NIEUWS- IN ADVERTENTIEBLAD. 1873 Twaalfde Jaargang. No. 23. BUITENLAND. BINNENLAND. DON DE RD AG 5 Junij, Bolswardsche Courant stuur op die zijne voorliefde voor de ABONNEMENTSPRIJS80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De man die den i en in alle op- lijdende Frankrijk het be nemen de man die getoond hoogte van 25 voet. Onder dit venster bevond zich een mesthoopwaarop de vrouw hare twee kinderen geworpen had zoodat deze zonder letsel te bekomen gered werden. Zij zelve sprong echter mis en kwam op een houten schutting neder. De oorzaak van den brand isnaar men zegton- voorzigtigheid van een man die met een bran- dende pijp zich op een hooizolder had nedergelcgd en daarna in een wagen doch zonder kleederen en gebrand ontdekt werd. Van brandspuiten leest men niets. In den avond van 29 Mei tusschen 9 en 10 uur ontstond te Amsterdam brand in het boven pand van de bakkerij »de Mercurius”, aan den Nieuwendyk. Zoo plotseling en zoo hevig tastte het vuur aan dat de thuis zijnde bewoners geen tijd meer hadden om langs den trap het huis te ontvlugten. Op aansporen der voorbijgangers en buren die bedden spreidden en kleeden gestrekt hielden wierp de moeder een kind van circa 3 jaren uit het raam der vierde verdieping’t welk zonder letsel werd opgevangen. Daarop sprong de moeder zelve uit liet raam, zij haakte echter met hare rokken aan een uitstekende spion bezeerde zich hevig aan het hoofd en verkeert in bedenke- lijken toestand. Door kloekmoedigheid van een marinier en een slepersknechtdie zich door de vlammen en rook een weg naar boven baanden moeten de slapende bakker en een kind gered zijn. Gelukkig was er bijna geen wind en spoedig eenige spuiten op de plaats des onheils aanwezig, zoodat slcchtsdiet naastbelendende pand eenige schade heeft bekomen. Was dit onheil diep in den nacht ge schied of door hevigen wind verergerd de ramp De toestand in Spanje is ook nog niet benij- denswaardig. Het wordt van de zijde der regering niet langer ontkend, dat het leger van don Carlos in sterkte is toegenomen. Dorregaray staat aan ’t hoofd van 5000 man waarmee hij den 20 Mei de Ulhama en het dal van Baztau overtrok. Met Ollo en Lizzarrago vereenigd is hij naar Puerto voortgerukt, terwijl andere troepen zich de moeite getroosten om belastingen te heffen. Een paar maal werden regeringstroepen door Carlisten ge slagen. In den morgen van 25 Mei j.l. werden in de londensche wijk Walworth een gruwelijke moord en zelfmoord gepleegd. Een timmerman die zich nu en dan aan drank te buiten ging, schijnt ein delijk daardoor verstandsverbijstering gekregen te hebben. Terwijl zijne vrouw zich met de vijf kin deren welke het gezin uitmaakten bezig hield en gereed was het middagmaal te bereiden liep de man eensklaps met een vleeschmes op haar toe, greep haar bij liet hoofd en sneed haar den hals af. De kinderen liepen van schrik ijlings in alle rigtingen weg. De moordenaar stond met het be bloede mes in zijne hand eenige seconden stil, om zich heen blikkende, en beproefde toen zijn dochtertje van zeven jaren te treffen doch bragt haar slechts een wond in den arm toe en ver wondde verder een tweede dochtertje aan het hoofd. Beide kinderen waren nogtans in staat te vlugten en de andere drie te volgen. De man op den drempel van het huis gekomen ziende dat zijne kinderen buiten zijn bereik warenuitte eenige woorden en bragt zich toen zulk een wonde aan den hals toedat hij spoedig overleed. Het aan het hoofd gewonde kind is in zorgelijken toestand. Z. M. de schab van Perzië heeft zijne vrouwen weer naar huis gezonden ze veroorzaakten hem te veel moeite op reisen te Dieppe is vanwege de politie aan de oppassers bij 't baden den raad gegevenom dames in verdrinkensnood bij het kleed aan te grijpen en niet bij ’t haaromdat dit bij vele dames niet diep genoeg in ’t hoofd ge worteld is. De kapitcin-gerieraal van KataloniëVelarde beval de algemeene volkswapening. Alle mannen van 14 tot 60 jaar moeten bij den landstorm die nen wapens moeten ze zich zelven maar aan schaffen 't komt er niet op aan, wat ze voor wa pens willen gebruiken. Aan dien landstorm sluiten zich alle vrijwilligers der plaatselijke militie en gemobiliseerden aan. De alcaldes moeten zorgen voor de rantsoenen en de soldy 6 realen daags. De landstorm rukt tusschen de kolonnes op en ontvangt het sein van uittrekken door klokgelui. In eene correspondentie in de Univers wordt de verrassing van Mataro, in Spanje door de Gar- listen onder Saballs, volgender wijze verhaald: Tweehonderd Carlisten waren als burgers ver kleed, des nachts de stad binnengeslopen; eenigen begaven zich naar de sociëteit, om de daar aan wezige ingezetenen te overvallen, en acht hunner, waaronder de vrederegterals gijzelaars weg te voerenterwijl de anderen de kas der douane 4000 fr. ligter maakten. Enkele vrijwilligers der vrijheid trachtten zich te