NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. EME RAAD-B 1873. D. No. 4. Twaalfde Jaargang. DONDERDAG 25 January. BUITENLAND. VOLKSBIJEENKOMST. mogelijk verzenden, zoo Zaturdag 1. I. is aan de abonnés in de stad verzonden een verslag der Raads-zitting van Vrijdagavond bevorens. De uitgever zal zulks geregeld doen en de verslagen zoo spoedig i Mogten er abonnés buiten de stad belangstellen in de ontvangst van het verslag zal hun dat op franco aanvrage gratis worden toegezonden. i 0 - «ffi - If ra Ic i Bolswardsche Courant l I’ t L de vader dig TT ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ill! ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. leden i hoen dollars vermaakt was. Das Neue Blatt deelt ’t volgende staaltje mede van wraakzucht cener kat. Op een dorp in het voormalige hertogdom Toscane leefde een oud priester jn groote afzondering. Hij had eene kat waaraan hij zeer gehecht was en die altijd bij hem in zijne kamer was. Op zekeren dag kreeg de oude priester bezoek van een vriend en collega dien hij in vele jaren niet gezien had. In zijne blijd schap vergat hij de kat bij het eten eerst te be dienen zooals hij anders gewoon wasdeze was daarom zoo vrij voor zich zelf te zorgen. Zij sprong op de tafel en begon haar maal waarop haar meester het beest met zijn servet verjoeg. Met een kreet van woede sprong de kat van de tafel en kroop Hl een hoek. De oude man maakte daarop het ma il voor zijne vriendin gereed en riep haarmaar de kat wilde niet komen. Hij ging naar dö plaats waar zij verscholen zatmaar zij roerde zich niet en bleef van woede blazen. De priester zette toen het bord neer en wijdde zich geheel aan zijn gast. Nadat het eten was afgeloopen werd afgesproken dat de oude priester zijn gewoonte zou volgen en zich een uurtje ter ruste begeven terwijl zijn vriend gedurende dien tijd eene wandeling zou doen. Toen deze terug kwam vond bij den ouden man nog slapende op de rustbank. Aanvankelijk wilde hij hem niet storen, doch eindelijk naderde hij de sopha en zag toen met ontzetting, dat de man uit een wond aan den hals bloedde. Hij Een schaapherder in Galifornië, ’s nachts op wacht zijndeviel in slaap en werd wakker door den heeten adem van een dier dat hem besnuffelde. Hij hield zich gelukkig stilomdat hij zag dat het dier een kolossale beer was, die hem met één slag vermorseld zou hebben. 'Nadat het monster hem genoeg beroken had nam het hem bij een been en sleepte hem een eindweegs voort, toen het dier een gat in den grond begon te gra ven. In deze provisiekast werd de herder begra ven, klaarblijkelijk om hem te beveiligen tegen de aanvallen van prairie-wolven; maar toen Bruin was heengegaan kroop hij weer uit zijn bewaarplaats en maakte dat hij weg kwam. Hij mist een pond vleesch uit zijn dij maar dat vermindert alleen zijn gewigt maar een weinig. i zijnen troon en daarna met het leger, 'hiers thans organiseert en datdank zij den algemcenen dienstpligteven talrijk als moe- wezen den Elzas en Lotharingen te her nemen en Pruissen tien milliarden thalers oorlogs kosten op te leggen.” Napoleon IV is welhaast 17 jaar. Zijn papa was op dien leeftijd ook een veelbelovend jonge ling, die grooten leerlust toonde en aan de mili taire school te Thun in Zwitzerlaml zich de goed keuring van generaal Dufour verwierf. En evenals Eugênie, wist ook Hortense Beauharnais de eer zucht baars zoons te prikkelen; koning Lodewijk, de vader van Napoleon III en niet extra begeerig naar ’t bezit van een troon sprak eens zijne be zorgdheid uit, dat zijne echtgenoote op 't karakter zijns zoons een nadeeligen invloed zou hebben. Wie niet meer heeft dan een burgerlijk men- schenverstand zou alligt geneigd zijn Eugênie den raad te geven dat ze haar zoon ging leeren te vreden te zijn met wat hij thans bezit; hij zal er zijn einde wel mee kunnen krijgen, en wat de fransche troon zijn bezitter kan bezorgen, leert de geschiedenis sedert 1789 al zeer duidelijk. Maar wat van katten komtmuist graag, en wat van keizers komtverbeeldt zich al ligt dat het on mogelijk zijn leven op den vlakken grond kan slijten, en noodzakelijk een troon moet beklimmen. Dat zit jn in ’t ras. Voor eenigen tijd kreeg de berlijnschc politie last een dienstmeisje op te sporen. Na veel zoeken ontdekte men baar te Colberg als keuken meid bij een eersten luitenant der infanterie. Daar vernam zij dat haar broeder in New-York over wasnalatende een vermogen van 13 mil- dollarswaarvan aan haar een millioen Even als op vele andere plaatsen werden ook hier in de laastverloopen jaren zoogenoemde volks- bijeenkomsten gehouden. Het departement Bols- ward der Maatschappij tot nut van 't Algemeen stelde