ADVERTEHTIKBLAD. NIEUWS- EN r. Twaalfde Jaargang. I 1873. No. 2. DON DE RD AG 9 Januari], BUITENLAND. v BINNENLAND. i I Bolswardsche Courant B 1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. voor de hoogste belangen »De diepe droefheid waaronder wij door god deloosheden, overal in Italië aan de kerk gepleegd, gebukt gaan wordt nog vermeerderd door de wreede vervolgingen waarvan zij in andere lan den het voorwerp is vooral in het nieuwe kei zerrijk Duitschland, waar niet alleen door geheime kuiperijen, maar met openbaar geweld aan hare omverwerping gewerkt wordt. Inderdaadmen ziet daar mannen, die, wel verre van onze heilige godsdienst te beoefenen haar zelfs niet kennen en desniettemin zich de magt toeëigenen de dogma’s en regten der katholieke kerk vast te stellen. Nog ergerhet oogenblik waarop zij haar het hardst vervolgen aarzelen zij niet onbeschaamd te ver klaren dat zij haar geen onregt aandoen en aan de onrcgtvaardigheid den laster en den spot parende, schamen zij zich niet aan de katholieken de oorzaak dezer vervolging te wijten omdat de bisschoppen de geestelijkheid en geheel het ge- loovige volk weigeren aan de wetten en de wille keur van een burgerlijke regering, de heilige wet ten Gods en van zijne kerk op. te offeren en de hun door de godsdienst opgelegde pligten te ver raden. Moge hel God behagen dat de openbare inagten door een lange ondervinding geleerd eindelijk begrijpen dat geen enkele onder hunne onderdanen meer bezorgd is den cesar te geven wat den cesar toekomt dan de katholieken en we] juist daaromdat zij zich godsdienstig be ijveren Gode te geven wat Godes is.” Zoo sprak de paus en 't zette in Duitschlhnd kwaad bloed. Sommige duitsche bladen vertaalden die toespraak niet, maar gaven haar in ’t Latijn omdat zij ‘t niet gepast oordeelden dat ieder er mee bekend werd. Graaf von Roon, in de plaats van von Bismarck minister-president geworden Vond zelfs goed het geven van een duitsche ver taling aan de bladen te verbieden. Dit is al weder een staaltje, hoe de pruissische regering hare taak opvat. De paus spreekt eene afkeuring uit van Duitschlands politiek tegenover de katholieke kerk-, en is daartoe natuurlijk vol komen in zijn regt. En dat de paus eene over winning door den staat op de kerk behaalt, een gruwelijk onregt acht en dit juist niet in de zachtste en gemagtigdste woorden te kennen geeftis vol strekt niet vreemd. Een gevolg van’s pausen toespraak is geweest, dat de duitsche zaakgelastigde bij het vaticaan niet tegenwoordig was bij de pauselijke nieuwjaars receptie, maar vooraf aan Antonelli meedeelde, dat hij op bevel zijner regering Rome voor onbe- paalden tijd verliet. De heeren Fournier, fransch gezant bij den ko rting van Italië en Bourgoing idem idem bij den paus, werden het ook oneens. De eerste gelastte dat de officieren van het fransche fregat Órenoque niet alleen bij den paus, maar ook bij Victor Em manuel eene nieuwjaars-visile zonden maken en Bourgoing wenschte die eer alleen den paus te doen toekomen. De paus zou dan ook geen of ficieren willen ontvangen die tevens den koning bezochten. Zoo kwam het, dat Bourgoing zijn wtslag nam en nu door Corcelles vervangen is. Volgens een onlangs gehouden volkstelling te Parijs is het getal inwoners gedurende de laatste zes jaar verminderd met 400,000. Meer dan 40,000 woningen staan ledig. De huurprijzen zijn 25 pGt. en van woningen boven de 2000 huur meer dan 30 pGt lager. De vermindering der waarde Van huizen en andere vaste eigendommen is gemiddeld 20 pGt. Bij een spoorwegongeluk dat. dezer dagen in Pensylvanie (Noord Amerika) heeft plaats gehad zijn 30 personen levend verbrand. Het ongeluk had plaats in de nabijheid van Gorrymet een passagierstrein, van Buffale naar Pitsburg bestemd. Efene brug bezweek onder het gewigt van den trein en eenige wagens stortten dertig voet diep in den stroom terwijl andere in brand geraakten. In de kerk van Williams Port is de vloer onder de voeten der aanwezigen bezweken; 14 personen zijn bij dit ongeluk gedood en 40 gewond. Fort Davis, in den amerikaanschen staat Texas, is, als meer forten, een kleine maatschappij, waar allen in vrede en eendragt moesten zamenwoneu. Dat was in den laalsten tijd niet het geval er hepen geruchten dat de dames der officieren bij afwezigheid dezer laatsten gevaar liepen van aanslagen van personen even zwart van ziel als van