ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1873. Twaalfde Jaargang. No. 17. DON DERDAG 24 April. BINNENLAND. BUITENLAND. BERIGT. Van onderscheidene kanten hooren wij klagten dat lezers der Bolswardsche Cou rant de Raadsverslagen niet ontvangen. In antwoord daarop dient: dat eenige uren na de Raadszitting de Verslagen aan alle abon- né’s binnen de stad en zoover daartoe het verlangen is te kennen gegeven, franco per post, buiten de stad verzonden worden. Dat de lezers dus de verslagen niet ont vangen is niet onze schuld, maar van hen, die de Raadsverslagen niet even geregeld als de Courant doen circuleren. Om aan het verzoek van enkelen tegemoet te komen, die de Raadsverslagen in hun be zit wenschen te hebben, zij berigt, dat daar toe gelegenheid zal worden gegeven, indien die belangstellenden zich aan ons bureau vervoegen. Voor hen zullen wij het benoo- digde getal exemplaren overdrukken en a 10 ets. per Verslag verkrijgbaar stellen. Voor abonné’s op de Bolsw. Cour, blijft de verzending als tot heden, gratis geschieden. Bolswardsche Courant brengen. gedaau ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. len en juist op den dag dal liet vermist werd, 23 Jtmij werd er hooi in de schuur gereden. De arbeiders hebben het kind niet gezien en zoo is ’t onder het hooi bedolven geraakt. Krijgsoperatien van minderen omvang zijn gerigt tegen den steeds in verzet zijnden Bonto-Bonto op Celebes, wiens aanhang steeds grooter wordt. Den Ongeveer twee jaren geleden vermistte een hout vester in Silezië, Böckler genaamd, zijn zesjarig dochtertje. Er waren in den omtrek Zigeuners gezien en alles liep zamen om het vermoeden te wettigen dat het kind gestolen was. Onbeschrij felijk was de moeite die de ongelukkige ouders aanwendden om het kind te ontdekken. De oos- lenrijksche en duitsche regeringen trokken zich de zaak aan even als de dagbladen en het publiek en de Zigenner-benden hadden hel zwaar te ver antwoorden. Leger-afdeelingen werden in de bos- schen gezonden, belooningen van duizende thalers werden toegezegd maar geen spoor van het kind werd ontdekt. Meer dan vijf en twintig malen werden de ouders nu hier dan daar geroepen, om een by Zigeuners ontdekt kind te zien, maar altijd teleurgesteld keerden zij huiswaarts. Thans wordt gemeld dat het lijkje gevonden is in de schuur des vaders onder hooi bedolven. Waarschijnlijk is het kind spelende in de schuur in slaap geval- brief af van iemand die om zaken been en De krijg met Atsjin neemt een wisselvallig ka rakter aan. Na de oorlogsverklaring trachtte Atsjin uitstel te verkrijgen. Nieuwe onderbandelingen werden geopend maar weder afgebroken omdat Atsjin geene bepaalde antwoorden gaf. De oorlog schepen die den gouvernements-commissaris naar Atsjin hadden vergezeld begonnen de vijandelijk heden tegen de versterkingen. Den 5 dezer kwamen de troepen aan. Door den kommandant der expe ditie werdmet 4 kompagniën eene verkenning gedaau aan den wal en die liep bevredigend af. Den 8 debarkeerden de troepen met uitzondering van de kavallerie en een gedeelte van de artillerie, die den 9 volgden. Dadelijk werden de operation begonnen maar ook een hardnekkige tegenstand werd geboden. Bij den aanval op eene versterking, den 8 dezer, bleven van den vijand 80 dooden achter. Van onze zijde werden gewond 5 officieren en 41 min deren terwijl 9 minderen sneuvelden. Op den 9 werd eene versterking, waarin door de Marnix bres geschoten was, zonder weerstand, genomen. Men had goede verwachtingen. Maar nu. Telegrammen meldden By een aan val op de Alsjinezen gelukte het twee forten te beraagtigen. Bij den aanval op het hoofdfort werd echter de nederlaag geleden. Het treffen was moord dadig. De generaal-majoor Kohier en 130 man sneuvelden. De kraton die van zwaar geschut voorzien en talrijk bezet is, wordt verdedigd tot het uiterste. Onze troepen worden van alle kanten gedurig door talrijke benden buiten den kraton aangevallen. De generaal-majoor Verspyck is in de plaats van Kohier tot bevelhebber benoemd. De moskee nabij den kraton is. met veel verlies genomen. Het weder was in de laatste dagen on gunstig. De stoomschepen Timor en Banka, twee bataillons en artillerie worden ter versterking ge zonden. Door de regering hierin Nederlandworden maatregelen genomen voor de onverwijlde verster king der strijdkrachten in Indië. Het fregat Zee land vertrok reeds van Texel. Het hoofdcomité van het Roode Kruis heeft eene som van ƒ25000 ter beschikking gesteld van het Bataviasch comité ten bate van de expeditie naar Atsjin. de Uitgever. dat beleg zóóveel goeds al verteld werd dou Carlus was