ADVERTENTIEBLAD. 1873. Twaalfde Jaargang. No. 16. DONDERDAG 17 April. BUITENLAND. BINNENLAND. i Bolswardsche Courant raws- o ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. heeft insgelijks zijn dood in de golven gevonden. De gemeenteraad van Halifax heeft gelden toege staan om de gevonden drenkelingen ter aarde te bestellen. In het kanadasche parlement is het vergaan van de «Atlantic” ter sprake gebragt, tengevolge waar van de regering een ernstig onderzoek zal instellen naar de ware oorzaak van dit ontzettend onheil. In een telegram wordt gemeld dat dit onderzoek reeds te Halifax begonnen is. Wie er op gesteld is, niets te zeggen, wat hij niet voor waar houdtmoet thans zwijgen van 't geen uit Spanje berigt wordt. Zooveel schijnt ze ker, dat de verwarring er blijft voortduren en toe nemen dat moorden, plunderen, branden en ver nielen voor de heilige zaak van don Garlos nuttig en noodig geacht wordt, maar ook, dat de rege ring het bekend worden van de vorderingen, door de Carlisten gemaaktvoor zich nadeelig acht en daarom die vorderingen ontkent of verbloemt. Ook schijnt het bij de Carlisten aan een geregeld plan te ontbreken en kan de regering, zoo zij al zooda nig plan heefthet niet ten nitvoer brengen. Te Oulmesin de Vendée (Frankrijk) voerden twee tooneelgezelschappen in ’t publiek een wezen lijk treurspel op. Zij kwamen er na elkander op de kermis en daar het plaatsje voor beiden geen kijkers genoeg opleverde, wilde de eene troep de ander duidelijk maken dat ze beter gedaan had met weg te blijven. De dames openden het debat en de heeren gaven aan hunne motieven kracht door revolvers. Op zeer korten afstand schoot men op elkander en ’t duurde niet lang of onderschei dene personen lagen doodelijk gewond op den grond. De bewoners namen de vlugt en toen de gendar merie aankwam, waren er, behalve de gekwetsten, zeven dooden. Al de nog in leven zijnde leden der gezelschappen werden naar het huis van arrest te Fontenay overgebragt. Alweer een mirakel! In het gehucht Faudraie, niet ver van Nantes, woont een armoedig meisje dat verlamd isen vroom tot dweepens toe. Volgens een der bladen had zij reeds lang den wensch te kennen gegeven om in ’t klooster te gaan. Hoe dit zij op éénmaal verklaarde ze dat de Heilige Maagd haar was verschenen, en onmid dellijk na die verschijning waren de wonden van Christus aan hare handen voeten en in de zijde zigtbaar. In den beginne vloeide het bloed uit hare wonden, maar nadat een geneesheer bij haar was geweest misschien was hij niet streng ge- loovig had het hloed opgehouden te stroomen. De Heilige Maagd had het arme schepsel aange- kondigd dat ze weldra zou sterven. Groote toe loop nu in de hut, waar het mirakel zich had ge openbaard. Ieder wilde het meisje zien. De zoo genaamde wonden gelijken, naar ’tgeen door de Phare dela Loire geschreven wordt, veel naar die schrammen, waarbij de opperhuid geschaafd wordt. Inlusschen is bij het nieuwe mirakel althans zooveel gewonnen, dat de nieuwe soort van bede vaart, welke thans naar het gehucht ondernomen wordt, tot slijving der kas van den St. Pieterspen ning strekt. Het stadje Joachimslhal, in het Bohecmsche Erts gebergte is den 31sten Maart bijna geheel in de asch gelegd. Omstreeks 400, meerendeels liouten huizen zijn afgebrand waaronder ook de kerk waaraan de herinnering verbonden was, dat Luther «Met de laatste afrikaanschc brieven ontving men berigt eener hernieuwing van den barbaarschen gruwel om een slaaf op wreedaardige wijze te dooden als bekrachtiging van een gesloten verbond het geen op 1 Maart geschiedde. la-Ia van Opobo zond een slaaf aan koning Bonnyom gedood te worden als zegel op een tractaat tusschen la-Ia en het volk van Bonny Deze wreedheid wordt «klo- ving du-ju” genaamd. Het slagtoffer ontvangt eerst een diepe snede over de kruin van het hoofd tot aan het middenlijf, en wordt vervolgens, terwijl twee of drie sterke kerels hem vast houden, door midden gehakt. De zoogenaamde ju-ju-man van koning la-Ia nam de eene helft van liet ligchaam en wierp het in den afloopenden stroom waarna de ju-ju-man van Bonny hetzelfde deed met de andere helft. Koning George van Bonny trachtte den gruwel te ontduiken door koeijen of geiten aan te bieden doch het bijgeloof behield de over hand. Als een staaltje van dit bijgeloof wordt ge meld dat de slaafwelke gedood moest worden, gedurende drie of vier dagen door Bonny wandelde, volkomen bewust van zijn lotdoch onverschillig er overen zich troostende met het denkbeeld dat, wanneer hij de personen, welke hem dooden moesten weder ontmoeten zou hij dan hetzelfde aan hen doen zal.” BOLSWARD. Nadat Woensdagavondden 9 dezer in eene besloten vergadering het kohier van hoofdelijken omslag met daarin gebragte wijzigin gen door den Gemeenteraad was vastgesteld, werd