NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Twaalfde Jaargang. 1873. No. 11. DONDERDAG 15 Maart. BUITENLAND. Bolswardsche Courant op den ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. Nog een ander president beeft wat moois gezegd. Mijnheer Grant aanvaardde voor de tweede maal dat ambt in N. Amerika en beloofde, dat hij, ge steund door de ervaring in de laatste vier jaren opgedaan, ernaar zal streven, om in de toekomst, gelijk in ’t verleden de wetten te handhaven en steeds te handelen tot welzijn des lands. Toen de eerste periode van zijn bestuur begon, was het land nog niet geheel bekomen van den schok die het noodzakelijk gevolg was van den grooten op stand toen was het nog niet de tijd om nieuwe Op het platteland van het fransch departement de 1’ Aisne wordt een pamflet verspreid, getiteld »Het tegengift”, en gerigt tegen het onderwijs. Dit geschrift tracht to bewijzen, dat het onderwijs het ergste is van alle kwaad en dat ieder mensch, die «lezenschrijven en rekenen” kan de grootste neiging tot moord heeft. De Courrier de 'l Aisne meldtdat dit boekje in zekere scholen der congregatie als prijs is uit gedeeld. De hoogc prijzen van de steenkolen in Engeland hebben reeds een crisis in de koetoenfabrieken en in andere takken van industrie teweeg gebragt. In het district Blackburn hebben de fabriekbezilters besloten eene vermindering van den kolen-prijs te bewerken door vermindering van werkuren, som- migen zelfs door sluiting der'fabrieken. In Liver pool wordt de toestand eiken dag ongunstiger vooral de groote stoomboot-maatschappijen gaan gebukt onder de duurte en schaarschte van kolen en reeds is er sprake van om de reizen naar Ame rika twee dagen Ie verlengen, waardoor een groote besparing in hel kolenverbruik zou ontstaan. De postcontracten echter maken dit zeer moeijelijk. Allerlei middelen worden voorgcsteld, maar zoo lang particulieren eigenaars van de mijnen blijven, kan alleen de tijd helpen, daar de enorme winsten door sommige eigenaars behaald er zijn er die in het laatste jaar 310.000 pd. st. zuivere winst maakten ondernemende lieden heeft opgewekt nieuwe mijnen te openen. Zoo schrijft een lid van’t parlement aan de Pall Mall Gazettedat alleen in de nabijheid zijner bezittingen drie nieuwe mij nen worden ontgonnen, die binnen twee jaren een vermeerdering van productie van een millioen ton nen kolen moeten opleveren ’t geen op den prijs natuurlijk van invloed zal zijn. De vraag echter ré of Engeland geen onherstelbare schade zal lijden, Onmiddellijk werd hij tot boete veroordeeld. Hij betaalde een tien francs stuk en kreeg zijn ne gen francs terug in den vorm van negen handdrukken. Binnen minder dan vier uren werd er 22.000 francs ontvangen. vraagstukken op te werpen maar alleen om de eendragt te herstellen, om het krediet den handel, de kunsten de werken des vredes en van den vooruitgang te doen wederkeeren. Thans is dat anders en de vraagstukken die zich nu voorgrond dringen eischen voorziening. De president is vast overtuigd, dat de beschaafde wereld voorwaarts streeft in de rigting der repu bliek en dat de groote amerikaansche republiek bestemd is om haar tot leidend gestarnte te wezen. Eene uitbreiding van grondgebied op het vaste land van Amerika zou echter geene vermeerdering van militaire krachten noodzakelijk maken integen deel de vermindering van het bondsleger zou hierdoor gemakkelijker gemaakt worden. Grant wil medewerken tot opheffing van de ongelijkheid van regten die nog bestaat tusschen de ameri kaansche burgers en de geëmancipeerde slaven tot herstel der eendragt in de verschillende deelen des lands. Voortsverheffing van het papieren geld tot zijne wezenlijke waarde; het aanleggen van nieuwe handelswegen de handhaving van vriendschappelijke betrekkingen met naburige en met meer verwijderde landen; bevordering van den handelde fabrieks- en handwerksnijverheid der Unie; beschaving van de indiaansclie volksstam men door onderwijs en opvoeding, en, als dit niet gelukt, dan een verdelgingsoorlog. Grant ge looft dat God de wereld voorbereidt op eene toe komstwaarin er slechts ééne natie zal zijn, die ééne en dezelfde taal spreekt en geen leger en vloot meer noodig heeft. 