ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Twaalfde Jaargang. No. 25. 1873. DONDERDAG 19 Junij. BUITENLAND. E- r e 1- ik tit 22 Bolswardsche Courant i- Aladdin' in. al. fch- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. IF in e- ;e- en ’g er In in ■S- is- ?n et er 'g or nz. ter ste M>r ?r. r- n. r- js n. Te Dublin was brand, een groote brand; daarbij kwamen ongeregeldheden tengevolge van den lust tot plundering, die bij sommigen zich openbaarde. Soldaten hebben een charge met de bajonnet moe ten maken, om aan de ongeregeldheden een einde te krijgen en dat deden ze zoo geregeld dat 70 personen werden gewond. liet portretde vorige week door ons gegeven van den perzischen schah waszooals elk be grijpt, een kopy. We zijn thans in twijfel, of ons voorbeeld ook wel een origineel was. Er moeten van den vorst verschillende portretten bestaanen uit elk wal nemendelevert de Berliner Wespen het volgende geheel. Nassr-Ed-Diw bezit een somber, vriendelijk, af geleefd nog zeer jeugdig gelaat; vooral opmerke lijk is daarvan een zeer slank gevormdesterk gebogen neus. Zijne oogen zijn dof en vurig. Gaarne eet hij alleen en nooit kan hij aan tafel gaan zonder een talrijk gezelschap. Zijne manie ren zijn geheel naar de europesche beschaving ge vormd gedurende de opvoering van nAladdin” moest hij zijn waterpijp hebben en in het salon van prinses Karl wierp hij de stelen der hem voor gediende vruchten op den vloer. Hij is zeer spraak zaam en zwijgt vaak uren lang. Door zijne zacht aardigheid mag hij gaarne het gebrul der wilde dieren in den zoülogischen tuin aanhooren, en met de hem aangeboren wreedaardigheid nam hij de bouqetten welke men hem boodminzaam aan. Niets kan hem belang inboezemen dan rijke tafels en weelderige toiletten alleen om in het belang van zijn volk den vooruitgang der beschaving te leeren kennen is hij naar Europa gekomen. Zoo vertoefde hij een geruimen tijd op het tooneel van de opera en maakte den kleinen David een betoove- rend komplimenttrouwenshij is ook jegens da mes zeer galant, streng, teeder en wild en slaat baar niets af, behalve het hoofd, wanneer zij ei genzinnig zijn. Hij drinkt niets dan madera en champagne; geen ander vocht komt over zijn lip pen dan zuiver water. Met belangstellenden on verschilligen blik neemt hij alles waar en hij draagt een gouden bril van staal. De schah is zwaarlijvig, mager, heeft een edel, zelfs zeer ordinair voorkomen, is groot, maar zeer klein en draagt een zwarte zeer bonte roode enkel gele uniform zonder eenige versiering, waar bij vooral de ontelbare diamanten opzien wekken. Zijn schedel is kaaleen kegelvormige lakensche muts rust op zijn weelderigen haardos. Geboren in 1843 is hij 42 jaar oud en zetelt reeds een kwarteeuw op den perzischen troon waarvan hij in den korten tijd zijner regering een sieraad ge worden isen waarop het hem niet mogelijk is geweest zich de liefde van zijn volk te verwerven. In Brussel liepen in de laatste dagen de buur praatjes over niets anders dan over den heer de In Zwitserland houdt de strijd, tegen het dogma der onfeilbaarheid van den paus aan, en heeft de katholieke kerkgemeente van Zurich dat leerstuk verworpen met drie vierde van de stemmen der leeken. Verder werd bepaald dat genoemd dogma zou worden verbannen uit kerk en school. Er is nog al verschil tusschen de pruissische en de zwitsersche vrijheid. In Penissen bepaalt de re gering de maat der vrijheid, die het volk genieten mag en moetin Zwitserland laat de regering de uitspraak over aan het volk. In Pruissen worden de aangelegenheden der kerk gereglementeerd door de staatkundein Zwitserland spreekt het gods dienstig gevoel des volks zich uit en de staatkunde heeft geen stem. Toen de paus vernam, dat Mac-Mahon de plaats van Thiers had ingenomen verzekerde hij met meer vertrouwen te kunnen bidden. Er zijn nu al velen die 't op bidden niet willen laten aanko men. Volgens hen heeft Mac-Mahon een godsdienst- zending. Goddeloosheid heeft Frankrijk ten val gebragtalleen door het geloof kan het gered worden. Als die menschen nu maar regt wisten wat ze zeiden zouden ze minder ongeduldig zijn want die gelooven haasten niet. Zij verlangen nogtans van den president meer doortastende handelingen in 't belang der kerk. Dat Mac-Mahon, of ten min ste zijn ministermiddelen aanwendtdie doen vermoedendat de dagbladpers een weinig aan teugels zal gelegd wordenis den ongeduldigen niet genoeg, ’t Is voor hen ook verdrietig te ver nemen dat nog zoovele kiezers in den lande niet sterker voor't geloof zijn. Lyon b. v., dat 36 raads leden moest benoemen koos daartoe 35 uit de radicale partij. Wat is er met zulke lieden te be ginnen als er bergen te verzetten zijn waartoe alleen de kracht des geloofs in staat