NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 1873. ng. No. 33. H j Twaalfde j aar ga BUITENLAND. DONDERDAG 14 Augustus. j wordt het vol- niet zoo ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant. Olifanten zijn voor ons geen geheel onbekende schepsels meer. Van zulk een reus wordt het vol gende verteld. Deradjah van een der kleine indische rijken, die onder het protectoraat van Engeland staan, toonde zich een vurig bewonderaar van de engelsche be schaving. Hij had de engelsche taal geleerd en kreeg van den onderkoning van Engelsch-Indie te Calcutta eens een deel van de Edinburgh Review ter lezing. Toen hij het terugbragt, maakte hij de opmerking dat er veel moois in stond, maar toch ook veelwaarvan de zarnenhang ontbrak. Op eene bladzijde las hij van de jagt op oerang-oetangs en sloeg men ’t blad om, dan was daar niet het einde van dat jagtverhaal, maar werd er over Ma ria Stuart gesproken. De onderkoning lachte eens hartelijk, nam een prachtig vouwbeen met kunstig bewerkt handvaten sneed de nog verbondene bladen door, ’t Kwam den radjah als een wonder voordat men den binnenkant van die bladen had kunnen drukken, zonder ze eerst van elkander te scheiden maar de onderkoning legde hem het geheim uit. De radjah gaf verder als zijn voor- Te Chamberry is 1.1. Zondag eene dame door den bliksem gedood. Met haar echtgenoot en diens broeder had zij bij het losbreken van het onweder eene schuilplaats willen zoeken onder een boom maar naauweiijks had het drietal dien bereikt, of deze werd getroffen en alle drie stortten ter aarde, mevrouw de Bruel om niet weder op te staan. Bij de lijkschouwing bleek, dat de bliksem hoogst waarschijnlijk geleid is geworden door de sieraden van edel metaal die zij droeg liaar oorbel en medaillon droegen daarvan de sporen. Hare schoe nen waren van hare voelen gerukt en haar japon op enkele plaatsen verbrand op andere als met een schaar doorgeknipt. De lieer de Bruel was slechts eenige oogenblikken doof van den schok en zijn broeder uren lang lam in den regterarm. spoedig ging ’t om de gekwetsten los te maken uit de verwarde massa hout en ijzer. De lijken der drie passagiers in den voorsten waggon waren onkenbaar; naauweiijks vond men de menschelijke gedaante er in terug. De bekende sir John Anson was onder de dooden. Een zekere heer Wark die zelf ongedeerd vrij kwamverloor van vier kinderen er drie, terwijl ook zijne dienstbode ge dood werd en zijne vrouw een been verbrijzeld was. Eene oude dame werd met de helft van t rijtuig waarin zij zat, over een muur geworpen en vérder door ’t dak van eene aangrenzende ijzer gieterij. Een kind van drie jaar, ernstig gekwetst, zat zóó vast tnsschen gebroken houtwerk dat het eerst na een uur tobbens kon verlost worden; al dien tijd vervulde ’t de lucht met zijn pijn lijk geschrei. De meeste lijken waren afgrijselijk verminkt. In ’t geheel telde men elf dooden en een dertigtal wier kwetsuren van bedenkclijken aard zijn. Een mededeeling van bijzonderheden als deze biedt geen aangename lectuur. Zij kan echter nuttig zijn om allen, op wie bij't spoorwegver keer verantwoordelijkheid rust, tol voorzorg enj waakzaamheid aan te sporen. Op ’t oogenblik dat zoovele duizenden in Lon den zich gereed maken om rust of jagtvermaak te gaan zoeken in de heerlijke Schotsche Hooglanden, heeft 't ontzettende ongeluk, aan den schotschen expres-trein te Wigan overkomen, een dubbel pijn lijken indruk gemaakt. De bijzonderheden, die de bladen thans omtrent deze ramp meedeelen zijn dan ook ijzingwekkend genoeg om menigeen van spoorwegreizen af te schrikken. Hoe ’t ongeval veroorzaakt werd, is nog zeer raad selachtig. De trein passeerde in vollen vaart 't sta tion te Wigan. Plotseling schijnen de zeven ach terste waggons losgeraakt te zijn en terwijl ’t voorste gedeelte van den trein ongedeerd door stoomde, een zijlijn te zijn opgeloopen, die achter T station van Wigan omloopt. Waren zij op die zijlijn in de rails gebleven, zoo zou 't kwaad niet groot zijn geweest. Maar ze verlieten de rails en vlogen in dollen vaart, na letterlijk een sprong in de lucht te hebben gemaakt, tegen de achterzijde van ’t station aan. De verwoesting laat zich niet beschrijven. Van een houten wachtershuisje was geen spoor meer te vinden en een der pilaren van ’t stationsdak was weggerukt. Van’t voorste rijtuig waren slechts de vloer en de wielen heel gebleven sommige andere waggons waren geheel lot splinters gesla gen. Uit een vormelooze massa puin klonken de hartverscheurende kreten der stervenden en ge kwetsten. De duisternis -- ’t was 1 uur des nachts verhoogde nog ’t akelige van ’t tafereel. Spoedig was hulp aanwezig. Maar In den namiddag van 28 Julij ontlastte zich boven het beijersch stadje Immenstadt en omstre ken een allerhevigst onweder, gepaard gaande met stortregens zooals men zich niet herinnerde, ooit te hebben bijgewoond. Binnen weinige oogenblik ken trad de Reinbach builen hare oevers en stond het water meer