ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN I No. 8. 1873. Twaalfde Jaargang. DONDERDAG 20 Februarij, I BUITENLAND. I? lij 1 I Bolswardsche Courant 1 ABONNEMENTSPRIJS80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. is len ‘!e neemt, zeide von Bismarck onlangs: «naar Canossa gaan wij niet En de Unila Catolica stelt voor, een Canossa* feest te organiseren. Zij schrijft: »In het jaar 1873 zijn er achthonderd jaren voorbijgegaan, sedert de roemruchtige Gregorius VII (die, zooals men weet, den duitschen keizer Hendrik IV, door Duitsch- land van hem afvallig te maken, dwong, te Ca nossa in boetgewaad voor hem te verschijnen) in het jaar 1073 den pauselijken zetel besteeg. Wij moeten die herinnering feestelijk gedenken. Gre gorius VII herleeft in Pius IX door den rampspoed, dien deze te doorstaan heeftdoor de vijanden welke hem bestrijden, door het geduld en den hel denmoed, die hij ontwikkelt.” Het artikel eindigt met de woorden «Bereiden wij ons voor Pius IX in Gregorius VII en in Gre gorius VII Pius IX te huldigen.” Zoo beschouwt elk de geschiedenis op zijn wij ze en is zij enkel eene leermeesteresse voor hen, die hare lessen met een vrijen geest ontvangen. De pruissische bisschoppen, die dezer dagen eene uitvoerige memorie tot bestrijding der voorgedra- gene ontwerpen van kerkehjke wetten aan het staatsministerie ingediend haddenhebben zich thans ook met een adres van gelijke strekking maar van vrij wat minder uitgebreidheid tot de beide huizen van den landdag gerigt. Dat stuk hetwelk reeds door de ultramontaansche Germania werd openbaar gemaaktis van den volgenden inhoud «De keizerlijk-koninklijke staatsregering heeft aan het huis twee wetsontwerpen betreffende de oplei ding en aanstelling der geestelijken en betreffende het disciplinaire gezag voorgedragen welke regt- streeks aandruischen tegen de inzettingen en den eigenlijken aard der heilige katholieke kerk. In dien deze vooidragten aangenomen mogten worden, dan zou geen katholiek christen en nog minder een priester of bisschop zonder de zwaarste schen ding van zijn geloof die wetten kunnen erkennen of zich vrijwillig daaraan kunnen onderwerpen. «Uit dien hoofde wenden de ondergeteekende bisschoppen van Pruissen zich met hoogachting tot het huis, met het dringend verzoek om, onder er kenning der aan de kerk toekomende vrijheid in het beheer van hare eigene aangelegenheden de bedoelde wetsontwerpen niet aan te nemenen juist daardoor den pruissiseben staat te behoeden voor de beklagenswaardige gevolgenwelke het plegen van geweld aan liet geweten van millioe- nen katholieke burgers onvermijdelijk na zich zou moeten slepen”. Eene van de russische stad Orel naar haar dorp terugkeerende boerin, werd onderweg aangehouden door een in eene fraaije slede gezeten persoon die haar al het geld, dat zij bij zich had, af- eischic. De vrouw begreep dat haar niets anders over bleef dan aan de vordering van den roover te voldoen maar bij het overgeven van haren kleinen schat werd eene banknoot van tien roebels door den wind weggevoerd. De roover liep het papiertje na en liet de verschrikte vrouw bij zijne slede slaan. Plotseling tot bezinning gekomen klom zij in het voertuiglegde de zweep over het paard en bereikte spoedig weder de stad. Door pogingen om naar pligt en geweten constitutioneel koning te zijn hield hij voor vruchteloos. Hij legde daarom voor zich zijne zonen en nakome lingen de kroon neder. Even kalm als deze boodschap gesteld iswerd zij ook door de cortes ontvangen. Met algemeene stemmen werd in eene vereenigde zitting der beide kamers de afstand des konings goedgekeurd en eene commissie benoemd om de boodschap te be antwoorden. De Spanjaarden zullen ’t nu eens beproeven met eene republiek. Men zegt, dat ze er rustig onder zijn, maar op stilte is wel eens storm gevolgd en men zegt dat parijsche communemannen naar Madrid zijn gereisd en men gelooft, dat zo er willen visschen als 't water trpebel wordt. In November van 't vorige jaar werd de spaan- sche generaaj der artillerie Hidalgo benoemd tot kapitein-generaal der baskische provinciën. Maar dat is niet eerlijk! riepen de meeste officieren van dat wapen Hidalgo wordt veel te spoedig bevor derd. Dat had eene interpellatie in het con gres tengevolge en de minister van oorlog was zwak genoeg of (oegevend genoeg om gehoor te geven'aan’t verlangen der officieren: Hidalgo kreeg zijn ontslag. In ’t begin van deze maand werd aan Hidalgo het kommando opgedragen in een der meest be langrijke streken van Kalalonië. Weder was dit niet naar den zin der artillerie-officieren en velen hunner vroegen ontslag aan voor t geval Hidalgo zijn