ADVERTENTIEBLAD WS- EN Twaalfde Jaargang. 1873. No. 10. BUITENLAND. 'II DONDERDAG 6 Maart. Bolswardsche Courant 'II lang A V doen of men ADVERTENTIEPRIJS50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De commissiedie uitspraak zou strekt niet, dal de tegenstanders der republiek wer keloos zullen blijven. In verschillende kazernes heeft men cn met gunstig gevolg den kreet »Viva don Alfonso” doen hooren. Een opstand werd tot nog toe onderdrukt, maar wat zal ’t eer- weer zijn daar in het heerlijk Spanje In dat lieflijk zuiderland Waar de sneeuwbloei der kastanje Prijkt aan Ebro’s lagchend strand In Denemarken heeft de ingenieur 0. Busse op de spoorwegen in Seeland proeven genomen met het stoken van turf in plaats van steenkooldat met gunstig gevolg heeft plaats gehad voor grootc goe derentreinen. Ofschoon daarbij zich geene werke- lijke bezwaren voordeden moest toch de locomo tief daarvoor eenige verandering ondergaan, vooral door het aanbrengen Van een geschiktcn schoor steen, waardoor de verbranding van de turf onder de gunstigste voorwaarden kon plaats hebben. Men kan bijna als zeker aannemen dat, indien de turf- makerij daar te lande op hoogcren trap stond dan werkelijk het geval is, men met voordeel türf zou stoken maar zoolang die zoo verwaarloosd wordt als thans plaats beeft, zou bezwaarlijk van dien rijkdom des lands partij te trekken zijn. In de Salpétriere is bij gelegenheid van den vas tenavond een gekostumeerd bal door de krankzin nigen gegeven. Alles liep uitstekend afweken vóór het feest waren de krankzinnige vrouwen met het oog op het balwaarvoor zij zelve hare kos- tumes maakten ongekend rustig en ook na af loop er van waren zij nog zóó vervuld van het genotdat geenerlei straf behoefde te worden toe gepast. Een wijsneus maakte de opmerking dat zoo’n bal nooit anders gegeven wordt dan door krank zinnigen. Van den laatsten noorweegschen togt naar Spits bergen is uit Trömsö het volgend telegram mede gedeeld De Isbjörn stak den 2 January in zee. Ónder de vaart was het zacht weer met zuidweste- lijken wind die daarop naar het N. 0. liep met toenemende koude. Den 7 January was die 10 graden onder het vriespunt. In den nacht van den 7 op den 8 kwam het Beeren-eiland in het gezigt op een afstand van drie mijlen. Den 8 was de wind Z. Z. 0. met sneeuw. Men was nu tusschen het drijfys gekomen en zag ten N. en ten O niet Dat de zwitsersche regering doet, wat zij meent haar pligt te zijn maakt de ultramontaansche geestelijkheid boos. Niet alleen gebruikt ze kansel en biechtstoel om tegen het oud-katholicisme uit te varen maar zij zaait tweedragt tusschen man en vrouw, tusschen ouders en kinderen. Ook de goddelooze drukpers meet het ontgelden terwijl de ultramontaansche bladen als alleen goede wor den aanbevolen. Van den kansel worden de vrouwen aangespoord hunnen mannen te beletten op die goddelooze lectuur te abonneren. Hier en daar hielden de geestelijken in scholen voor kinderen van 7 tot 14 jaar verhandelingen over goede en slechte dagbladen. In kerken is bekend gemaakt voor hoeveel men op een geloovig dagblad kan abonneren. In een door Allan Stolz onderteekend geschrift, dat in de scholen verspreid is, leest men: «Wilt gij u van den pruissischen godsdienstagent en zijne gezellen bij neus en ooren laten nemen en u met berlijnsch blaauw laten verwen? Wdt gij het heil uwer zielen aan meineedige priesters toevertrouwen en blind u door blinde leidslieden laten leiden het graf cn het oordeel te gemoel «Wilt gij den onverdraagzamen berner en zuri- cher protestanten en den vrijmetselaars van Olten en Solothurn en Bazel het genoegen doen dat gij u ook in den grooten zak van het protestan tisme laat stoppen Want dat zal iederwien het niet aan gezond verstand ontbreektinzien dat deze afval van de katholieken die zich met den naam oud-katholiek doopenop den duur niet kan blijven maar óf tot de katholieke kerk le- rugkeecen óf met verzaking der h. sacramenten en der mis protestantse!) worden.” Bovendien wordt nog met een zekere handigheid als een gevolg van de tegenwoordige handelingen de annexatie van Zwitserland door Duitschland voor gesteld. De eerste woorden van ’t Evangelie: «vreest nietzijn voor de ultramontanen niet geschre ven; vrees op te wekken is hun een magtige steun. Van de berigten uit en omtrent Spanje is moei jelijk een aaneensluitend geheel te maken wat we er van zullen meêdeelen kan tot de gevolg trekking leiden dat het van Amadeus geen erg