NIEUWS- EN 1873. Twaalfde Jaargang. No. 7. ÜON DERDAG 15 Februarij, BUITENLAND. I I Bolswardsche Courant ll 11 ADvraramo. I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. J onze hoogescho- er op te ant- schat zelfs door hen voor wie ze bestemd zijn en door ze verkrijgen opinie zal er in Pruissen over. In Oosten- Eene wet op waarin In Engeland heeft men ook een konden Zon dag gehad. In Londen sneeuwde het dien dag zoo geducht, dat de omnibussen en tramways 's mid dags te 2 uur het werk moesten staken. Vóór den sneeuwstorm woei een hevige wind uit het Oosten, die zich op de kusten tot een orkaan ver hief'. Het vroor daarbij zoo hard dat bijna nie mand zich builen waagde. Onderscheiden perso nen zijn dood gevroren. De stormdie in Liver- pool'en omstreken het hevigst waswoei daar eerst uit het Zuid-Oosten, later uit het Noord-Oosten. serland en van het buitenland, en de verwachting uitgesproken dat de Zwitsersche katholieken in, hun oud geloof zullen volharden ook al nemen andere volken andere leerstukken aan. Maar, zoo eindigt de proclamatie wij willen ook den vrede in het bisdom en in ons dierbaar Zwitserland ver zekerd welen onder een bisschop die de overle veringen van een Salzmann en een Arnold in stand houdt. Even als de duilsche en zwitsersche regeringen houdt zich ook die van Italië onledig met bet maken van wetten, die het mijn en dijn van staat en kerk zullen bepalen en in Frankrijk wacht men, al pratende, op betere dagen. En zij zullen komen, die betere dagen, het verschijnen der 11. Maagd geeft daarvan zekerheid. In den Elzas verscheen ze in de vorige maand wel zes malen. Hare vierde verschijning nabij Gëreutliin het district Schlettstadt, op Ï0 January wordt beschre ven als volgt«Zij verscheen in gouden glans regts van de zon omgeven door engelen. Haar gelaat stond ernstig en in de regterhand hield zij een zwaard waarmede zij naar den Rijn wees. De engelen namen haar de kroon van het hoofd en hingen haar een rozenkrans om den schedel. Zij zweefde ter hoogte van twee meters boven den grond Toen zij verdween werd zij ontvangen door de II. Drieëenheid en zongen de engelen het Salve Reginawaarbij muzikale toonen werden gehoord.” In het berigt der vijfde verschijning leest men: «Weder vertoonde zij zich ter regter- zijde van de zon. Zij zweefde rondom den berg en vervolgens boven een kastanjeboom. Haar beeld spiegelde in de zon. Zij was geheel in het rood gekleed maar later keeg haar gewaad een schit terend gouden tint. De persoon die haar zag vroeg »o Moeder Gods, wat verlangt gij van uwe kinderen en kreeg ten antwoord ^Bidtbidt de ure der bevr'yding is nabij.” In Berlijn, waar de groote keizer Wilhelm woont, is de annexalie-lust onder sommige lui-uitermate groot; zij worden daardoor voor andere menschen wel eens lastig. Dezer dagen kwam per spoortrein (metdenOos- terspoorweg) een grondeigenaar uit de omstreken van Tilsit te dezer stede aan. Hij nam eene vi gilante en gelastte den koetsier naar het hotel te rijden waarvan hij hem zeer duidelijk het adres opgaf. In plaats van zich te kwijten van den last hem opgedragenbegaf de koetsier zich naar een dieveuhol, alwaar de reiziger met «open armen” werd ontvangen. In een oogwenk had men zich meester gemaakt van zijne portefeuille en gereed geld, horloge eu verdere voorwerpen van waarde nen en niet te zullen gehoorzamen, ook al worden ze tot wet gemaakt. Maar, «als de kerkel'yke overheid hare bedreigingen ten uitvoer brengt, dan voedt de regering de hoop, dal elke poging tot verzet tegen de wetten van den staat schipbreuk zat lijden op het gezond verstand des volks en op de kracht der staatsinstellingen. «De regering voorziet strijd maar zij is over tuigd datals de ontwerpen van wet tot wetten zullen zijn verklaard haar gezag op veel vaster voet zal rusten. «Zij vertrouwt, dat de bisschoppen en de ultra- montaansche woordvoerders dat wel zullen begrij pen en daarom hunne tegenwoordige verklaringen en bedreigingen geen absolute maatstaf zullen zijn voor 't geen zij later zullen doen. »’t Werk dat nu tot stand gebragt zal worden is een vrede-werk voor de toekomst en dat die gewenschte uitkomst ook verkregen zal worden grondt de regering vooral op deze waarheid: de vervulling der zedelijke pliglen van den staat staan in 't naauwste verband met die welke aan de kerk zijn opgelegd.” Zoo denkt men rijk zyn de hekken ook verplaatst, het hooger onderwijs werd er aangenomen, aan de uuiversiteit het uitsluitend katholiek karak ter is ontnomen. De aartsbisschoppen van Wee- uen en Praag stónden aan de spits der bestrijders van deze wet en baron