vereenigen en tegenstand te bieden maar in een oogwenk hadden de Car listen die wapenen onder hunne kleederen droe gen, hen overhoop gestoken. Het overige gedeelte der bevolkingvoor het meerendeel handwerks lieden hield zich rustig wel overtuigd hetgeen ook waar was, dat Saballs met zijne troepen niet ver kon zijn om zijne vooruitgezondene mannen ter hulp te komen, en de naam alleen van Saballs boezemt genoegzaam ontzag in. Toen Mataro een rantsoen van 50,000 fr. had betaald werden de gijzelaars losgelatenalleen de vrederegterdie zich bij verschillende gelegenheden ten opzigte der Carlisten slecht had gedragen bleef in verzekerde bewaring. Voorts waren de Carlisten weer ver trokken. De spaansche troebelen hebben toch de eer van aanleiding gegeven te hebben dat bij de Tijd een gevoel van trots is opgewektaangezien een Hollanderde heer Ignaee Wilsoud-onderofficier bij liet pauselijk leger en thans strijdende voorde regten van don Carloseen moordaanslag op don Alfonso en vrouw heeft verijdeld en in een oog wenk een der sluipmoordenaars den arm afgehou wen. Buitenlandsche bladen hebben herhaaldelijk met allen lof van Wils gesproken, zegt de Tijd; die lof zal nu nog wel klimmen en Verheft u landgenooten Beseft, hoe zulk een held uw waarde zal vergrooten. De spaansche regering heeft aan de mogendhe den officieel medegedeeld, dat door de Carlisten de hieronder vermelde wreedheden gepleegd zijn: „Zij hebben vijf-en-twintig vrijwilligers gefusilleerd, die hunne wapenen hadden overgegeven en aan welke zij het leven en de vrijheid hadden gewaar borgd. Zij hebben ook drie soldaten in de kolonie der te Sanajuha gevestigde kleine bende gefusilleerd. In Viilagitana, een ander dorpje, hebben zij een herbergier de oogen uitgestoken en daarna hem langzaam gedood, vervolgens het lijk met petro leum ingesmeerd en verbrand. Zij maakten toe bereidselen om andere vrijwilligers te fusilleren toen de komst der republikeinsche troepen hen daarin verhinderde.” In den vroegen morgen van 28 Mei ontstond er te Londen brand in de gebouwen van een stal meester achter Berkely-Square gelegen zes men- schen waaronder twee kinderen van zes en acht jaren kwamen in de vlammen om. Daarenboven stierf eene vrouw aan brandwonden en door een ongelukkigen sprong uit het vensterop eene Wat in Frankrijk gebeurde heeft de aandacht van velen tot zich getrokken, moed bezat om in het geteisterde z.iglen aan verwarring •1-—4 I?- stuur op zich te heeft de middelen te kennen en te kunnen aan wenden waardoor de wonden werden verzacht en geheeld de mandie zijne voorliefde voor de monarchie deed zwijgen omdat hij overtuigd was, dat alleen de republiek in de bestaande om standigheden de orde kon doen terugkeeren die man heeft moeten wijken voor een zamenspanning van hen wier partijzucht anders alle zamenwer- king belemmert. De wispelturigheid van het fran- sche karakter spreekt weer duidelijk uit deze han deling. Mac-Mahon is in de plaats van Thiers getreden, Frankrijk heeft een krijgsman aan’t hoofd zijner «legering. Er zijn er, die den nieuwen president beschouwen als den wegbereider voor den vierden Napoleon en weer anderen troosten zich met de gedachte: dat zal niet kunnen. Waarom niet? Ómdat de bestrijders der republiek alleen eendrag- tig zijn en magtigwanneer zij onder de banier der republiek strijden, en verdeeld tegenover elk ander staan zoodra er sprake zal zijn van eene monarchie. Want behalve Napoleon IV heeft ook Hendrik V zijne aanhangers en strijden weer an deren voor de belangen van Orleans. Evenwel wie zal beweren dat in Frankrijk morgen niet mogelijk zal zijn wat heden volstrekt onmogelijk schijnt Uit de verandering in bet personeel der prefec ten wordt het reeds openbaar van welken geest de nieuwe regering is. Een der fransche bladen merkt op „Alle prefecten tegen wie de openbare meening zich ondubbelzinnig had uitgelaten zijn in functie gebleven of boven aan de lijst bevor derd maar hoe meer republikeinschgezind de de partementen zijn des te clericaler is de nieuwe prefect dien zij verkregen”. Het is dan ook in en buiten Frankrijk gebleken dat de verandering zeer in den smaak valt van hen. die uit Frankrijk heil voor de kerk verwachten Want Mac-Mahon is soldaat geen staatsman voor de behandeling der staatszaken moeten anderen zorgen. Rouher durft die wel aan en den post van secretaris-ge- neraal werd opgedragen aan den graaf d’Harcourt, die als gezant van Frankrijk o|i het Vatikaan wel bekend is geworden. Mannen als Rouher en d’ Har court kunnen veel en't licht, 't welk Jules Simon bezig was te verbreiden zal vooreerst wel weer wat getemperd worden. Er is geduld noodig en volharding om de groote natie aan ’t versland te brengen wat zij hebben en zijn moetom eene degelijke natie te worden. Bij kleinere naties heeft dal ook nog wet moeite. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1