NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Twaalfde Jaargang. No. 18. 1873. DONDERDAG 1 Mei. BUITENLAND. BINNENLAND. I) I Bolswardsche Courant I, ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Roon, die eene «waarschuwing aan den paus kwa men geven. Bismarcks redevoering bewoog zich geheel op het gebied der geschiedenis. Hij vertelde den heeren dat de tegenwoordige politiek der regering een gevolg is van den aanval op den staatdie is uitgegaan van het centrum van den duitschen rijksdag; tot 1871 leefde men in vrede met de roomsch-katholieke kerk en de re gering doet dit nog; de strijd, dien zij voert, is niet gerigt tegen de kerk, maar tegen een heersch- zuchtig priesterdom dat de hand slaat aan alles wat den burger van een vrijen staat lief en dier baar is. De bewering als zou Pruissen tijdens den oorlog met Frankrijk de ilaliaansche regering heb ben aangespoord om Rome te bezetten is geheel onwaar. Veel sprak von Bismarck niet, hij had haast, want nog ’s avonds moest hij met Z. M. Berlijn verlaten, om een uitstapje naar Petersburg te ma ken. Toen hij echter de zaal verliet was hij vrij zeker, hoe de uitslag der stemming zou zijn, en meende hij veilig op reis te kunnen gaan; de strijd was warm en het kwam nog niet tot eene eind beslissing maar toch werden reeds eenige para grafen met eene meerderheid van gemiddeld 19 stemmen aangenomen. Frankfort aan den Main had ook een onrustigen dag en nacht, 't Was den 22 April, dus op den «Nickelchestag (Nikolaas-dag) waarop gewoonlijk bij de werklieden alle arbeid stilstaat. Talrijke groepen vooral sigarenmakers en andere werklie den uit Offenbach liepen naar de bierhuizen en sloegen er alles stuk. Eer de politie dit kon te keer gaan, waren reeds vijf zulke établissementen letterlijk vernield. Hare pogingen, om verdere on geregeldheden te voorkomen, werden door de aan voerders der zamenscholingen verijdeld, zoodat er op 't laatst werd besloten, de militaire magt op de been te brengen en uil de omliggende garnizoens plaatsen versterking te doen aanrukken. Nadat des namiddags de straten een weinig waren ont ruimd, begon het tumult tegen 6 ure op nieuw. Reeds toen werden er bij de Main-brug schoten ge wisseld. Daar de troepen inmiddels nog geene voldoende versterking van elders hadden ontvan gen konden zij niet beletten dat er in verschei dene bierhuizen tegelijk het vernielingswerk werd voortgezet en de politie hier en daar'met een ha gelbui steenen werd begroet. Tegen 10 ure kwa men er eindelijk zulke sterke patrouilles waar onder te paard, aanrukken, dat het langzamerhand gelukte de menigte uiteen te drijven ofschoon eerst tegen middernacht de rust eenigzins hersteld was. Volgens het laatste berigtvan 23 April, ’s avonds 6 uur, is onder anderen ook een politie bureau vernield en waren twee schoenmakerswin- kels en eene kleedermagazyn geplunderd. Het aantal dooden bedroeg 12 en dat der gekwetsten 37. Er zijn ruim 200 personen waaronder de voornaamste belhamels, gearresteerd en er waren nog drie bataillons uit Mainz, Wiesbaden en Hom burg aangekomen. Er liep echter een gerucht, dat de rust nog niet hersteld was, want dat een groot aantal oproermakers zich builen de stad had ver zameld, om terug te komen teneinde een aanval op de bakkers en slagters te doen Er waren krachtige maatregelen genomen om dit plan te verijdelen. Het tumult werd gemaakt, om den verhoogden bierprijs. In ’t pruissische Heerenhuis is een wetsontwerp besproken, waarbij de opleiding, de benoeming en het ontslag van geestelijken wordt geregeld. Er werd vóór en tegen gesproken. De minister Falk beantwoordde de tegenstanders en wees op het groote gevaar, niet voor den staat, maar voor de evangelische kerk. Gedurende het debat kwamen twee militairen de zaal binnen en namen plaats aan de ministertafel het waren Bismarck en von In Katalonie gaan de zaken van don Carlos den kreeftengang en zijn soldaten op 't hazepad. Het vuur van de artillerie der regering werd hun te heetde paarden der kavallerie waren hun te gaauw. Waar ze er den tijd nog toe hadden, heb ben ze den post aangehouden, reizigers gefusilleerd en officiële brieven meegenomen. Toen zij beproef den de sterke vesting Figueras te bemagligen, wer den zij door de burgerijhoewel op zoo’n aanval niet bedachtdapper afgeweerd. De alcade stelde zich aan’t hoofd van een hoop vrijwilligers en rukte op tegen de bende van Barranotdie de stad na derde; na 2 uren strijd kwam eene kolonne uit de citadel ter hulp en bij de nadering van deze mili taire magt zochten de Carlistcn hun heil in de vlugt, latende hunne dooden en gewonden achter. In de troepen der regering keert de krijgs tucht terug en dat is een goed teeken. Om de Garlisten te verschalken zijn er verschillende maatregelen genomen, waardoor de opperbevelheb ber en de kommandanten spoedig bekend worden met hun verblijf, hun doen en laten. De verkiezing der constituerende ,'cortes is nu ook aan