ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- IN Twaalfde Jaargang. No. 26. 1873. DONDERDAG 26 Junij. BUITENLAND. 1 Bolswardsche Courant s ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. schaarden zich een in de open de mis zou worden Bij de aanlegplaats der transatlantische stoom- booten te Bordeaux bevindt zich een steigerdie door drijvende vlotten op het water rust. J.L Don derdag waren ongeveer zestig personen op dit rank gevaarte bijeen plotseling terwijl allen zich aan Te Trie, in het departement der Hautes-Pyre- nées, bewaakten drie kinderen in een boscheenigc koeijen. Een hevig onweder brak los en de kleinen verscholen zich onder een grooten eik; de runders kozen schuilplaats onder andere boomen. De blik sem sloeg in den eikkloofde hem over zijne ge- heele lengtewierp een der jeugdige herders om verrukte de ijzeren punt van zijn herdersstaf af en slingerde dien met zulk een geweld tegen een der horens ecner koedat haar dit hoofdtooisel werd uitgerukt. Later vond men den horen op eenigen afstand in een heester. Het kind was on gedeerd maar op ’t behoud der koe had men wei nig hoop. De Russen die op Khiva afgezonden zijn ko men die stad al zeer nabij; zijdie onderweg be zweken natuurlijk niet meegerekend. En er was op weg naar Khiva nog al gelegenheid om te be zwijken. De infanterie moest bij eene hitte van 12L graden waden door het zand dat een voet hoog op den bodem lag en eene hitte had van 133Sgraden. Zoo schrijft de pruissische luitenant Stumm die den togt meemaakt. De stations waar men water verwachtte, lagen ongeveer 12 mijl van elkander en menigmaal vond men in de bron geen of onbruikbaar water. Hitte doorstaan en dorst lijden belmoren niet tot de genoegens van den Rusvelen kregen de koorts er van en namen dan chininepillen in. Op den 1 Junij werd er voor’t eerst een gevecht geleverd waar eigenlijk wat aan was. ’t Was bij Mangykwaar de Khivanen eene versterkte po sitie hadden zij stelden er 3000 man en 3 stuk ken geschut tegen de Russen over. De russische voorhoede nain de sterkte stormenderhand en het hoofdleger zuimde nu ook nietom voorwaarts te gaan. Generaal Kauffman had volgens de laatste berigten zijn hoofdkwartier op circa 5 mijl van Khiva. één kant begaven helde het over en brak door midden, zijn kostbaren last in het water werpende. Slechts de helft der ongelukkigen heeft zich kun nen redden. Het juist getal omgekomenen is no» niet bekend het moet echter tusschen 20 en 30 bedragen. De ingewanden hingen enkelen uit het ligchaam. Op één na waren allen van voren getroffen. Vier zijn door geweerschoten omgebragt. «Toch heeft Santa-Cruz gepoogd dien schande lijken moord te regtvaardigen.” Men herleze nu nog eens de toespraak van Val- despinas, gerigt tot de «soldaten van het geloof”. Kladderadatsch stelt de volgende oplossing voor van de regeringskwestie in Frankrijk De graaf van Chambord huwt de ex-keizerin Eugénie, (op de bruiloftspartij laatste voorstelling der republiek). Beide adopteren den hertog van Aumale en den graaf van Parijsdie nu Lulu in bescherming ne men. Mac-Mahon leent zijn degen en de paus geeft zijn zegen. Er is zeker geen tijd geweest, waarin meer ge protesteerd werd dan in dien welken wij nu be leven. In Rome protesteren de generaals der gees telijke orden tegen de nieuwe kerkelijkc wetten. Zij protesteren «vermits de heilige vader die de eenige door God aangeslelde regter isom al wat de kerk en godsdienstige instellingen betreftte beoordeelen, eiken aanslag tegen de geestelijke cor- poratiën en hare wettig verkregen bezittingen van nul en geener waarde heeft verklaard.” Zij pro testeren en komen in beroep bij den opperpriester, den stedehouder van Jezus Christus op aarde, bij de bisschoppen en zieleherders bij alle getrouwe katholieken, bij het regt van vereeniging en ver gadering bij alle redelijke schepselen en bij den almagtigen God. En onder al dat protesteren en beroepen zullen de generaals «zonder ophouden en uit den grond des harten bidden, dat God goeder tieren moge zijn jegens hun lasteraars en onder drukkers en hen vrij houde van die tijdelijke en eeuwige pijnen en straffen, welke zij door de gru welijkheid hunner daden zich ellendiglijk op den bals hebben gehaald.” Dat beloven ze. De heer Emile de Laveleye protesteert tegen het verleenen van invloed op het onderwijs aan de geestelijkheid in Belgie. Hij protesteert, omdat hij Belgie graag voor het lot van Spanje en Mexico zon willen behoeden. »ln de middeleeuwen,” zegt hij, «trachtten de pausen, koningen van hun kroon te berooven, door hen te cxcommuniëren, ofschoon ’t hun maar zelden gelukte. Thans ontvangen bis schoppen en priesters het wachtwoord uit Rome de kiezers gehoorzamen en door het mechanisme der verkiezingen zet de paus