domme streek is geweest, dat land vaarwel te zeggen. De soldaten van hel garnizoen te Barcelona heb ben het verlangen te kennen gegeven, om uit de dienst ontslagen te worden. Voor vele republi- keinsch-gezinden in die stad is de nieuwe regering nog niet republikeinse!) genoeg. Het volk wei gerde de gemeentelijke accijnsen te betalen en ver scheidene punten der stad zijn door de troepen bezet. Hel engelsche eskader uit de Middellandsche zee kwam er in de haven ankeren. In den omtrek der stad nestelden zich socia listische benden. In eenige voorsteden weigerden de ingezetenen te illumineren en in de dorpen bij Vich werd door de republikeinsche vereenigin- gen alleen de republiek uitgeroepen daar de ge meentebesturen het weigerden. Daarom trok een deputatie uit Barcelona, begeleid door vrijwilligers, naar die dorpen om ze tot de officiële afkondi ging te dwingen. In Saragossa hield men ter gelegenheid dat de republiek geproclameerd werd een feestelijker) op- togt en de openbare gebouwen waren verlicht. Alle monarchale leden van den gemeenteraad na men hun ontslag en werden door republikeinen vervangen. Ook werden alle politieke gevangenen van republikeinsche kleur in vrijheid gesteld. Van de officieren der nationale garde kregen de cortes de verzekeringdat zij onder alle omstan digheden op hen kunnen rekenen. De heer Martos president der cortesheeft de officieren bedankt en verklaard dat de cortes de eenige wettige magt zijn. Ze zijn besloten de re publiek te behouden en vrijheid en orde te ver zekeren. I' den zich door niets vrees laten aanjagen. Zij den veeleer op hun post sterven dan toegeven Zwedens koning al of niet een kroon zou opzetten, acht het een onschuldige aardigheid, die geen goed of kwaad doet. Zij wil het daarom maar aan den koning overlaten en zoo die er nu bijzonder op gesteld isdan zal ’t gebeuren. In Denemarken is door den minister van bin- nenlandsche zaken een wetsontwerp tot regeling van den arbeid van kinderen in de fabrieken in- gedpend. Hierin wordt o. a. bepaald dat alle fa brieken en werkplaatsen, waarin verscheidene werk lieden aan het werk gesteld worden aan hel toe- zigt der regering onderworpen zijn voor zooverre er personen beneden de 18 jaar werken. Kinde ren beneden de 10 jaar mogen geheel niet worden toegelaten en ook op dien leeftijd nog niet, wan neer zij niet van de school ontslagen zijn. Tus schen de 10 en 14 jaar oud zynde, mogen zij niet langer dan 6^ uur in een etmaal werken en niet vóór ’s morgens 6 of na ’s avonds 8 uur. Voorts komen er verschillende bepalingen voor met het oog op den ouderdom en den gezondheidstoe stand der werklieden. Vóór iemand wordt aange nomen moet de bestuurder der fabriek zich van een geneesheer een bewijs laten geven dat hij zonder schade voor zijne gezondheid het hen) op te leggen werk kan verrigten liet loezigt op de fabrieken wordt uitgeoefend door een directeur door den koning te benoemen, en inspecteurs over den arbeid, door den minister van binnenlandsche zaken aan te stellen. Aan de gezondheids-com- missiën en waar deze niet aanwezig zijn aan de plaatselijke politie wordt het toezigt opgedra gen om te zorgen dat de fabrieken en groote werkplaatsen schoon gehouden en behoorlijk ge ventileerd worden en dat daarin niet te veel werk lieden bijeengeplaatst worden. De vertegenwoordigers van het volk zou- j zou" 1 a;in geweld. Zij zullen de republiek redden van alle mogelijke gevaren. Hel volk scheen te gelooven, dat de cortes pre cies de lui zijnwaarvoor Martos hen uitgeeft want het juichte. Maar, zei Hooft eens, «Maar hier is niet te zetten «De wankelbare roep des volks, ligt, als de wind.” Uit Londen wordt berigt, dat het daar gevestigd carlistisch comité eene inschrijving heeft geopend om de belangen van don Garlos met kracht ter hand te nemen. In Madrid gaf de toestand wel eens reden tot bezorgdheid. Gewapende federalisten, diederoode republiek verlangenwekten wel eens de vrees voor wanordelijkheden. De meeste openbare ge bouwen en alle toegangen tot het paleis der cortes worden door soldaten bewaakt. Vele familiën beducht voor een burgeroorlog hebben hare goederen in veiligheid gebragt en zich naar de grenzen begeven. Serrano, Topete, Zorilla en andere leiders van de progressistisebe en con servative partyen hebben het voorzigtig geacht voor het oogenblik geen werkzaam aandeel in de staatkunde te nemen, maar dat beteekent nog vol-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1