NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Twaalfde Jaargang. 1873. No. 3. DON DE RD AG 16 Januarij. BUITENLAND. BINNENLAND. - I Bolswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. had ter naauwernood looit was zulk een massa ill den hemel gegeven oogenblik icheen, een gunstige de haven dreef, een Het drijfijs op de Missisippi raakte den 26 Dec. boven Memphis los en verpletterde de stoomboot Celestedie met hare lading op 75,000 dollars geschat wordt, Eene ijsmassa die 8 voet boven water uitstak, dreef ’s nachts voorbij de stad tegen 20 -stoombooten aan meer dan een millioen dol lars schade veroorzakende. Nog ging voor 130,000 dollars steenkool verloren. Een zevental stoom booten en meer dan 50 andere vaartuigen zijn gezonken. De bemanning den tijd zich te redden, Ni drijfijs gezien. Uit Antwerpen kwam 't berigtdat daar een persoon door de politie is aangehouden, die sinds Een inwoner van Rio Janeiro is 178 jaar oud en heeft 204 nakomelingen; de braziliaansche con sul te Liverpool staat er voor'in, dat het waar is. Te Bonn hebben de liberale katholieken in eene meeting het volgende adres aan den keizer aange nomen «Voor eenige dagen heeft te Bonn eene vergade ring van duitsche katholieken een fransch telegram, door drie rijnlandsche edellieden onderteekend, aan genomen en afgezonden om Z. II. den paus te danken voor de allocutie van 23 Dec.waarin de regering van het Duitsche Rijk met den grofsten beden om rijkdom of gezondheid, regen of hitte, stille of storm cens verhoord werden Arbeid, vlijt en kennis zouden ten eeneninale overbodig geworden zijn: want ’tzou altijd ’tgemakkelijkst wezen, te bidden dat ’t graan mogt groeijen zon der ploegen en zaaijen, en dat ’t lekke wrak even snel en Veilig zeilen mogt als *t nieuw gebouwde fregat! ’t Zou een wereld worden van mirake len naar believen - uitloopendc op een algemeenen chaos. «Hoeveel beter is ‘t thansThans heeft elke ramp hare oorzaak meestal eene bekende of naspeurbare en in plaats van door bidden kun nen wij trachten door arbeiden die oorzaak te veronzydigen. Toen de Franschen ontdekt hadden dat, na ’t dooden van veel klein gevogelte, T aan tal vernielende insecten schrikbarend was toe genomen -— toen werd onmiddellijk een verbod uitgevaardigd tegen ’t schieten van spreeuwen en musschen en weldra leverde de boomgaard weer vruchten’t gewas weer blad. Evenzoo toen zij bespeurden dat 't omkappen van bosschen op de hellingen der bergen droogte tengevolge had, besloten zij wijselijk tot ’t aanplanten van nieuw geboomte. »En wij nu? In den zomer van 1872 baden we om regen nu bidden we om droogte- en met zekerheid kunnen we voorzien dat we in den zomer van 1873 wéér om regen zullen moe ten bidden 1 - Zouden we niet verstandiger doen, reservoirs aan te leggen, en door arbeid te zorgen, dat de plaag van den winter ons des zomers ten zegen worde «Indien wein stede van te bidden om mooi weer, naarstig trachten wilden de huishouding der natuur te begrijpen, en haar te doen werken voor in plaats van tegen ons we zouden meer als redelijke wezens, minder als spijtige, ongeduldige, kortzigtige kinderen handelen, 't Ware beter voor ons, dal onze domheid van ons weggenomen werd, dan dat de regen ophield te vallen of de storm te waaijen.” smaad wordt overladen. De ondergeteekenden burgers van Bonn "van allerlei geloofsbelijdenis daardoor pijnlijk in hunne vaderlandslievende ge voelens gekwetstachten het eene eerezaak om van hunne getrouwheid jegens Uwe Majesteit en hunne liefde voor het duitsche vaderland openlijk te doen blijken. Wij weten dat Uwer Majesteits regering geene vervolging eener erkende kerk wil en dat de nieuwe wellen slechts moeten strekken om kerkelijke aanmatiging tegen den wettigen werk kring van den staat en de door de constitutie ge waarborgde godsdienstvrijheid der burgers tegen te gaan. Wij wenschen en hopen dat Uwer Maj. regering zal voortgaan kalm maar krachtig alles te doen wat voor dat doel noodig is.j «Eerbiedig verzoeken wij Uwe Maj.om de ver zekering onzer onwrikbare en vaderlandlievende ge hechtheid met uwe gewone welwillendheid aan te nemen.” Mgr. Bernard apostolisch prefect van Noorwe gen en Lapland schrijft aan de Tijd »In Zweden is nu ook meer godsdienstvrijheid en in Denemarken (waar reeds 15.000 katholieken zijn) gaat alles zoo goed vooruitdat de zusters te Koppenhagen onlangs rondgingen voor den bouw van een hospitaal', en bij al de Lutheranen welkom waren en