is 1 De minister van onderwijsde heer Batbie heeft verklaard »Verpligt lager onderwijs is geen vraagstukdat behoort tot het gebied van staat kunde of economie’t is een vraagstuk van zede lijkheid welks oplossing geplaatst moet worden in het Burgerlijk Wetboekonder de rubriek »Over de regten en pligten der gehuwden tegen- genover hunne kinderen” Als Batbie zijn zin krijgt, De heer Pakorny, die verdwenen was met geld uit de kas van de krediet-bank te Weenenis weer present. Hij heeft zich zelven bij de politie aangediend met nog 10,000 gulden in den zak. Spanje zal T nu eens beproeven met een federale republiek. Met 210 tegen 2 stemmen is dat in de constituerende corles besloten. De federatie of ver- eeniging zal bestaan uit 7 staten, ieder met eene, zoo ’t heetonafhankelijke regering. Eén van de afgevaardigden in de Cortes vond dat zoo hartver heffend dat bij voorstelde een nationaal feest te wieren drie dagen lang maar de andere heeren zeiden op hun beurt, dat men het maar laten moest tot ze eens wat vrijen tijd hadden. Een ander afgevaardigde vond het voor Spanje zoo mooi een roode vlag te hebben maar dat zou te pijn lijk zijn voor de nationale oogen van de anderen. Aan mijnbeer Pi-y-Margall was opgedragen een stel ministers te leveren en onderwijl vermaande mijn heer Figueras de heeren Cortes, dat ze toch vooral eenstemmig moesten zijn, want verdeeldheid onder de republikeinen kon doodelijk worden voor de re publiek. Nu eenstemmig waren de heeren ook het door Pi-y Marga1l aangeboden ministerie keur den ze af, zoodat Figueras zei: de heeren moeten zelf maar ministers zoeken. En zoo kwam het er toe, dat de afgetreden ministers weer aan de groene tafel gingen zitten. Maar ook die heeren waren niet regt homogeen, dat wil zeggen, niet eenstem mig en Spanje heeft nu toch een ministerie ge kregen dat door de cortes is gekozen cn waar van Pi y-Margall president is. Figueras liep Madrid en misschien wel Spanje uit, zooals al meer knappe mannen deden, wier goede plannen werden tegen gewerkt. Inlusschen blijft pastoor Santa Cruz nog steeds zijn wérk ter oere Gods voortzetten. Hij heeft be loofd Irun te bombarderen als hem binnen 8 dagen van daar geen 5000 rantsoenen zouden zijn geleverd. Parijs roemt eens weer in eene overwinning. De prijs van 100,000 francs is gewonnen dooreen fransch paard het beroemde engelsche paard, dat Doncaster heet en waarvoor den eigenaar zooveel geld werd geboden was het derde dat aan den merkpaal kwam. Zoo’n overwinning acht men een zaak van groot belang; toch zal de blijdschap der Parijzenaars wel wat getemperd zijn, door de me- dedeeling der commissie van onderzoekbelast met het opnemen der schadedoor de commune indertijd aangerigt. Die schade is gebleken te zijn 73,483,306 fr., waaronder nog niet eens is begre pen de schadedie veroorzaakt is door het ver nielen der stedelijke en staatsgebouwen. als het onderwijs geed geregeld wordt en in goede handen komt, dan zal’t nog meer blijken, dat de gedachten zich door geen ministeriële besluiten la ten binden. De bisschop van Paderborn heeft getoond dat het hem ernst was toen hij mede protesteerde tegen de onlangs ingevoerde wetten waardoor sommige kerkdijke zaken door den staat zijn ge regeld. Dezer dagen werden hem door de rege ring de statuten gevraagd van de te Paderborn bestaande filosofisch theologische instelling. Maar dat zou zijn medewerken tot het ten uitvoer bren gen van bepalingen dier wet, en de bisschop heeft beleefdelijk geweigerd, zich daaraan schuldig te maken. Geen enkele dusdanige instelling in Duitsch- landwaarbij die van Paderborn zou behoeven achter te staan den studenten wordt er een vol ledige cursus in de filosofie en in de theologie verstrekt. Niet zonder drukkende bekommering en vrees durft de bisschop denken aan de gevolgen die de inmenging der regering onherroepelijk zou hebben en die door hem beschouwd wordt als het grootste kwaad. Daartoe op eenige wijze de hand te bieden zou zijn verraad te plegen aan zijn herderlijke betrekkinghij zou daardoor een eed- verbreker worden. ’t Is te verwachten, dat de regering geen on gehoorzaamheid zal dulden en de gevolgen ze zullen zijn nog grootere verdeeldheid en scheuring. Groof, den man, die 100,000 menschen, tegen behoorlijk entrée (50 centimes tot 5 franc) bijeen wist te krijgen en hen van 3 tot 5 uur liet zit ten of slaan om daarna te bewijzen, dat hij niet vliegen kon. Men zegt, dat het hem beter gelukt is, door proefnemingen het gansche vermogen zijns vaders een kruidenierdie et warmpjes in zat te doen vliegen. Men zegt ookdat het geleverde bewijs hem zelven nog niet overtuigd heeft en hij den vliegproef herhalen wilmaar dan zeker niet te Brussel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1