NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 1872. BUITENLAND. Wegens den Nieuwjaarsdag zal het volgend No. dezer Cou rant één dag vroeger worden uitgegeven. Advertentiën wor den dus ingewacht tot Dingsdagmiddag 12 uur. No. 52, Elfde Jaargang. DONDERDAG 26 December. Bolswardsche Courant den dag waarop de ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Onrustbarend waren de overstroomingen in Frank rijk in verschillende gedeelten van Parijs werd ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Terwijl men deze er uithaalde, hield de diefegge zich of zij in zwijm viel en stortte in de armen van de andere, die zij haar zuster noemde, maar spoedig kwam zij tot zich zelve en bood nu den dubbelen prijs van hetgeen zij had gestolen. Ondanks de tranen der dames bragt men haar voor den commissaris van politie van het Palais Royal. Zij weigerden te antwoorden, maar bij eene van haar vond men een adres van een huis in de Rue Lafayette. De politie begaf zich daarheen met id, en men vond nu een rijk gemeubeld apartementwaarin onder anderen drie koffers rins van den bloede een smi Ü|,ui icutuiik rtuuiui UIJUCl dllUUiCIl UI IG KU11U15 stonden die voor eene waarde van 40,000 francs bevatten voor het meerendeel voorwerpen uit de magazijnen van de Louvre ontvreemd. Uit liet ingestelde onderzoek bleek, dat de twee vrouwen zusters zijn en van Madrid afkomstig. De eene woont sedert drie jaren in Parijs, waar zij gehuwd is; haar kind wordt in een der voornaamste kostscholen van de hoofdstad opgevoed. Haar man noemt zich makelaar in mode-artikelen maar hij oefent geen bedrijf uit. Waarschijnlijk heeft hij de arrestatie geweten want hij had het vertrek verlaten, al het geld medenemende en daarna had hij zijn zoontje gehaald. De andere dame was eerst sedert drie dagen te Parijs. Men heeft grond om te vermoedendat zij op geregelde tijden de drie koffers kwam halen, wanneer hare zuster haar schreef, dat deze gevuld waren. De artikelen verkocht zij in Madrid waar zij een modewinkel heeft. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gcslefd. Een der gentsche bladen maakt eervolle mel ding van eene daad van moed en zelfopoffering, die door den zeeuwschen schilder Gustaaf Merlier van IJzendijke, bedreven is. Eenige dagen gi den het kanaal van Gent tussehen de stad eene Schoon men overal wel in de gelegenheid komt, «rare Chinezen” te zien is het toch niet onaar dig zoo nu en dan wal raars uit China te verne men. Er is in vroeger tijd wel veel raars uit dat Ilemelsche rijk verteldmaar toen kon men er niet altijd op aan dat geen knollen voor citroe nen werden opgedischtwant de Chinezen waren toen zoo ingenomen met zich zeiven, dat niemand eigenlijk gewaar kon worden, hoe er de maatschappij in elkander zat en wat er in China anders was dan in andere landen. Ingenomen met zich zeiven zijn de Chinezen nu nog wel, maar voor de over jaagt van verschillende europesche volken moesten ze onderdoen en deze kijken hun nu hoe langer hoe meer achter de schermen. Zoo is nu onlangs de keizer getrouwd en schoon daarbij geen vreem deling als getuige mag tegenwoordig zijn, waagde toch een Engelschman er zijn leven aan om zijne en onze nieuwsgierigheid te bevredigen. We zullen maar navertellen wat hij door de Daily News be kend maakt. De keuze van een bruid is het werk van de keizerin-moeder. Zij laat daartoe bekend maken dat de voornaamsten des lands op een bepaalden ■dag hunne dochters aan 't paleis moeten laten komen. Die boodschap maakt ongeveer denzelfden indruk als bij ons de publicatie, dat de loting voor de nationale militie aanstaande is. De chinesche juf fers willen de eer van keizerin te worden graag aan een ander laten, want eene chinesche keizerin leeft weinig anders dan een gevangene. Er worden dan ook ware en voorgewende ligchaamsgebreken en ziekten als reclames opgegeven maar dat ver schoont niet van de komst aan 't paleis ter keuring. Ditmaal was een zes a zevennonderdtal jonge dames bijeengekomen; daaruit maakte de keizerin- moeder, geholpen door een sterrewigchelaar ach tereenvolgens een zestig-, twintig-, tien- en twee tal en eindelijk werd de keuze bepaald. De 10 October, volle maan, was door de sterre- kundigen aangewezen als een gelukkige dag om het huwelijk te voltrekken. Ook die plegtigheid zag de Engelschman en hij vertel: daarvan het volgende: De processie was klein doch schit terend. Vóórop reed een pi daarna kwamen: 48 witte hitjes, in geel tuig, bij de teugels geleid door palfreniers in scharlaken een troep muzikanten, die gelukkig zwegen, mede in scharlaken; 32 banieren, 48 groote ronde waaijers, 2 zwarte zonneschermen, 2 witte dito, 6 gele dito, 6 roode dito, 2 blaattwe dito, 2 geborduurde dito, en 192 brandende lantaarns (ofschoon 't