NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Twaalfde Jaargang. 1873. No. 15. DON DE RD AG 10 April. BUITENLAND. L [I Bolswardsche Courant JA een Dat hij ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 1. ADVERTENTIEPRIJS 50 Gents van 17 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. getreden. Ergernis wekte hetdat het huwelijk voltrokken werd in de lievelingsverblijfplaats der in ’t vorig jaar overleden hertogin. Als eenige getuige van dit huwelijk fungeerde een lid van het meininger tooneelgezelschap, die algemeen voor een intiem vriend van mej. Franz doorgaat. Toen de dochter uit het eerste huwelijk van den hertog kennis van het gebeurde kreeg, barstte zij in tra nen uit. Dat de erfprins, die zich op reis bevindt, bij zijne terugkomst alles behalve aangenaam ver rast zal zijn, is tamelijk zeker. De hertog is thans 47 jaar en dit is zijn derde huwelijk. Drie kamers gereed makeneen souper voor drie personen en voor den trein van 5 uur een wagen aan ’t station Immelborn. Aldus luidde een telegram dat bezorgd werd aan de villa van den hertog van Meiningen in de badplaats Liebensten. En het geschiedde alzoo. Hertog George kwam met genoemden trein en betrok de villa; een oogenblik later kwam een rijtuig waarin ds. Wolf van Schwenia op de villa aan. Men meende dat de hertog den predikant uitgenoo- digd had om hem den avond gezelschap te houden. Den volgenden morgen werd men gewaar wat hij in de villa gedaan had, want in het officieele blad verscheen de aankondiging: Zijne Hoogheid hertog George van Sachsen-Meiningen is den 18den dezer met de hoftooneelspeelster mej. C. Franz die tot vrijvrouw von Helburg is benoemd, in den echt voor ons uit, en ondanks alle moetjelijkheden van het terrein en het fanatisme der bewonersdie hen beschermen, kunnen zij niet aan uwe volhar dende en krachtige vervolging ontsnappen. Over al waar gij hen zult bereiken zult gij nieuwe lauweren plukken. Uwe discipline en uw moed zullen voor altijd de vrijheid verzekeren en alvo rens naar uwe haardsteden terug te keeren zult gij uw vaderland den vrede hebben geschonken waaraan het zoo zeer behoefte heeft”. Zulke taal doet den soldaat goed als hij ze hooren wilmaar als 't hem overigens niet naar wensch gaatschat h'y een praatjo ook al niet hooger dan een praatje en de Carlisten hebben 't wel al zoover gebragtdat ze voor praatjes niet meer op den loop gaan. En zoo wroet de natie in hare eigene ingewanden hoe lang nog 1 Uit Spanje komen bedroevende berigten. De toestand is er van dien aarddat er vooreerst nog wel geen ander dan treurig nieuws van ver nomen zal worden. Sedert eeuwen bestuurd door slechte koningen en koninginnenwerd wel de volkstrots gevoed en Amerika’s schatten bevorder den de zucht tot het zalige niets doen. Daarbij kwamen de domheid en het bijgeloofwaartoe het volk verviel tengevolge van een zich over alles uitstrekkende priesterheerschappij. Eene zoo laag gezonken natie vermogt geen Amadeus uit de ellende op te beuren zij zelve verijdelde zijn pogengehoor gevende aan de inblazingen van lieden die spreken van goddelijk regt en specu leren op de hartstogten der domme menigte. Volgens berigtenwaarvan het echter twijfel achtig is of men ze vertrouwen kan, kwamen on langs te Barcelona twee boden uit Bergaeen stadje in den noordelijken uithoek der provincie Barcelona aan de Llobregat. Die boden bragten berigtdat het stadje geheel door Carlisten was omringd en dringend behoefte bad aan hulp; sedert zes weken toch had zich geen regeringsuniform in den omtrek vertoond en daar de Carlisten in Ripoll twee kanonnen hadden in handen gekre gen waren ze voor kleine plaatsen gevaarlijk. Den volgenden dag kwam berigtdat het stadje was ingenomen de Carlisten hadden zich even als te Ripollvan petroleum bediend en verschei dene huizen in brand gestoken 500 ingezetenen werden gevangen gemaakt. En geen regerings troepen verschenen om den moedwil te beteugelen, het leger lijdt aan gemis van discipline. [let ministerie deed toch iets. Het rigtte manifest aan het volk hetwelk dus eindigt «In eene repnbliek is de medewerking van alle burgers noodig wil zij eene waarheid zijn. Elk burger wete dat hij, voor de republiek strijdende, strijdt voor eigene waardigheid en voor zijne na tuurlijke regten. De liberale partij mag niet ver geten dat de gulden vrijheid, aan welke zóó vele offers zijn gebragt, onverbrekelijk verbonden is aan den republikeinschen regeringsvorm. Dat dan de burgerwachten zich mobiel verklaren dat de vrij willigers zich wapenen 1 De gewapende burgers zorgen voor de handhaving der openbare orde en bewaken huis, haard en bezittingen, opdat de troe pen, van die diensten ontheven, al hunne krachten kunnen wijden aan het bestryden der opstande lingen. Alzoo zullen wij bewijzen dat wij de vrij heid waardig zijn, welke iedere natie verdient, die de zorg voor eigen welzijn en vrijheid in eigen handen neemt. Alleen langs dien weg en door inspanning van alle krachten zullen wij er in slagen de republiek, en