ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Twaalfde Jaargang. 1873. No. 14. o w. DONDERDAG 5 April. BUITENLAND. "I Bolswardsche Courant I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS 50 Gents van 17 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. bal is na leden. Wurtembergs hoofdsladStuttgart, heeft ook onrustige dagen gehad. Een soldaat kreeg twist in den winkel van een Israëlitisch koopman ten gevolge waarvan hij gearresteerd werd door een politie-agent. Bij die arrestatie werd hij erg mis handeld, zoowel door dien agent als door de huis- Uit Napels wordt gemeld dat in Pompeji we der een huis is ontblootwaarin twee skeletten zijn gevonden; het eene was van een vrouw; om den arm was een zware gouden armband van builenwonen vorm. Belangrijker echter was de vondst in den koepel bij dit huis behoorende een gekleurd marmeren beeldeen Venus van ongeveer een meter hoogte. Het beeld is goed geconserveerd alleen ontbreken twee vingers aan de regterhand. De haren zijn geel geverfd de De groote werkstaking in Zuid-Wales, thans ge ëindigd heeft zes weken geduurd. De schade door fabrikanten en mijnwerkers geleden, wordt op min stens 2 millioen p. st. gerekend de werklieden verloren aan loon ruim 800,000 p. st. Daarbij komt dan nog, dat aan de industrie zelf een slag is toegebragt, waarvan zij zich misschien niet her stellen zal, en dat de meeste werklieden zich diep in schulden hebben moeten steken. Droevigals dus de gevolgen van deze strike voor beide par tijen zijn, is het echter verblijdend te vernemen, dat de rust tijdens den geheelen duur der werk staking niet in het minst is verstoord. De arbeid heeft een regelmatige nederlaag geleden in dezen strijd niet tegen het kapitaal maar tegen billijkheid en noodzakelijkheid. Toch verdienen in dit geval de tienduizenden die zich door de unionisten lieten ophitsen en misleidenveeleer beklaagd dan gelaakt te worden. De liefde tot het vaderland en don Carlos draagt in ’t Noorden van Spanje veel vrucht. Gemeente huizen en archiven worden door de Carlisten in brand gestoken en wie ze krijgsgevangen maken, fusilleren ze. De steden Ripoli en Seo d’ Urg«l zijn door hen bezet en de regering schijnt niet bij magte, den opstand krachtig te onderdrukken, te meer, daar bij het leger de discipline erg afslijt. Minister Caslelar heeft nu al gezegd dat hij zoo niet langer wil; de krijgstucht moet hersteld wor den, of hij bedankt er voor langer minister te zijn, 't Is niet te verwachten dat Spanje daardoor ge red zal wezen. Het groote Rusland wordt aan de zuidoostzijde door de rivier de Ural van Azië gescheiden. Trekken de Russen die rivier over, dan zijn ze in de step- penlanden door de Khirgizen bewoond. Sinds korten tijd is deze volksstam aan Rusland onder worpen en nog onlangs hebben we gelegenheid ge had te vernemen boe gelukkig zij zicïi gevoelen, onderdanen van den magligen czaar te zijn. Maar die magtige czaar bewijst, dat J. 11. Krul gelijk had toen hij zeide »De overvloed is zóó van aard, «Dat hij begeerte of vreeze baart «Begeert’ tot meer of vrees tot min «De overvloed brengt onrust in”. Vrees tol min is het niet die den czaar on rustig maaktbegeert’ tot meer doet hem een deel van zijn leger in beweging brengen. Want achter het land der Khirgizen ligt nog meer land en de czaar wil de bewoners daarvan ook het ge luk doen smaken tot zijne onderdanen te behoo- ren. Generaal Kaufmann trekt met zijne armee op de tartaarsche stad Khiwa af. Die armee is in drie kolonnes verdeeld, die allen haar uitgangs punt hebben van fort Emba. Dit fort ligt aan den mond van de rivier de Embadie zich in een noordoostelijken boezem van de Kaspische Zee ont last en de grensscheiding vormt tusschen het rus- sisch gouvernement Orenburgen het Khirgizengebied. De regterkolonne zal zooveel mogelijk langs de Kaspische zee voortrukken en trachten de drooge bedding van den Oxus te bereiken het centrum zal door de Jembasteppen koers nemen naar het meer Aral en de linker-kolonne zal dit meer ten noorden omtrekken en het gebied van Khiwa be reiken aan de monden van de Syr Daria. In de eerste dagen van Mei kunnen deze drie legeraf- deelingen zich weder verecnigen aan de oevers van den Oxusteneinde gezamenlijk legen de hoofd stad Khiwa op te rukken. Zoo’n togt is voor Alexander heel gemakkelijk want hij is zoo wijs niet te doen als die Alexan der uit de oudheid die ook in deze streken om- gedoold heeft met zijn soldaten maar laat zich in Petersburg door Adeline Patti enz. wat voor zingen. De soldaten zullen echter ondervinden dat ze niet voor hun pleizier uit zijn. Meer dan één woestijn scheidt Khiwa van het fort Emba de weg gaat door een weinig bekend en onbebouwd grondgebied en in den rug laten de Russen de Khirgizen wier verzekering dat ze zoo gelukkig zijn nog geen zekerheid geeft, dat ze’t voortdu rend willen blijven. Een mensch haakt toch