pogingen in 't werk waardoor het houden dier bijeenkomsten mogelijk werd en aanvanke lijk schenen ze ook te zullen worden, wat ze zijn moeten. Het lokaal eerst daartoe welwillend afgestaan, bleek aldra voor ’t getal van hen, die lust toonden, den Zondagavond nuttig en genoege- lijk te slijten, niet groot genoeg te zijn. De ruime societeitszaal werd nu disponibel gestelden in den winter van 1871 72 was daar eenige malen een zeer talrijk gezelschap bijeen van die men schee voor welke het departement de bijeenkom sten bestemde. Er werd dan iets voorgelezen of voorgedragen er werd soms ook een looneelstuk opgevoerd, terwijl het gezellig bijeenzijn het genot verhoogde Want zoo veel het kon zorgde het Bestuur des departements dat nut en genoegen gepaard werden en iels wat een bepaald leer zame strekking had werd afgewisseld door iets wat op het schoonheidsgevoel kon werken of ook wel de lachspieren in beweging brengen. Verschillende omstandigheden zijn oorzaak ge weest dat de eerste volksbijeenkomst dezen winter eerst laat werd gehouden. Die bijeenkomst vol deed minder goed aan de verwachting des Bestuurs dan die van vroeger. Er waren wel hoorders en nog meer hoorderessen maar er waren te weini gen voor wie de voordragt geschikt was of die geschikt waren om aan de voordragt iets te heb ben. Niet voor knapen beneden de 16 jaar wordt er gesproken hun wordt daarom ook de toegang ontzegd. Ook niet juist aan jongelieden wordt de gelegenheid aangeboden om den avond in de so ciëteit te passeren en omdat ze toch aan de voordragt weinig of niets hebben hinderlijk te worden voor sprekers en hoorders. Even als vroeger stelt het Bestuur zich voor dat de Volksbijeenkomst zoo ingerigt moet zijn dat lieden uit den werkenden stand mannen en In het laatst van 't vorige jaar maakten de eige naren der ijzergieterijen in Wales aan hunne werk lieden bekend, dat ze door de tijdsomstandigheden werden gedrongen om eerlang het werkloon met 10 percent te verlagen. De werklieden waren van de noodzakelijkheid daarvan niet zoo overtuigd zij herinnerden hunne meesters aan de publieke prijsnoteringen die naar hun oordeel het bewijs leverden, dat de tijdsomstandigheden die verlaging nog niet geboden. Maar zij verlangden niethet alleen te weten en stelden voor de zaak door arbiters of scheidsmannen te laten beoordeelen of beslechten te inecrdaar zij zich ook overtuigd hielden dat de genoteerde marktprijzen niet eens de. werkelijke prijzen waren waarvoor de produc ten werden afgezet. Dit weigerden de heeren maar zij boden den werklieden aan, dat deze eenigen hunner zonden benoemen die zich dan door in zage van de boeken met den stand der zaken zouden kunnen bekend maken, Het lagere arbeids loon zou voorloopig tot den 1 Maart worden uit betaald, dan zou men zien of een nieuwe en voor de werklieden voordeeliger regeling mogelijk zou zijn. Op eene vergadering der werklieden werd besloten dit aanbod niet aan te nernen de heeren bleven ook bij hun besluit en de werklieden slaak ten het werk. Eerlang verklaarden de eigenaars der ijzermij nen dat zij met de ijzerfabrikanten gemeene zaak maakten en ook de Iconen der mijnwerkers zou den verlagen en nu legden ook dezen hun ge reedschap neder. Niet minder dan 70,000 werk lieden staakten den arbeid in Glamorgan en Monmoutshire staan de ijzergieterijen stil. De Arnhemsche Courant zond een correspondent naar Ghislehurst ten einde het gedrag, den ge moedstoestand en de plannen van de betrekkingen des overleden keizers te leeren kennen Volgens de mededeeling van dien heer, in genoemde cou rant geplaatst, erkende de ex-keizerm veel verloren te hebben maar is zij toch nog vol verwachting voor de toekomst, klaarde zij «Zijne Majesteit i energie. U:: ----- -• tegische klasse. was dood, ’t Bleek nu spoedig dat de kat hem in zijn slaap had overvallen en dood gebeten. Van haar zoon sprekende, ver- is krachtig en vol Hij is van ijzer en staal en in de stra- wetenschappen altijd nommer één zijner Hij zal eenmaal een groot generaal wor den; maar gij begrijpt, dat nu zijn tijd nog niet ge komen is. Aan een burgeroorlog neemt hij geen deelmaar als Frankrijk de woelingen moede is zal het behoefte gevoelen-aan een krachtig bestuur handelnijverheid en landbouw zullen weder de Napoleons terug verlangen, onder wie zij welvaart genoten en tot rijkdom zijn gekomen. Ouze-gees- telijkheid zal hare getrouwe kudde aansporen om zich vóór den keizer te verklaren en wanneer Z. M. Napoleon IV weer op den troon zit, zal zijn eerste werk zijn onzen gekerkerden Heiligen Va der van zijne kluisters te bevrijden hem te her stellen op dat die Tl zal

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1