ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN No. 29. 1873. Twaalfde Jaargang. BUITENLAND. DONDERDAG 17 Julij. 1 r Bolswardsche Courant i i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 1 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. In een dorp in Belgie is voor een paar dagen een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Een meisje, dat te Brussel in dienst was en door goed gedrag en zuinigheid 1800 fr. bespaard had werd door Zaterdag den 5 dezer is de sneltrein van Berlijn naar Weimar, tusschen Fröttstedt en Mechterstedt, gederailleerd. De Weimar Zeitung deelt aangaande dit ongeluk het volgende mede »De trein met 2 locomotieven bespannen be stond uit 15 wagens; door het breken van een as liepen 8 wagens uit het spoor en stortten van den 30 voet Imogen dijk plotseling naar beneden. Ten gevolge van den zwaren schok werden de 8 rijtui gen letterlijk verbrijzeld. Eene dame en een con ducteur bleven op de plaats dood ruim 60 per sonen werden meerendeels zwaar gekwetst en, zoo goed het kon, naar Eisenach vervoerd, om aldaar te worden verpleegd Eenige personen, die tot de ligt gekwetsten behoorden, 8 in getal, konden met een volgenden trein naar Frankfort worden over- gebragt. Het comité te Philadelphia tot bekeering der Is- raëliten aldaar, heeft een eigen zendeling aangesteld, die gedurende het laatste jaar 76 predikatiën hield en 22,000 tractaatjes uitdeelde zonder een enkelen Israëliet te bekeeren. Uit Freetouwn (Sierre Leona) wordt berigt: De engelsche troepen en mariniers hebben den 14 Junij de stad Elmina in brand gestoken omdat de in woners de Ashantijnen ijverig hebben geholpen door hun wapens en ammunitie te verschaffen. De stad is geheel verwoest. De Ashantijnen hebben het geheele land tot Cape Coast en Elmina bezet. Elmina, eene ruim en goed gebouwde stad met 10,000 inwoners, had vooraf eene proclamatie ont vangen gerigt aan alle getrouwe onderdanen van ’t Britsche rijk, hen uitnoodigende, om eene schuil plaats te zoeken in ’t kasteel. Den 15 brandde de stad nog en werd zij nog door de engelsche schepen beschoten. zonden en bij onderzoek bleek dat de min het kind aan den orgelman had geleend, opdat het zoo de buitenlucht kon genieten en muzikaal genot smaken. De moeder oordeelde dat het daarvan nu genoeg had en nam het mee naar huis. De regtbank te Warschau heeft uitspraak ge daan in een Zaak die misschien eenig is in haar soort. Een dertigjarig molenaar werd beschuldigd, dat hij zijn drie-en-twintigjarige vrouw had ver kocht, met wie hij anderhalf jaar gehuwd was ge weest. De kooper, een herbergier, had er 50 roe bels (ongeveer f100) voor gegeven. De regter heeft den echtgenoot tot een jaar en vier maanden en den herbergier tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De dames in de groote steden van Frankrijk zijn gewoon hare kinderen gedurende de eerste levensjaren naar eene min op het land te zenden, en voor en na krijgen ze dan berigt, dat de kleine ferm groeit en een geducht portie suiker en zeep vereischt. Dezer dagen nam eene jonge vrouw die ook een kleine aldus had uitbesteed het on gewone besluit, om haar kind eens te gaan zien en voerde ’t uit ook. In het dorp waar de min woonde ontmoette zij een orgeldraaier met een kind op zijn orgel, dat, evenals hij zelf, een aalmoes scheen te vragen. Het kleed’t welk dat kind aanhad, kwam volkomen overeen met dat, wat zij voor eenigen tijd voor haar zuigeling had ge- De spaansche regering wil nu voor goed een einde aan den burgeroorlog maken, als alle Span jaarden maar willen meehelpen. De soldaten zul len onder de wapens worden gehouden tot de rust geheel hersteld is en, zoo noodig, zal de reserve worden opgeroepen. Nu zal Zeker noch het een, noch bet ander noodig zijn, als alle Spanjaarden den wensch der regering vervullen of zouden de Carlislen geen Spanjaarden meer zijn? Te Sevilla plunderde de bevolking het arsenaal en eenige duizenden geweren karabijnen kanon nen en ammunitie werden eerlijk gedeeld. De openbare magt hield zich rustig, zeker om een goed voorbeeld te geven. Te Malaga vermoordden eenige ellendelingen den burgemeester, omdat hij de dwaasheden der ullra- federalisten wilde te keer gaan en het gouverne ment kan er vooreerst niet aan denken de mis dadigers te straffen. Te Monzon werden de troepen oproerig en in Legaties twee mijlen van Madrid, vechten de sol daten der vrijkorpsen tegen de kanonniers, en het gouvernement kan er niets aan doen. Generaal Nouvilas leed nederlaag op nederlaag het gouvernement gaf hem zijn ontslag en doet een beroep op alle Spanjaarden om medewerking tot het doen eindigen van den burgeroorlog. Frankrijk gaatvolgens de Tijd een schoone toekomst tegemoet. De schoone pelgrimslogt naar Paray-le-Monial belooft veel voor die toekomst. Ge neraal de Charette vergaderde meer dan 100 zijner zouaven in de kapel der Visitatie, terwijl de klooster zusters