ADVERTENTIEBLAD 1873. Twaalfde Jaargang. No. 9. BUITENLAND. DON DE RD AG 21 Februari]. 1 I i jj I' Bolswardsche Courant raws- in ,1 ng i en - --q. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Tot de fransche bezittingen in de Indische zee behoort het eiland la Reunion. Dat eiland was in de laatste tien jaren aan verschillende rampen bloot gesteld en den 7 January werd er door storm een vreeselijke verwoesting aangerigt. Alle openbare gebouwen der hoofdstad St. Denis zijn erg bescha digd. Het regeringshótel, het stadhuis, het lyceum, de openbare tuinen de kathedraal en alle andere De Zwitsers zijn er op gesteld dat ieder baas in zijn eigen huis is. De bondsraad heeft aan den pauselijken nuntius geschreven dat hij de regten van den staat met allen nadruk zal hand haven. Hij verklaart mitsdien elke verandering welke eenzijdig, naar de bloote willekeur des hei ligen stoels en zonder uitdrukkelijke toestemming van her politieke gezag, in de organisatie vaneen zwitsersch bisdom gebragt wordtvoor nietig van onwaarde. De bondsraad kent derhalve aan de kerkelijke overheid het regt niet toe om de katholieken van het kanton Genève af te scheiden van het bisdom waartoe zij weltelijk belmoren. Hij heeft dien tengevolge de eer mgr. Agnozzi uit te noodigen om aan den heiligen stoel te doen weten, dat het eedgenootschap voor het vervolg gelijk tot nog toe, alleen het bisdom Lausanne en Genève, zoo als het sedert 1820 bestaan heeft, erkennen zal; dat het aan den bij de breve van 16 January 1873 benoemden apostolischen vicaris elk officieel ka rakter betwist en zich des noodig verzetten zal tegen de uitoefening van functien welke de hei lige stoel zonder voorafgaande toestemming van het staatsgezag op onregtmatige wijze heeft opge dragen. kerkende scholen bet thóatrehet paleis van justitie de magazijnen en de gevangenis moeten ten deele vernieuwd worden en eisehen kostbare reparation. In St. Pierre ging het niet beter. Duizenden kleine grondbezitters, handwerkslieden en landbou wers verloren alles en zijn van dak beroofd. Op woningen vernield en vele personen verdronken daar de storm een watervloed gepaard ging daardoor ging van den oogst verloren. Vele van hare daken beroofd en verloren alles en zijn het land zijn onderscheiden zeer met ook een groot deel suikerfabrieken zijn tot op de grondvesten gescheurd ook is er veel vee onder de puinhoopen begravenbruggen en wegen zijn onbruikbaar geworden. De halve stad St. Paul liep onder water en de bewoners moesten op schepen worden gered. De zee heeft de meeste havens en ladingplaatsen ver nield; de koopmansgoederen, in de pakhuizen aan wezig zijn voor een deel door het water bedor ven. Niemand bleef verschoond en men schat het verlies van de suiker-, kofTij- cn vanilleoogst voor 1873 op minstens de helft. De fransche regering heeft aan de nationale vergadering voorgcsteld een millioen voor het geteisterde eiland beschikbaar te stellen. Uit Rome wordt aan het dagblad der jezuiten de parysche Union het volgende geschreven «liet jaar 1873 zal een verschrikkelijk jaar zijn, maar het zalgeloof ikde zegepraal der kerk zien aanvangen. Tot dusverre kondigt die zege praal zich aan op grootsche wijze. Napoleon is gestorven in January Amadeus viel in February. Te Virginia in den amerikaanschen slaat Vernon ging 't nog krasser toe; Volgens het verhaal van een amerikaansch blad werd dat dorp door een windhoos letterlijk van den grond gerukt. In vijf minuten was alles in een puinhoop veranderd, een puinhoop waarin overblijfselen van huizen, wagens, boomen, paarden, rundvee, werktuigen, kleedcren, meubelen, ijzer, steen en menschelijke ledematen verward door elkaar waren gemengd. Een school met een schoolmeester en 24 leerlingen werd 12 meter hoven den grond geligt en 70 decame- melers ver geslingerd. Het schoonste huis van het dorp werd over de hoogste boomen geworpen en kwam op het dak teregt. Een wagenmet twee paarden bespannen, woei over de huizen been van de cene straat in de andere, zonder in ’t minst gedeerd te worden. Eindelijk maakte een jongen, door de vleugelen van den wind gedragen een luchtvaart van 150 decameters. Waarlijk alleen in Amerika kunnen zulke dingen gebeuren of verzonnen worden I Wat bergen de andere maanden in haar schoot Hopen en wachten wij. «Ziehier een feitdat men mij dezen morgen verhaaldeen hetwelk ik u onder alle reserve mededeel daar ik de juistheid er van nog niet heb kunnen constateren. Men zeide