dan 10 voet hoog op de markt en in de benedenstad. Hoornen werden door de kracht van het afstroomend water ontworteld huizen omvergeworpen en met al wal er in was vernield en verbrijzeld. De bewoners van de be nedenstad hebben daarenboven veel geleden, vooral de eigenaars van winkels en magazijnen, die mee- rendeels al hun voorraad te loor hebben zien gaan. Acht personen hebben daarbij het leven verloren hiervan heeft men zich overtuigd door het aan treffen hunner lijken maar men vreest voor nog veel zwaarder onheilen des daags na het onwe der werden nog 57 personen vermist. De toege- bragte schade is buitengewoon groottot heden echter weet men nog niet waarop zij mag worden begroot. In Amerika worden spoorwegreizigers soms nog door andere gevaren bedreigd. De machinist van den spoortrein, die den 22 Julij den weg aflegde over de Chicago-Rock Island and Pacificbaan, welke trein 2000 dollars en drie vaten kopergeld mede- voerdezag op eene afgelegene streekop 60 meter vóór zich de rails opnemen. Terstond trachtte hij te stoppen en te remmen maar op hetzelfde oogenblik werd een bui van kogels op hem afgezonden en viel hij dood neer. De trein hield stil en eenige gemaskerde kerels schoten toe en geboden den conducteur den bagagewagen te openen terwijl zij dreigden iederen reizigerdie het waagde het hoofd naar buiten te steken, neêr te schieten. Daarop namen zij uit de goederen wagens wat hun goeddacht en reden vervolgens in snellen draf weg. De gansche aanranding duurde nog geen tien minuten 5000 dollars zijn uitge loofd voor de ontdekking der roovers. In den trein waren 30 chinesche studenten die in hun vaderland van de amerikaansche beschaving zullen kunnen spreken. De spaansche regering neemt krachtige maatre gelen velen prijzen haar deswege. Onder de troepen komt een betere geest. Maar er is daar zooveel in de war en er komen van daar zulke verwarde berigten dat we voorloopig van hel ongelukkige land nog maar zullen zwijgen. De geest, die thans in Frankrijk de heerschende is openbaart zich in bedevaarten en ook in het slichten der kerk aan het -heilige hart gewijd op den Montmartre In het land van vrijheid gelijkheid en broederschap wordt thans onverholen de leer verkondigd »De gelijkheid der ecredien- sten welke de katholieke kerk met het protestan tisme en de overige secten op ééne lijn stelt, is uil een menschelijk en uit een politiek oogpunt een absurditeit (ongerijmdheid). Het is de pligt eener verstandige regering hare achting voor de kerk te bewijzen en de secten hebben niet het regt zich over eene ongelijkheid te beklagen die in de natuur der dingen ligt. Men zou kunnen aanvoeren tegen de liberale katholieken die niet wilden dat de regering officieel den katholieken godsdienst eer bewijst? dat in het onderhavige ge val (de Montmartrekerk) de katholieke godsdienst, wiens priesters vermoord zijn alleen regt op een officiëele en schitterende voldoening heeft. Maar het is beter de beginselen te handhaven en te zeggen Naar de kerk is de staat slechts eene bescheiden korporatie. Het is derhalve niet het zelfde of men met de kerk of met een andere magt, of een andere korporatie onderhandelt. Men moet met de kerk als met een hoogerc magt on derhandelen.” De paus heeft dan ook verzekerd er nooit aan getwijfeld te hebben, dat de zon der regtvaardig- iieid zal opgaan over Frankrijk. De bedevaarten toch leveren een schouwspel op, engelen en men- schen waardig. Pius voorspeltdat aan de heer schappij der dwaling een einde zal komen en Frankrijk in zijn grootheid en roem hersteld worden. De abbé St. Ange Lièvre te Lyon laat in die schoone harmonie weer een wanklank hooren. Hij schreef aan den aartsbisschop »lk ben priester in het diocese van Lyon en als zoodanig heb ik de eer u te berigten dat ik met hart en ziel mij vereenig met de groote katholieke hervorming die in Duitschland en Zwitserland zoo moedig aan gevangen is Ik ben er werkelijk diep van over tuigd dat het tegenwoordig katholiek systeem een oorzaak is van democratie en van ongeloof voor de volken die er onder gebukt gaan en daardoor een oorzaak van verval. De krachtige en hartverheffende lessen van het Evangelie wor den niet meer onderwezen en begrepen maar in hare plaats vervullen thans beuzelachtige en be- lagchelijke devotiën de gemoederen en onder alle standen, van den laagsten tot den hoogsten, wordt stout en waanzinnig bijgeloof voortgeplantdat het oude heidendom waardig zou zijn. De kerk van God is de speelbal van een coterie van eer zuchtige of dweepzieke mannen die om zich de aardsche heerschappij te verzekerende regtrna- tige wenschen der moderne maatschappij tegen gaan. Hun wetboek is de syllabus hun doel de onwetendheid der massa en het bijgeloof”. De abbé schreef nog meer; uit het bovenstaande blijkt echter reeds, dat hij een van de weinigen in Frankrijk is die den moed hebben eene over tuiging te bezitten en daarvoor uit te komen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1