ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Twaalfde Jaargang. No. 28. 1873 DONDERDAG 10 Mij. BUITENLAND. ■I 1 I t Bolswardsche Courant o 1 3 1 l I i I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. en al te mogen toebe- een onbegrijpelijken indruk maakte en de bisschop met diepe ontroe ring De fransche minister van binnenlandsche zaken schreef aan de prefecten naar aanleiding van de verordening op de burgerlijke begrafenissen: «Laat u door geen vooroordeel van humaniteit en door geen aanzien des persoons terughouden; treft zon der genadealware ’t ook uw vader of uw zoon. Uit Perzië wordt aan den Israëlit geschreven datofschoon de groote hongersnood ophield de duurte nog nijpend is. Groothandelaars koopen al wat er nog aan granen voorhanden isop en verkoopen het slechts voor het tienvoud van den inkoopsprijs. Hetzelfde doen de gouverneurs, maar vooral ook de geestelijken (mahornedaansche pries ters zoodat het te vreezen isdat dit jaar nog verschrikkelijker hongersnood voor de deur staat. Verleden jaar bleef menigeen nog wat koren over; dit jaar echter is alles opgeteerd of in handen van enkelen geraakt. Vele boeren die verleden jaar schulden moesten maken om het leven te houden, zien zich thans gedwongen om hun graan te verkoopen ten einde die schulden te kunnen betalen. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per,.regel. Overigens naar plaatsruilnte. ten te hebben geslagen, hielden de russische troe pen bun plegtigen intogt in de hoofdstad van het khanaatdie voor hen was gevallen en door hen was bezet. Den 11 Junij geboortedag van Peter den groote, hielden zij een godsdienstoefening, om te bidden voor de gezondheid des keizers en voor de rust der zielen van Peter den groote en van hunne kameradendie gedurende de expeditie het leven lieten. Langs de oevers der rivier de Piave heeft eene zware aardbeving gewoed Te Silitto nabij Gone- gliano is de kerk ingestortwaarbij 38 personen het leven verloren. Vier dorpen in de nabijheid van Vittorio zijn eveneens geteisterd en ook daar kwamen 14 personen om, terwijl er velen gekwetst werden. Te Verona en Venetie zijn ook schokken gevoeld. Te Belluno zijn 4 personen gedood en velen gekwetst. Te Torres werden 2 menschee gedood en 4 het slagtoffer der ramp. Te Alpago zijn velen getroffen. Een telegram van generaal Kauffman geeft de zekerheid, dat de vereenigde russische troepen den 10 Junij de stad Khiva hebben ingenomen. De khan maakte zich uit de voeten, zoodat het waar schijnlijk isdat de Russen het ingenomen ter rein nog eenigen tijd bezet zullen moeten houden en het versterken waarop dan de annexatie van het khanaat geleidelijk volgen kan. Bijzonderheden omtrent de expeditie zijn de vol gende. Den 20 Mei kwam de orenbergsche afdee- lingonder bevel van generaal Werewkin voor Kungrad aan. Vier dagen vroeger had een gewa pende kolonne Khivezen zonder artillerie daar post gevatzonder echter de stad die reeds door de inwoners verlaten waste bezetten. Ruiters die zij als tirailleurs op de Russen afzonden namen de vlugt zoodra eenige Dschigiten zich vertoon den en vuur op hen gavenen toen de russische voorposten bij de legerplaats verschenen was er geen vijand meer te zien. Werewkin bezette Kun grad waar een versterkt kamp werd aangelegd. De russische verkenningspatrouilles kwamen den generaal mededeelen, dat de van Kungrad gevlugte khivezen zuidwaarts waren afgetrokken en zich hadden vereenigd met 3000 man die hun ter hulp waren gezonden en twee stukken geschut bij zich hadden; deze nieuwe troepen echter hadden, evenals de anderen regtsomkeert gemaakt en nu gezamenllijk post gevat op het moerassige terrein tusschen Kungrad en Chodseheili, dat door de Karabaila wordt doorsneden en door de Amu-Daria en het meer Laudan begrensd. Ook daar waren de Russen spoedig baasreeds den 27 Mei bezet- teden zij Chodseheili. Werewkin vond in Kungrad geenszins de bloei- jende stad die men verwacht had. Een groot deel lag in puin want voor ongeveer 15 jaar streden de Khivezen en de Turkomannen om het bezit der stad en zij is niet herbouwd. Het ver vallen paleis van den khan is nog een overblijfsel van vroegere welvaartthans wordt het geheele paleis op 2000 roebels geschat. De ingezetenen kwamen langzamerhand in de stad terug en boden den Russen 'hun vee te koop aan waarvan door Werewkin gebruik gemaakt werd. Den 3 Junij was een detachement van het tur- kestansche legerkorpsonder bevel van Kauffman, en bestaande uit twee kompagniën infanterie, uit gezonden om te fotirageren. Op 6 wersten afstand van de sterke stad Chasar-asp stieten deze troe pen op eene kolonne Khivezen die door Moha- med-Niasa werden aangevoerd. Er volgde een ge vecht in de daar gelegen tuinen waarop Kauff man terstond twee kompagniën met twee stukken geschut, onder bevel van grootvorst Nikolaas Kon- stantinovitsch ter hulp zond. De granaten, door de Russen in de gelederen der khivesche kavallerie geworpen hadden eene