ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN J 1873. Twaalfde Jaargang. No. 24. DON DERDAG 1*2 Junij. BUITENLAND. BIMENLAND. r Bolswardsche Courant zijn omgang wordt ver- t ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. li i derhoud is zeer aangenaam en zeer geroemd. liet aantal personen van rang die hem verge zellen, is tusschen de 50 en 60; de bedienden zijn veel talrijker. Ofschoon het publiek vrij gul was met groeten en schreeuwen gedroeg de vorst zich als ging het hem niet aan; dat was de Berlijners volstrekt niet naar genoegen. Nu en dan voerde hij met Wilhelm een levendig gesprek. Was de schah evenwel ongevoelig voor de be langstelling der menigte zijn gevolg toonde zich niet ondankbaar en beantwoordde de groeten op de «minzaamste” wijze. «Kloostervereenigingen zijn opgeheven maar de generaals der orden in die kloosters huisvestende en als zoodanig telkens voor 4 jaren benoemd, mogen in een gedeelte van het klooster blijven wonen. »Van die bepaling is echter uitgesloten de ge neraal der jezuïten die voor het leven wordt be noemd. Zoo luidt het in de onlangs in Italië aangeno- mene kloosterwet. Maar de paters-generaal protes teren en beroepen zich daarbij op de grondwet van het koningrijk op het regt van vereeniging, op het volkenregt en op nog meer regten. Door er zich op te beroepen erkennen de paters die regten dan toch ook zeker voor geldig 't is wel wat opmerkelijkdat zij daartoe nu overgaan terwijl zij ze anders uitkreten voor revolutionair en er gewoonlijk niet anders voor over hadden dan een vervloeking. Mac-MahonFrankrijks president sprak het uitdat Frankrijk zich verbeeldteen soldaten staat te moeten zijn. Of de geheele natie ’t met hem eens is? Dat hangt veel van omstandighe den af. »Dat de Nationale Vergadering een presi dent heeft gekozen uit uw midden”zoo rigtte Mac-Mahon zich tot het leger, «is een bewijs van haar vertrouwen in uwe trouwvaderlandsliefde en kracht om de orde en den eerbied voor de wet te handhaven. Gij zult getrouw blijven aan de leus, die de dappersten onder u op de borst dragen: Eer, Vaderland, Moed, Trouw.” ’t Is haastalsof Mac-Mahon wil zeggenDe Nationale vergadering benoemde een militair tot president van Frankrijk en wil dus Frankrijk beschouwd hebben als een groote kazerne, 't Schijntdat de ministers’t ook zoo begrijpen; ambtenaren, wier trouw aan de consignes zij meenen te mogen ver denken, krijgen zonder omwegen ontslag en moe ten plaats maken voor gewezen ambtenaren van het keizerrijk. Frankrijk heet nog republiek, maar ’t is er voor ambtenaren gevaarlijk republikeinschgezind te zijn. De afkeer van de familie Bonaparte is ook al sterk aan T afnemen en de afstammelingen van t vroegere koninklijk geslacht zijn niet gerust en niet rustig. De eerste betaling op het milliard der oorlogs schatting is te Straatsburg gearriveerd. Men is er in Duitschland dan ook niet erg bezorgd over dat Frankrijk zijn schuld niet zal betalen ook niet dat het spoedig tot een oorlog met zijn schuld- eischers zal besluiten. Maar toch acht men de ruiling van president geen onverschillige zaak te zijn. !t Zal noodig wezen meenen de Duitschers, die 't met von Bismarck houden, dat we goed toe zien op de ultramontaansche bewegingen in Duitsch land dewijl het ullramontanisme terstond verra den heeftdat het thans den wereldlijken arm meent gevonden te hebben, die zich voor de aan spraken van liet Vaticaan zal oplieffen. Wel heb ben we geen regt en missen ook de magl om in vloed uit te oefenen op de regeling der inwendige aangelegenheden van Frankrijkmaar in Duitsch land zelf moeten we zorgendal eene clericale regering in Frankrijk er niet aan denken kan bij ons die alliantiën te vinden welke zij behoeft om met hoop op een goeden uitslag den oorlog aan Duitschland te verklaren. Daarom is eendragt van alle nationaal gezinde partijen noodzakelijk. Te Madrid had op den eersten pinksterdag de vergadering plaats der constituerende Cortes. Cas- telar opende de zitting en verzekerde den heeren, dat de regering met levendige voldoening hare be voegdheid overgaf aan het constituerende gezag De regering had nooit den wettigen weg verlaten en de nu bijeengekomen constituerende vergade ring was de uitdrukking van de vrije keuze der natie. De minister-president Figueras hield ook een mooije toespraakwaaruit de heeren vernamen dat het in Spanje nog op verre na zoo slecht niet is als de lui wel meenen. De minister zal zorgen voor uitstekende wetten. De financiën zijn wel niet wat ze eigenlijk wezen moeten, maar ’t is nog wel eens minder geweest. De republiek immers leent tegen 12 pCt., het koningschap kon niet lager dan tegen 21 pCt. geld krijgen. Als de Spanjaarden willen, dan gaan ze een heerlijke toekomst tegemoet. De effectenmannen doen, alsof ze van dat heerlijke der toekomst nog niets zien; op praatjes