NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Twaalfde Jaargang. No. 19. 1873. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 8 Mei. f J Bi I, Bolswardsche Courant nemen mijnheer Fel- I gedenkschrift ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. een lid voor ergaderingdie in de vo- kunnen voorzien, beteren borg dan de i ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. andere departementen 't Is voor de prinsen keizerin Eugènie weer meer Aan de uitrusting van de troepen, bestemd voor Atsjin is en wordt bijzondere zorg besteed. Zij zijn met achterladers (Beaumont) gewapend en ver schillende maatregelen zijn genomen ter voorkoming en herstelling van ziekten. Aan elk der officieren is uitgereikt een boekje, bevattende eene beschrij ving van Atsjin benevens eenige korte aanteeke- Over de verkiezing te Par'gs van de Iransche nationale vei rige week plaats had is nog meer gesproken en geschreven dan over de verkiezing van een ge meenteraadslid in Bolsward. De uitslag van die verkiezing was, dat op Barodet zijn uitgebragt 180,146 stemmen, op de Rémusat 135,407 en óp Stoffel 27,088. De hoeren der regering hadden ’t graag anders gehad, maar de heer Thiers heeft toch gezegd dat de uitslag der parijsche verkie zing hem «geen schrik aanjaagt”. Mijnheer Baro det is wat radicaal en dat hij gekozen werd en niet de minister van bintenlandsche zaken, de Ré musat, is een bewijs dat de parijsche democratie zich laat gelden. Ook in werden radicalen gekozen van koninklijken bloede en voor I geen gunstig teeken; de republiek kreeg steun. ling aan te nemen en de wereldtentoonstelling voor 1873 geopend te verklaren. Z. M. had er niets tegen maar zei regt te vreden te zijn over de voltooying van eene on derneming, waarvan hij het gewigt en de betee- kenis ten hoogste waardeert. Bij de ontwikkeling van het groote werk heeft de keizer steeds ver trouwd op de vaderlandsliefde van zijn volk en op hetgeen het kan maken op de sympathie en de ondersteuning van de natiën die met Oosten rijk bevriend zijn. Z. M heeft de wereldtentoon stelling voor geopend verklaard. Mijnheer Auersperg, minister, en derburgemeester van Weenen zeiden nu ook nog een woordje van lof en dank aan den keizer, die onder begeleiding eener feestcantate door ’t ge bouw wandeldewaarin de tentoonstelling tegen hel einde dezer maand wei zoo wat compleet zal zijn. «April heeft ook zijn wintervlagen En geeft nog wel een witten hoed”, heeft Jeremias de Dekker gezegd en wij hebben 't ondervonden. Maar meer nog ondervond men ’t in Duitschland Engeland en Frankrijk waar op sommige plaatsen het verkeer werd gestremd door de massa’s sneeuw. De wijnoogstzoowel aan den Rijn als in Frankrijky is groolemleels verlo ren tot schade van de wijnbouwers en tot groot ongerief van de wijndrinkers. De Kust van Guinea is voor de Engelschen ook geen roos zonder doorns. De Ashantijnen zijn voor hen al even lastige buren als ze voor ons waren. Den 10 Maart had er bij Jankoemassie een gevecht plaats en de Ashantijnen bleven baas. Een tele gram meldde, dat van hen 2000 sneuvelden, en dat de Engelschen en hunne bondgenooten 1000 dooden en 10,000 gewonden hadden. Er zou nog eens weer geklopt worden. Het oproerken, dat den 24 April in Madrid werd vertoondgeeft van den toestand in Spanje een bedroevende schets. In ’t ministerie werd gekibbeld over het al of niet noodzakelijke van 't bijeenroepen der cortes deCastelaren zijn vrienden zeiden het hoefde niet. Daar werd hun verteld, dat elf bataillons der voor malige monarchale vrijwilligers te wapen waren geloopen en een alles behalve vriendelijk gelaat toonden. Casfelar deed nu de commissie verzoe ken hare zitting voor twaalf uren te schorsen. Maar de commissie wilde dat niet en verklaarde zich permanentde ministers verlieten de verga dering en kwamen niet terug. Intusschen had generaal Pavia zijne betrekking van kapitein-generaal van Madrid neêrgelegd en Socios was zijn opvolger geworden; generaal Con treras werd tot opperbevelhebber der vrijwilligers benoemd en de generaals Hidalgo en Milano ver kregen belangrijke kommando’s. De muitende vrij willigers hadden het Stierenpark bezet en schoten op Contreras en zijn staf, maar zonder ander gevolg dan dat eenige voorbijgangers gekwetst of gedood werden. Tegen den avond, toen de artillerie, de burger wacht en de republikeinsche vrijwilligers onder de wapens waren gekomen, gaven de muitelingen zich over en werden zij ontwapend. Met het vallen van den nacht was de geheele stad in handen der republikeinen en gouvernemenlstroepen; toch werd den geheelen nacht door nog geschoten. De commissie, die zich permanent had verklaard, werd door de vergadering oproerig en voor de open bare orde gevaarlijk genoemd en zou ontbonden worden. Tegen 2 uur in den morgen drongen ge wapende