de zitting door eene openbare gevolgd en deelde de Voorzitter mededat door liet Dag. Bestuur in overleg met den Schoolopziener de volgende voordragt van hulponderwijzers voor de school van minvermogenden was opgemaakt: Voor de vaca ture tengevolge het overlijden van J. Dijkstra het drietal, beslaande uit H. Drost te Marrum, L. bij de Ley te Workum en S. Raadersma te Bak huizen. Voor de vacature tengevolge tiet vertrek van J. K. de Jong, het drietal, bestaande uit: L. bij de Ley te Workum, H. Drost te Marrum en A. Visser te Sneek. De stukken zullen ter vissie liggen. Werd nog gelezen deze missive. BOLSWARD 9 April 1873. Mijne Heeren! Overeenkomstig art. 16 der gemeentewet, geeft Ondergeteekende U bij deze te kennen dat hij zijn ontslag heeft genomen als lid van den Raad. Met achting UEds. dw. Dienaar, M. A. JENTINK, Burgemeester. Omtrent de Atlantic en’t vergaan van dat stoom schip nog eenige bijzonderheden. ’t Was een fraai schip van 3607 ton en 600 paardenkracht. Volgens de tegenwoordige ijzer- prijzen zou de aanbouw van dergelijk schip 150,000 p. sterl. kosten; de lading wordt op 50,000 p. steil, geschat. Sedert elf dagen had de boot Liverpool verlaten en was tengevolge van ruw weder nog op eenigen afstand van hare bestemming, toen de voorraad steenkool nagenoeg verbruikt was. Men zette koers naar ’t noordenom in Nova-Seotia steenkool te laden en bij het rondvaren naar de rotsachtige landtong voor de haven van Halifax stiet de boot op de rotsen. Te verwonderen is hetdat nog zoo velen gered zijn. Het schip dat dadelijk overzij ging wen telde nog eenmaal, voor dat het in de diepte zonk, het was toen de ketels sprongen. De zee spoelde gedurig over het schip heen, en naarmate de pas sagiers waaronder vele vrouwen en kinderen, op het dek kwamen stonden de golven gereed hen weg te vagen. De doodstrijd van hen die bene den waren" en niet op T dek konden komen, heeft ongeveer 2 minuten geduurd het gillen en hulp- roepen verstomde toen. De derde stuurman Brady heeft bijzonderen moed en tegenwoordigheid van geest aan den dag gelegd. Hij is een van de wei nige personen die uit de omgeslagen boot gered zijn. Viermaal zonk hij eer hel hem gelukte in hét want te komen, toen zocht hij een lijn mees ter te worden en zwom daarmede naar de rots. Velen hebben hun leven aan die daad te danken, maar een groot aantal verdronken in de poging om langs de lijn de rots te bereiken omdat er zulk een felle koude heerschledat de handen verkleumden en zij de lijn niet meer vast konden houden. Op de rots kon men zich moeijelijk staande houden, omdat die zoo glad was door zeewier enz.; was men er eenmaal, dan was het ónmogelijk een ander te helpen; als men de hand uitstrekle en die werd gegrepen dan gleed men er af. Op de rots stierven nog onderscheiden personen van koude en uitputting, anderen werden krankzinnig, schuim kwam hen op den mond en zij verhoogden de ake ligheid van het toonee! door hun jammerlijk gehuil. Ten 12 uur waren zij die nog op de rots wa ren of in het want zaten gered uitgezonderd de eerste stuurman die door de booten niet kon be reikt worden. Groote geldelijke belooningen wer den toegezegd aan de strandbewoners als zij hem redden maar niemand durfde liet wagen tol het den predikant Ancient gelukte vier lieden over te halen hem naar het wrak te roeijen’t welk hij zoo «ligt mogelijk naderde. Hij wierp den uitge- putten man die reeds 10 uur doornat en bijna geheel verkleumd in het want had gezeten een lijn toe die hij nog kon grijpen en om zijn mid del binden toen waagde hij den sprongen of schoon de holle zee de operatie zeer bemoeijeiijkte, omdat hij door de golven gedurig weggeslagen werd, hield de sterke arm van den heer Ancient hern vast en werd hij in de boot geholpen en behou den kwam het zestal aan land. Het gedrag van den kapitein en de overige offi cieren wordt zeer geroemd. Wanneer het weder gunstig Lijfthoopt men de lading te redden Reeds 164 lijken zijn opge- vischt waaronder dat van een der officieren; een der passagierseen zeker heer Brindleywiens tiaam was voorgekomen op de lijst der geredden aldaar gepredikt bad. Ook is het verlies van ver scheidene menschenlevens te betreuren en meer dan 2000 personen zijn zonder huisvesting. In het belgische dorpje Rethen, bij Leuven, kwam dezer dagen een menagerie aan bestaande uit twee leeuwen, een tijger en 37 apen. De wagens werden in eene schuur geplaatst den volgenden ochtend echter vond men den tijger in een hoek van de schuur zitten; het dier bad den vloer van zijn hok opengebroken. Men wist het door den reuk van zijn dagehjksch voedsel weer in zijn hok te lokken. De 31 apen zijn evenwel allen ont- vlugt; men ziet ze thans in de bosschen bij Rethen huppelen. Men schrijft uit Londen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1