steeds naar verandering en Khirgizen zijn menschen. De khan d. i. de vorst van Khiwa rekent er zelfs wel een weinig opdat die lui gehoor zullen geven aan zijne gezanten die hun het geluk van Rus sen te zijn van een anderen kant hebben doen bekijken. Maar als nu Khiwa door de Russen wordt veroverd dan zal dit alweer strekken dat het getal duurzame vrede's met één wordt ver meerderd en daarom getroost zich de czaar al die onrust. genooten van den winkelier. Het volk en mili tairen liepen te hoop zoodat eindelijk de straat door de troepen moest worden afgezet maar nu wilde het gemeen zich wreken op Israëliten in an dere wijken der stad. Zij wierpen bij dezen de glazen in en tot des avonds laat heerschte er groot rumoer. Dit was op Dingsdag. Den volgenden avond kwam een aantal arbei ders uit de machinefabrieken van Berg en Gann- stadt te Stuttgart aan en dit was het sein voor nieuwe ongeregeldheden op het marktplein en in de Hirschstrasse. De politie deed herhaalde uit vallen met de blanke sabel en nam verschillende personen gevangen, doch zij zag zich genoodzaakt, hulp van de militaire magt in te roepen; te 8 uur in den avond rukten een bataljon infanterie en twee escadrons ulanen aan, en het scheen eerst, dat de orde was hersteld, maar in den nacht herhaal den zich de ongeregeldheden; de polilie-beambten, de slads-directeur en zelfs de gouverneur werden met steenworpen begroetwaar zij zich vertoon den zoodat de militairen op nieuw de straten moesten zuiveren. In het nu reeds opgemaakt procesverbaal is ge constateerd dat de soldaat zich zeer onbehoorlijk heeft gedragen en de bejegening welke hij dien tengevolge ondervond onvermijdelijk is geweest. Dat de koopman Israëliet was, was voor het stutt- gartsch janhagel een gereede aanleiding tot het maken van oproer. Vorstin Auersperg, die voor eenige weken naar 't 1 zou en onder ’t kleeden in brand geraakte een vreeselijk lijden aan de gevolgen over- Hare dochter, die het gevaar te boven en bijna hersteld wasis tengevolge van dit over lijden door zware koortsen aangetast. De oosten- rijksche aristocratieaan welker voornaamste le den de overledene verwant was neemt zeer veel deel in deze treurige gebeurtenis en de begrafenis Een grijsaard, die voor eenige dagen in het gast huis te St. Symphorien overleedheeft op zijn sterfbed plegtig verzekerd dat hij een moord had gedaan den 2 Maart 1842. Die bekentenis komt wel wat laat en inzonderheid te laat voor een tweetal, dat indertijd aan dien moord schuldig ver klaard en de een tot levenslangen de ander tot vijftienjarigen dwangarbeid veroordeeld is. Twee getuigen een landman en zijne vrouw die toen beweerden dat de beschuldigden niet ter plaatse waar de moord gepleegd was, hadden kunnen zijn, werden, wegens vermeend valsch getuigenis, tot eenige jaren tuchthuisstraf verwezen. Hij, die le venslang dwangarbeid moest verrigtenoverlped reeds in het bagno; den anderen baat het nu niet meerdat hun onschuld aan den dag komt. De tweede verjaardag van het optreden der pa- rijsche commune is te Londen luidruchtiger ge vierd dan door de communisten in de fransche hoofdstad. De te Londen aanwezige fransche en duitsche com nunisten en internationalisten vercenig- den zich onder leiding van den burger Landeck, in Forester’s Hall en verheerlijkten in vele toe spraken en toasten het parijsche oproer en zijne gruweldaden. De moord der gijzelaars werd door de redenaars op rekening van Thiers gesteld,k die hunne uitwisseling tegen te Versailles gevan gen gehouden communisten geweigerd had. Uit vrees, dat zij de vergunning niet zouden krijgen hadden de bestuurders van het feest voor de eige naars van Forester’s Hall het doel der bijeenkomst verzwegen en deze laatsten hebben zich gedrongen gevoeld in de dagbladen te verklaren, dat, indien zij vooraf bekend waren geweest met den aard van het feest, dat men in hun lokaal wilde vieren, zij dit niet zouden hebben afgestaan. Voor de duitsche communisten had de 18de Maart eene dubbele feestelijke beteekenis. Zij herdachten ge lijktijdig en den verjaardag van de parijsche roode republiek van 1871 en den verjaardag van den op stand, die den 18den Maart 1848 te Berlijn was uitgebroken. In laatstgenoemde stad was j.l. Don derdag bij den «Friedrichshain”, de plek waar de in 1848 gevallenen begraven zijneene buiten gewoon groote volksmenigte bijeengekomen die door het houden van redevoeringen het zingen van liederen enz. van lieverlede overging tot een volksvergadering in de open luchtin strijd met de verordeningen. De eerste aanmaningen der po litie werden al dadelijk met steenworpen beant woord de politie harerzijds moest dan ook ge weld gebruiken om de plaats te doen ontruimen, en hierbij werden enkele burgers benevens twee agenten van politie gekwetst. zal zijn als die van een lid der keizerlijke familie.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1