ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Twaalfde Jaargang. 1873. No. 32 BUITENLAND. DONDERDAG 7 Augustus. Bolswardsclie Courant reinigde de knecht het hok ABONNEMENTSPRIJS: 80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. brandde te doen Den 11 den dezer heeft hel in het russische dorp Lutobrok steenen geregend, de grootte van en inwendig er eenige i om aan een te worden. daarin begon de brand. De Gelukkig is gespaard Den Aden Julij zou processor Ia Montain uit Brooklin (Michigan) met zijn reuzenballon opstij gen. Duizenden toeschouwers bevonden zich op het plein. De vulling van den ballon met ver warmde lucht geschiedde onder leiding van den proffessor en weldra stond de kolossale ballon 75 voet hoog in de lucht. Reeds bij het vullen van den ballon trek het de algemeene aandacht, dat hij niet door een gebreid netwerk omgeven was de touwen aan welke de gondel hing omsloten den ballon zoo onregelmatig, dat men onwillekeu rig moest denkendat hij uit zijn onvolkomen omhulling zou ontsnappen en wegvliegen. De pro fessor intusschen die toch een deskundige was bekommerde zich niet om het gebrek maar nam plaats in den gondel, zoodra de vulling geëindigd was en gaf bevel hem los te laten. De ballon steeg snel open de proffessor groette de naauwelijks ademhalende menigte, die hem na staarde door vrolijk met zijn hoed te wuiven. Reeds dadelijk bij het opstijgen schudde de massa van den ballon tusschen de touwen zoo merkwaar dig heen en weder, dat een ongeluk onvermijdelijk scheen, en toen het luchlschip zoo hoog was, dat het niet grooter scheen dan een vaatjevolgde het gevreesde onheil werkelijk de ballon verloor aan omvang en sloop tusschen de touwen door terwijl de gondel met den man loodregt naar de aarde stortte. Men zag nog hoe de ongelukkige onder het vallen den korf boven zich trachtte te een hoop neuswijzen, met brandende kaarsen in den kelder en tengevolge van de ver hitte lucht ontploften nu het vat petroleum en een vat brandewijn. In een oogenblik stonden alle aanwezigen in brand vlogen den kelder uit en deelden het vuur aan anderen mede, met het gevolg, dat 42 mannen, meest huisvaders, ernstige brandwonden hebben bekomen. De adjunct-maire, de kruidenier, zijn knechts, twee officieren der pompiers en zeven pompiers behoorden tot de bran denden; 15 gewonden zouden zijn overleden en men verwachtte dat nog meer zouden sterven. Naast den kruidenier woont een wapensmid, die kruid in huis had en de daarmee gevulde vaatjes een voor een uit zijn kelder haalde en in veiligheid bragt. De prefect zei, dat hij een knap kerel was en dat de ramp nog grooter zou geweest zijn als bij de ontploffingen de muur ingestort en het vuur bij ’t kruid gekomen was. Een groot gedeelte van ’t stadje zou dan in de lucht hebben kunnen sprin gen en ’t was maar gelukkig, dat dit niet gebeurd was. ’t Was den 21 Julij eene eeuw geleden, dat de verlichte en edele Ganganelli, (paus Clemens XIV) de orde der jezuiten ophief. Die gebeurtenis werd te Napels herdacht en in ’t universiteitsgebouw een gedenksteen ingewijd, waarop te lezen staal: »Ter eere van pans Clemens XIV, die door de bul van 21 Julij 1773 het genootschap van Jezus op hief, is dit gedenkteeken geplaatst door de univer- siteit van Napels. Vier dagen later sprak Pius IX zijn oordeel uit over de wet tot opheffing der geestelijke broeder schappen te Rome en over de misdadige vermetel heid der hoofden van ’t bestuur, die haar uitvaar digde. Hij noemde de wet een goddelooze wet met een kwaadwillig karakter, maar verklaarde van nul en geener waarde, wat op grond dier wet werd gedaan. Bovendien wachten hen, die haar openbaar maken, hare uitvoering in de hand wer ken, er zich gunstig over uitlaten en ook de koo- pers van geestelijke goederen den grooten ban en alle verdere censuur en straffen van de kerk, ge lijk die bepaald zijn bij de heilige canons, de apostolische instellingen en de besluiten der alge- meene conciliën. Nog meer: zij allen laden de wrake Gods in den strengsten zin op hun hoofd en verkeeren in waarachtig gevaar van eeuwige verdoemenis. Zoo te spreken, daartoe is de paus gedrongen door de liefde, die hij jegens de schul digen koestert. van brand met zand gebluscht. Toch hielden nog niet allen zich verzekerd, dat er geen gevaar meer zou zijn. De commissaris van politie stond echter niet toe dat iemand in den kelder zou gaan om een nader onderzoek te doen; hij achtte dat nog te gevaarlijk. Toch ging de adjunct-mairege volgd door In ’t zuiden van Europa heeft men ’twarm. Langs de Middellandsche zee. van Marseille tot Zuid lta- lie wijst de thermometer bestendig 87° Fahren heit aan in de kamers, die zorgvuldig legen de bui tenlucht zijn afgesloten. Zoodra de dag aanbreekt bereikt het kwik weer die hoogte. Een felle zon verzengt alles. De grond schijnt een gloeijende plaat; sedert drie maanden is er geen druppel re gen gevallen. De