mij dan dal de II. Vader, na het berigt van Napoleon’s dood vernomen te hebben zich aldus heeft uit gelaten »»Ik hecht niet veel geloof aan de talrijke pro- feliën die een ieder thans in de wereld zendt. Evenwel bestaat er eene die my zonderling voor komt. Eenigen tijd geleden ontving ik een schrij ven van eene vrome vrouwdie mij groote ge beurtenissen voorspelde. Allereerst kondigde ze mij aan dat Napoleon in January zou sterven en men moet erkennen dat zij juist geraden heeft; voorts voegde zij hierbij dat tusscïien 0. L. V. Lichtmis en 0. L. V. Boodschap nog twee andere hooggeplaatste personen zouden vallen. Wie zij zijn, ik weel’t niet.” «Deze zijn de woorden die den II. Vader wor den toegeschreven. Zijn ze waar, dan zouden zij van het hoogste gewigt wezen. Een dier twee be doelde personen is reeds gevallen ’t is Amadeus. Wie zal de tweede zijn, wiens val eveneens vóór den 25sten Maart voorspeld is? Zal ’t Victor Em manuel of von Bismarck of wel Thiers zijn Zijn er lieden voor wie ’t noodig is, dat hun de paus als zoo kinderachtig wordt voorgesteld In de steppen van Azië wonen de Kirghisen. ’t Zijn roofzuchtige horden die des winters vaste woonplaatsen betrekken, maar overigens een zwer vend leven leiden. Sommigen staan onder de be scherming van Rusland. Van dezen kwamen on langs eenigen te Petersburgom den czaar uit naam hunner landgenooten hulde te bewijzen. Toen deze hen in zijn winterpaleis ontving, zeide een hunner, Wlosoff, o. a. «Toen wij van uit het verre grensland uwen troon naderden, hebben wij gezien, dat even zooveel volkeren uwen roemrijken naam prijzen, als er sterren aan den hemel zijn, cn toen gevoelden wij hoe groot ons geluk is dat wij tot uwe onderdanen behooren.” «Die lui hadden over Polen moeten reizen dan zouden ze ook wat anders gezien hebben zoo las men kort daarna in een poolsche courant. Geen der ciiropesche volken of vorsten heeft er iets tegen gehad dat Amadeus zijn affaire kwi teerde geen volk of vorst zal het den Spanjaar den kwalijk nemen, dat zij die onder een andere firma en andere conditiën zullen voorlzetten. Maar Feith zegt ergens Een troon blinkt in het oog van die hem niet beklimt Gelijk het klatergoud een kind in de oogen glimt. Don Carles heeft al eenigen tijd uit de verte naar den spaanschen troon geloerd en wat zou hij cn wal zouden de Spanjaards gelukkig zijn als ze hem er op lieten zitten. Nu Amadeus toch heen gegaan is en de troon ledig staat wie weetVat er nog zou kunnen gebeuren 1 Don Carlos komt weer wat naderbij en schrijft procla- ties aan zijn beminde onderdanen die Pavia tot opperbevelhebber van liet leger kozen met den last om toch vooral te zorgen, dat don Carlos aan <le andere zijde der Pyreneën blijft. Amadeus schreef in den brief, waarmee hij af stand deed: «Ik heb thans twee volle jaren de kroon van Spanje gedragen en Spanje heeft niets anders beleefd dan een voortdurenden strijd bet is iederen dag verder verwijderd geraakt van het tijdperk van vrede en geluk hetwelk ik zoo vu- wenschte te zien aanbreken”. En «al dege nen welke met het zwaardmet de pen met het woord het hunne bijbragten r;m de ongelukken der natie te bestendigen zijn Spanjaarden, allen roepen den dierbaren naam van het vaderland aan, allen strijden en spannen zich in voor zijn welzijn. Te midden van het krijgsrumoer, van het ver ward, verdoovend en tegenstrijdig misbaar der par tijen, te midden van allerlei verschillende uitingen van de openbare meening, is het ónmogelijk te bepalen wie gelijk heeft. En nog veel minder mogelijk is het een geneesmiddel tegen een zoo groot euvel te vinden.” Dat geneesmiddel zal de republiek vooreerst ook nog wel niet vinden en zoo ’t al gevonden mogt worden zullen partijzucht en partijbelang dom heid cn bijgeloof weigeren liet te gebruiken. En ook, de republiek zal niet onaangevochten blijven. Behalve don Carlos staal ook nog Montpensicr op den loer en koningin Isabella die zich te Parijs ophoudt heeft zich slechts beklaagd dat Ama deus niet nog een paar jaar is blijven zitten, dan zou haar zoon Alfonso mooi oud genoeg geworden zijn om ook een kans te wagen. Isabella’s moe der Christina riglte eene oproeping aan de leden van bare familie en hare aanhangers, waarin zij ze aanspoort om Carlisten en republikeinen en agen ten van von Bismarck te bestrijden. De porto- gesche regering maakt zich iel of wat ongerust over den brand die bij buurman woedt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1