achter het traliewerk van het koor biddend lagen neergeknield. Aan het hoofd zijner krijgs makkers knielde de generaal nederhief met de eene hand het vaandel in de hoogte, wees met de andere naar't altaar en hernieuwde de toewijding aan het heilige hart. Ook kuste hij het vaandel en de zouaven omhelsden het. Langs de manne lijke wangen biggelden tranen en de zusters snik ten en weenden als kinderen, ’t Was of het beeld van Frankrijk voor aller oogen naast het heilige hart van Jezus verscheen en zijn vromen held- haftigen kinderen het heil en de wedergeboorte van hel vaderland kwam aankondigen. Het plan bestaat nu in Frankrijk om van 22 Julij tot 22 Augustus bedevaarten te organiseren, waarbij het geheele land zal worden toegewijd aan de heilige maagd; zeker om de schoone toekomst te bespoedigen. Waarschijnlijk zal spoedig de kerk op Montmartre te Parijs verrijzen en Frankrijk aan het heilige hart gewijd worden. Volgens Langet de Gergy bisschop van Soissons aangehaald in de geschie denis van het regentschap van Lemonteylegde een arm meisje, Marie Alacoque genaamd, die lam en ziekelijk was, op den jeugdigen leeftijd van drie jareneene gelofte van kuischheid af; zij kastijdde zich op allerlei wijzen en werd door vele verschij ningen van Christus en de heilige maagd begena digd. Eens liet de verschijning, om haar geloof op de proef te stellen haar een stuk kaas eten waar zij volstrekt niet van hield. Ook de duivel bemoeide zich met haar en trok eens een stoel onder haar weg, toen zij wilde gaan zitten. Ein delijk verscheen baar Christus met de wond in de zijde geheel open, zoodat zij zijn hart als dooreen venster zien kon. Hij stelde haar voor de harten te ruilen. Marie stemde toe en had van toen af altijd pijn in haar linkerzijde, vooral op den eersten Vrijdag van de maand. In het klooster hield men Marie Alacoque voor krankzinnig, maar de jezuilen ontdekten in haar een heilige en voerden de ver- eering van het heilige hart in. Men zegt, dat dit laatste denkbeeld het eerst bij pater Godwin, biecht vader van de hertogin van York, was opgekomen. De Univers voelt zich gelukkig, dat Frankrijk door 't geloof zal gered worden en «plegtig protesteert tegen het verraad en de godslastering waaraan bet zich voor Gods aangezigt heeft schuldig ge maakt”. haar moeder, die zwak en ziekelijk was uit haat dienst teruggeroepen. Zij vertrok eenige dagen later naar de ouderlijke woning, doch de trein kon haar niet verder dan tot op 2 uren afslands van haar huis voeren. Om naar huis te gaan moest zij, ter wijl het reeds nacht was het bosch doorwaar zij zeer tegen opzag uit bezorgdheid voor hare spaarpenningen. Doch eensklaps bedenkt zij dat niet ver van het station haar oom woonde. Zij begeeft er zich dadelijk heen en vroeg of men haar kon logeeren. Zij werd goed ontvangen en ver telde wat haar had doen besluiten hem om de gastvrijheid te verzoeken. Men wijst haar de slaap kamer van haar nichtje aan, die den geheelen dag uit werken ging en somtijds den nacht bij een harer klanten doorbragt. Zij sliep, doch onrustig. Weldra ontwaakte zij door het geluid van twee stemmen en hoorde, dat haar oom en tante over de 1800 fr. spraken en haar dood wcnschten om zich van die som te kunnen meester maken. Een oogenblik later hoorde zij dat beiden zich verwij derden; Christine Duquesnoy dit is de naam van het meisje, vloog bijna krankzinnig van schrik het bed uit. Zonder zich den tijd te gunnen eenig kleedingstuk aan te trekken, spoedde zij zich het huis uit, en liep geruimen tijd altijd regt doorliet veld in totdat zij meer dood dan levend midden op het land neerviel. Op dat oogenblik passeerden twee gendarmen te paard die haar in dien deer- niswaardigen toestand zagen Nadat zij hun het gebeurde 'verhaald had, bood zij aan hen naar het buis van haar oom te brengen. De gendarmen volgden haar en naauwelijks aan den ingang van den tuin gekomen, zagen zij bij het zwakke licht eener kaars in een verwijderd gedeelte van den tuin twee personen die bezig waren een lijk te begraven, dat in een bebloed laken was gewikkeld. In een oogenblik vielen de gendarmen op de schul digen aan, arresteerden hen, en nadat zij hel laken van het aangezigt van het slagtoffer hadden ver wijderd slaakten de moordenaars een vreeselijken kreet. De vrouw viel als door den bliksem getrof fen, de man stiet zich het mes in de borst en was een lijk. De monsters die hun nichtje dachten te vermoorden, hadden hun eigen dochter om het leven gebragtdie later dan gewoonlijk ’thuis was ge komen en op hetzelfde oogenblik, dat Christine den dood die haar bedreigde ontvlugttehaar kamer stil was binnen gekomen en zich te bed had be geven. De onmenschelijke tante werd krankzinnig en op denzelfden dag, dat haar man en dochter aan den schoot der aarde werden toevertrouwd, in het krankzinnigengesticht opgesloten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1