ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- IN No. 22. 1873 Twaalfde Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 29 Mei, L s I 1 e ia a. Ie •ij 311 F i t i S i n 0 t 1 C 1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ti et n L h a ‘t r i- i: ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant. Te Bingen is een personentrein van Mentz naar Keulen, die ten half zes ure ’s morgens in laatst genoemde plaats moest aankomen op een goede rentrein van liet Hessischc statiorf gestooten ten gevolge waarvan twee passagierswagens en een goe derenwagen verbrijzeld zijn. Een reiziger en een conducteur bleven op de plaats dood, acht anderen zijn gekwetst naar het hospitaal gebragt, Een aan tal personen is ligt gekwetst. In Frankrijk zijn thans duizenden kopiën in om loop van een door de heilige maagd geschreven brief. Zij, welke zoo’n brief bij zich dragen, zul len niet door vuur of water omkomen noch een onverwachten dood, zonder de heilige sacramenten, sterven. De Franschen zijn tegenwoordig wel bui tengewoon bevoorregt. In het italiaansche parlement heeft de radicale afgevaardigde Mancini de verdrijving der jezuiten voorgesteld. De minister-president was daar niet voor; ’t was ontijdig en niet gematigd, zei hij. 't Voorstel is dan ook verworpen met 179 tegen 157 stemmen, ’t Getal leden, die de heeren jezui ten wel zouden willen missen is dan toch niet zoo onbeduidend. Dal de zonen van Loyola ove rigens niet zeer in de gunst staan blijkt uit het besluit, waarbij hun generaal wordt uitgesloten van de gunstige bepaling volgens welke aan de generaals der geestelijke orden woningen en bu- reau-lokalen kunnen worden aangewezen. ten einde de gemeenschap tusschen de verschil lende legerafdeelingen te bevorderen. De khan die ziclfop een hardnekkiger! tegenstand voorbe reidt heeft alle weerbare manschap bevolen inde wapens te komen en is met zijne voorhoede den vijand tegemoet getrokken. De correspondent van het engelsche dagblad Dailly News schrijft uit Weenen: »lk ben bezig van honger om te komen. Het is niet omdat er geen voedsel te verkrijgen is want de markten zijn wel voorzien en op de spijs kaarten der restaurants komt iedere lekkernij van het saizoen voor. Het is niet omdat ik geen geld heb. Deze staat van zaken kan wel niet lang meer uitblijven, indien de prijzen in dezelfde verhouding blijven stijgen als in de afgeloopen week, maar op het oogenblik heb ik nog geld. Ik lijd honger met geld in mijn zak en ik ben niet de eenige wien dat gebeurt. Telkens ontmoet ik inzenders op de tentoonstelling, die gedwongen waren zonder ontbijt aan het werk te gaan. »De reden dat ik van honger omkom is, dat ik niet vijf uren per dag wijden kan aan de taak om te pogen voedsel te bekomen. De minste tijd welken men noodig heeft tot het verkrijgen van ontbijt, is in Weenen thans anderhalf uur. (Men vergete niet, dat een engelsch ontbijt eenigzins verschilt van het broodje met roggebrood van den ouderwetschen Amsterdammer.) Indien men zeer gelukkig is extra fooijen aan den kellner belooft en britsche volharding toontkan men in iets meer dan 2| uur genoeg eten bijeenkrijgen voor een diner. De schah of vorst van Perzië brengt Europa een bezoek. Daaromtrent wordt medegedeeld: De trein zal bestaan uit 12 wagons, waarvan een voor de goederen en een ander voor de keuken, een derde is de eetzaal. De groote keizerlijke wagon, waar in zijn perzische majesteit in gezelschap van zijn groot-vizier de reis zal volbrengen zal de zeven de van af de locomotief zijn. Vóór dezen wagon is de kleine keizerlijke wagon, waarin de minister van het huis van den schah en de drie prinsen zich bevinden, vóór dezen een wagon met de offi cieren van zijn huis. Achter den wagon van den schah is die, waarin de hem toegevoegde adjudan ten gezeten zijn, benevens de gouverneur van elke provinciewelke Zijn Majesteit doorreist. Daarna volgt een familie-wagon met acht vertrekken, waarin, behalve de twee lijfartsen zich de dignitarissen benevens eenige adjudanten bevinden. Zes andere adjudanten zitten in den tienden wagon. De twee laatste wagons (2e klasse) zijn bestemd voor de lijfwachten en de bedienden van den schah de russische bedienden twee kabmet-couriers en een ambtenaar moeten zich tevreden stellen met een wagon 3e klassewelke tusschen de keuken en den bagagewagen is. De russische troepen, die Khiva zullen innemen, zijn ook niet heelemaal voor hun pleizier uit. De Kazalinsk-divisie heeft zich den 12 April vereenigd met het detachement van Djizak en wel ter hoogte van het Boukhan-gebergte. Grootvorst Nikolaas Konstantinovitch heeft het bevel over de voorhoede van die divisie op zich genomendeze troepen hadden in 4 weken 500 wersten d. i. 535 kilo meter afgelegd. Het detachementdat onder be vel van kolonel Markozoff staat, is den 17 April