met haar de vrijheid en het va derland, te redden.” Kon 't ministerie nu ook nog maar bewerken, dat dit manifest gelezen en begrepen werd Kon het de geesten wakker schudden zoodat die vrijheid verlangden en de middelen om ze te ver krijgen en te handhaven, werden in ’t werk gesteld! Ook generaal Nouvelasopperbevelhebber van het noorderleger had voor dat leger een reeks van woorden. Hij sprak zijne troepen aldus aan: «Soldaten van ’t Noorderleger «Wij staan gereed een veldtogt te beginnen deze zal moeijelijk zijn, maar, naar ik hoop, slechts van korten duur. Uwe vijanden te Mon real en Aranaz door een handvol soldaten der re publiek geslagen, vlugten, door schrik vermeesterd, De Zwitsers weten wat zij willen en spreken het openlijk uit. De oud-katholieke vereeniging te Zurich, heeft, met het oog op de oud-kathol'ieke gemeente, die er eerstdaags zal worden gevestigd, het volgende programma vastgesteld le. De gemeente protesteert tegen het leerstuk der persoonlijke onfeilbaarheid van den paus en tegen de verkondiging daarvan in kerk en school. 2e. Zij verklaart zich geheel onafhankelijk van het pauselijk gezag. 3e. De geestelijken, onder haar arbeidende, zullen de stellige belofte afleggen dat zij geener- lei verkeer zullen honden met de hoogere geeste lijkheid van het pausdom. 4e. De gemeente verklaart van hare zijde, dat zij hare geestelijken zal beschermen tegen de room- sche Curie. 5e. De gemeenteleden leggen de stellige belofte afdat zij aan het oud-katholieke geloof getrouw zullen blijven. Dit programma zal ter onderteekening aan de leden der gemeente worden voorgelegd en daarna aan de hoogste autoriteit worden toegezonden teneinde op grond daarvan de erkenning en onder steuning der regering te vragen. In verband met het plan tot stichting eener oud-katholieke gemeente te Zurich, wordt nog van daar gemeld, dat de heer Keiler, landamman te Aarau weldra in genoemde stad wordt verwacht. De reden zijner komst is deze: hij zal in een groote volksvergadering een voordragt houden over de dringende noodzakelijkheid om zich krachtig te verzetten tegen het streven der nltramontaansche partij en de pogingen door haar in het werk ge steld om op de regten van anderen inbreuk te maken. De justitie heeft den booswicht ontdekt, van wien de lombardhouder te Oldham het kistje ont ving, waarin een pistool was verborgen. Die boos wicht was de lombardhouder zelf. Den onge- teekenden brief had hij zelf geschreven en aan zich zelven gerigt. Hij heeft bekend, reeds sedert jaren gewoon te zijn, met zich zelven,door middel van naamlooze brieven te corresponderen. Dat hij zeer bang voor zich zelven wasblijkt Een telegram uit Nieuw-York van 1 April meldde: De stoomboot Atlantic, waarop zich 1000 personen bevonden, is vergaan op de kust van Canada; 700 personen zijn daarbij verdronken. Dit korte berigt kreeg de volgende uitbreiding. Drie of vier passagiers, 1ste klasse zijn gered. Eene dame is dood gevroren in het want gevonden. De supercarga behoort onder de verongelukten. De te Halifax aangekomen passagiers deelen hart verscheurende bijzonderheden mede. De passagiers van het voordek waren ten getale van 850 die der 1ste klasse ten getale van 30. De equipage was 144 man sterk. Bovendien waren er 14 pas sagiers heimelijk aan boord zonder te betalen. Op de reis waren twee kinderen geboren. Van de 1038 personen zijn slechts 300 gered. De derde stuurman de heer Brady kwam te Halifax aan en rapporteerde dat de Atlantic Dings- dag te 2 uur na middernacht op Meagher’s (lead, in Prospect Harbourstootte. Kapitein Williams was te middernacht naar beneden gegaan onder stellende dat het vuur van Hamborough op 39 mijlen afstand was, in peiling N. N. W. Het was duister, maar niet mistig. Het schip stootte verscheiden keeren. De kapitein en de heer Brady begaven zich in allerijl naar het deken trachtten de booten’ te kappen; zij slaagden er echter slechts in om er één buiten boord te brengenwaarin juist twee vrouwen hadden plaats genomen toen het volk er op toeschoot en de boot vulde. De stoomboot viel plotseling op zij zonk eenige mi nuten nadat zij aan den grond gekomen was en sleepte de boot, met allen die er zich in bevonden, mede. Een] deel van het tuig bleef boven water, door middel waarvan alsmede door behulp van touwen 250 personen er in slaagden een klip te bereiken. Aan boord van het stoomschip bleven 750 personen achterde meesten bevonden zich in de kooijen. Allen kwamen om. Geen enkele vrouw, geen enkel kind werd gered. Zij, die zich op de klip bevonden, bragten er ter naauwernood het leven af; het water steeg zoo hoog, dat allen, die zich op de rots bevonden gevaar liepen van te verdrinken. Zij werden echter in tijds door een visscherman gered. De eerste stuurman bleef tot het laatste oogenblik aan boord van het stoom schip en verdronkterwijl hij in het tuig zat. Schip en lading zijn tolaal verloren. Men onder stelt, dat het schip schade aan de machine had.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1