bronnen zijn bijna uitgeput. Alle struiken langs den weg zijn verschroeid. Uit vrees voor brand, door de vonken uit locomotieven te weeg te brengen worden de struiken langs den spoorweg met zorg uitgeroeid. Men herinnert zich zeker nog wel, dat de griek- sche en de latijnsche geestelijken in de Heilands- kerk te Bethlehem ter eere Gods en tot stichting der gemeente een schermutseling hielden ’t Was om gewigtige zaken die op het christelijk leven van een inensch -- volstrekt geen invloed hebben. De turksche regering heeft die ijverende en vech tende heeren afgezet of verplaatst (het laatste kan misschien voordeelig werken op de verbreiding van christelijke vechtlust). Ook op ’t herstel van ’t ver nielde heeft de porte orde gesteld. De gordij nen voor de grot bij de krib zullen nieuw aan geschaft worden en bij de zuidelijke poort voor rekening der latijnen voor ’t ophangen zal de re gering zorgen. De plaatsom welker bezit ge vochten werd, is aan de Latijnen toegewezen. Het verwoeste altaar der Latijnen zal op kosten der turksche regering hersteld worden. De St. Helena of Zuilenkerk behoort uitsluitend aan de grieksch- orthodoxen zooals dit in hun Hatti-sherilf is be paald de Latijnen hebben echter altijd het regt om er door te gaan; processiën houden of litaniën zingen mogen zij er niet. In plaats van het af gescheurde en zoek geraakte voorhangsel van de grot zijn er nu voorhangsels van eenvoudig linnen en die zullen er blijven hangen totdat de porte er anders over beschikt. Deze sieenen hadden een kerswaren uitwendig bruin j naar houtskool gelijkend. Men heeft verzameld en naar Petersburg verzonden, scheikundig onderzoek onderworpen Te Baltimore in de Vercenigde Staten ontstond brand op de timmerwerven in Claystreet. Honderd huizen werden door de vlammen verteerd en ver scheiden menschen verloren het leven. De schade wordt geraamd op 1} millioen dollars. Het zieke Spanje toont eenige teekenen van be terschap. De nieuwe regering wordt door de libe rale party nog al vertrouwd. Barcelona houdt zich rustig, Alicante en Huelva zijn tot de orde terug gekeerd. In Bejar en Cordova zijn de oproerige vrijwilligers ontwapend. De dierentemmer van ’t engelsch-amerikaansch cirque Bell Hutcharson was te Hall aangeko men om er een voorstelling te geven. Den 21 Julij, des morgens, reinigde de knecht het hok der leeuwen dat uit twee gedeelten bestond die door een deur verbonden waren. Hij verliet de eene helft zonder zich te verzekeren of de deur er van gesloten was en deed de leeuwen in het gedeelte gaan dat hij schoongemaakt had daar was echter de deur opengebleven en de leeuwen sprongen er uit. De eerste wierp een paard van de renbaan op den grond eenige bedienden van bet cirque verschrikten den leeuw, die zijn prooi losliet; het paard was slechts gekwetst; de andere leeuwen gingen ook aan den loop. De vijfde leeuw, die uit de kooi kwam liep er weder in opge schrikt door het geroep der bedienden. De dieren temmer zelf werd gelukkig in tyds verwittigd; hij verzocht niet op de dieren te schieten daar bij zich sterk maakte ze in hun kooi terug te bren gen. Hij werkte tot 7 uur ’s morgeus om den eersten te vatten die reeds verscheidene straten had doorloopen; de tweede ging het veld in, ach tervolgd door eenige inwoners gendarmen en be dienden dit dier wist men in een riool te doen gaan, waarvan de twee uiteinden bewaakt werden. Een stuk vleesch waarop een sterke dosis mor phine was gestrooid werd aan de twee leeuwen, die zich nog in vrijheid bevonden toegeworpen. Met groote moeite slaagde men er in een strop over den hals van een der dieren te werpen. Het andere werd ook omstreeks 9| uur ’s morgens ge vangen. Toen ging men zich bezig houden met den leeuw die in het riool zatmen allerlei zelfstandigheden om het dier er uitkomen dat baatte niet. Toen gingen de die rentemmer en een bediende er in, met een breede plank voor zich en dreven hem naar builen hij viel in een gracht en men kon zich toen van hem meester maken. Verscheidene personen vooral de dierentemmerhebben bij deze vangst groot ge vaar geloopen. De leeuwen maakten zijn gansche bezitting uit en waren elk ƒ5000 fr. waard. Een brand vernielde het arsenaal te Toulon. In de touwslagerij, een prachtig bouwwerk, in 1668 door Vauban opgetrokken, lag voor 1,200,000 francs hennep opgestapeld en d 1 1 schade bedraagt eenige millioenen. het museum van scheepsmodellen enz. gebleven. Op 12 kilometers afstand van Parijs ligt het stadje Rueil. Daar gingen den 25 Julij, ’s avonds te 10 uur, twee kruideniersjongens naar den kel der van hun patroon om petroleum te halen. De ton, waarin zich dit vocht bevond, was lek. Een der jongens hield er de kaars bij en aldra sloeg een geweldige vlam om hem heen. Op hun ge schreeuw kwamen de kruidenier en anderen toe schieten; de jongens werden gered en het begin

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1