NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Twaalfde Jaargang. 1873. No. 13. DONDERDAG 27 Maart. BUITENLAND. Boiswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 17 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. i Koning Oscar II wil ’l zonder kroon niet doen. Op eigen kosten zal hij de krooningsplegtigheid doen plaats hebben; te Stokholm den 11 Mei in de Riddarholmkerk, te Drontheim den 18 Julij in de kathedraal. Wie Keilers «Een zomer in ’t Noor den” heeft gelezen zal nog wel weten wat deze van de Riddarholmkerk zegt en ook van de wijze, waarop de Zweden van ouds al gewoon waren daar hunne koningen te kroonen. De gelegenheid zal nu komen om te onderzoeken, of de reizigers van thans beter te vertrouwen zijn dan de bereisde Roels van vroeger. In Zwitserland is tusschen staat en kerk de eve* naar nog niet in ’t huisje. De regeringsraad van Bern heeft nu weer te doen met 97 roomsch-ka tholieke geestelijken die ten behoeve van mon seigneur Lachat hebben geprotesteerd tegen de besluiten door de regering uitgevaardigd inge volge de beslissing der conferentie te Solothurn. Die 97 heeren zijn voorloopig geschorst in hunne ambtsbedieningtevens is door de regering aan het oordeel van het hof van appèl en cassatie on derworpen, of zij niet voor goed behooren te wor den afgezet. De eisch zal terstond worden inge- getrokken, als de onderleekenaars van het protest zich binnen 14 dagen onderwerpen aan de beslui ten der regering. Maar dat zal wel worden non possumus. In een koffijhuis te Weenen geraakten twee personen in hevig discours over de trouw van eene jonge dame en een hunner was zoo zeer overtuigd, dat hij gelijk had, dat hij den ander zulks trachtte te bewijzen door hem een klinkende oorveeg te geven, 't Bewijs scheen den ontvanger van den klap niet gemotiveerd genoeghij klaagde zijn te genpartij aan en de regter veroordeelde dezen tot eene geldboete van twee florijnen. De beleedigde tauxeerde een klap hooger dan twee florijnen en appelleerdezich beroepende op de eerwaardige voorvaderlijke gewoonte, om van een oorveeg v’jjf florijnen te nemen. Vooral in den tegenwoor’digen tijd kwam’t hem ongehoord onbillijk voor, den belecdiger er zoo goedkoop te laten afkomen, daar toch alles nu dubbel of driemaal zoo duur is als vroeger, 't Zal voor de regtbank een punt van ernstige overweging moeten worden; 't kon er wel eens op loopen dat zij den uitdeelers van klap pen, zoo zeniet genoeg willen betalen, eene werk staking aanraden. Men heeft daar in Rusland dan toch maar eens vrij wat op met zangeressen. Niet minder eer dan Christina Nilsson viel Adeline Patti ten deel. Toen zij voor 't publiek zong kwam keizer Alexander zelf uit zijn loge bij haar op het tooneel en bood haar een kostbaren diadeem van briljanten aan. Dat hadden de Russen nog nooit gezien, den kei zer op de planken. Al de toeschouwers gingen dan ook opslaan en zij klapten en stampten zoo vreesdijk dat men niet hooren kon of ze’t voor den keizer of voor de zangeres deden. Op 13 dezer is te Rome weder een vrij hevige schok van aardbeving waargenomen welke onge veer 12 seconden heeft aangehouden. De schok werd bijna overal gevoeldde meubelen in de huizen werden meer of min verplaatst en zelfs eenige uurwerken bleven stilstaan. Dit laatste zegt l Italië schijnt niet te zijn voorgekomen sedert de aardbeving, welke in 1755 Lissabon verwoestte; doch, den hemel zij dank, Rome staat nog overeind, en tot op dit oogenblik zijn de uur werken zijner inwoners de eenige slagtoflèrs van dit natuurverschijnseldat periodiek dreigt te wor den. In den Apollo-schouwburg was de ontstel- tenis groot vooral op hoogere rangen want de schok doet zich gelijk men weet te heviger ge voelen naar mate men hooger geplaatst is. Eene dame viel in zwijm, anderen verlieten ijlings hunne plaatsen en gedurende eenige oogenblikken was het vermakelijkste schouwspel niet op het tooneel. maar in de couloirs. Na verloop van eenige mi nuten was de angst bedaard en keerde ieder naar zijne plaats terug. Het blad herinnert, dat de vorige schokken van aardbeving op twee achtereenvolgende dagen heb ben plaats gehad en wel op hetzelfde uur. Het zou dusindien dit verschijnsel aan eene bepaal de natuurwet onderworpen is, niet onmogelijk zijn dat het zich ook ditmaal herhaalde. Eerlang zullen de Duitschers die nog een deel van Frankrijk bezetten naar huis gaan. Den 15 Maart is het traclaat deswegens geteekend. De geheele betaling van het vierde milliard zal plaats hebben tusschen den 1 sten en den 5den Mei. Het vijfde en laatste milliard zal aan Duitschland be taald worden in vier gelijke termijnen, vervallende op 5 Junij 5 Julij 5 Augustus en 5 September 1873. Daarentegen neemt de duitsche keizer de verpligting op zich om den 1 Julij de departe menten der