liefdegiften kregen. Is dat niet een treffende schets van onze jonge en bloeijende missie? Wij hebben reeds 1 zuster van nabij Nijmegen en 2 jonge missionarissen uit Nederland, en welhaast zullen wij de eerste nederlandsche broeders hebben; aldus beschikt de Voorzienigheid Nederland als een werktuig tot de bekeering onzer noordsche broeders! Met de collecte uit Nederland (twee jaar geleden) betaalden wij de verouderde schulden der missieen verleden jaar gingen wij veel vooruit; dit jaar wenschte ik een school en kerk te bouwen; de architect Cuypers maakt het plan dat als model zal moeten dienen voor ge heel Skandinavië. «Reeds gebruiken wij in ’t Noorden oude kerk- nurwerken, tabernakels en andere kerkornementen uit Nederland; dus hoe meer nieuwe kerken in Ne derland, hoe meer hoop voor *t Noorden; alles wordt met liefde ontvangen bij pater de Wit te Amsterdam.” Mgr. Bernard acht het «jong der Piraten” dan toch nog ergens goed voor. Op last van den roomsch katholieken aartsbis schop en varrden bisschop der anglikaansche kerk te Londen werd gebeden om droog weer. Er kwa men eenige dagen met zonneschijn en nu is de vraag gerezen, wiens gebed verhoord is geworden, want geen van beide partijen kan aannemen dal God op hel gebed der andere zou letten. Hierop zegt de Pall Mall Gazette »’t Blijkt, dat er nog heden ten dage personen leven simpel genoeg om te meenen dat de wet ten der natuur van tijd tot tijd een teregtwijzing behoeven, en dat ’t waarlijk beter voor ’t mensch- dom zou zijn indien individuen of kerkelijke ge nootschappen door 't gebed van den hemel ver krijgen kondendat op een r hier regen viel, ginds de zon scl wind ’t rijkbeladen schip naar orkaan den aanval verijdelde van een vijandelijkë vloot. Wat nu zou er volgen, zoo dergelijke ge- Een kort eenvoudig telegram maakte den 9 dezer Europa bekend met het overlijden van den man die, als koningszoon en neef van een mag- tig keizer geborenop zevenjarigen leeftijd zijn vaderland moest verlaten om tot zijn veertigste jaar als balling om te zwerven. Gedurende dien lijd beproefde hij tweemaal op avontuurlijke wijze, om in F j' - de tweede proef bragt waaruit hij echter wist te ontvlugten. sche omwenteling om in zijn vaderland terug te keeren zijn naara bezorgde hem het presidentschap van de fransche republiek, en zijne gewetenloosheid, vierjaar later, het keizerschap. Achttien jaren lang was hij onder den titel van Napoleon III Frankrijks be- lieerscher en aanvankelijk steeg zijn voorspoedszon steeds hooger. Hij wist het fransche volk weer in de meaning te brengen dat het was de groote natie; hij stelde het in de gelegenheid wapenroem te oogsten, nam maatregelen, die het stoffelijke wel zijn bevorderden en verhinderde niet, dat de zede lijkheid lot een laag peil daalde. En even als zijn oorn tuimelde ook hij van de hoogte en sleepte Frankrijk in zijn val mee. De keizer van de groote natie gaf zijn degen af aan zijn over winnaar en liet zich onder goed geleide daar Wil- helmshöhe in veiligheid brengen. Daar wachtte hij het einde van den oorlog af en stak toen over n-aar Engeland. De voormalige balling keerde in zijn ballingschap terug en nu ontving Europa 't berigt van zijn dood met minder belangstelling dan wanneer het verneemt dat v Bismarck hoofdpijn heeft. Napoleon leed sinds jaren reeds aan den steen. In den laatsten tijd openbaarde deze zich weder door pijn in de zijde. Men ried den ex keizer zijn toestand te laten onderzoeken waartoe men hem den grijzen londenschen practicus sir James Paget aanbeval. Ofschoon Napoleon de vrees te kennen gaf, of deze zich nog wel voor hem zou verplaatsen, kwam de 70jarige arts dadelijk. Het onderzoek had terstond plaats en de wegneming van den steen werd noodig verklaard. De ex-keizer stelde zich beschikbaar. Door sir J. Paget werd de bekende operateur sir Henri Tompson aangeraden. De eerste operatie had Za- turdag 4 Jan. met goed gevolg plaats; de tweede, waarbij men den patient had gechloroforraiseerd ging Maandag moeijelijker; de zieke werd er sterk door aangetast, zoodat sinds Woensdag jl. zijn toestand ongunstig werd. De derde en definitieve zou plaats hebben, toen de krachten meer en meer ontzonken en Napoleon Donderdagochtend ten 10.45 uur den geest gaf. jaar als balling Frankrijk de magt in handen te krijgen hem in de gevangenis De fran- van 1848 gaf hem gelegenheid in zijn vaderland terug te keeren zijn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1