kommando behield. Zorilla verklaarde nu aan't congresdat bij geen plan had andermaal voor de officieren te wijken en gaf de verzekering, dat de koning in den ministerraad tegenwoordig was geweesttoen het besluit tot Hidalgo’s benoeming was genomen en dat Z. M. de houding zyner raadslieden goedkeurde. De cortes gaf den minister met groote meerderheid een votum van vertrouwen. De officieren bleven echter bij hun besluit en werden ontslagen. Zeer gelegen komt dit ontslag niet, nu juist de Garlisten in’t noorden gevaarlijk schijnen te zullen worden. Zulke handelingen zijn voor een koning zeer onaangenaam en schoon de ontevredenheid der of ficieren wel niet de oorzaak zal zijn heeft Ama deus er toch zoo 't schijntaanleiding in gevon den om zijn kroon af te zetten en Spanje te ver laten. Den 4 December 1870 aanvaardde hij die kroon ruim 2 jaar alzoo was hij in de gelegen heid te ondervinden, wat het is, koning van Spanje te zijn. Er kan niet gezegd worden, dat hij het goede niet gewild heeft. Constitutioneel koning wilde hij zijnmaar door te weinigen werd dit begrepen. Wel bleek het meer dan eens, dat een groot deel des volks hem genegen ismaar de invloed van achtereenvolgende slechte regeringen gedurende eeuwen heeft de spaansche natie zoo zeer verbasterd, dat eene inderdaad goede regering van verschillende zijden tegenstand moet ontmoeten. Amadeus heeft zijn levensrust niet langer willen opofferen aan pogingen die miskend werden en bleken vergeefsch te zijn. Hij heeft het zwaard niet langer willen gebruiken voor zijn persoonlijk belang de eer van koning te heeten woog hem niet zwaar genoeg om er hel verlangen om waar lijk koning te zijn voor prijs te geven. De ver standige wijktals h'y overtuigd is dat staan blijven dwaasheid zou zijn. In de boodschap waarmee hij afstand van den troon deed verklaarde Amadeusdat het eene eer is het lot te besturen ook van een diep ge schokt landdat hij vast besloten had zijn eed aan de grondwet te houden en geloofd dat zijne loyauteit zijn gemis aan ervaring zou steunen. Deze wensch was echter niet verwezenlijktwant Spanje leefde in voortdurenden strijd. Was die strijd tegen buitenlandsche vijanden geweestdan zou hij de régering niet hebben nedergelegd, maar het waren Spanjaarden die elkander bestreden. Hij wilde geen koning zijn van eene enkele partij cn ook niet tegen de wet regerenalle verdere Wie geen vreemdeling is in de geschiedenis weethoe keizer Hendrik IV in 1076 zich ver nederde voor paus Gregorius VII. In het midden van den winter begaf hij zich, vergezeld van zijne gemalin en jeugdig zoontje over de toen schier onbereisbare Alpen naar Italië. De paus bevond zich op het slot Ganossa btj de gravin Mathilde van Toscane. Daar aangekomen moest de boe teling drie dagen barrevoets en in boetgewaad op het slotplein toeven, eer de paus hem op desma- dehjkste voorwaarden vergiffenis verleende voor wat hij tegen het kerkelijk oppergezag misdreven had. Met het oog hierop cn op de houdingdie de geestelijkheid in Duitschland tegen den staat aan- De regeringen der kantons Bern, Solothurn, Aar gau Thurgau en Bazel-land welke de meerder heid der bazelsche diocesale conferentie uitmaken, hebben de door die conferentie genomen besluiten tegen den uit zijn ambt ontzetten bisschop Lachat reeds ten uitvocr gelegd. Blijkens eene te dezer zake door de regering van Bern aan den regerings-stadhouder gezonden cir culaire, zijn de geestelijken uitgenoodigd om ter stond alle kerkelijk verkeer, van welken aard ook, met den afgezelten bisschop Lachat af te breken. Inzonderheid is hun ten strengste verboden eenig door hem uitgevaardigd bevel lastgeving of be schikking te voltrekken. Voorts worden zij met nadruk er opmerkzaam op gemaaktdat door de overheid van den staat het vaste besluit genomen om geene handelingen welke met deze beve- en met de besluiten der conferentie strijdig zijn te gedoogen en tot het tegengaan daarvan alle beschikbare middelen te bezigen. Eindelijk zijn de gemeenteraden en maires voor elke stoor nis der openbare rust en orde verantwoordelijk ge steld, en is hun opge Iragen om, in voorkomende gevallen al naar mate van de omstandigheden hetzij zelve het noodige te verrigten hetzij on verwijld berigt aan de regering te zenden, teneinde deze de verder vereischte maatregelen zou kunnen verordenen. Naar men verneemt is voor het geval dat er ernstige rustverstoringen mogten ontstaan alles voor het onder de wapenen roepen van troepen voorbereid. De bisschop heeft dientengevolge aan den bonds raad een protest ingezonden legen zijne afzetting door de diocesale conferentie.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1