Vogezen en Ardennes, der Maas, Meurthe en Moezel met de plaats en het arrondissement Belfort te ontruimen. Het werk der ontruiming mag niet langer dan vier weken duren. Als een waarborg voor de betaling van de ter mijnen, die na de ontruiming vervallen zal Ver dun en het ravijn dier vesting nog bezet blijven tot 9 September. Daarna zullen de duitsche sol daten binnen veertien dagen die stad te verlaten hebben In Spanje wordt nog gevochten door Spanjaar den tegen Spanjaarden en ieder vecht voor koning of vaderland of wel beide tegelijk, sommigen boven dien nog voor de kerk en er zijn ook die ’t doen omdat zij begeeren wat huns naasten is. Beurte lings is men overwinnaar en wordt overwonnen en dat is eigenlijk ’t mooije er van want zoo is er weerzijdsch reden van tevredenheid, ’t Gerucht, dat don Carlos dood zou zijn wordt door een ander gerucht tegengesproken. Zoo lang er leven is is er hoop. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Parijs ge schreven dat de legitimistische partij in massa eene inteekening organiseertom hare spaansche geestverwanten, de Carlislen, met geld eri wapens te hulp te komen. Als het ware de gansche adel brengt offers op dit altaar. Het berigt dat de paus eene cijl'erdépêche aan don Carlos heeft ge zonden deed groote dienst; immers de geestelijk heid wendt harerzijds al het mogelijke aan om de fransche regering te bewegende spaansche republiek vooreerst nog niet te erkennen. De heer Thiers die gaarne de regterzijde te vriende houdt, zal er dan ook nog wel wat mee wachten. De kardinaal de Bonnechose bevindt zich thans te Parijs, om er insgelijks werkzaam te zijn voor de zaak van don Carlos. De pastoor Santa Cruzeen «dienaar van de godsdienst”, maakt zich uitermate verdienstelijk. Tegenstanders van don Carlos spaart hij natuurlijk niet en vrienden van don Carlos berooft hij van het hunne in ’t belang der goede zaak. In een gesprek met een collega die hij met een visite vereerde verzekerde hij dezen dat hij hem wel op 8000 realen schatte. Collega verzekerde dat hij niet meer dan 2000 te huis had. Bij huis zoeking door de bende van Santa Cruz bleek het dan ook alzoo te zijn, en bij't afscheid nam de pastoor-kapitein de 2000 realen mee belovende dat hij binnen kort het overige zou halen. Een en ander gaat zelfs den carlistischen bladen grof genoeg en de Pensamienlo tracht den pastoor teregt te zetten. Maar nu kregen de redacteuren van dat blad een brief van zijn eerwaarde waarin hij hun kort en goed meedeelt, dat hij hen allen zal la ten fusilleren zoodra hij te Madrid komtwant het past een carlistisch blad niethem die don Carlos dientin minachting te brengen. Het fransche volk is er zoo blij om, dat er hier en daar reeds een Duitscher omver werd geloopen en de Duitschers verheugen er zich zoo zeer over, dat ze dit niet eens kwalijk genomen hebben; zelfs beginnen duitsche bladen nu aan het fransche volk aardigheden te zeggen. 'tZal intusschen ook drukte geven aan de Fran- schen, want, als de milliarden betaald en de Duit schers vertrokken zijn heeft de Nationale Verga dering gedaan werk en de regering zal zoo spoe dig mogelijk ontwerpen moeten gereed maken, die den overgang van het provisioneel bewind tot een nieuwen regeringsvorm regelen. Eenheid te bren gen in de uiteenioopende verlangens zal een moei jelijke taak zijn. Een correspondent van de Deutsche Ztg. schrijft uit Beyrouh (Klein-Azie) «Ik ontmoette van daag een oud bekende den kameeldrijver Sheikh Abdoel hij vertelde mij dat zijne vrouw dood was. Haar naam was in dertijd in geheel Europa bekend. Abdoel’s vrouw heette vroeger lady Ellenborough. Ongeveer der tig jaar geleden zag ik haar het eerst te München met vorst Schwarzenbergtoen zij van haar eer- Een stoute diefstal is in de Belgische gemeente Ledegem gepleegd. Een landbouwer, die een aar dig fortuin bezat, leefde daar rustig met zijne vrouw van hunne inkojnsten. Zij hadden eene nog al aanzienlijke som gelds in huisdie zij na de laatste crisis, aan geen bankiershuizen meer toe vertrouwden. Terwijl de landbouwer en zijne vrouw in diepe rust lagen drong eene bende dieven hunne wo ning binnen eenigen der bandieten plaatsten zich gewapend met pistolen en messen voor het bed van den landbouwerdien zij wakker maakten en met de pistool op de borst noodzaakten te zeggen waar zijn geld geborgen was. Onderwyl eenigen der bende de door den boer aangeduide plaats door zochten riep eene stem «kapitein als hij zich verroert, doodt dien lummel dan maar!” Een uur lang duurde het doorsnuffelen van kasten en laden en werd de boer door allerlei bedreigingen beang stigd. De bende bestond uit 8 man en beeft eene som in geld ten bedrage van 10,000 fr. en andere voorwerpen ter waarde van 5000 fr. medegenomen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1