helder dag was) alle gedragen door mannen in scharlaken; de bruidegom te paard; de bruid, onziglbaar in eene gesloten gouden en zijden palankijn, getorscht door 32 koelies in scharlaken ten slotte een IDOtal hovelingen te paard en een 200tal te voet, in groot pontificaal. De chinesche regering is niet zoo beleefd geweest om aan de buitenlandsche gezanten officieel kennis te geven van den dag waarop de plegtigheid zou plaats hebben. Twee dames traden te Parijs het magazijn der Louvre binnen tegen drie ure des namiddags, dus op het oogenblik dat zich daar de meeste koopers bevonden. Zij gingen van «Ie eene toonbank naar de andere, vroegen naar vele artikelen, maar zonder iets te koopen. Rij de afdeeling dassen voor dames vroegen zij naar foulards en de bediende zag, hoe eene van de twee een pakje dassen in den zak stak ter waarde van twintig francs. Hij waarschuwde den inspecteur, die de dames volgde en teneinde schandaal te vermijden, haar fluisterend uitnoodigde om hem naar een afzonderlijk vertrek te volgen, waar zij door een persoon van hare sekse zouden worden onderzocht, omdat men haar verdacht een pakje dassen te hebben gestolen. De dames pro testeerden met verontwaardiging, maar stemden er toch in toe den inspecteur te volgen. Vooraf een paar merkwaardige bijzonderheden omtrent diefeugen, die de winkels bestelen, vouleuses d la carré. Zij hebben zeer wijde schoeisels. Ter wijl zij de voor haar uitgestalde voorwerpen bezig- tigen laten zij een stuk vallen dat zij met den ontschoeiden voet grijpen en tussehen hare beenen geklemd houden. Door oefening hebben zij het zóóver gebragt, dat zij toch kunnen loopen trap pen klimmen evenwel niet. In het Louvre waren zij nu genoodzaakt naar boven te gaan en al aanstonds vielen achter haar pakjes dassen en foulards. Eene winkeljnfvrouw die haar onderzochtbevond dat eene der dames een rok had, met zeer sterke stof gevoerdwelke drie zakken vormde, zoogenaamd profondes, waaruit, het is bijna ongelooflijk drie stukken laken van 50 el te voorschijn kwamen, die eene waarde van 1700 francs vertegenwoordigen. alle communicatie, btdialve met voertuigen, ge stremd. Ook te Versailles zijn de lage gedeelten overstroomd. In de Rue Herald namen de bewo ners uit .Ie bovenverdiepingen met, hun inboedel de vlugtde benedenverdiepingen stonden geheel onder water. Verscheidene fabrieken hebben den arbeiif moeten staken. Ook in Nantes stonden straten onder water, terwijl sommige plaatsen in den omtrek van alle gemeen schap werden afgesloten, zoadat de inwoners, ten gevolge van gebrek aan voedsel, de vlugt moesten nemen. De Sanne is eveneens buiten hare oevers getre den. Te Angers heeft de Maine overstroomingen veroorzaakt; te Poitiers verwekten de Glain en de Boivre groote onrust. In Pas de Galais en de Noor- der-departementen zijn aanzienlijke oppervlakten geïnundeerd. De verwoestingen in Parijs en geheel Frankrijk veroorzaakt, zijn te veelvuldig om ze allen op te noemen. Op den Boulevard Ornono werd de tent van een kunstenmaker gedurende de voorstelling met al de personen, die de voorstelling gaven, opgenomen, behalve de «dikke dame”, die, dank zij haar gewigtop hare plaats bleef. In Italië zijn sedert het laatste gedeelte der vorige maand meer dan 50,000 personen, tengevolge der overstroomingen zonder woning en hoewel te Ferrara en elders duizenden in allerlei gebouwen zijn geborgen is het meerendeel toch zonder be schutting. Gebrek aan voedsel en woning is oor zaak dat velen ziek worden en sterven. zelfopoffering IJzendijke, bedreven is. Eenige dagen gele- eit Mariakerke in eene vigelante passerendewerd zijne aandacht getrokken door een oploop van menschen aan de waterzijde. Hij liet stil houden en vernemende, dat een kind, het vierjarig doch tertje van een zich onder den groep bevindende dame in T kanaal was gevallen en dat niemand der omstanders zwemmen kon sprong hij ijlings uit zijn rijtuig en in het kanaal en had het geluk de kleine drenkeling weldra te grijpen en aan den wal te brengen. De redder had wel bij het te water gaan zijn hoed afgeworpen maar in den haast verzuimd zijn zwaren winterjas uit te trekken. Dezedoor het daarin getrokken water zooveel zwaarder geworden belemmerde hem niet weinig en bragt zelfs zijn leven in gevaar. Op het oogen blik namelijk, waarop men het door hem in de hoogte geheven kind aanvatte, trok de zwaarte der jas hem in de diepte terug, zoodat hij spoedig geheel verdween, maar even spoedig schier kwam hij aan de andere zijde van ’t kanaal bovenwater, zonder zijn jas, waarvan hij zich behendig ont daan had. Nu moest men den redder eenige hulp toebrengen maar al spoedig kwam hij weer tot zich zeiven en kon hij zijne reis voortzetten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1