't Zijn nog maar woorden r maar Grant heeft reeds voldoende getoond dat hij een man is van handelen meer nog dan van beloven. De Jardin des Plantes te Parijs heeft een zijner oudste kostgangers verloren of liever den aller- oudsten: »Nono” een prachtige papegaai van de Markiezeneilanden, in 1776 door Bougamville me- degebragt, en destijds aan het koninklijke museum, later aan den Jardin des Plantes ten geschenke gegeven. Dat de papegaai wel honderd jaar oud kan worden zelfs in gevangenschap en vreemd klimaat, bewees »Nono” in voldoende mate. Zijne vederen waren nog zoo kleurig en glanzig en digt, als in de jeugdzijn oog was even helder en spotachtig als voor jaren geleden; zijn gekakel even vrolijk. Slechts één teeken verried zijnen Imogen ouderdom; hij had zijn fraaije kuif verlo ren en de kop was geheel kaal. De heer Chevreul, die voor de dieren in den Jardin de Plantes als een goed huisvader zorgtom met het burgerlijk wetboek te spreken laat »Nono” opzetten. Die eer heeft de bijna honderdjarige papegaai dan ook wel verdiend. Men zegt dat de Carlisten Pampelona bedreigen en men voegt er bij dat zij dan van daar uit zich van meer konden meester maken en don Car los dan wel lust zou hebben om tot hen over te komen. Een lastig verschijnsel voor de regering is, dat de soldaten hunnen chefs niet meer wil len gehoorzamen. Waren zijdoor het heengaan hunner kolonels een tijdlang zonder aanvoerders nu zullen de aanvoerders zonder soldaten zijn. Mijnheer Castelar is zoo goed geweest aan de europesche mogendheden met heel veel woorden te bewijzen dat Europa zich tengevolge van de vestiging der republiek niet ongerust behoeft te maken. Dal is wel zeer vriendelijk van dien heer, maar de Times noemt hel overbodige moeite. De wereld hecht tegenwoordig niet zooveel meer aan vormen en de onllrooning van een vorst't zij ze gedwongen of uil eigen liefhebberij plaats heeft, komt zoo zeer in’t gebruik, dat ze geen ongerustheid meer wekken kan. De menschen zien dan wel eens nieuwsgierig in de courantwat er nu weer van gemaakt zal worden maar om wat het geweest is en om de manierwaarop het ver anderde bekommeren ze zich weinig meer. Die ’t doetmoet ’t welen denken ze. Nu ja, die 't doet, moet't weten, en in Spanje mogt men er wel wat omgeven, dat men het wist. De daar nu opgetreden ministers behoeven niet minder wijs te zijn dan wijlen Salomo om hun taak naar belmoren in orde te brengen. De president der republiek Frankrijk heeft ook eens weer mooi gesproken. Hij kan het, de oude Thiers. Of Frankrijk op den duur republiek of’ monarchie hee- ten zal verklaarde hij van ondergeschikt belang. De republiek bestaat, en de nationale vergadering, die het volk vertegenwoordigt, moet nu meer ban delen dan spreken. Frankrijks toestand verge leken bij dien toen het den vernederenden vrede met Pruissen sloot geeft wel reden tot tevreden heid en moed voor de toekomst. Daarvan met grooten ophef te spreken is onverstandig maar dien toestand te zwart te kleuren is zelfvernede ring. Is de man belagchelijk, die eene lofrede op zich zelven houdtverachting en medelijden ver dienen zij, die zich zelven bekladden. A1 zoo spre kende dringt de president er bij de vergadering op aan dat zij het land eenige instellingen geve, die het noodig heeft voor zijn rust, voor zijne bestendigheid voor de orde. Thiers wil ’t belang van zijn land helpen bevorderen, ook al heeft het een regeringsvorm die hem niet aangenaam is. En hij vraagtwie dat niet zou willen In de particuliere correspondentie uit Rome in de N Tl. Crt. leest men T Feit van den dag is de liefdadigheids-bazar die juist op ’t kapitool gehouden is. Die aardig heid op ’t getouw gezet door onze aristocratische dames ten voordeele van eene kraamzaal voor behoeftige vrouwen heeft inderdaad een schitte rend succes gehad. Verbeeld u, in de prachtige zaal van T kapitooltwaalf elegant versierde ta fels, bedekt met allerhande snuisterijen, die ’t puikje van onze romeinsche schoonheden u met een on- weerslaanbaren glimlach te koop bood Wee ttechterzoo uwe beurs niet welgevuld was! Een glas vermouth door princes Pallavicini u in geschonken, kostte u twintig francs; even zoo veel een kop thee uit den trekpot van princes Gin- nettiof een sigaar uit de schoone hand van me vrouw Serraggi. Een sigarenkoker kostte bij gra vin Giannolti vijftig francs; een doosje lucifers vijf francs. De syndicus van Rome, graaf Pian- ciani die dorst had heeft ik weet niet meer bij welke behoorlijke tapstervijf francs moeten neerleggen voor een glas water. Bloemen vooral haalden fabelachtige prijzen. Prins Arthur van Engeland b. v. moest bij de koopvrouwen-her- toginnen de Storza en de Rignano honderd francs geven voor een eenvoudig bouquet viooltjes. Dan de tentoongestelde voorwerpen niet aan te raken op boete van een franc. Zulke boeten regende’t. Een heerdie een van de schoone verkoopsters kendesprak haar aanen drukte haar de hand. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1