ministers op of werpt ze om. De katholieke pers heeft mij verweten dat ik niet handelde als een goed burger van mijn vaderland. Ik antwoord, dat het altijd het best is, de waarheid te spreken en dat bovendien als ik aantoon, dat de meeste belgische kiezers de bevelen van bun geestelijke gehoorzamen, ik een onloochen baar feit verhaalwaarop de getrouwe zonen der kerk trotseh moesten wezen. De hem gedane beschuldigingdat hij een vij and van alle godsdienst zou zijn wijst hij af en vraagt o. a.: Als in Spanje de pastoor Santa-Cruz spoorwegstations verbrandt en gevangenen dood schiet en de vrienden van den paus hem geld en gelukwenschen zenden verbeeldt iemand zich dan dat dit de bewondering der volken kan ver meerderen voor een geloof, in welks naam zulke daden worden bedreven Gaat eens na in wel ken toestand de godsdienst is in die landen, waar de roomsche geestelijkheid altijd geheerscht heeft, en let ook op hun politieken toestand. Is er er gens een treuriger schouwspel Zoo protesteert elk op zijn wijze en er is veel kansdat er nog zoo spoedig geen einde aan 't protesteren komen zal. bajonet- de schedel gespletenan- van den romp gerukt. Interessante berigten uit Spanje. De spaansche vlag is geplant op een citadel, gebouwd op den top van den berg Pena de la Plata. Een carlis- tisch officier heeft daarover geschreven aan het parijsch ultramontaanse!) dagblad l'Univers en daar uit heeft de Tijd het vertaald. De Pena de la Plata verheft zich ongeveer 1800 meters boven de oppervlakte der zee en een harer hellingen behoort aan Frankrijk. Fransche solda ten en toeristen kwamen dagelijks de werken der nu geheel voltooide citadel naauwkeurig beschou- -wen. 't Was dan ook in ’t geheel geen kleinigheid, om den top van een met ontzaggelijke rotsen be dekten berg te herscheppen in een fort met be dekte wegen, kasematten, wachtposten enz, enz., en dat in een tijd nu de Carlisten zooveel te doen hebben. ’s Morgens te 8 uur begaven de carlistische troe pen aangeveerd door den markies Valdespinas chef van den generalen staf en verscheidene andere hoofdofficieren zich op marsch naar Urdaz. Daar defileerden ze in kotnpagniën en vervolgens in gelederen tegenover lucht opgerigt altaar, waaraan d; opgedragen. Toen de banier gezegend was en de geestelijke, gevolgd door zijn assistenten zich naar 't altaar begafbogen allen officieren en soldaten op een door trompetten gegeven sein de knie. Na afloop van deze treffende plegtigheidtrad de markies voor ’t front en deed een mooije toespraak. Hij zei o. a«Soldaten van het geloof! onze eerste pligt is, de bescherming des Heeren in te roepen; een priester heeft aan den voet van het altaar de banier gezegend, die de koning aan uw moed toe vertrouwt. Voor dat vaandel zullen wij openlijk en plegtig een eed bevestigen dien gij ik ben er zeker van reeds in uw hart gezworen hebt: God het vaderland en den koning te zullen ver dedigen”. En de soldaten hebben gezworen en luide ge roepen «Leve de godsdienstleve het vaderland I leve de koning!” De Impartial de Bayonne deelt het volgende mede; «De spaansche autoriteiten van Irun en San Se bastian hebben onderzoek gedaan naar het gebeurde bij de brug van Endarlaza. Gebleken is dat de Carlisten onmiddellijk nadat zij de 35 douaniers hebben ingeslotenvoornemens waren hen te ver moorden. Tweemaal toch werd de witte vlag ge- heschen. Een Franschman, beambte in de mijnen aldaar, vestigde daarop de aandacht der Carlisten, maar kreeg ten antwoord«wij hebben het wel gezien maar hebben bevel ze allen om het leven te brengen.” «Van de acht, die poogden te ontsnappen, werd één doodgeschoten twee verdronken omdat de Carlisten vuurden op de Franschen, die hen wilden redden. Vijf geraakten over de fransche grenzen en werden onder escorte naar de citadel te Bavonne gevoerd. «De anderen, ten getale van 28, gaven zich over en legden hunne wapenen neder. Op last van Santa-Cruz werden zij op ongeveer 200 ellen van de brug geleid en van hunne uniformen ontdaan om deze te sparen. Vervolgens werden de onge lukkigen groepsgewijze met kolfslagen en I j steken afgemaakt. «Van sommigen was deren was het hoofd bijna Op de spoorweglijn tusschen Exeter en Londen had dezer dagen een zeldzaam heldenfeit plaats. Zekere Elliot was met verscheiden makkers aan het repareren van een verzakking werkzaam toen plotseling de sneltrein van eerstgenoemde plaats kwam aanbulderen. Ulings vlogen de werk lieden van de baanmaar Elliot, bedenkende, dat de zware slagboom niet was weggenomen en de gansche trein dus onfeilbaar moest derailleren snelt terug en hakt en rukt den slagboom los. Hij slaagt in zijn pogen de trein snelt voorbij maar Elliot ligt als een vormlooze massa op den weg.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1