aan de put van Igdy aangekomen zijnde het uiterste punt van de verkenning, die in het vorige jaar in de rigting van Khiva is gedaan. Op den togt naar deze put waren de troepen aangevallen door eene horde Atabaïs, die o. a. een officier der kozakken had gewond doch zich had onderwor pen nadat haar vuur krachtig was beantwoord en aan 20 vijanden het leven had gekost; bij deze gelegenheid had men 1000 kanonnen en veel slagt- vee buit gemaakt. Van Igdy is het detachement voortgerukt in de rigting van Izwykshir(30 wers ten van Igdy en 60 van Khiva verwijderd)ko lonel Markozoff hoopte daar den 11 Mei aan te komen. De Kazalinskdi visie heeft op haren weg een geretrancheerd kamp opgeworpen bij Irbakaï, Spreken de berigten waarheid dan hebben de Carlislen nu en dan nog al ecus een fortuintje, maar toonen ze ook door hun gedrag dat ze 't eigenlijk niet waard zijn. In den nacht van 14 op 15 dezer zou don Carlos over de grenzen zijn gekomen en uit de handen van Dorregaray het opperbevel hebben aanvaard over een «koninklijk leger” van 15000 man. Zijne leuze: overwinnen oI,E>sterven 1” is niet nieuwmaar toch altijd nog bruikbaar. Ook 400 millioen realen die engel sche bankiers hem, zoo als gezegd wordt, hebben geleend zal hij kunnen gebruiken. Al den vol genden dag na zijne aankomst in Navarre zou een besliste zegepraal op de troepen van Morens be vochten zijn. De heldendaden der Carlisten zijn wel in staat om een volk te doen verlangen geregeerd te wor den door een vorst, die zulke strijders heeft. Hun opperhoofd Cucalla liet een vrijwilliger van de re geringstroepen de armen afhouwen en hem daarna doodschieten. Den 19 dezer namen Carlisten, aangeveerd door don Alfonso zelven, het vlek Sanahuja, in de pro vincie Lerida bij verrassing in. De plaats werd dapper verdedigd door 150 vrijwilligers, die ein delijk de wapens nederlegden op voorwaarde van lijfsbehoud. Dit werd beloofd maar naauwelyks waren de vrywilligers krijgsgevangen, of 20 hun ner werden in kleine groepen op verschillende pun ten der stad doodgeschoten 36 kavalleristen met 4 officieren en één hoofdofficier werden gevangen genomen en ’t is onbekend wat hun lot is ge worden. »Het bendehoofd Moret is te Calaf gekomen met twee gebonden kinderen, die hij op de markt wilde doodschieten. De alcalde, de pastoor en eenige dames poogden te vergeefs hem van dit voornemen af te brengen. Al wat zij konden verwerven was, dat de kinderen buiten de stad werden doodge schoten. Op de borst hadden zij een papier met de woorden: «Doodgeschoten wegens het brengen van eene depêche tegen de Carlisten.” Men dreigde de leden van den gemeenteraad te zullen dood schieten. Alle inwoners hebben de stad verlaten. Eene andere bende drong binnen Morera (Tarra gona) verbrandde de registers van den burgerlij ken stand en heeft den alcaldeden vrederegter en een der notabelen gevankelijk weggevoerd. Zij eischt 1000 piasters losgeld. De Carlisten zijn wel waardige nakomelingen van de dienaren van Alva, die indertijd in Naaiden en Haarlem gelijksoortige heldenfeiten verrigtten. Wie acht geeft op wat er plaats heeft, wanneer er eene verkiezing aanstaande is, krijgt van t po litieke leven en streven onzes volks geen hooge ge dachte. Een groot aantal niet zelden de meerder heid van hen die geroepen worden om te kiezen vragen nietaan wien is de behartiging van de belangen der gemeente, der provincie of des lands het best toevertrouwd, wie heeft een alzijdige ken nis en een onbevangen oordeel wie heeft het vermogen, oin helder en duidelijk eene zaak voorte- stellen en anderen van hare deugdelijkheid te over tuigen wie eindelijk is eerlijk genoeg om zoo hij inziet, dat hij dwaalde, dit ook te erkennen? Van het antwoord op deze en dergehjke vragen zal het toch wel voor een goed deel afhangen of de persoon omtrent wien ze gedaan worden in eenig collegie van bestuur of wetgeving op zijn plaats is. ’Wordt dat algemeen begrepen? De uit komsten van vele verkiezingen hebben het anders geleerd. In gemeenteraden werden mannen geko zen van wie de kiezers wisten dat ze in ver standelijke ontwikkeling op zeer lagen trap staan; in provinciale en algemeene staten kregen mannen zittingvan wie het genoegzaam bekend was, dat ze voor de taak welke men hun opdroegniet berekend zijn. Waardoor dan verkregen ze de meerderheid Zij die hen kozen wisten (daar voor was gezorgd) dat die mannen al nemen ze geen deel aan de beraadslagingenzich ook daardoor niet zullen laten afbrengen van het doel, ’t welk beoogd wordten alleen daarin gelegen is, dat ze hun stem uitbrengen overeenkomstig ’t verlangen van hun partij. Partijzucht drijft, partijzucht, die gevoed wordt door wat men gods- dienst gelieft te noemen. Geen geschiktheid wordt gevorderd om het algemeen welzijn van de ge-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1