in Per en zou, als Puycerda maar eerst genomen zich aan 't hoofd van zijn beminde onder danen stellen. Maar de Carlisten lazen nooit het zesde hoofdstuk van het tweede boek der Makka- puur uit vroomheid staakten ze tegen goeden Vrijdag de krijgsbedrijven en trokken naar ’t gebergte om dien dag in stille overpeinzingen door te brengen. Dat kwam hun vijanden goed gelegen en hun goede kans, om Puycerda in bezit te krij gen, is verspeeld. Don Carlos mag nog wat schuil hoekje blijven spelen. Voor hen, die een boodschap in Madrid mogten hebben te doen schrijven we uit de Arnhemmer Courant een zich daar bevindt. Hij schrijft Se>dert verleden Dingsdag ben ik hier. Mijn mcdgezel en ik vertrokken Vrijdagavond te 8 uur van Parijs en arriveerden des anderendaags te 2 uur te Irun, den geheelen nacht doorreizende. Te Irun konden wij niet verder per spoor; wij ver namen dat wij genoodzaakt waren een rijtuig te huren dat ons naar San Sebastian zou brengen. Wij sliepen te San Sebastian, welke stad prach tig gelegen is aan de zee, terwijl de bergen op den achtergrond daar een schoon gezigt opleveren. Den volgenden ochtend te 5 uur reden wij per extra post naar Zumaraga. Deze bestond uil een postwagen met vier of acht paarden of muildieren, en kostte veel. Wij moesten ons deze kosten ge troosten omdat er geene andere gelegenheid was. De logt duurde tot 1 uur in den namiddag. Onder weg ontmoetten wij een regement soldaten die Car listen nazetteden en liepen elk oogenblik gevaar, eene bende Carlisten tegen te komen. Deze weg loopt over zeer hooge bergen wier kruinen dik wijls in wolken gehuld waren. Toen wij te Zuma raga aankwamen, moesten wij tot half 4 wachten, dan zou onze trein een transport militairen mede- nemen, dat ons naar Vittoria zou brengen. Toen wij omstreeks een uur gespoord hadden werden onze wagens nabij Alsasua hevig door Carlisten beschoten. Dit was Zondag, den 6 dezer omstreeks half 5. »De soldaten uit onzen trein vuurden terug. Bij onze aankomst te Alsasua bleken de meeste kogels op den machinist gerigt te zijn geweest en de ma chine was nog al beschadigd. Wij vervolgden onze reis en kwamen tegen den avond te Vittoria aan. Daar vernamen wij wederdat de spoorwegbrug opgebroken was en wij waren dus genoodzaakt een exlra-poslwagen naar Miranda te nemen. Wij ble ven dien nacht te Vittoria en vertrokken des an deren daags vroegtijdig naar Mirandaeene reis van ruim 6 uur rijdens over hooge bergen. Op sommige bergen lag nog veel sneeuw. Te Miran da kwamen wij omstreeks 2 uur aan. Wij wacht ten daar tot den avond en vertrokken per spoor naar Madrid den nacht doorrijdende zoodat wij Dingsdagochtend om 9 uur daar arriveerden. Wij waren dus van Vrijdag tot Dingsdag ondarweg ge bleven, hadden 3 dagen en 2 nachten gereisd terwijl in gewone tijden de togt slechts 37 uur duurt. »In Spanje heerscht nergens rust.” Op de fransche Zuiderlyn tusschen Beziers en Narbonne, is een jongentje van 5 jaar uit een snel trein gevallen, daar het portier waar tegen het leun de plotseling opensloeg. De moederdie bij hem was, moest nog drie kwartier voortrijden eer de trein stilhield. Men kan zich haar toestand verbeelden. Het ongeval is boven verwachting af- geloopen. De knaap sprong dadelijk overeind en 't eerste woord dat hij zijn vader toeriep, die zich zoo spoedig het hem doenlijk was op de plaats bevond waar het was voorgevallen was «Papa ik heb mijn pet verloren.” liet bij ongewapend aantreden. Negen en dertig nis gebragt. Soldaten ipend en opgesloten. De Carlisten komen nu ddra aan beurt. Die lui hadden Puycerda belegerd en verwacht ten van den uitslag van dat er pignan was Spanje krijgt weder de eerste beurt; het weet de aandacht der courantschrijvers en lezers bezig te houden. Generaal Velarde is op de Carlisten afgezonden en begonnen met een proclamatie te rigten tol de bevolking van Catalonië. Hij belooft daarin de krijgstucht te zullen herstellen en vraagt medewer king van de Cataloniërs en als alles maar eerst is zooals ’t behoortdan komt er een geregelde veldtogl, die zóó nadrukkelijk zal worden voortge zetdat de Carlisten om hun testament kunnen denken zoo ze nog iels bezitten dat het de moeite waard is er een te maken. Te Reus gekomen liet hij terstond patrouilles door de straten trekken, die alle daar omzwerven de soldaten moesten inrekenen. Hel bataillon jagers, dat gedreigd had, zijne officieren dood te schieten, onderofficieren en soldaten werden in de gevange nis gebragt. Soldaten van een ander regement die dat beroerd vonden werden onmiddellijk ont- wapi weid

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1