ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Twaalfde Jaargang. 1873. No. 31. BUITENLAND. DONDERDAG 51 Julij. Egypte Bolswardsche Conran! liij verwoest, en anderen zwartgeblakerde muren dat hij ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. zijne slechte hoedanigheden kan opwegen al is het waardat de oorlogskans enkele zijner gru weldaden vergoelijkt, maar noch Dorregaray, noch Lizarraga hebben er ooit hun toevlugt toe genomen. De bisschop van Beauvais spoort aan tot eene bedevaart naar Chiry, in het departement der Oise, waar de schedel van de heilige moeder Anna de moeder der heilige maagdwordt bewaard. Bij de releqnlen van de kerk te Duren by Keulen heeft men ook den schedel van moeder Anna en daar men niet bewijzen kan, dat Anna twee sche dels heeft gehaêf, zegt de Koln Zeiltuiguit va derlandsliefde te willen aannemen dat de echte te Duren is maar ’l blad wil er niet om vechten. Te Gmünd in Wurtemberg werd met vestingge- schnt geschoten naar de schijf. Het tweede schot trof de verblijfplaats van een luitenant en vier man, die de schoten moesten controleren. De luitenant was dood cn de vier man werden gekwetst. Ter eere van den onderkoning van Egypte was er feest op den Bosphorus en wat er in en om het paleis van Ernirohian te zien was is niet te be schrijven. De ontzaggelijke tuinen waren in tuinen van vuur herschapen. De grotten, de parken, de boschaadjes, alles schitterde en wemelde in een zee van licht, voortgebragt door niet minder dan 800,000 lampions en chinesche lantaarns. Tegenover het paleis, op een ontzaggelijk vlot, te midden van den Bosphorus, werd vuurwerk afgestoken van ’s avonds 10 uur af tot 2 uur na middernacht. Waar echter weelde en rijkdom het smaakvolst en kunstigst wed ijverden, was in de kiosk, die ter ontvangst der validé-sultane was in gereedheid gebragt. De vertrekken waren bekleed met de kostbare en prachtige zijde van Damaskus, welker levendige kleuren nergens kunnen worden nagebootst, terwijl de meubels'- letterlijk verdwenen onder een vloed 't Geluk nadert Frankrijk al, en Mac-Mahon wil, dat de Franschen eens zullen toonen, niet kinder achtig te zijn. Dat verlangt Mac-Mahon. Als alle Duitschers Frankrijk hebben verlaten en dat zal binnen kort zoo zijn, mogen de Franschen dit wel als een blijde gebeurtenis beschouwen maar hun vrolijkheid niet aan den dag leggen door zulke laffe leesten, vooral niet. Krachtige besluiten voor de morele en politieke hervorming des lands dat door ’t verlies van een deel van zijn grondgebied en de tweedragt der partijen geschokt is, deze zijn hotdie Mac-Mahon verlangt als bewijzen van vreugde over de verlossing. De Franschen zullen dan op kommando zelfs hunne blijdschap op eene bepaalde manier toonen. Waarom dat kommando noodig geacht wordt? D.it de Duitschers zoo spoedig kunnen heengaan, is voor een goed deel te danken aan Thiers. De natie houdt nog al van Thiers dat blijkt bij elke gelegenheid. Zoo nog onlangs, toen hij met Casimir Périer, te Valenciennes kwam tot bijwoning der driemaandelijksche vergadering der maatschappij tot exploitatie van de mijnen van Anzin, waarvan hij president en Périer lid is. Met den nachttrein kwam hij aan om geen beweging te verwekken onder de bevolking, maar duizenden en duizenden waren bij T station en wachten hem op. De heer Louis Legrand, lid van den generalen raad, heette hem op hartelijke wijze welkom en drukte zijn leedwezen uitdat de afgevaardigden van Valenciennes hadden medegewerkt om hem te doen vallen. Thiers antwoordde met enkele woor den en wilde verder gaan maar de menigte ver drong zich op zijn weg, honderden drukten hem de hand terwijl allen het hoofd ontblootten en onophoudelijk weerklonken de kreten: «Leve Thiers! leve de republiek Zulk een hulde aan Thiers Ie bewijzen rekent Mac-Mahon ook tot de kinderachtigheden en daar om moeten er ook geen kinderachtige openbare feesten plaats hebben, waarop het licht kon gebeu ren, dat Thiers in de zon, Mac-Mahon in de scha duw werd geplaatst. ’t Is nog niet alles in ’t land van vrijheid ge lijkheid en broederschap maar toch de bede vaarten zijn er in vollen gang. De generale raad daarvoor heeft dit jaar La Salette bij Grenoble tot hoofdplaats er voor aangewezen en de pelgrims die zich derwaarts begeven ontvangen den groot- sten aflaat volgens pauselijke bréve. Naar Sourdes en andere plaatsen gaan ook velen en de generale raad rekent er op minstens 500.000 bedevaart gangers op de been te brengen. In Le Pêlérin een geschrift van dien raad wordt den Franschen toegeroepen: «Weet wel, dat de geschiedenis van Frankrijk onafscheidelijk verbonden is aan die van Rome en het pausdom, en daar Frankrijk, mede door de schuld van een groot deel zijner kinderen, de vreeselijke misdaad heeft begaan om Rome te verraden en over te leveren kan het alleen door gebeden voor Rome zich vergiflenis van God en redding verwerven, om dan Rome zelf te redden”. Te Lourdes wordt een groot getal bedelaars, lam men, blinden, verminkten