemming kan den zin aanvullen. Er waren 116 voor- en 91 tegen stemmers, bij de keuze van nieuwe leden voor 't Heerenliuis bad de regering niet misgetast. De liberaliteit is in Pruissen pruissisch. y Een verschrikkelijk voorval had in de maand October plaats te New-York. De watchman Brown (no. 34), die zijne gewone tournee maakte in Wall street hoort in eene daarop uitloopende straat een verschrikkclijken slag, waarop onmiddellijk een hollend paard", met de fragmenten van een rijtuig achter zich, hem voorbij snelt, 't Alarm sein geven en Rowslreet insnellen was ’t werk van een oogenblik. Daar vond hij onder een zwaar ijzeren brandkastje, ’t geheel verpletterd lijk van een man, vermengd met de overblijfselen vaneen rijtuig. De deur van ’t huis waarvoor dit men gelmoes van vleesch bloed ijzer en hout lag stond open en evenzoo was op de derde verdie ping een raam opengemaakt. Bij nader onderzoek bleek, dat aan 't kastje een stevig touw was vast gemaakt, en aan dat touw zaten‘eene hand, eenige lappen vleesch en bebloede stukken laken vastge kleefd. Vergezeld van no. 33 die intusschen aan gekomen was, begaf zich Brown in het huis, dat onbewoond wasmaar waarvan alle kamers als kantoren waren verhuurden vond daar op do derde verdieping een man bewusteloos liggen. De rampzalige bezat in plaats van een regterarm slechts een stompwaarvan liet vleesch tot op het been was afgestroopl en waaraan de hand ge heel ontbrak. Naar T gasthuis gevoerd kwam de misdadiger, want dit bleek hij te zijneerst den volgenden dag tot bewustzijn, om spoedig daarop te sterven, doch gelukkig niet zoo spoedig, of hij was nog in staat een verslag te’ doen van zijn ongeluk Hij pleegde met twee deelgenooten allerle^soort van opligterijen liefst in het groot. Met diefstal hadden zij zich vroeger bezig ge houden doch dit bleek hun later te gevaarlijk en te weinig winstgevend. Zij hadden ditmaal echter de verzoeking niet kunnen weerstaaneen aanval te wagen op de schatten van Harry Ghrrstlyeen bankier van den vierden of vijfden rang, waarvan zij wisten, dat hij zelf oneerlijk was, en dien zij nooit tot hunne plannen hadden kunnen overhalen en evenmin hadden kunnen verschalken. De ge-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1