von Lichtenfeklt deed zich op als haar ijverige voorstander. Hij zeide o. a. «Zijne Heiligheid de paus heeft in zijne allocutie van 22 Junij 1868 de oostenrijksche grondwet en al de instellingen en wetten waartoe deze aanleiding heeft gegeven durven afkeuren. «Nooit heeft men zulk een verachting van de wet. een zoo onregtvaardige gezagsaanrnatiging op burgerlijk gebied zulk een regtstreeksche opwek king van de hartstogten en vooroordeelen der volks- massaas gezien «En zouden wij thans dulden dat zulke leer-, stellingen wierden verkondigd op len, zonder dat men het regt hadde woorden «Hel is tijd bij eene wet de grenzen aan te wijzen, die den staat van de kerk scheiden, en de gevaarlijke gistingen te voorkomen, welke Oosten rijk niet alleen maar al de stalen van Europa dwingen van het wettig regt van verdediging ge bruik te maken.” In Zwitserland slaan kerk en staat niet minder heftig tegenover elkander. Eugène Lachat, bis schop in de diocese Bazel trachttein weerwil van de verordeningen van den slaathet dogma der onfeil baarheid al'le kondigen, en deed pastoors in den ban om geen andere reden dan omdat zij dit leerstuk niet erkenden. Het priestersemiiiarium onttrok hij aan bet toezigl der diocesale kantons en rigtte.een ander seminarium op zonder mede werking dier kantons. Een en ander deed de meerderheid der kantons besluiten, den bisschop de bevoegdheid tot het uitoefenen zijner funcliën te ontnemen. Dit besluit werd bij proclamatie aan het volk medegedeeld en daarbij de redenen die er toe geleid hebben, uitvoerig opgegeven. Tevens wordt een beroep gedaan op de katholieke bevol king van hel bisdom Bazel, op de mede-eedgenoo- ten, op hel katholieke volk van het overige Zwit- Koning Oscar van Zweden is nog niet gekroond. Er wordt over gesproken dat het zijn zal. Maar, het moet geld kosten en er zijn er in Zweden die zuinig beginnen te worden. In de Kamer sprak de radicale redacteur Hedin «Wat beteekent hef toch eigenlijk, zoo’n kroo- ning? Gelooft men dat de koning er beter van wordt, wanneer men zulke zotte plegligheden met hem vertoontdie op den een een pijnlijken in druk maken en den ander doen lagchen Of acht men die theatrale vertooning noodig als een prikkel voor zijn geweten ‘l Of zal de koning er in aanzien en gezag bij winnen, als men in 1873 volksvermakelijkheden van dien aard doet plaats hebben, die voornamelijk bestemd zijn om te wer ken op de verbeelding van kinderen en oude wij ven Men kan er zeker van zijn dat in orpze dagen die ceremoniën op hare waarde worden ge- te behouden zal men het tegendeel van wat men wenscht. De publieke, er in zien de belijdenis van het koning schap dat het allerlei begoocheling en misleiding noodig heeft. Ik protesteer tegen de wederinvoe ring van zulk een verouderde gewoonte, reeds dag- teekenende van een tijdwaarin het zweedsche volk gebukt ging onder het juk van 't pausdom thans ontbreekt daarvoor alle grond, het is in te genspraak met den modernen geest en kost veel geld. In 1860 vroeg men een krediet aan van 167,000 kroonen voor de krooning. Er zijn zeker lieden, die zeggen dat dit maar een bagatel ismaar laten zij eens zamentellen wat in de tien laatste jaren besteed is voor plegtigheden van geboorte,-doop, begrafenis enz. der koninklijke fa milie, en zij zullen nog al tot een sommetje komen”. ’t Had niet veel gescheeld of de radicale redac teur had de meerderheid op zijn zijde gekregen met 90 tegen 87 stemmen is nu aan eeifcommis- sie opgedragen om er nog eerst eens over te pra ten en dan de Kamer te dienen van consideratie en advies. Die stroeve Noormannen zijn er niets te goed voorom al het raar aan hun koning te ontnemen. Wat aardigheid zal er dan nog aan zijn, om daar koning te heeten «Gij valt de kerk aan!” zoo klinkt aan alle kan ten het verwijt der geestelijkheid de wereldlijke overheden in de ooren. En het antwoord van deze’is «Uwe beschuldiging is valsch: gij mengt u in de zaken die des staats zijn en verkort zijne regten op grond van de spreuk: «men moet Gode meer gehoorzamen dan de menschen,” welke spreuk gij verkeerd toepast.” Zoo twisten wereldlijke en kerkelijke overheden en wordt de liefde buitengesloten. t Zijn dagen van strijd, die we beleven, maar dagen ook, waarin ’t meer en meer aan ‘t licht komt, hoe de geest des menschen worstelt om zich van de banden van onkunde en dwaling, van bijgeloof en schijn- vertoon los te maken. De wetsontwerpen betrekkelijk de kerkelijke aan gelegenheden in Pruissen zullen krachtig worden be streden; de ultramontancn beweren ze niet te kun-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1