vrijwilligers het paleis der cortes binnen en de leden der commissie zochten hun heil in de vlugt. Eenigen hunner ontkwamen niet zonder moeite. Uit vrees voor de volkswoede gingen ze zich verschuilen, even als Serrano en andere staats mannen. Den volgenden dag publiceerde de regering, dal zij de commissie had ontbonden. Zij besloot, ook, de bataillons muitende vrijwilligers te ontbinden. Het republikeinse!) ministerie was nu het eenige met gezag bekleed ligchaam. Hoe het er overigens thans in Spanje uitziet, is niet gemakkelijk gewaar te worden veel gemak- kefyker is het bet geld dat in de schatkist is te tellen. De minister van financiën ontving reeds verscheiden aanvragen om betaling en reclames we gens uitgestelde wissels. Hij riep eenige kapita listen bij elkander en vertelde hun, dat de opbrengst derleening en de voorschotten der hypotheekbank op waren en de regering geen ander betaalmiddel had dan de na een langen tijd vervallende' pro messen, waarmee de koopprijs der Rio-Tinto-mijnen voldaan was. Ook hier was echter een maar bij. Op deze promessen was reeds een voorschot gege ven, en, wegens den langen termijn dien ze nog loopen, kunnen ze niet dan tot zeer hooge prijzen gedisconteerd worden. De landsmiddelen braglen weinig op vele belastingen bleven onbetaald ul timo Junij a. s. zal er een te kort zijn van 2000 millioen realen-, dat is in nederlandsche munt 250 milloen gulden. Of de heeren nu wel zoo goed wilden zijn, den minister, onder behoorlijke zeker heid 50 millioen realen voor te schieten opdat de regering vooreerst in de binnen- en bnitenland- Te Weenen is den 1 Mei de wereldtentoonstel ling met groote plegtigbeid geopend. De bescherm heer aartshertog Karei hield een toespraak tot den keizer. Hij zei, feestelijk gestemd te zijn en dat hij Z. M. begroette in het gebouw aan den vre- delievenden vooruitgang gewijd. Hij sprak van blikken der wereld die op Oostenrijk gerigt zijn en dat deze tentoonstelling zal doen erkennen, dat Oostenrijk op uitstekende wijze deel neemt aan de bevordering van het heil der menschheid door onderwijs en arbeid. Verder gaf hij een pluimpje r j Z. M, en aan de inzenders en hoopte, dat het Z. M. mogt behagen den catalogus en een gedenkschrift van de geschiedenis der tcntoonstel- Niets is dezer dagen meer algemeen dan kerk twistzelfs het Heilige Land, zelfs Bethlehem Efrata blijft er niet van verschoond. De latijnsche priesters van Christus geboorteplaats hadden voor hangsels in hunnen tempel aangebragtwaarover de grieksche priesters zich ergerden en omge keerd hadden de laatsten aanstoot gegeven door kerklantaarns in hunnen tempel op te hangen. Met andere dan geestelyke wapens sloegen de la tijnsche priesters de lantaarns aan stukken en hun grieksche ambtsbroeders vernielden de voorhang sels. In de schermutseling vielen aan beide zijden 5 gewonde verkondigers van de leer van Christus! Dat geschiedt daar in ’t verre Oosten en het is wel waarschijnlijk dat godsdienstleeraars hier in ’t Westen den splinter in bet oog van hun ooste lijk wonende broeders zeer duidelijk zien hoewel zij zelfzij zullen wel weten wat er nog dient te volgen. sche financiële behoeften zou Maar de heeren wilden een I minister geven kon en schoten geen enkelen reaal voor. De minister zal nu wat papieren geld laten drukken. Keizer Wilhelm is eens voor zijn pleizier uil. Hij is te gast bij collega Alexander in Petersburg, 's Daags vóór hij daar aankwam, waren de czaar, de groolvorst-troonopvolgerde grootvorsten Kon- stantijn en Michael en de generaals-adjudanten des czaars reeds naar Gaschina gereisd en zij ontvin gen daar Duitschlands keizer aan het station en een regement dragonders diende voor eerewacht. Nadat de gebruikelijke omhelzing der keizers had plaats gehad, ging men met elkander in den trein zitten en naar Petersburg ging 't. Daar stonden aan ’t station grootvorst Nikolaas de bevelhebbers der garde’, 't gevolg van den czaar, staatsdienaren en eene kompagnie van 't kaluga-regement te wach ten. Over eene lengte van een halve mijl ston den soldaten in postuur en Wilhelm mogt die allen voorbijrijden en er naar zien. In’t paleis gekomen werden van weerszijden moo'ye kompli- menten gemaakt en Alexander had voor Wilhelm ook anders nog wat moois: zijn portreteen eere- degen met het George-kruis, het ijzeren kruis van verdienste met liet opschrift: «Sa Ecliabroet” (voor dapperheid), benevens vazen en schrijfgereedschap van lapis lazuli en Duitschlands keizer was wat blij met die mooije presenten. Nu moest hij ook nog de grootvorstinnen eens zien en daarna kreeg hij wat te eten. Men zegtdat deze visite een onderpand voor ’t behoud van den vrede is onge lukkig genoegdat nog zulke onderpanden noo- dig geacht worden. nog meer gesproken Bolsward.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1