ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Twaalfde Jaargang. No. 21. r- 1873. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 22 Mei. 9 E- J. I r k it 9 e I- S- s- 1 n- t Bolswardsche Courant Da eigenaars 3. r r ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. in ïa r e 1 J. th in e- n 'g er n ;n lo 2 e k i i r 1 ;n et er 'g ar i- jr- S* g* m. )r- g* n. werden. In de kelders van het grijze gebouw glinstert en fonkelt het aan alle kanten terwijl zoowel de deftige ambtenaar als de dappere offi cier, zoowel de ligtzinnige zwendelaar als de so- liede handelaar behooren tot de groote schare die gedrukt gaat onder ’t gevoel van eigen of eens anderen schuld. van ’t regeringsontwerp en het te verwerpen zou niet zonder gevaar zijn. Door een einde te maken aan de wereldlijke magt van den paus heeft Italië aan de zaak van den vooruitgang een belangrijke dienst bewezen; Iaat nu het votum van ’t parlement geen nadeel berokkenen aan de belangen der natie en aan de zaak der algemeene beschaving.” Of de heeren ook zoo dachten als de minister is ons nog niet gebleken. De paus, die den 13 dezer den ouderdom van 81 jaar bereikte, begint aan de zwakheden des ouderdoms meer en meer te lijden. Omtrent zijne gezondheid liepen onrustbarende geruchten en zelfs zij die ’tin hun belang achten,"dat de paus nog blijft leven, spraken die geruchten niet tegen. De ziekte, waaraan de anders nog krachtige grijsaard sinds eenigen tijd lijdt, wint langzaam maar zeker veld, en de gevoelloosheid in de onderste ledematen wordt steeds' erger. De paus staat laat op en wordt dan in een groolen stoel gezet, dien hij eerst 's avonds weder verlaatals hij te bed gebragt wordt bij ■ontvangt weinig bezoek en is zeer afgemat en treurig. De artsen zijn altijd in zijne nabijheid en hebben aan kardinaal Antonelli te kennen ge seven. dat het iederen dag kan afloopen. Op het vaticaan is men op alles volkomen voorbereid. Belangstellend werd reeds sedert geruimen tijd gevraagd: wie zal den pauselijken stoel na Pius be zitten." De gespannen toestand tusschen kerk en staat in meer dan een der rijken van Europa maakt liet tot geen onverschillige zaak, van welken geest de kerkvorst te Rome is. Bolsward is teleurgesteld geworden. Dat het bezoek van Z. M. hier niet van langen duur zou zijn, daarop was gerekend, maar een zóó kort vertoef en zoo tot eene enkele plaats beperkt, het wekte bij allen een gevoel van onvoldaanheid. Niets was gespaard om den met ingenomenheid verwachten, Imogen Gast, om den Vorst, voor wien ook het friesche hart kloptop waardige wijze te ontvangen. Het verlangen, om koning Willem III in hun midden te hebben, werd bij Bolswards in gezetenen nog versterktdoor wat ze lazen in de dagbladen omtrent H. D. bezoek aan andere plaatsen. Geen huis dan ook zoo klein, of er wapperde reeds in den vroegen morgen van den vreugdedag de driekeurhier en daar waren de gevels versierd met groen en bloemen en stonden er heilwenschen uitgedrukt voor Z M. Van gemeente-wege waren eerebogen geplaatst, die het feestelijk aanzien der stad verhoogden en van geestdrift getuigden. Daar de Koning later arriveerde dan eersten vroeger dan vervolgens bepaald was, was voor ve len de komst onverwacht. Het klokgelui riep ze uit hunne woningen en zij haastten zich om te genwoordig te zijn bij de aankomst van Z. M. aan het stadshuis. Omringd en gevolgd door eene talrijke schare, verschenen daar de beide rijtuigen, en onder ’t gejuich der menigte werd er de Koning door Burgemeester en Wethouder ontvangen en binnengeleid. Niet lang bleef Z. M. in de raadzaal bij den gemeenteraad vertoefde vervolgens een wijle op het bordes en groette de scharenam afscheid van den Burgemeester en plaatste zich weder in ’t rijtuig. Nu naar de kerk zoo meende de me nigte. Want er was gewag gemaakt van 'sKonings verlangen om de kerk te bezien en de weg der waarts” was feestelijk getooid. De Kerkstraat was gevuld met menschen die daar den Koning van aangezigt tot aangezigt hoopten te. zien de wee- zen wachtten voor’t weeshuis kerkvoogden bij de kerk, de organist voor’t klavieren, tot aller leedwezen hoorden ze aldra: »De Koning heeft de stad reeds verlaten De eigenaars van de Helton-kolenmynen hebben besloten, de bewerking hunner mijnen door werk tuigen in plaats van door mijnwerkers te doen ver- rigten; ze hebben dan geen werkstaking te vreezen. Verschillende werktuigen zijn beproefd en als’t best geschikt dat van de heeren Baird gekozen. Deze machine werkt reeds meer dan een jaar in de ko lenmijnen van Gartsherrie waar zij de aandacht van vele bezoekers heeft getrokken. Zij kan in 8 uur 350 voet kool hakken en levert dus eene pro ductie van 70 a 75 ton, waarvoor anders 40 mijn werkers noodig zijn, terwijl het door 3, hoogstens 4 man wordt bestuurd. De negen hakkers worden door kettingen in beweging gebragt en het geheele werktuig beweegt zich regelmatig voort. De kracht wordt geleverd door zamengeperste lucht, die door geslagen ijzeren pijpen wordt aangevoerd. In het italiaansche parlement werd gesproken ■over de kloosterwet. De bevolking van Rome wenschte een woordje mee te zeggen; zij verlangde, ■dat onmiddellyke opheffing van alle geestelijke cor poration op touw zou worden gezet. Een 5000 lal personen trok op naar het Quirinaal om den koning bekend te maken met den volkswensch: opheffing der inrigtingen, waar de generaals van verschillende orden resideren. «Weg met de corporatien!” werd «r geroepen en ook: «Weg met de ministers!” ter wijl' van enkelen gehoord werd: «Leve de republiek!” De politie was niet bij magte de massa tot heen gaan te bewegen; de blanke wapens werden getrok ken een karabiniertwee agenten van politie en een burger gewond en een paar dozijn belhamels gearresteerd. De minister van buitenlandsche zaken heeft in het parlement een hartelijk woord gesproken om het standpunt, waarop de regering zich met be trekking tot de kloosterwet plaatst, te verdedigen. Hij zeide o. a. »Dc nationale beweging heeft het wereldlijk gezag van den paus omver geworpen maar zijn geestelijk gezag ongeschonden gelaten. De paus is geen individu, dat persoonlijk optreedt; hij is eene autoriteitdie handelen moet met en door de instellingen en ligchamen, welke deel heb ben aan het algemeen bestuur der katholieke kerk. Wij hadden dus te onderzoeken of eenige der in stellingen en corporatien waarover hel wetsontwerp handelen moest, werkelijk met den pauselijken stoel in betrekking stonden als organen van het alge meen bestuur der kerk. Die vraag hebben wij ons ter beantwoording gesteld, en wij hebben be vonden, dat de generalen in een onmiddellijk ver band staan tot het pausdom. Wij stichten geen generalaten evenmin als wij ze vernielen willen wij honden ze eenvoudig in stand. Wij moeten onze beloften nakomen. Door het behoud der ge neralaten wordt geen de minste inbreuk gemaakt op de opheffing der kloosters vermits zij alleen in stand gehouden worden als noodzakelijke organen van het bestuur der katholieke kerk, zonder welke de paus zijne verpligtingen als baar geestelijk op perhoofd niet zou kunnen vervullen. De clericale partij is in 't geheel niet voldaan met dit gedeelte In Weenen heeft men reden om te weenen. Tengevolge van onophoudelijke stortregens staat de tentoonstelling onder water. Op 't plein heeft zich een groot moddermeer gevormd en in de rotonde lekt’t water aan alle kanten door, zoodat men evenveel parapluies ziet als bezoekers in hooge, walerdigle laarzen. Bovendien is de toegangsprijs tol de tentoonstelling zoo hoog, dat het getal be zoekers klein is en wel zal blijven. Toch is de ten toonstelling oorzaak dat de prijzen van alle le vensbehoeften belangrijk verhoogd zijn tot onge rief niet alleen van de vreemde bezoekers maar evenzeer van de ingezetenen. Maar het meest droevige verschijnsel is de beurs crisis. Een ongewoon snelle daling van den koers der effecten heeft er velen ongelukkig gemaakt. Een aantal personen, die geen beursmannen zijn en zich ook ter beurze het spel tot geen beroep hadden gemaakt, hebben mede bij de talrijke fail lissementen zwaar geleden. Vele zeer vele par ticulieren ambtenaren, kleinhandelaars enz., heb ben al hun fortuin bij sommigen de vrucht van jaren arbeid verloren. Geen wonder derhalve dat men hier en daar tooneelen van wanhoop zag. Op den Schottenring bij het hotel «de France" stond een reeds bejaard man welgekleed maar blootshoofds en met verwilderd gelaattegen de barrière te leunen en riepzonder zich om de nieuwsgierige omstanders te bekreunen: «twee hon derd duizend gulden te hebben gehad en nu met vrouw en kinderen gebrek te moeten lijden I” Er volgden meer dergelijke uitroepingen, tot eindelijk eenige voorbijgangers den ongelukkige wegbragten. In eenige huisgezinnen wachtte men te vergeefs op den vader, den broeder of den echtgenoot, die vermoedelijk in wanhoop ronddwaalde. Een beun haas die alles had verloren was wanhopig het huis uilgeloopen. Zijne jeugdige vrouw, die ge hoord had dat hij bij het beursgebouw gezien was kwam daarheen en eischte dringend te wor den toegelaten. Na lang wachten, tengevolge van de onbeschrijfelijke verwarring die er heerschte hoorde zij dat men haren echtgenoot van hare komst had verwittigd. Een oogenblik later kwam bij voor den dag en nu stelde de vrouw hem een couvert vol banknoten ter hand. Zij had al hare kostbaarheden en andere voorwerpen van waarde in allen haast verkocht en bij de opbrengst den spaarpot der kinderen gevoegd om haren man in staat te stellen nog een laatsten coup te wagen. Uit het Donau-kanaal werd een brie- ventasch en later de eigenaar uit het water ge haald een jongman die zich uit wanhoop over zijn verlies had verdronken. Er worden nog meer gevallen verhaald, waaruit blijkt welk een gedach ten schok de crisis in allerlei kringen heeft te weeg gebragt. En er heerschte ter beurze tegen sommige personen zulk eene verbittering, dat men hier en daar in het gebouw zelfs handgemeen is geweest. Bij de bank van leening weet men geen raad met al de juweelen en sieraden die er gebragt

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1