van Cas- telar of van Figueras leent de lombard zelfs niet. Er is nog te veel gewoel van Carlisten maar 't fijne er van wordt men niet gewaarspaansche berigten zijn al even weinig te vertrouwen als praatjes van spaansche groote heeren. Overigens worden ook die berigten en die praatjes door Europa voor notificatie aangenomen en verder stoort men er zich niet aan; dat dit omtrent fransche toestanden anders is is wel een bewijsdat de dame zich minder bekommert over haar hoofd dan over haar hart. San Francisco’s News letter verhaalt van een armen blindedie bij het oversteken van Regent street te Londen op het punt stond overreden te worden. De omstanders wachtten het onvermijdelijk ongeluk vol ontzetting af. Eensklaps snelt een schoone jonge dame naar het midden van de straat, bereikt den ongelukkigen voetganger en weet hem even vóór het noodlottige oogenblik behendig bui len gevaar te brengen. Daarna geleidt zij vol vriendelijkheid den armen man nog een eind weegs. Een schatrijk jongman was van die edelmoedige daad getuige geweest en zóó getroffen door haar moed "en tegenwoordigheid van geest, dat hij haar opzochthet hof maaktehaar hand vroeg en verkreeg en kort daarop haar huwde. Sedert dien tijdbeweert menstaan dozijnen jonge dames op drukke puntenmet het eene oog zoekende naar stekeblinde lieden, met het andere naar rijke jongmans. De schah van Perzië is te Berlijn aangekomen en door keizer Wilhelm aan 't station ontvangen. Aan zoo’n perzisch vorst en vooral aan zijn gar derobe is nog wat te zien en omdat er geen kans bestaat, dat hij Bolsward met een bezoek zal vereeren en ook niet dat de lezers der Bolsward sche ’t hem zullen doen is 't misschien niet on aardig eens te vertellen, hoe hij er bij zijn komst te Berlijn zoo ongeveer uitzag. Nasir Eddin is een man van middelbare gestalte, bruine gelaatskleur, eenigzins schraal en van man nelijke schoonheid niet misdeeld. Hoofdhaar en knevel zijn donker zwart; de blik is echter wat star en de gelaatstrekken eenigzins scherp. Op den neus droeg' hg een gouden knijpbrilletje. Zijne kleeding en sieraden waren beide inderdaad zeer zeldzaam van aard. Hij droeg een zwarte jas; over de borst liepen verscheidene snoeren brillanten, waarvan de kleinste minstens een hazelnoot in grootte evenaarde. Zijn epauletten waren geheel bezet met een smaragd in het midden ter grootte van een rijksdaalder. De sabelschede was insgelijks met diamanten bedekt en gehecht aan een ban delier, die over den regterschouder hing. Op welke waarde die bandelier mogt geschat worden liet zich niet geinakkelijk bepalen, want de brillanten, daarop vastgehechtwaren van zoo verbazende grootte en zoo vele in aantal dat een begroeting van hun waarde schier niet mogelijk was. Hij droeg daarenboven het lint der orde van den Zwarten Adelaar. Zijn hoofddcksel bestond uit een muts van astrakan, met een kostbare reigerveer en een paarlenstrik versierd. Zijn verdere kleeding was die van militair galakostuum. Tengevolge van de perzische gewoonte om met de boenen over elk ander geslagen te zitten, zijn die eenigzins buiten waarts gebogen en is ’s vorsten gang niet zeer vast. Wat de intellectuele ontwikkeling van den vorst betreft, deze schijnt niet gering te zijn. Hij spreekt het Fransch vloeijend en sierlijk; zijn on- De meer uitvoerige berigten die thans omtrent de mislukte expeditie tegen Atsjin tot ons komen, gewagen van verregaande doodsverachting der Atsji- nezen maar eveneens van de waardige houding onzer troepen. Men verwachtdat in September een tweede expeditie zal plaats hebben waaraan zullen deelnemen 10 bataillons infanterie, met ka- vallerie, genie en artillerie, te zamen 8 a 10,000 man. Men meent te mogen aannemendat uit Nederland 3000 man en schepen zullen overkomen. Het zijn vooral de marine en de artilleriedie behoefte hebben aan uitbreidingverbetering en versterking. Alleen met een goed artilleriepark denkt men Atsjin met gunstig gevolg te kunnen bestrijden. In de Slaats-Courant leest men nu, dat, volgens telegrafische berigten van den gouverneur-gcneraal van’den 31 Mei, de radja van Troemon, ter west kust van Sumatra en grenzende aan het neder- Uit Weenen wordt vermist mijnheer Pokorny en uit de beleeningskaswaarvan hij kassier was 430,000 florijn. De eigenaar van het paard, dat bij de Derby-wedrennen den eersten prijs behaalde en dat Doncaster heet, wil dat dier voor geen ƒ96,000 missen; ’t is hem geboden. In Parijs zijn mooge honden ten toon gesteld geweest en er zijn er van verkocht voor 1600 tot 2000 francs; toch klagen de menschen nog meer over den du ren tijd dan over dure honden. In Boston heeft men eens weereen brand gehad, die voor 1,250,000 dollars schade deed en vijf spuitgasten het leven kostte; 750,000 dollars zijn door assurantie gedekt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1