enz. enz. gezien, die er komen aalmoezen te vragen en aanleiding geven tot de vraag: «Waarom maken ze van de gelegen heid te Lourdes geen gebruik om wat anders te vragen dan aalmoezen van de pelgrims. ’t Maakt een groot verschil of men de dingen van boven of van onderen beziel. De Constitutio- nel schrijft «Een accident, dat de ernstigste gevolgen had kunnen hebbenbragt gister het Quartier Latin in opschudding. Een leidekkerdie het evenwigt verloor, stortte van de zesde verdieping van een huis naar beneden. Gelukkig viel hij op het hoold van twee vrouwen, die op het trottoir met elkan der stonden te praten, zoodat hij ongedeerd bleef. Men siddert bij de gedachte, dat zonder dit ge lukkig toeval de leidekker het leven zou hebben verloren De beide vrouwen waarop bij neerkwam ble ven op de .plaats dood”. T Is gansch geen gemakkelijke taak in de te genwoordige hitte zich op de hoogte te houden van de spaansche troebelen. De staat van ont binding waarin het rijk verkeertschijnt ook al door de hitte bevorderd le worden. Verschillende deelen verklaren dat zij voortaan ieder een ge heel willen zijn en met de cortes niet meer te doen hebben dan ze goedvinden. Minister Pi-y- Margalldie ’t goed meende heeft moeten toe stemmen dat goed meenen alleen niet genoeg is, en zijn portefeuille overgegeven aan Salmeron, die beloofd beeft, de carlisten en volksmenners te zul len bestrijden. Eu T begint er al naar te gelijken ook. Ongehoorzame hoofden in slaat en leger wer den afgezet of voor een krijgsraad geroepen; twee keurkorpsen worden opgerigt uit alle op non-acti- viieit gestelde officieren en zullen aangevoerd worden door generaals; alle troepen in Kalalonië en Arragon worden gereorganiseerd Ier wille van de krijgstucht; de oproerige troepen zullen garni zoen houden in Madrid en daar lot eene divisie vereenigd en een divisie van 10,000 man zal wor den opgerigt, om de rust te handhaven in Anda- Insiëgoedschiks of kwaadschiks. De schepen, die met de opstandelingen meedoen worden lot zeeroovers verklaard. De ministerraad besloot 40,000 man der burgergarde naar het tooneel van den opstand le zenden. En als dat alles nu in orde is, waar dan eerst te beginnen? Sevilla, Cadix, Murcia, Valencia, zijn in vollen opstand de in de haven van Kar- thagendc liggende oorlogschepen zijn in handen der internationale gevallen. De kommaudant van Saragossa, die uit Madrid bevel kreeg, om de be- zeliing dier stad naar’t zuiden te zenden, oin er tegen de opstandelingen gebezigd te worden, tele grafeerde weerom dat hij het volk niet missen kondaar de carlisten in de buurt waren. De geheéle magt van dezen zou 30,000 man zijn. Uit Engeland krijgen ze kanonnen en amunitie Te Barcelona zou een kolonel der gendarmen met 200 zijner manschappen naar de carlisten zijn over- geloopen. Don Garlos zou den 23 dezer uit Eli- gondoen Dorregaray uit Estella zijn opgerukt, maar waarheen wordt er niet bijgezegd. Ignalada werd door de carlisten ingenomen. Na een heldhaftigen tegenstand die 36 uren duurde, moest zij voor den storm bezwijken. De carlisten, die met 3500 man 200 paarden en 3 stukken geschut haar binnenrukten namen de vrijheid haar eerst een hooge schatting op te leggen en daarna in brand te steken. Pastoor Santa Cruz doet nu niet meer mee. De spaansche correspondent van de Independance noemt den 31jarigen geestel'yke een type van den «guerilla”, wiens weerga men misschien alleen in Mexico zal vinden. Hij ging op verschrikkelijke manier te werk. Meer dan veertig dorpen heeft De stations te Beasain te Hernani toonen door hunne puinhoopen en j er geweest is. Vijf aleades heeft hij doen fusileren en alleen op vermoeden van schnld 37 mannen en vrouwen doen vermoorden. De stokslagenstraf liet hij me nigmaal toedienen en hij heeft zeker meer dan vijfhonderdduizend francs als rantsoen enz. laten betalen. De moord op de 42 karabiniers haalt de •correspondent alleen pro memorie aan. Men zoekt in bet karakter van dezen bandietzoo gaat hij voort, te vergeefs iets flinks of goeds, dat tegen Bij den vreeselijken brand die dezer dagen te Parijs woedde en het groote magazijn le Grand Mouge en aangrenzende percelen in de asch legde en waarbij zooveel menschen jammerlijk zijn om gekomen heeft een der inwonenden het behoud van haar leven aan een papegaai te danken ge had. Zij lag in diepen slaap en zou ongetwijfeld verbrand zijn indien de vogel den in t vertrek dringenden rook bemerkende, niet luidkeels zijn gansche schat van geleerdheid was gaan uitkake len en haar zoo gewekt had. Ijlings en reeds niet zonder levensgevaarontvlugtte de bewoon ster den gloedmet achterlating van hare geheelc bezitting, behalve haar trouwen papegaai. Een meisjedat in hare vroegste jeugd een spraakgebrek gekregen had en jaren lang niet an ders dan schier onverstaanbare klanken kon uit brengen kreeg door den schrik eensklaps het vol komen spraakvermogen terug. ABONNEMENTSPRIJS: 89 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1