huid. Niet allen geloofden dat ook niet de vrouw van luitenant Kendalldoch een paar we ken geleden toen haar echtgenoot wegens dienst afwezig was, werd zij des nachts wakker gemaakt door het gedrnisch van brekende glazen. Europe- sche dames hadden’t waarschijnlijk op een gillen gezet, maar de kloeke amcrikaansche grijpt een revolver, vraagt beleefd driemaal »wie daar”, en toen nog steeds pogingen worden aangewend om binnen te komen, legt zij over het bed harer kin deren aan op een hoofd dat zigtbaar wordt. On- tuiddellijk na het schot viel een ligchaam naar beneden, dood, zooals later bleek; 't behoorde aan een nafschuwelijk leelijken” neger. Werden de revolvers maar niet zoo vaak mis bruikt dan zou men er nu waarlijk vrede mee hebben. »lk het liberale Nederland het <5énig Neder land, de zoon der Water-, Woud-, Bosch- en Land- geuzen, ik, hel kindeke der llagepreéken, liet jong der Piraten! ik hen eerst! »Ik heb geen gezant meer bij den paus! Europa siddert over mijne stoutheid. Het bewondert me, het durft me nog niet volgen, het durft nog niet, zeg ik; ik ben de tamboer der voorhoede, ik trommel het rond Bewondert o gij volken Den Nedcrlandschen Leeuw, Hij doet de stoutste sprongen Op t slapste koord der eeuw”. Aldus wordt Nederland sprekende ingevoerd. Is t geen beleedigende taaldie elk welgeaard Neder lander moet ergeren zijn vaderland jong der Piraten" te hooren noemen De eer der vinding van dien titel komt aan de Tijd toe. Is de re dactie van dat blad dan in handen van Ncderlan» Te Manchester werd op den eersten Kerstdag een theepartij gehouden van 200 personen toen eensklaps de grond inzakte en het geheele gezel schap in een daaronder zijnd kolenmagazijn teregt kwam; 16 personen werden gewond, Von Bismarck trad af als minister-president; von Roon nam zijne plaats in. Hoe men dit moet op vatten wordt duidelijk door de taal van een pruissisch officieus blad, hetwelk op de vraag: waarom trad von Bismarck af en wat is nu zijne positie als staatsman antwoordt »llet pruissische ministerie moest ook na het aftreden van vorst Bismarck als formeel pre sident daarvan toch het ministerie-Bismarck blijven, (men der andere ministers zou die hoogste leiding wenschen Ie ontberen zij allen verwach ten en verlangen in zekeren zin, dat de rijkskan- selierdie voor hel uitwendige alleen nog als mi nister van buitenlandsche zaken met hen in aan raking zal wezen toch in alle groote politieke vraagstukken hun eigenlijke en regte president blijve zij zullen het voortdurend als hunne eerste en meest voreerende roeping blijven beschouwen den grooten staatsman die sedert tien jaren op de pruissische en duitsche politiek den stempel van zijn btiilengewonen geest heeft gedrukt, de vervulling zijner taak voor het gemeene vaderland in elk opzigt te helpen verligten. Maar dewijl vorst Bismarck ook verder de ziel van het ministerie moet blijven, kon en mogt bij zijne aftreding geen ander uitdrukkelijk en persoonlijk tot president van het ministerie benoemd worden. Het koninklijk besluit heeft alleen gezorgd, dat telkens de oudste minister het voorzitterschap in het staatsminislerie en daarmede de administra tive werkzaamheden Van den president op zich neme. Aan vorst Bismarck is het voorbehouden, aan de behandeling van zoodanige inwendige aan gelegenheden, waaraan hij uit een hooger en meer algemeen oogpunt een bijzonder gewigt hecht, in zijne hoedanigheid van pruissisch minister ook in het vervolg persoonlijk deel te nemen. Bij de ove rige zittingen van het staatsminislerie kan hij Zich door den staatsminister en president der rijkskan- selarij Delbrück doen vertegenwoordigen. Dit is zegt het halfofficiële blad ten slotte de beteekenis der jongste verandering in het pruis sische ministerie. Men zal daaruit ontwaren, dat er geenszins kwestie is van eene losmaking der betrekkingen tusschen de pruissische regering en de regering des Duitschen rijks, noch ook van een besluit des rijkskanseliers om afstand te doen van zijn invloed op de inwendige pruissische ontwikkeling over het algemeen, maar dat het alleen geldt hem te bevrijden van de speciale mede-verantwoorde- lijkheid voor de gebeele binnenlandsche admini stratie ten einde hem in staat te stellen om zich met meer vrijheid te wijden aan de vervulling van zijne verhevene roeping van Pruissen. en Duitschland.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1