vernielende uitwerking aan de russische zijde, werden niet meer dan één officier en één soldaat zwaar gewond. Den 4 Junij, met hel aanbreken van den dag, rukte het geheele turkestansche korps tegen Chasar-asp op; de vijand nam overhaast de vlugten een van de sterkste vestingen van het khanaat viel zonder slag of stoot den Russen in handenvier stukken geschut, ver scheidene tentenamunitie en oorlogsmateriëel waren door de Khivezen achtergelaten. Na alle pogingen om den marsch naar Khiva te belemmeren te hebben doen verijdelen na de benden der Turkomannen en Khivezen op alle pun- De ex-koningin Isabella van Spanje heeft Rome verlaten. Zij heeft bij ’t afscheid den paus een prachtig juweelen kruis ten geschenke gegeven benevens 20,000 fres. aan Pieterspenningen. Hare dochters stortten 10,000 fres. en gaven den paus een door haar zelve gewerkt wit zijden koorkleed. Isabella moet over de ontvangst zeer tevreden zijn. ’t Schijnt, dat de kas van de vrome vrouw nog beter wat porren kan lijden dan de spaansche schatkist. Eenige prefecten vonden ’t wel wat kras en zonden de circulaire aan republikeinsche afgevaardigden. Maar de openbare magt te Lyon handhaaft die verordening met alle gestrengheid. De verordening schrijft o.a. ook voor dat de lijkstoet den kori sten weg moet volgen, maar bij het begraven van mejufvrouw Odin werd bevolen den langsten weg te gaanomdat deze door een onbewoond oord liep? Voorts mogen er niet meer dan 300 perso nen den stoet volgen Bij eene burgerlijke begra fenis te Perrache waarbij duizenden waren opge komen werd door dqjp commissaris van politie de menigte geteld. Toeli hij 300 had werden de overigen door de poliliagenteu uiteen gedreven en hen beletom zich op een verder gelegen punt aan te sluiten. De barnsteenduikers te Koningsbergen staakten hun werk. Zij verdienden een thaler daags, had den vrije woningvrij licht en vrij brandewijn. Ook als de weersgesteldheid verhinderde te duiken, ontvingen ze hun daggeld en de rest. Bovendien ontvingen ze voor elk pond barnsteen, dat ze meer dan drie pond naar boven haalden een halvcn thaler. Uit gebrek werden ze dus zeker geen werk stakers, waarschijnlijker is ’t, dat het vrij gebruik van brandewijn den moed en de lust daartoe bij hen heeft opgewekt en tevens tot het vernielen en plunderen van verscheiden huizen. Geruimen tijd duurde het, eer ze tot rust waren gebragt 13 belhamels werden gearresteerd. Een bonte vertooning was ’t den 29 Junij te Paray-le-Monial. ’t Was de St. Pietersdag en men was opgegaan ter bedevaart. Honderd en vijftig afgevaardigden der Nationale Vergadering hadden alsof zij niets beters te doen hadden de reis van Versailles naar Paray-le-Monial gemaaktom te gaan knielen in de kapel van de welgelukzalige Marie Alecoque. De bevolking van het plaatsje is tamelijk onverschillig omtrent die welgelukzalige niet alzoo omtrent de francs die de pelgrims om harentwil verteren. De afgevaardigden maakten een zonderling figuur, toen zij aankwamen aan het spoorwegstation en van den heer Belcastel hunne insignes ontvingen het was een gouden hart op een rood veld en hierdoor moesten zij zich van de overige geloovi- gen onderscheiden. Op het stationsplein werd de banier ontrold voorstellendeJezus Christus die op zijn bloedend hart wijstmet het omschrift «Cor Jesu in te sperantium salus” (Hart van Jezus, gij zijl het heil van hen die op u hopenl. De keerzijde vertoonde de tien geboden en daaronder: Sacratissimo cordi Jesu ex legatis ad nationalem Galli® coctum CL voverunt (150 afgevaardigden van de Nationale Vergadering van Frankrijk hebben dit gewijd aan het allerheiligste hart van Jezus). Gabriël de Belcastel droeg de eene punt van dit pronkstukCarayon-Latour de andere. In de kerk werden de pelgrims ontvangen door den bisschop van Aut'un, maar de Belcastel zelf deed het gebed overluid, ten aanhoore van geheel Frankrijk, ’t Ge bed luidde «Allerheiligst hart van Jezus! wij komen ons en onze collega’s, die met ons in gevoelen overeen stemmen, aan u toewijden. Wij vragen u ver geving voor al het kwaad dat wij bedreven heb ben, vergeving ook voor hen die van ons geschei den leven. Voor zoover wij daartoe bevoegd zijn, wijden wij u ook, uit al de kracht onzer begeerte, Frankrijk, ons welbemind vaderland, toe, met al zijne provinciën met al zijne werken van geloof en liefde. Wij verzoeken u er over te heerschen met de almagt uwer genade en uwer heilige liefde. En wij, pelgrims van uw heilig hart, aanbidders en deelgenooten van uw groot sacrament, zeer ge trouwe leerlingen van den onfeilbaren stoel van den H. Petruswiens feest wij heden gelukkig zijn te vieren wijden ons toe aan uwe dienst, o Heer en zaligmaker Jezus Christus! terwijl wij U nederig smeeken U geheel hooren in deze wereld en in de eeuwigheid. Amen. Men zegtdat dit gebed ring eene indrukwekkende rede uitsprak zoodat het aan indruk niet heeft ontbroken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1