de orde. Te Madrid werd een coup d’ état vertoond. De permanente commissie uit de nati onale vergadering is door de regering ontbonden omdat men ’t niet met elkander kon vinden. De bevolking der hoofdstad was erg boos op die com missie en dreigde haar zelfs met wapensmaar Castelar en de vrijwilligers der republiek hebben er voor gewaaktdat de wapens ongebruikt zijn gebleven. Bij besluit van den ministerraad is vervolgens de commissie ontbonden omdat haar bestaan ge vaarlijk is voor de openbare ordeaan de consti tuerende cortes zal de regering rekenschap hier van geven. Die commissiehistorie bragt in Madrid nog al wat volk op de been militairen wandelden onge wapend door de stad. Een moordaanslag op Con treras mislukte, door dat hij niet verkoos te wach ten maar de stad verliet. Verscheiden personen kregen kwetsuren; republikeinsche vrijwilligers dron gen in het paleis der wetgevende raagt en dwon gen de leden zich te verbergen. Dat gebeurde Woensdag maar Donderdag was ’t weer over. De spaansche geschiedenis der laatste 50 jaren is tamelijk eentoonig. De duitsche rijksdag heeft weer belangrijke dis- cussiën aangevangen. In 't vorige jaar werd door den heer Vólk als amendement op de jezuitenwet een voorstel ingediend, om het burgerlijk huwelijk voor geheel Duilschland in te voeren. De Fort- schrittpartij was toen van raeeningdat de ver drijving van eenige geestelijke orden een armzalige waarborg was tegen de onrustbarende aanmatiging van het ultramontanisme en dat de donkere magt, die de orde en rust in de burgermaatschappij be dreigt door geheel andere middelen in de hart ader moest worden getroffen; het eerste dezer mid delen moest zijn om het huwelijk de grondslag der maatschappij aan de geestelijkheid 'te ontne men en het te brengen daar waar het behoort bij het burgerlijk gezag. Aan het einde der zitting heeft toen de president Simson beloofd het voor stel in ernstige overweging te zullen houden en nu is bet als wetsontwerp ingediend. De heer Volk verdedigde het op grond dat de staat het huwelijk, ’t welk de grondslag is van een goedgeordende maatschappij, niet uit zijne han den mag geven vooral niet aan eene magt die zich stelt buiten den staat. De heer Hinschins be toogde het noodzakel'yke van eenheid van wetge ving betrekkelijk het huwelijk, welke eenheid thans volkomen ontbreekt. Professor Ewald was tegen het voorstelomdat volgens hem het huwelijk een sacrament is en geen contract. De heeren RcichenspergerMal- linckrodt, Windthorst en Helldorff verklaarden den rijksdag geheel onbevoegd om over zulke kwestiën te beslissen met het huwelijksregt heeft de slaat niets te maken. Zij noemden het voorstel onchris telijk en vijandig legen de kerk enz enz. Op voorstel van den heer Herz die sterk vóór het ontwerp is is het in handen gesteld eener com missie van 30 leden. In de zitting der Tweede Kamer van Dingsdag den 22 April heeft de minister van koloniën het laatste telegram, van den gouverneur-generaal ont vangen medegedeeld. Volgens dat telegram zijn voor Atsjin gesneuveld de kommandant2 zeeoffi cieren, 4 europesche en een 1 inlandsche luitenant der infanterie, en bovendien 35 man van de land- magt en 3 van de marine. Gewond werden 23 officieren en 363 minderen van de landrnagt en van de marine 2 officieren en 20 minderen. Voorts heeft de minister aan zijn departement eene nota laten opmaken die vanwege de uit voerigheid niet geschikt wasvoor mondelinge mee- deeling, maar gedrukt en voor ’t publiek verkrijg baar gesteld is. Die nota behelst eene historische uiteenzetting tot op de laatste verwikkelingen, toen het indisch bestuur tot de overtuiging kwam, dat de sultan van Atsjin en zijne afgezanten ons mis leidden en verraderlijk handelden. Zelfs hadden ze zich tot buitenlandsche gezanten gewend om ondersteuning tegen ons te vragen, terwijl zij met ons onderhandelden over de regeling van gerezen verschillen en onze hulp inriepen tegen onwillige onderdanen van den sultan. Bij het fransche en ilaliaansche gouvernement bij agenten van Amerika en zelfs bij den sultan van Turkije werden pogingen aangewend om hen tot het sluiten van tractaten met Atsjin te bewe gen, waarvan men zei, dat het door Nederland be dreigd werd. Hieromtrent werden door het indisch bestuur opheldering en rekenschap gevraagd; van daar de zending van een regeringscommissaris die de oorlogsverklaring voorafging. Tot het laatste oogenblik is naar eene minnelijke schikking met Atsjin gestreefdmaar het weigerde opheldering te geven en trachtte zich met nietige voorwendsels van ons af te maken. Toen volgde de oorlogs verklaring en trad onze regering met debetrokken mogendheden in gedachlenwisseling, waarbij bleek, dat we op de meest gewenschte welwillendheid en medewerking van dien kant konden rekenen. Voor hen, die op de hoogte van de zaak willen zijn is ’t wel der moeite waard, 's ministers nota

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1